Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα απαιτεί από τους υπαλλήλους της να έχουν κάνει την 3η δόση του εμβολίου ενάντια στην ασθένεια COVID-19


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, HarisRg είπε

Δεν είμαι κατά των εμβολίων, είμαι κατά της υποχρεωτικότητας αυτών.

Τα παιδια εμβολια να γινουν προαιρετικα απο υποχρεωτικα; Και να κανει ο καθε γονιος οποια θελει στο παιδι του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 625
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, HarisRg είπε

 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως υπάρχουν οι πόροι, σε παγκόσμια κλίμακα, να αντιμετωπιστεί ή έστω να περιοριστεί ο ιός και οι επιπτώσεις τους.

Οπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, corr8 said:

αχ...  🙄 
Τα ιδια τα εμβολια, αυτο το φαρμακευτικο παρασκευασμα οταν μπαινει στο σωμα, οτι ειναι να προκαλεσει (σε αλλεργικη αντιδραση) θα το προκαλεσει στην ΑΡΧΗ. Ο οργανισμος αν δεν δεχεται τα συστατικα του εμβολιου για τον α-β-γ λογο, θα αντιδρασει. Στην ΑΡΧΗ. Δεν θα περιμενει 10-15-20-30 χρονια να ξυπνησει ενα ομορφο πρωινο με λιακαδα και θα πει "αμαν! εκανα αυτο το εμβολιο πριν 30 χρονια και το μετανιωνω τωρα. παμε οργανισμε μ! ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΡΑ! Τρεξτε κυτταρα μ βγαλτε πλοκαμιααααα" 😁

Το ερώτημα είναι, αν θέλουν για το υπάρχον εμβόλιο Χ χρόνια κάποιοι για να είναι σίγουροι, θα θέλουν με κάθε νέα έκδοση που θα καλύπτει επιπλέον μεταλλάξεις του ιού άλλα τόσα χρόνια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το ερώτημα είναι, αν θέλουν για το υπάρχον εμβόλιο Χ χρόνια κάποιοι για να είναι σίγουροι, θα θέλουν με κάθε νέα έκδοση που θα καλύπτει επιπλέον μεταλλάξεις του ιού άλλα τόσα χρόνια? 

Αν υπαρχουν ατομα που σκοπευουν να περιμενουν χρονια καθε φορα που εχουν αμφιβολιες για το εμβολιο και δεν πηγαινουν να το κανουν, θα τους φανε τα χρονια στα βαθεια γεραματα να συναντησουν το δημιουργο τους. Τουλαχιστο θα τους φυγουν και οι αμφιβολιες και ολα μετα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, corr8 είπε

Αν υπαρχουν ατομα που σκοπευουν να περιμενουν χρονια καθε φορα που εχουν αμφιβολιες για το εμβολιο και δεν πηγαινουν να το κανουν, θα τους φανε τα χρονια στα βαθεια γεραματα να συναντησουν το δημιουργο τους. Τουλαχιστο θα τους φυγουν και οι αμφιβολιες και ολα μετα 😁

Τουλάχιστον θα είναι από επιλογή μου. Το δημόσιο σύστημα υγείας είναι ένα ψέμα που δυσλειτουργεί χρόνια τώρα και πηγαίνουμε προς ιδιωτικοποίηση σιγά σιγά.

Ας γίνει αυτό μια ώρα αρχίτερα ώστε ο καθένας να μπορεί να παίρνει ό,τι απόφαση και θέλει και να είναι υπόλογος των αποφάσεών του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HarisRg είπε

Τουλάχιστον θα είναι από επιλογή μου. Το δημόσιο σύστημα υγείας είναι ένα ψέμα που δυσλειτουργεί χρόνια τώρα και πηγαίνουμε προς ιδιωτικοποίηση σιγά σιγά.

Ας γίνει αυτό μια ώρα αρχίτερα ώστε ο καθένας να μπορεί να παίρνει ό,τι απόφαση και θέλει και να είναι υπόλογος των αποφάσεών του.

Δηλαδή αν ήσουν σε ιδανικό σύστημα υγείας θα έκανες το εμβόλιο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HarisRg είπε

Τουλάχιστον θα είναι από επιλογή μου. Το δημόσιο σύστημα υγείας είναι ένα ψέμα που δυσλειτουργεί χρόνια τώρα και πηγαίνουμε προς ιδιωτικοποίηση σιγά σιγά.

Ας γίνει αυτό μια ώρα αρχίτερα ώστε ο καθένας να μπορεί να παίρνει ό,τι απόφαση και θέλει και να είναι υπόλογος των αποφάσεών του.

Εθελοντικό lockdown.Δεν σε εμποδίζει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Clytoceyx είπε

Εσυ δεν εγραψες οτι ειχες θετικο pcr; Δεν πα να χες 200 αρνητικα τεστς πιο πριν, το θετικο μετραει. Ψευδως θετικα δεν γινεται. Μην κωλωνεις, απλα εγραψες δημοσια οτι με θετικο pcr κυκλοφοραγες ελευθερα. No biggie bro. Εμεις κι εμεις ειμαστε δω.

Bruuh ειπα πως χρειαστηκε 2ο PCR για να βγω θετικός, μη βγαζεις συμπερασματα δικά σου..μεχρι να βγει το αποτελεσμα του 2ου κυκλοφορούσα ναι, μετα κλεισμένος.

40 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Τα παιδια εμβολια να γινουν προαιρετικα απο υποχρεωτικα; Και να κανει ο καθε γονιος οποια θελει στο παιδι του;

Κανεις δεν αρνειται την εισοδο στο παιδί σου σε κλειστους χώρους, η σε χρεώνει για να πηγαίνει σχολειο εαν δεν κανεις τα εμβόλια. Δεν υπονοω πως δεν πρεπει να κανουμε ολα τα εμβολια στα βρέφη, φυσικα και πρεπει να τα κάνουν ολα. απλα για τον κοβιντ ειναι πλαγίως υποχρεωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δηλαδή αν ήσουν σε ιδανικό σύστημα υγείας θα έκανες το εμβόλιο?

Δεν είπα αυτό, ούτε είπε ότι είναι ιδανικό.

Αυτό που λέω είναι πως αν είχαμε ένα ιδιωτικό σύστημα υγείας και ο καθένας μας πλήρωνε ό,τι κόστιζε στο εκάστοτε νοσοκομείο, τότε δεν θα παραπονιούνταν οι εμβολιασμένοι ότι εμείς οι ανεμβολίαστοι τους "τρώμε" τις κλίνες.

Δεν εμβολιάζομαι, νοσώ, πάω νοσοκομείο, πληρώνω για την υγεία μου.

Δεν νοσώ/ αρρωσταίνω, δεν πηγαίνω νοσοκομείο, δεν πληρώνω.

Αντίστοιχα και για τους εμβολιασμένους.

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εθελοντικό lockdown.Δεν σε εμποδίζει κανείς.

Και που κολλάει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.bmj.com/content/376/bmj.o102

https://www.euroweeklynews.com/2022/01/07/75-years-too-long-fda-told-to-speed-up-pfizer-covid-19-vaccine-data-release-to-the-public/

Διαφάνεια. Αυτό και τίποτα περισσότερο. Κανείς δεν θα μάλωνε με κανέναν, αν υπήρχαν όλα τα δεδομένα προσβάσιμα από όλους + δεν υπήρχε φίμωση μερίδας επιστημόνων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, HarisRg είπε

Δεν είπα αυτό, ούτε είπε ότι είναι ιδανικό.

Αυτό που λέω είναι πως αν είχαμε ένα ιδιωτικό σύστημα υγείας και ο καθένας μας πλήρωνε ό,τι κόστιζε στο εκάστοτε νοσοκομείο, τότε δεν θα παραπονιούνταν οι εμβολιασμένοι ότι εμείς οι ανεμβολίαστοι τους "τρώμε" τις κλίνες.

Δεν εμβολιάζομαι, νοσώ, πάω νοσοκομείο, πληρώνω για την υγεία μου.

Δεν νοσώ/ αρρωσταίνω, δεν πηγαίνω νοσοκομείο, δεν πληρώνω.

Αντίστοιχα και για τους εμβολιασμένους.

Ούπς δεν το κατάλαβα, γιατί δεν πίστευα, ότι το τελευταίο αποκούμπι επιχειρηματολογικά θα ήταν να μην υπάρχει δημόσια υγεία και όλοι να πληρώναμε για ότι και αν πάθουμε…

αν είναι έτσι και οι ληστές να ζητήσουν την κατάργηση της αστυνομίας και ποιος θέλει να βάλει security για να προστατέψει την περιουσία του… 

15 λεπτά πριν, KostasPapaJohn είπε

https://www.bmj.com/content/376/bmj.o102

https://www.euroweeklynews.com/2022/01/07/75-years-too-long-fda-told-to-speed-up-pfizer-covid-19-vaccine-data-release-to-the-public/

Διαφάνεια. Αυτό και τίποτα περισσότερο. Κανείς δεν θα μάλωνε με κανέναν, αν υπήρχαν όλα τα δεδομένα προσβάσιμα από όλους + δεν υπήρχε φίμωση μερίδας επιστημόνων.

Το οξύμωρο σε αυτό που υποστηρίζεις είναι ότι πρώτον αυτοί που έχει νόημα να έχουν πρόσβαση σε αυτά τα δεδομένα, έχουν, μόνο που δεν τους πιστεύεις γιατί θεωρείς ότι κάποιοι τους έχουν φιμώσει. Και δεύτερον, και όλος ο κόσμος να έχει πρόσβαση είναι κάτι άχρηστο μιας και να το διαβάσουν δεν θα καταλάβουν τι πραγματικά λέει…

Ρε παιδιά τώρα πραγματικά πιστεύεται ότι τέτοιου είδους έγραφα είναι άρθρα του insomnia ή του βήματος? Ξέρετε τι γνώσεις και τι μελέτη επί αυτού που αναφέρεται πρέπει να υπάρχει? Είναι σαν διαβάζεις γαλλική λογοτεχνία ξέροντας μόνο δέκα λέξεις, άντε βγάλε περίληψη…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Για να προστατευθείς μέχρι να βγουν τα αποτελεσματα απο τα εμβόλια.

Σκεπτικός θα είμαι και να βγουν τα αποτελέσματα. Είμαι σχετικά νέος (31), υγιής και τον πέρασα 2 φορές χωρίς καμία επιπλοκή. Δεν χρειάζομαι κανένα εθελοντικό lockdown.

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ούπς δεν το κατάλαβα, γιατί δεν πίστευα, ότι το τελευταίο αποκούμπι επιχειρηματολογικά θα ήταν να μην υπάρχει δημόσια υγεία και όλοι να πληρώναμε για ότι και αν πάθουμε…

Α, τώρα δεν μας συμφέρει το "είμαστε υπόλογοι για τις αποφάσεις μας"?

Θέλετε ο ανεμβολίαστος να μην έχει θέση σε ΜΕΘ αν την χρειαστεί, την οποία έχει πληρώσει από συνεισφορές όπως και ο εμβολιασμένος αλλά δεν θέλετε ο καθένας να πληρώνει για ό,τι κοστίζει.

Σε όλες τις οικονομικά πλούσιες χώρες επικρατεί το ιδιωτικό σύστημα υγείας, παίρνεις ό,τι πληρώνεις και πληρώνεις ό,τι παίρνεις. Τίμιο.

Μέχρι τα 28 μου που έφυγα από την Ελλάδα πλήρωνα για μια δημόσια υγεία την οποία ποτέ δεν χρειάστηκα, ούτε μια φορά δεν πήγα στο νοσοκομείο στη ζωή μου. Ας μη με βάλουν σε ΜΕΘ αν χρειαστώ αλλά ας μου δώσουν πίσω όλα αυτά τα λεφτά που πήγαν στις θεραπείες των συνανθρώπων μου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, HarisRg είπε

Τουλάχιστον θα είναι από επιλογή μου. Το δημόσιο σύστημα υγείας είναι ένα ψέμα που δυσλειτουργεί χρόνια τώρα και πηγαίνουμε προς ιδιωτικοποίηση σιγά σιγά.

Ας γίνει αυτό μια ώρα αρχίτερα ώστε ο καθένας να μπορεί να παίρνει ό,τι απόφαση και θέλει και να είναι υπόλογος των αποφάσεών του.

Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις προσωπικες επιλογες του καθως και να αναλαμβανει ευθυνη των πραξεων του. Εννοειται οτι εχουμε την ελευθερια να κανουμε τις επιλογες μας.
Οσο για το δημοσιο συστημα υγειας, αυτο ειναι οτι ειναι, αυτο εχουμε αυτη τη στιγμη και μεχρι να βελτιωθει (που ελπιζω να βελτιωθει γιατι υπαρχουν ελλειψεις σε πολλους τομεις) αυτο που μπορουμε εμεις να κανουμε συλλογικα ως πολιτες ειναι να πραξουμε, να προσαρμοστουμε με αυτα τα δεδομενα για το καλο ολων μας.
Οσοι δεν θελουν να κανουν το εμβολιο ειναι επιλογη τους αλλα θα αναλαβουν και τις αναλογες ευθυνες της επιλογης τους. Εαν νοσησουν και χρειαστουν περιθαλψη, να βρουν λυση να μην επιβαρυνουν τις ΜΕΘ. Διοτι ειναι αποδεδειγμενο οτι το μεγαλυτερο ποσοστο ασθενων ΜΕΘ ειναι ανεμβολιαστοι. Εαν επιβαρυνθει και γονατισει το νοσοκομειο, τοτε δεν θα μπορουν να περιθαλψουν καταλληλως κανεναν μα κανεναν απολυτως ανεξαρτητα τι ασθενεια εχουν.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HarisRg είπε

Σκεπτικός θα είμαι και να βγουν τα αποτελέσματα. Είμαι σχετικά νέος (31), υγιής και τον πέρασα 2 φορές χωρίς καμία επιπλοκή

Που ξέρεις αν σε είκοσι χρόνια σου βγει ένα κουσούρι επειδή τον πέρασες? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...