Προς το περιεχόμενο

Κολησε το pc


Mar2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Λέω μισό λεπτό σε περίπτωση που κάποιος μέτρα με το μυαλό του, που οι περισσότεροι που γνωρίζω το κάνουν σε fast forward, οπότε έτσι εξασφαλίζω τα 10 δευτερόλεπτα. Αν το κάνει με ρολόι είναι υπερβολή.

Δεν βλέπω όμως την t.s. να απαντά, μάλλον τη τρόμαξα με το βραχυκύκλωμα. Η επιστημονική ορολογία με έφαγε...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ελπίζω να μην διάβασε ειδήσεις.

 

Εδω ειμαι!!! Τωρα τα ειδα τα μηνυματα. Η αληθεια ειναι οτι ψιλοφρικαρα το πρωι με το βραχυκυκλωμα αλλα ειχα αποφασισει να το κανω. Τωρα ομως που τα ειδα αυτα..... Τερη θελεις να με δεις και μενα στις ειδησεις;;  ειχα καταλαβει να βαλω το κατσαβιδι αλλα χωρις ρευμα τωρα που μου ειπατε να το κανω σβηστο μεν αλλα στην μπριζα.....

6 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Λέω μισό λεπτό σε περίπτωση που κάποιος μέτρα με το μυαλό του, που οι περισσότεροι που γνωρίζω το κάνουν σε fast forward, οπότε έτσι εξασφαλίζω τα 10 δευτερόλεπτα. Αν το κάνει με ρολόι είναι υπερβολή.

Δεν βλέπω όμως την t.s. να απαντά, μάλλον τη τρόμαξα με το βραχυκύκλωμα. Η επιστημονική ορολογία με έφαγε...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ελπίζω να μην διάβασε ειδήσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mar2022 είπε

Εδω ειμαι!!! Τωρα τα ειδα τα μηνυματα. Η αληθεια ειναι οτι ψιλοφρικαρα το πρωι με το βραχυκυκλωμα αλλα ειχα αποφασισει να το κανω. Τωρα ομως που τα ειδα αυτα..... Τερη θελεις να με δεις και μενα στις ειδησεις;;  ειχα καταλαβει να βαλω το κατσαβιδι αλλα χωρις ρευμα τωρα που μου ειπατε να το κανω σβηστο μεν αλλα στην μπριζα.....

Οι πιθανότητες να ξεμπλοκάρει και να φτιάξει είναι μικρές με το clear CMOS, αλλά επειδή δεν είμαστε απατεώνες, ούτε βαριόμαστε να σε καθοδηγήσουμε με ασφάλεια, σου το αναφέραμε. Δεν θες να το κάνεις, μην πιέζεσαι καθόλου. Δεν το κάνεις.

Εγώ νομίζω ότι θες καινούργιο τροφοδοτικό σίγουρα. Σε κάθε περίπτωση. Και να άνοιγες θέμα χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα το κομπιούτερ σου όλοι εδώ μέσα θα σου έλεγαν να το αλλάξεις. Το τροφοδοτικό που αγόρασες δεν ήταν επαρκές. Μπορεί να λέει 400 watt, αλλά δεν είναι ούτε 150 watt. Όλα τα τροφοδοτικά των 15-35 ευρώ είναι τα μισά ή το ένα τρίτο της ισχύος που λένε. Κάνουν για συγκεκριμμένα μίνι pc και άλλες ειδικές εφαρμογές, αλλά όχι για τα περισσότερα κομπιούτερ.

Επιπλέον το είχες συνδέσει λάθος. Χρειαζόταν/χρειάζεται ένας αντάπτορας των 5-7 ευρώ που μετατρέπει τα 24πιν σε 20πιν για να δουλέψουν σωστά τα φτηνά, καινούργια τροφοδοτικά πάνω σε αυτή την πολύ παλιά μητρική. Και να μην χάλασε κάτι άλλο και να το στείλεις πίσω και να στο αλλάξουνε, πολύ πιθανό θα έχεις συνέχεια αυτή την ιστορία μέχρι να τελειώσει η εγγύηση του Neural Gear (δεν το ξέρει ούτε η μάνα του ότι φτιάχνει τροφοδιτικά) σου. Ουσιαστικά είχες ένα τροφοδοτικό που δεν μπορούσε να αποδώσει πάνω από 100-120 watt έτσι όπως το σύνδεσες. Το κομπιούτερ σου είναι από 120-200 watt. Το πιθανότερο είναι ότι και το προηγούμενο "έφυγε" για τους ίδιους λόγους.

Δεν τα ήξερες αυτά, μικρό το κακό. Και να έχει χαλάσει κάτι άλλο, είναι αμελητέο το κόστος σε τόσο παλιά εξαρτήματα. Αυτό είναι και το πλεονέκτημα των παλιών μηχανημάτων. Μιλάμε για 5-10 ευρώ ακόμα. Τα έχουν πολλοί, μπορώ να σου στείλω τσάμπα. Για τροφοδοτικό όμως πρέπει να "ξηλωθείς" όμως. Είναι επένδυση, θα σου βγάλει πάνω από 5 χρόνια και αν αλλάξεις/αναβαθμίσεις κομπιούτερ το κρατάς, δεν πάει χαμένο. Κοιτάζω να σου προτείνω σε λίγο, κάποιο οικονομικό όσο γίνεται.

Περαιτέρω διάγνωση δεν μπορούμε να κάνουμε από απόσταση. Αλλά κάποια πράγματα είναι σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε απο ένα μαγαζι αντάπτορα για να συνδέσεις το τροφοδοτικό σωστά πρώτα , αν πάλι δεν λειτουργεί τότε είτε το αφήνεις σε ενα service να σου αλλάξουν τη μητρική που πιθανόν να τα φτυσε ( ίσως όταν χαλασε το παλιο τροφοδοτικο ) ωστε να τσεκαρουν και το καινουργιο που εβαλες αν εχει θεμα , ειτε τα δοκιμαζεις μονη σου απλά θα σιγουρευτείς και πιο γρήγορα τι φταίει έτσι και απο τη στιγμή που μπορεί να χρειαστεί και αλλαγή μητρικής καλύτερα για εμένα να το πήγαινες σε ένα κοντινό συνοικιακό service για pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20220119_200759.heic

Παιδια ειστε ολοι φοβεροι!!!!! Σας ευχαριστω πολυ ολους και για ρην τρομερη βοηθεια αλλα και για την υπομομη σας!!! Τελικα βρηκα το κουραγιο και το εκανα οποτε οπως ειδατε...δουλευει κανονικα!!!!

16 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Οι πιθανότητες να ξεμπλοκάρει και να φτιάξει είναι μικρές με το clear CMOS, αλλά επειδή δεν είμαστε απατεώνες, ούτε βαριόμαστε να σε καθοδηγήσουμε με ασφάλεια, σου το αναφέραμε. Δεν θες να το κάνεις, μην πιέζεσαι καθόλου. Δεν το κάνεις.

Εγώ νομίζω ότι θες καινούργιο τροφοδοτικό σίγουρα. Σε κάθε περίπτωση. Και να άνοιγες θέμα χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα το κομπιούτερ σου όλοι εδώ μέσα θα σου έλεγαν να το αλλάξεις. Το τροφοδοτικό που αγόρασες δεν ήταν επαρκές. Μπορεί να λέει 400 watt, αλλά δεν είναι ούτε 150 watt. Όλα τα τροφοδοτικά των 15-35 ευρώ είναι τα μισά ή το ένα τρίτο της ισχύος που λένε. Κάνουν για συγκεκριμμένα μίνι pc και άλλες ειδικές εφαρμογές, αλλά όχι για τα περισσότερα κομπιούτερ.

Επιπλέον το είχες συνδέσει λάθος. Χρειαζόταν/χρειάζεται ένας αντάπτορας των 5-7 ευρώ που μετατρέπει τα 24πιν σε 20πιν για να δουλέψουν σωστά τα φτηνά, καινούργια τροφοδοτικά πάνω σε αυτή την πολύ παλιά μητρική. Και να μην χάλασε κάτι άλλο και να το στείλεις πίσω και να στο αλλάξουνε, πολύ πιθανό θα έχεις συνέχεια αυτή την ιστορία μέχρι να τελειώσει η εγγύηση του Neural Gear (δεν το ξέρει ούτε η μάνα του ότι φτιάχνει τροφοδιτικά) σου. Ουσιαστικά είχες ένα τροφοδοτικό που δεν μπορούσε να αποδώσει πάνω από 100-120 watt έτσι όπως το σύνδεσες. Το κομπιούτερ σου είναι από 120-200 watt. Το πιθανότερο είναι ότι και το προηγούμενο "έφυγε" για τους ίδιους λόγους.

Δεν τα ήξερες αυτά, μικρό το κακό. Και να έχει χαλάσει κάτι άλλο, είναι αμελητέο το κόστος σε τόσο παλιά εξαρτήματα. Αυτό είναι και το πλεονέκτημα των παλιών μηχανημάτων. Μιλάμε για 5-10 ευρώ ακόμα. Τα έχουν πολλοί, μπορώ να σου στείλω τσάμπα. Για τροφοδοτικό όμως πρέπει να "ξηλωθείς" όμως. Είναι επένδυση, θα σου βγάλει πάνω από 5 χρόνια και αν αλλάξεις/αναβαθμίσεις κομπιούτερ το κρατάς, δεν πάει χαμένο. Κοιτάζω να σου προτείνω σε λίγο, κάποιο οικονομικό όσο γίνεται.

Περαιτέρω διάγνωση δεν μπορούμε να κάνουμε από απόσταση. Αλλά κάποια πράγματα είναι σίγουρα.

Απλα οπως σου ειπα δεν εχω ιδεα(μονο τα βασικα) το παλιο μου τροφοδοτικο ηταν 450 και το ειχα αρκετα χρονια και δεν ξερω ποσο το ειχε ο αδερφος μου πιο πριν. Δεν εχω πραγματα επανω οποτε δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα. Αυτο υποτιθετε οτι ειναι 500. Πιστευεις τωρα που δουλευει οτι ειναι καλυτερα να βαλω το ανταπτορακι;;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Mar2022 είπε

20220119_200759.heic 430 kB · 3 downloads

Παιδια ειστε ολοι φοβεροι!!!!! Σας ευχαριστω πολυ ολους και για ρην τρομερη βοηθεια αλλα και για την υπομομη σας!!! Τελικα βρηκα το κουραγιο και το εκανα οποτε οπως ειδατε...δουλευει κανονικα!!!!

Mπράβο σου ρε Mar2022! Kαι εσύ είσαι φοβερή!

Δες και αν είναι όλα εντάξει, αν βλέπει όση μνήμη έβλεπε και πριν, αν βλέπει και τους 2 δίσκους κλπ και ότι άλλο είναι γράψε. Προσπάθησε να μην το ζορίζεις όσο γίνεται, μέχρι να βάλεις τον αντάπτορα που χρειάζεται. Θα χρειαστείς αυτόν: https://www.e-shop.gr/akasa-ak-cb24-20-24pin-to-20pin-adapter-p-PER.805455

Αν το βάλεις παραγγελία σήμερα αύριο-μεθαύριο θα το έχεις. Αν σου ξαναμπλοκάρει, τώρα νομίζω ξέρεις τι κάνεις. 😉

     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -

43 λεπτά πριν, Mar2022 είπε

Απλα οπως σου ειπα δεν εχω ιδεα(μονο τα βασικα) το παλιο μου τροφοδοτικο ηταν 450 και το ειχα αρκετα χρονια και δεν ξερω ποσο το ειχε ο αδερφος μου πιο πριν. Δεν εχω πραγματα επανω οποτε δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα. Αυτο υποτιθετε οτι ειναι 500. Πιστευεις τωρα που δουλευει οτι ειναι καλυτερα να βαλω το ανταπτορακι;;

Το παλιό σου το τροφοδοτικό μπορεί και να ήταν του παλιού τύπου (15ετίας) και να έβγαζε 20πινο και να μην ήθελε ανταπτοράκι. Αυτό που έχεις τώρα θέλει τον αντάπτορα όπωσδήποτε. Αν σε ενδιαφέρουν εσένα ή όποιον άλλο γιατί αυτό, το ρωτάτε.

Τώρα, για τα watt που δίνουν τα φτηνά τροφοδοτικά έχω γράψει και παραπάνω, εμπειρικά είναι το 1/3 αυτών που λένε. Για αυτό που έχεις τώρα, 150-160 watt υπολογιζέ το. Αλλά μπορεί να φτάνουν (δες παρακάτω που ρωτάω για τον επεξεργαστή σου). Τα watt του παλιού μπορεί να ήταν τα μισά ή και παραπάνω από όσα έλεγε. Ας πούμε 250 watt, όταν ήταν καινούργιο μόλις βγήκε από το εργοστάσιο. Αλλά θα είναι πιθανότατα χαλασμένο τώρα. Αν δεν το έχεις πετάξει δώσε κωδικό ή φωτό. Αν το πετάξεις, πρέπει να πάει σε ανακύκλωση ηλεκτρικών συσκευών. Κωτσόβολο κλπ.

Ποιον επεξεργαστή έχει ο υπολογιστής σου αλήθεια; Μπορείς να το δεις στο task manager, στις πληροφορίες συστήματος και αλλού. Ας πούμε εγώ έχω τον Q6600.

Spoiler

Q6600.jpg.e3590e2e63bfd0724ebb15fb48653237.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφαγα μια ώρα από τη ζωή μου αλλά ελπίζω να βοηθήσει.

Εκεί που βλέπετε να βγάζω ένα μπλε πραγματάκι είναι κάτι (jumper) που δεν έχει η μητρική της t.s. για να κάνει clear cmos, οπότε αγνοείστε το.

Το κόκκινο πράγμα που κάνει beeps είναι (μία από τις λειτουργίες του) ελεγκτής ρεύματος.

Στο πρώτο post είναι ρυθμισμένο από το bios και ψάχνει δίσκο για να μπει στο λειτουργικό. Στο δεύτερο ζητά να ρυθμιστεί, αφού του έκανα clear cmos.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Mπράβο σου ρε Mar2022! Kαι εσύ είσαι φοβερή!

Δες και αν είναι όλα εντάξει, αν βλέπει όση μνήμη έβλεπε και πριν, αν βλέπει και τους 2 δίσκους κλπ και ότι άλλο είναι γράψε. Προσπάθησε να μην το ζορίζεις όσο γίνεται, μέχρι να βάλεις τον αντάπτορα που χρειάζεται. Θα χρειαστείς αυτόν: https://www.e-shop.gr/akasa-ak-cb24-20-24pin-to-20pin-adapter-p-PER.805455

Αν το βάλεις παραγγελία σήμερα αύριο-μεθαύριο θα το έχεις. Αν σου ξαναμπλοκάρει, τώρα νομίζω ξέρεις τι κάνεις. 😉

     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -     - -

Το παλιό σου το τροφοδοτικό μπορεί και να ήταν του παλιού τύπου (15ετίας) και να έβγαζε 20πινο και να μην ήθελε ανταπτοράκι. Αυτό που έχεις τώρα θέλει τον αντάπτορα όπωσδήποτε. Αν σε ενδιαφέρουν εσένα ή όποιον άλλο γιατί αυτό, το ρωτάτε.

Τώρα, για τα watt που δίνουν τα φτηνά τροφοδοτικά έχω γράψει και παραπάνω, εμπειρικά είναι το 1/3 αυτών που λένε. Για αυτό που έχεις τώρα, 150-160 watt υπολογιζέ το. Αλλά μπορεί να φτάνουν (δες παρακάτω που ρωτάω για τον επεξεργαστή σου). Τα watt του παλιού μπορεί να ήταν τα μισά ή και παραπάνω από όσα έλεγε. Ας πούμε 250 watt, όταν ήταν καινούργιο μόλις βγήκε από το εργοστάσιο. Αλλά θα είναι πιθανότατα χαλασμένο τώρα. Αν δεν το έχεις πετάξει δώσε κωδικό ή φωτό. Αν το πετάξεις, πρέπει να πάει σε ανακύκλωση ηλεκτρικών συσκευών. Κωτσόβολο κλπ.

Ποιον επεξεργαστή έχει ο υπολογιστής σου αλήθεια; Μπορείς να το δεις στο task manager, στις πληροφορίες συστήματος και αλλού. Ας πούμε εγώ έχω τον Q6600.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Q6600.jpg.e3590e2e63bfd0724ebb15fb48653237.jpg

 

Θα κοκκινισω.... εχεις δικιο το παλιο ειχε 20 καρφιτσακια και οντως βγηκε γερο. Τωρα κατι που θα γελασετε. Οταν πηρα το τροφοδοτικο το ξαναγυρισα πισω γιατι η υποδοχη ηταν για 20 pin και το τροφοδοτικο ειχε πανω 24. Εγω το γυρισα για να το αλλαξω..... Υποτιθετε ομως οτι αυτος που ηταν ειδικος επρεπε (νομιζω) να μου πει για το ανταπτορακι και οτι θα ηταν καλυτερα να το παρω παρα μονο μου ειπε οτι ξεκουμπωνει...  γενικα αυτος ειναι και ενας λογος που ηθελα να το κοιταξω πρωτα  λιγο μονη μου. Οσο για τον επεξεργαστη οταν τον ανοιξω θα το ψαξω και θα σου στειλω.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Έφαγα μια ώρα από τη ζωή μου αλλά ελπίζω να βοηθήσει.

Kαλά μη διαμαρτύρεσαι κι όλας, μήνα που είχες να ανεβάσεις βίντεο στο κανάλι σου, δεν κλείνουν ούτε οι TheTechLads. Χάρη σου έκανε η Mar2022 δίνοντάς σου υλικό για το κανάλι με το νήμα που άνοιξε και της οφείλεις ένα ευχαριστώ.

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Το κόκκινο πράγμα που κάνει beeps είναι (μία από τις λειτουργίες του) ελεγκτής ρεύματος.

Τον έλεγχο του ρεύματος τον κάνει τηλεπαθητικά?!? 🤔 Ευχαριστούμε για το video και την επίδειξη Τέρη Α.! Που οφειλόταν η διαρροή τελικά; Ethernet ή audio jack; Θα ήταν τέλειο να βλέπαμε όλη τη διάγνωση μέχρι το τέλος και να προσέθετες και ήχο όπου να εξηγείς.

58 λεπτά πριν, Mar2022 είπε

Τωρα κατι που θα γελασετε. Οταν πηρα το τροφοδοτικο το ξαναγυρισα πισω γιατι η υποδοχη ηταν για 20 pin και το τροφοδοτικο ειχε πανω 24. Εγω το γυρισα για να το αλλαξω..... Υποτιθετε ομως οτι αυτος που ηταν ειδικος επρεπε (νομιζω) να μου πει για το ανταπτορακι και οτι θα ηταν καλυτερα να το παρω παρα μονο μου ειπε οτι ξεκουμπωνει...  γενικα αυτος ειναι και ενας λογος που ηθελα να το κοιταξω πρωτα  λιγο μονη μου. Οσο για τον επεξεργαστη οταν τον ανοιξω θα το ψαξω και θα σου στειλω.

Ότι ξεκουμπώνει ξεκουμπώνει πως θα δουλέψει ένα τροφοδοτικό που από τη μία ράγα του ζητάς υπερωρίες και η δεύτερη τη βγάζει πιο χαλαρά εξαρτάται από το ίδο το τροφοδοτικό, αλλά και το φορτίο με το οποίο είναι συνδεδεμένο.

Να το ψάξεις μόνη σου με κάθε σεβασμό, δε θα έβγαζες άκρη. Το googlάρισμα θα σου έβγαζε αντιφατικά πράγματα, πολλοί θα είχαν κάνει το ίδιο χωρίς πρόβλημα και άλλοι θα είχαν αντιμετωπίσει προβλημα, αλλά δε θα ήταν σίγουροι ότι οφείλεται εκεί και σίγουρα δε θα μπορούσαν να το εξηγήσουν. Και εγώ δε είμαι σίγουρος 100%, ότι οφείλεται εκεί το πρόβλημα. Το παθαίνουν για διάφορους λόγους τα κομπιούτερ το μπλοκάρισμα αυτό και όχι σπάνια. Αλλά τα κομπιούτερ δεν ξέρουν να λένε και ψέματα και ότι κάνουν το κάνουν σοβαρά και όχι για πλάκα. Το ότι συνέβη μια βδομάδα από την αλλαγή τροφοδοτικού κατά 99% δεν ήταν τυχαίο συνδιασμένο με το γεγονός ότι η μία ράγα του τροφοδοτικού τροφοδοτούσε μόνο τον επεξεργαστή και η άλλη και τον επεξεργαστή και τη μητρική.

Όσο για αυτόν που σου το πούλησε, θα σχολιάσω μόνο ότι υπάρχουν διάφορα είδη ειδικών και με κάποια από αυτά δεν αξίζει καθόλου να ασχολείσαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...