Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση ASUS GTX 770 DirectCU II OC


alexpwnz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.
Ένας φίλος μου μου χάρισε πριν αρκετά χρόνια τον υπολογιστή του, μιας και αγόρασε καινούριο (ο υπολογιστής πρέπει να αγοράστηκε γύρω στο 2014~ ίσως και λίγο πιο πριν).
Μια χαρά τίμιος για μένα, έβγαλε αρκετά χρόνια, αλλά πλέον -μάλλον- η κάρτα γραφικών μας άφησε χρόνους, μιας και εν ώρα του gaming (παίζω Dota2), τα γραφικά άρχισαν και παραμορφώνονταν μέχρι που στο τέλος καταλήξαμε ο υπολογιστής να ανοίγει και να μην δείχνει τίποτα η οθόνη.
Δυστυχώς, μιας και δεν τον αγόρασα εγώ, δεν ξέρω τα ακριβή specs του συστήματος (τα είχα σημειώσει παλιότερα αλλά δυστυχώς δεν τα βρίσκω τώρα), τα μόνα που κατάφερα να δώ είναι η κάρτα γραφικών και η motherboard. Έχουμε και λέμε:

Motherboard: Asus M5A97 R2.0 TurboV Evo ( λογικά είναι αυτή: https://pl.aliexpress.com/i/33005906660.html )

Κάρτα γραφικών: ASUS GTX 770 DirectCU II OC  (http://overclock.pl/images/articles/content/artykuly/2014/06/gtx770dc2/big/02.jpg) - Από ό,τι κατάφερα να βρώ, και βλέπωντας τις φωτογραφίες πρέπει να είναι αυτή, μιας και οι μεταλλικοί σωλήνες ταιριάζουν. Θα παραθέσω και φωτογραφίες με την δικιά μου.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική ώστε να μπορώ να έχω σχετικά παρόμοια αποτελέσματα στο gaming. Δεν παίζω ιδιαίτερα απαιτητικά παιχνίδια, απλώς Dota2 και World of Tanks, και θα ήθελα να μπορεί να παίξει αυτά σε ιδιαίτερα καλές ρυθμίσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και για τις προτάσεις σας. Παρεπιπτόντως μένω Πολωνία μόνιμα, εξ'ού και τα πολωνικά links.

 

271858601_255464363327649_3690522568674303002_n.jpg

272005739_351270349830957_7779376319829709457_n.jpg

271730272_264399745782064_5994988959220745680_n.jpg

271812431_670307577461479_2393237046157066596_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, alexpwnz είπε

Καλησπέρα σας.
Ένας φίλος μου μου χάρισε πριν αρκετά χρόνια τον υπολογιστή του, μιας και αγόρασε καινούριο (ο υπολογιστής πρέπει να αγοράστηκε γύρω στο 2014~ ίσως και λίγο πιο πριν).
Μια χαρά τίμιος για μένα, έβγαλε αρκετά χρόνια, αλλά πλέον -μάλλον- η κάρτα γραφικών μας άφησε χρόνους, μιας και εν ώρα του gaming (παίζω Dota2), τα γραφικά άρχισαν και παραμορφώνονταν μέχρι που στο τέλος καταλήξαμε ο υπολογιστής να ανοίγει και να μην δείχνει τίποτα η οθόνη.
Δυστυχώς, μιας και δεν τον αγόρασα εγώ, δεν ξέρω τα ακριβή specs του συστήματος (τα είχα σημειώσει παλιότερα αλλά δυστυχώς δεν τα βρίσκω τώρα), τα μόνα που κατάφερα να δώ είναι η κάρτα γραφικών και η motherboard. Έχουμε και λέμε:

Motherboard: Asus M5A97 R2.0 TurboV Evo ( λογικά είναι αυτή: https://pl.aliexpress.com/i/33005906660.html )

Κάρτα γραφικών: ASUS GTX 770 DirectCU II OC  (http://overclock.pl/images/articles/content/artykuly/2014/06/gtx770dc2/big/02.jpg) - Από ό,τι κατάφερα να βρώ, και βλέπωντας τις φωτογραφίες πρέπει να είναι αυτή, μιας και οι μεταλλικοί σωλήνες ταιριάζουν. Θα παραθέσω και φωτογραφίες με την δικιά μου.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική ώστε να μπορώ να έχω σχετικά παρόμοια αποτελέσματα στο gaming. Δεν παίζω ιδιαίτερα απαιτητικά παιχνίδια, απλώς Dota2 και World of Tanks, και θα ήθελα να μπορεί να παίξει αυτά σε ιδιαίτερα καλές ρυθμίσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και για τις προτάσεις σας. Παρεπιπτόντως μένω Πολωνία μόνιμα, εξ'ού και τα πολωνικά links.

 

271858601_255464363327649_3690522568674303002_n.jpg

272005739_351270349830957_7779376319829709457_n.jpg

271730272_264399745782064_5994988959220745680_n.jpg

271812431_670307577461479_2393237046157066596_n.jpg

Καθαρισε λιγο το κουτι σου και τα υπολοιπα πραγματα με αερα και μαλακο πινελο να μην υπαρχει σκονη και δοκιμασε μηπως ξαναδουλεψει.

Εγω θα ντρεπομουν να ανεβασω τετοιες φωτο

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμάσατε με άλλο τροφοδοτικό ή/και καρτα γραφικών ?

Clear CMOS κανατε?

Μνήμες τσεκάρατε?

 

 

Σημείωση : Αλλάξατε την μπαταρία? θυμάμαι ότι υπήρχε πολυ παλια (retro) μητρικη που αν δεν είχε σωστή μπαταρία δεν ξεκινούσε. Δεν ισχυει αυτο για τις συγχρονες μητρικες.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Δοκιμάσατε με άλλο τροφοδοτικό ή/και καρτα γραφικών ?

Clear CMOS κανατε? Αλλάξατε την μπαταρία? θυμάμαι ότι υπήρχε πολυ παλια μητρικη που αν δεν είχε σωστή μπαταρία δεν ξεκινούσε.

Μνήμες τσεκάρατε?

Δυστυχώς δεν δοκίμασα, διότι δεν έχω στην κατοχή μου κάτι άλλο για να δοκιμάσω (πχ τροφοδοτικό ή κάρτα γραφικών). Όμως, έχω σκοπό να το πάω έτσι κ αλλιώς σε Service που κάνουν Diagnose εντελώς δωρεάν, οπότε πρωτού κάνω οποιαδήποτε κίνηση να αγοράσω κάτι, θα έχει "τσεκαριστεί" ας πούμε ότι είναι εκεί το πρόβλημα.

Την δεδομένη στιγμή δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Η οθόνη δεν δείχνει τίποτα, και έχει το μήνυμα HDMI Out Of Range, ή κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Καθαρισε λιγο το κουτι σου και τα υπολοιπα πραγματα με αερα και μαλακο πινελο να μην υπαρχει σκονη και δοκιμασε μηπως ξαναδουλεψει.

Εγω θα ντρεπομουν να ανεβασω τετοιες φωτο

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου φίλε μου.
Έχει απόλυτο δίκιο, φυσικά υπάρχει σκόνη, αλλα δυστυχώς εδώ δεν έχω -ακόμα- μηχάνημα για αέρα. Έχει σκόνη αυτή τη στιγμή όντως, προσπάθησα και καθάρισα ανεμιστηράκια λίγο, όμως θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο τραγικό το πρόβλημα.
Σε ευχαριστώ πολύ όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexpwnz είπε

Δυστυχώς δεν δοκίμασα, διότι δεν έχω στην κατοχή μου κάτι άλλο για να δοκιμάσω (πχ τροφοδοτικό ή κάρτα γραφικών). Όμως, έχω σκοπό να το πάω έτσι κ αλλιώς σε Service που κάνουν Diagnose εντελώς δωρεάν, οπότε πρωτού κάνω οποιαδήποτε κίνηση να αγοράσω κάτι, θα έχει "τσεκαριστεί" ας πούμε ότι είναι εκεί το πρόβλημα.

Την δεδομένη στιγμή δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Η οθόνη δεν δείχνει τίποτα, και έχει το μήνυμα HDMI Out Of Range, ή κάτι τέτοιο.

Η καρτα σου ειναι κατα κυριο λογο , δοκιμασε και αλλο καλωδιο

1 λεπτό πριν, alexpwnz είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου φίλε μου.
Έχει απόλυτο δίκιο, φυσικά υπάρχει σκόνη, αλλα δυστυχώς εδώ δεν έχω -ακόμα- μηχάνημα για αέρα. Έχει σκόνη αυτή τη στιγμή όντως, προσπάθησα και καθάρισα ανεμιστηράκια λίγο, όμως θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο τραγικό το πρόβλημα.
Σε ευχαριστώ πολύ όμως

παραμασχαλα με βγαλμενο το πλαινο παραθυρο και σ'ενα κοντινο βενζιναδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που μπορεις να κανεις

1. Αποσυνδεσε όλους του δισκους SSD/HDD, DVD drive κλπ.

2. Αποσύνδεσε τις οποιες usb εχεις. Αφησε μονο πληκτρολογιο

3. Βγαλε-βαλε την μπαταρια (clear cmos)

4. Βγαλε τις μνημες και αφησε μονο μια. Δοκιμασε εναλλαξ μνημες και θεσεις.

5. Βγαλε φωτογραφία πρωτα (για να δεις πως συνδέονται) και μετά αποσύνδεσε τα front panel, hd audio και usb 3.0 απο τα header της μητρικης

Αφησε μόνο το power button, ή με ένα κατσαβιδι βραχυκυκλώνεις τα δυο πιν στο header της μητρικης για το power button.

Σημείωση: Προαιρετικό βημα, μιας και μπορει να μπερδευτεις.

6. Βγαλε και ξαναβάλε την καρτα γραφικών και τα καλωδια τροφοδοσιας της καρτας

Και κάνε ένα καθάρισμα για να είναι ευπαρουσιαστο

 

Σημειωση: Το τροφοδοτικο ποιο είναι? Από τα καλωδια φαινεται φτηνιαρικο.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Η καρτα σου ειναι κατα κυριο λογο , δοκιμασε και αλλο καλωδιο

παραμασχαλα με βγαλμενο το πλαινο παραθυρο και σ'ενα κοντινο βενζιναδικο

Έχεις δίκιο για το βενζινάδικο, απλώς έχω ακούσει περιπτώσει, που άν το κομπρεσερ αέρα δεν έχει υδατοπαγίδα, ίσως ρίξει και νερό, και έχω γνωστό που έχει πάθει ζημιά σε βενζινάδικο, γι αυτό δεν το δοκίμασα ακόμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexpwnz είπε

Έχεις δίκιο για το βενζινάδικο, απλώς έχω ακούσει περιπτώσει, που άν το κομπρεσερ αέρα δεν έχει υδατοπαγίδα, ίσως ρίξει και νερό, και έχω γνωστό που έχει πάθει ζημιά σε βενζινάδικο, γι αυτό δεν το δοκίμασα ακόμα

σιγα-σιγα και απο καποια αποσταση , δεν θα ριχνεις οσο αερα βγαζει το πιστολι , λιγο πατημενο και σταθερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Αυτο που μπορεις να κανεις

1. Αποσυνδεσε όλους του δισκους SSD/HDD, DVD drive κλπ.

2. Αποσύνδεσε τις οποιες usb εχεις. Αφησε μονο πληκτρολογιο

3. Βγαλε την μπαταρια

4. Βγαλε τις μνημες και αφησε μονο μια. Δοκιμασε εναλλαξ μνημες και θεσεις.

5. Βγαλε φωτογραφία πρωτα (για να δεις πως συνδέονται) και μετά αποσύνδεσε τα front panel, hd audio και usb 3.0 απο τα header της μητρικης

6. Βγαλε και ξαναβάλε την καρτα γραφικών και τα καλωδια τροφοδοσιας της καρτας

Και κάνε ένα καθάρισμα για να είναι ευπαρουσιαστο

 

Σημειωση: Το τροφοδοτικο ποιο είναι? Από τα καλωδια φαινεται φτηνιαρικο.

To τροφοδοτικό είναι αυτό: https://www.ceneo.pl/13006586#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

δεν εχει σχεση  και χωρις μπαταρια παιζει,η μπαταρια χρειαζεται (μεταξυ αλλων)ωστε να κραταει τις ρυθμισεις οταν ειναι κλειστο.

Ναι το εβαλα ως σημειωση. Αλλα ως παλιος, σε ρετρο μητρική (πολυ πολύ παλια μητρικη και σπανια περίπτωση) ετυχε αν δεν ειχε σωστη μπαταρια δεν μπουταρε. Δεν θυμαμαι ακριβως. Ηταν τα πρωτα βηματα μου με τους υπολογιστες πριν ~30 χρόνια (παιδακι τοτε)

Τωρα πως το θυμηθηκα? Τι κανουν οι γέροι? Θυμουνται.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες και λιγη παστα θερμοαγωγιμη και αλλαξε στην καρτα γιατι ισως να μην εχει καθολου , κοιτα το βιντεο που σε βαζω πως γινεται

 

1 λεπτό πριν, alexpwnz είπε

To τροφοδοτικό είναι αυτό: https://www.ceneo.pl/13006586#

το τροφοδοτικο σου ειναι για τα σκυλια , για φορτιστης κινητου και πολυ ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Βρες και λιγη παστα θερμοαγωγιμη και αλλαξε στην καρτα γιατι ισως να μην εχει καθολου , κοιτα το βιντεο που σε βαζω πως γινεται

 

το τροφοδοτικο σου ειναι για τα σκυλια , για φορτιστης κινητου και πολυ ειναι

Σε ευχαριστώ πολύ για το Video. Θα το κάνω απόψε για να δω μήπως γίνει τίποτα. Το είχα κάνει παλιότερα με το CPU. Ερώτηση, άπαξ και γίνει η διαδικασία, μπορεί να τρέξει κατευθείαν το μηχάνημα ή χρειάζεται να περιμένω κάμποση ώρα μετά που θα βάλω την πάστα;

Επίσης, καμία καλή πρόταση για τροφοδοτικό; Γνωρίζω ότι δεν σας έχω δώσει CPU specs, αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται τι μοντέλο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...