Προς το περιεχόμενο

Κολησε το pc


Mar2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!! Εγω εχω την εξης προβληματαρα. (ειμαι και λιγο ασχετη) Εχω ενα σταθερο pc με περασμενα τα windows 7. Οταν πηγα να τον ανοιξω αναψε η οθονη και αμεσως μου εβγαλε "εξοικονομιση ενεργειας"  και εσβησε. Στις θυρες usb δεν λειτουργει ουτε το ποντικι αλλα ουτε και το πληκτρολογιο, οταν ομως βαζω το τηλ να φορτισει λειτουργει κανονικα. Επισης ακουγεται κανονικα και ο ηχος απο τα ανεμιστηρακια. Καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι και τι μπορω να κανω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

21 λεπτά πριν, Mar2022 είπε

Το τροφοδοτικο δεν εχει ουτε μια βδομαδα που το αλλαξα. 

υπήρξε λόγος που το άλλαξες ? και ποιος το άλλαξε  Όταν λες 

 

2 ώρες πριν, Mar2022 είπε

. Επισης ακουγεται κανονικα και ο ηχος απο τα ανεμιστηρακια.

 βγάλε ότι περιφερειακό από usb έχεις πάνω  και δοκίμασε να το ξανά ανοίξεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο παλιό PC; Τροφοδοτικό να δίνει τάση για usb charge αλλά να μην ανοίγει...οκ μπορεί να έχει ένα από τα rails θέμα αλλά για αρχή έλεγχος εσωτερικής συνδεσμολογίας από κάποιον που γνωρίζει και φυσικά εκτός ρεύματος. Αν παραμείνει τότε θα πρέπει να γίνει και έλεγχος του PSU σε άλλο PC ή έλεγχος μητρικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικο το αλλαξα γιατι δεν δουλευε καθολου. Ουτε ηχο, ουτε φωτακι τιποτα απολυτως. Το pc ειναι αρκετα παλιο γιατι κανω μονο βασικα πραγματα. Οσο αν ειχε γινει κατι στην συνδεσμολογια δεν νομιζω να δουλευε κανονικα και μετα απο μερες να χαλαγε. 

Μια μπαταρια που εχει πανω στην μητρικη παιζει να θελει αλλαγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Mar2022 είπε

Μια μπαταρια που εχει πανω στην μητρικη παιζει να θελει αλλαγμα;

Δύσκολο, αλλά αφού δε γράφεις τα εξαρτήματα που αποτελούν το κομπιούτερ σου δεν μπορεί να αποκλειστεί τελείως.

25 λεπτά πριν, Mar2022 είπε

Το τροφοδοτικο το αλλαξα γιατι δεν δουλευε καθολου. Ουτε ηχο, ουτε φωτακι τιποτα απολυτως. Το pc ειναι αρκετα παλιο γιατι κανω μονο βασικα πραγματα. Οσο αν ειχε γινει κατι στην συνδεσμολογια δεν νομιζω να δουλευε κανονικα και μετα απο μερες να χαλαγε. 

Αν άλλαξες το τροφοδοτικό μόνη σου δεν είσαι πολύ άσχετη και νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάποιους απλούς ελέγχους για αρχή, όπως εκκίνηση μετά από εκφόρτιση πυκνωτών. Κάνεις τα παρακάτω τελείως απλά:

α.) σβήνεις το τροφοδοτικό από το διακόπτη που έχει πάνω του, στην πίσω μεριά. Αν δεν έχει διακόπτη, το βγάζεις από την πρίζα.

β) κράτας το κουμπί power του κουτιού πατημένο για τουλάχιστον 5 δευτερόλεπτα

γ.) αφήνεις το κουπί power του κουτιού

δ.) ανοίγεις το διακόπτη στην πλάτη του τροφοδοτικού ξανά ή συνδέεις πάλι το καλώδιο της τροφοδοσίας

ε.) πάτας πάλι το κουμπί power του κουτιού για να ανοίξει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mar2022 είπε

Το τροφοδοτικο το αλλαξα γιατι δεν δουλευε καθολου

Είναι πιθανό τότε να έκανε ζημιά στη μητρική (ειδικά αν χάλασε μετά από διακοπή ρεύματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mar2022 είπε

Το τροφοδοτικο το αλλαξα γιατι δεν δουλευε καθολου. Ουτε ηχο, ουτε φωτακι τιποτα απολυτως. Το pc ειναι αρκετα παλιο γιατι κανω μονο βασικα πραγματα. Οσο αν ειχε γινει κατι στην συνδεσμολογια δεν νομιζω να δουλευε κανονικα και μετα απο μερες να χαλαγε. 

Μια μπαταρια που εχει πανω στην μητρικη παιζει να θελει αλλαγμα;

Για την μπαταρία θα άνοιγε το PC αλλά θα έχανε την ώρα και τότε ναι θα ήθελε άλλαγμα 100%. Γενικά 3~5 χρόνια κρατάνε οι μπαταρίες. Αν όλα τα άλλα φτιαχτούν και λειτουργεί, καλό θα ήταν να αλλαχτεί και αυτή.

Τώρα για άλλα πρέπει να ανεβάσεις λίγες ακόμα παραπάνω πληροφορίες για το σύστημα σου για μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
Για την συνδεσμολογία, ειδικά αν έχεις molex συσκευές HDD/CD-DVD κτλ έχω δει πάρα πολλές φορές να μην πατάνε σωστά τα βύσματα και με το παραμικρό κούνιμα να μην κάνουν μετά επαφή ή ακόμα και να βγει το βύσμα εντελώς από το molex. Το ότι κάτι λειτουργεί μια φορά δεν είναι συμβόλαιο ότι θα λειτουργεί και για πάντα.
Γι'αυτό και ξεκινάμε πολλές φορές με τα απλά και αυτά που μπορούμε να κάνουμε χωρίς πολλά εργαλεία ή ειδικές γνώσεις.

Δικιά μου εκτίμηση χωρίς να έχω εικόνα του υλικού, από την στιγμή που ανάβει και έχεις ανεμηστήρες σε λειτουργεία πάει να πει δεν κάνει post το PC σου, ακούς κάποιον ήχο; κάποιο μπιπ; σειρά από μπιπ; τίποτα; 
Γιατί μπορεί να έχει φύγει η RAM ή να μην πατάει καλά η GPU ή όντως να ήρθε η ώρα της μητρικής.

Όπως και να'χει, ανέβασε λίγες παραπάνω πληροφορίες για το τι σύστημα είναι ή αν σου δίνει ηχητικά μηνύματα ή αν έχει κάποιο led επάνω στην μητρική με error code

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα ειναι πολυ παλιο το pc..... η μητρικη πανω γραφει ASROCK USB 2  Ειχα περασμενα τα WINDOWS 7 και πανω ειχε μονο 1 DVD και 2 σκληρους.  Αλλαξα και την μπαταρια και δοκιμασα ολα αυτα που μου ειπατε. Τα αποσυνδεσα ολα αλλα δεν εγινε τιποτα. Το δοκιμασα  και σε μια τηλεοραση οπου πριν λιγες μερες δουλευε ενω τωρα μου εβγαλε μπλε οθονη με μηνυμα "δεν υπαρχει σημα".  Απλα τωρα δοκιμασα  και το dvd, φανηκε οτι πηγε να δουλεψει αλλα σταματησε. Το ιδιο γινετε και με την οθονη, παει να ξεκινησει και σβηνει γραφοντας "εξοικονομηση ενεργειας". Οσο για την μητρικη δεν βλεπω να εχει καποιο led η καποιους ηχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mar2022 είπε

δεν βλεπω να εχει καποιο led η καποιους ηχους.

Έχει συνδεδεμένο ηχειάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...