Προς το περιεχόμενο

INTEL DDR3 2400 Ενεργή ψύξη - Θερμοκρασίες


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Corsair  και G.skill λανσάρουν συστήματα Dual Fan για ψύξη σε DDR3 2400 και γρηγορότερες.  

Ναι, λέω για τους ανεμιστήρες με το κλιπ.

Η μητρική μου Gigabyte GA-Z87X-UD5H έχει εφτά τετράπινα  για ανεμιστήρες.

Δοκίμασε κανένας Corsair  ή  G.skill να μας πει εντυπώσεις ?  στάθμη Θορύβου? Βελτίωση θερμοκρασίας?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Kiriakos-GR είπε

Corsair  και G.skill λανσάρουν συστήματα Dual Fan για ψύξη σε DDR3 2400 και γρηγορότερες.  

Ναι, λέω για τους ανεμιστήρες με το κλιπ.

Η μητρική μου Gigabyte GA-Z87X-UD5H έχει εφτά τετράπινα  για ανεμιστήρες.

Δοκίμασε κανένας Corsair  ή  G.skill να μας πει εντυπώσεις ?  στάθμη Θορύβου? Βελτίωση θερμοκρασίας?

 

Έχω κάνει κάτι ανάλογο με ένα CMXAF2 cooler της Corsair, για ψύξη σε Gskill 3800cl16@1,46v.

Οι stock ανεμιστήρες είναι όντως θορυβώδεις.Έγινε αλλαγή με 2 Noctua και εντελώς μπακάλικα, έχω 10°C κάτω,αθόρυβη λειτουργία (και -50€ σύνολο στο πορτοφόλι).

Μπορείς φυσικά να κάνεις κάτι ανάλογο με πολύ μικρό κόστος.Μια βέργα/προφίλ αλουμινίου, κόψιμο και λύγισμα δύο L γωνίες, τις προσαρμόζεις στο πάνω μέρος του κουτιού και πάνω στις γωνίες θα στερεώσεις έναν 120mm ανεμιστήρα της αρεσκίας σου.

Αν έχεις ήδη τον ανεμιστήρα,πάλι 10°C κάτω με βαριά 2€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν εχεις θεμα με καμια γουμαροψυκτρα επεξεργαστη και τσιταρεις τις ραμ τοτε παρε βαλε κανει διαφορα.Αν δεν εχεις θεμα τοτε αστο οπως ειναι.

Το ιδιο με του φιλου εχω κι εγω και εχω να το βαλω πανω πανω απο 5 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tenshi είπε

Έχω κάνει κάτι ανάλογο με ένα CMXAF2

 

Ναι τέτοιες λύσεις  έχουν θεματάκια  με τους δυο 40x40 ... με την πρώτη αναζήτηση έπεσα επάνω στο  Corsair Vengeance Airflow single 60x60, θεωρητικά θα είναι ποιο αθόρυβο λόγο διαστάσεων ανεμιστήρα.

Η μητρική μόλις αγοράστηκε και ταξιδεύει,  τα μόνα στατιστικά που έχω για τώρα, είναι ότι ο CPU cooler που έχω,  δεν είναι εμπόδιο που απαγορεύει εγκατάσταση RAM cooler.

 

 

Armageddon_Large.jpg

Armageddon-1150.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Kiriakos-GR είπε

Ναι τέτοιες λύσεις  έχουν θεματάκια  με τους δυο 40x40 ... με την πρώτη αναζήτηση έπεσα επάνω στο  Corsair Vengeance Airflow single 60x60, θεωρητικά θα είναι ποιο αθόρυβο λόγο διαστάσεων ανεμιστήρα.

Η μητρική μόλις αγοράστηκε και ταξιδεύει,  τα μόνα στατιστικά που έχω για τώρα, είναι ότι ο CPU cooler που έχω,  δεν είναι εμπόδιο που απαγορεύει εγκατάσταση RAM cooler.

Δύο 60x60 είναι άλλα σε γενικές γραμμές ναι,ακόμα και αν δέν έχεις αρκετό χώρο μεταξύ cpu cooler και ram cooler (για να κάτσει κέντρο ο ανεμιστήρας),μπορείς να δώσεις ένα μικρό offset προς τα δεξιά.Δέν θα αλλάξει κάτι στην στήριξη του ram cooler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πριν μερικές ώρες ήμουν στο κυνήγι για την επιλογή DDR3 για την μητρική, ώστε να έχουμε κάτι να ψύξουμε. 🙂

Τελικά μας  έκατσε Αμερικάνικη τεχνολογία (2020)  Mushkin Blackline με Chip και στις  δυο όψης της πλακέτας,  καθώς δέσιμο ψηκτρών  σπιράλ το οποίο  είναι κάθετος μηχανισμός  τέλειας παθητικής ψύξης.  

Το τελείωμα της ψήκτρας προς τα κάτω, είναι χτενισμένο αλουμίνιο που κλείνει ως στόμιο, δηλαδή να το φυσάς από πάνω με ανεμιστήρα είναι σχετικά ανώφελο. 

Όμως το DIMM σε κάθετη θέση, ψύχεται από μόνο του, καθώς δημιουργεί κυκλοφορία αέρα από μόνο του, εάν θερμανθεί. 

Λήξη συναγερμού ..  😎

Mushkin-Blackline-demo_2.jpg.345be7f6d3381062881700609d813745.jpgMushkin-Blackline-demo_1.jpg.14ba86ad6a7f24c49210942a29396e18.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...