Προς το περιεχόμενο

Δικαστηριο μετα απο τροχαιο απο αμέλεια με σωματικη βλαβη


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια, δεν ζητάω καποια σοβαρη συμβουλη, απλως να μαθω αν έχει τύχει σε καποιον κάτι παρομοιο

Εχει γίνει τροχαιο που ο άλλος έχει παθει ζημια στο αυτοκινητο αλλα και σωματικη ζημια. Πέρασε με κοκκινο ο δικος μου επειδη ηταν νεο το φαναρι στην διασταυρωση εκεινη και ειχε καιρο να περασει απο εκει.

Πλήρωσε η ασφάλεια για το αμαξι εκεινου. Αυτος ειπε δεν ειχε προβλημα με τον δικο μου και δεν θα τον κινηγουσε κτλ.

ομως, απο οτι μου ειπαν, υποχρεωτικα θα αναφερθει στο δικαστηριο λογω ασφαλιστικης ο αλλος για να παρει την αποζημιωση κτλ.

Και τωρα ελαβε κληση ο δικος μου οτι θα γινει το δικαστηριο με τροχαιο απο αμελεια με σωματικη βλαβη.

Εμπειρικα τώρα τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, οταν γίνεται το δικαστηριο και δεν σε κινηγάει ο άλλος; Γνωρίζει κάνεις,  το έχει περασει κανεις; 

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Γεια σας παιδια, δεν ζητάω καποια σοβαρη συμβουλη, απλως να μαθω αν έχει τύχει σε καποιον κάτι παρομοιο

Εχει γίνει τροχαιο που ο άλλος έχει παθει ζημια στο αυτοκινητο αλλα και σωματικη ζημια. Πέρασε με κοκκινο ο δικος μου επειδη ηταν νεο το φαναρι στην διασταυρωση εκεινη και ειχε καιρο να περασει απο εκει.

Πλήρωσε η ασφάλεια για το αμαξι εκεινου. Αυτος ειπε δεν ειχε προβλημα με τον δικο μου και δεν θα τον κινηγουσε κτλ.

ομως, απο οτι μου ειπαν, υποχρεωτικα θα αναφερθει στο δικαστηριο λογω ασφαλιστικης ο αλλος για να παρει την αποζημιωση κτλ.

Και τωρα ελαβε κληση ο δικος μου οτι θα γινει το δικαστηριο με τροχαιο απο αμελεια με σωματικη βλαβη.

Εμπειρικα τώρα τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, οταν γίνεται το δικαστηριο και δεν σε κινηγάει ο άλλος; Γνωρίζει κάνεις,  το έχει περασει κανεις; 

Ευχαριστω

 

Κακως δεν το κυνηγαει, επρεπε να τον σκίσει!!!!! 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cumulus είπε

Και οι δικηγοροι του ινσομνια τι θα κανουν;

Θα γίνουν επιδημιολόγοι ή αναλυτές ηλεκτρονικού εγκλήματος, ανάλογα την ενότητα. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ρωτατε δικηγόρο.

Ρωταω και το insomnia γιατι οι δικιγοροι εχουν δικα τους συμφέροντα και μπορει να σε βαλουν σε διαδιακασιες και εξοδα που μπορει να μην χρειαζονται. Κατα τα άλλα συμφωνω με αυτην την ενεργεια αλλα δεν βλαπτει να ακουσω και μερικες γνωμες αν εχει περασει καποιος κατι παρομοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, s1mplement είπε

Ρωταω και το insomnia γιατι οι δικιγοροι εχουν δικα τους συμφέροντα και μπορει να σε βαλουν σε διαδιακασιες και εξοδα που μπορει να μην χρειαζονται. Κατα τα άλλα συμφωνω με αυτην την ενεργεια αλλα δεν βλαπτει να ακουσω και μερικες γνωμες αν εχει περασει καποιος κατι παρομοιο.

αφου υπάρχει τραυματισμός το δικαστήριο δεν το απεφευγεις.

Απο εκεί και μετά μην μπαινουμε σε χαζες ιστορίες με συμφέροντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Γεια σας παιδια, δεν ζητάω καποια σοβαρη συμβουλη, απλως να μαθω αν έχει τύχει σε καποιον κάτι παρομοιο

Εχει γίνει τροχαιο που ο άλλος έχει παθει ζημια στο αυτοκινητο αλλα και σωματικη ζημια. Πέρασε με κοκκινο ο δικος μου επειδη ηταν νεο το φαναρι στην διασταυρωση εκεινη και ειχε καιρο να περασει απο εκει.

Πλήρωσε η ασφάλεια για το αμαξι εκεινου. Αυτος ειπε δεν ειχε προβλημα με τον δικο μου και δεν θα τον κινηγουσε κτλ.

ομως, απο οτι μου ειπαν, υποχρεωτικα θα αναφερθει στο δικαστηριο λογω ασφαλιστικης ο αλλος για να παρει την αποζημιωση κτλ.

Και τωρα ελαβε κληση ο δικος μου οτι θα γινει το δικαστηριο με τροχαιο απο αμελεια με σωματικη βλαβη.

Εμπειρικα τώρα τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, οταν γίνεται το δικαστηριο και δεν σε κινηγάει ο άλλος; Γνωρίζει κάνεις,  το έχει περασει κανεις; 

Ευχαριστω

 

Οτι είπε και ο Uk

Απο την στιγμή που στο τροχαίο υπήρξε τραυματισμός και κάποιος πήγε στο νοσοκομείο, τότε αυτεπάγγελτα γίνεται δικαστήριο.

Το δικαστήριο θα επιβάλλει το πιθανοτέρο ένα πρόστιμο σε αυτόν που είχε την υπαιτιότητα. 

Εφόσον δεν γίνει πολιτική αγωγή απο τον αλλον, δεν εχεις κάτι αλλο να φοβάσαι. Αλλά επειδή το τροχαιο είναι αρκετά σοβαρο πάντα, καλό ειναι να υπάρχει και ενας δικηγορός εκπροσώπησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου οπως και να εχει θα γινει δικη ο "δικός" σου δεν θα εχει δικηγόρο

Παρεμπιπτόντως καθε φανάρι που ειναι νεο δεν το λαμβάνουμε υποψιν μας και σκοτώνουμε καναδιο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πρόστιμο, φυλάκιση εξαγοράσιμη.
Και φυσικά θα παραστεί ο άλλος εκτός αν του περισσεύουν τα λεφτά για το πρόστιμο λιπομαρτυρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, s1mplement είπε

Εχει γίνει τροχαιο που ο άλλος έχει παθει ζημια στο αυτοκινητο αλλα και σωματικη ζημια

Τι σωματική ζημιά? Εκδορές? Σπασμένο χέρι? Πόδι? Διάσειση? Έμεινε ανάπηρος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Τι σωματική ζημιά? Εκδορές? Σπασμένο χέρι? Πόδι? Διάσειση? Έμεινε ανάπηρος? 

καταγμα πλευρων

Κατι άλλο που ηθελα να ρωτησω,

Επειδη πιθανον να ειχε το αμαξι στο συμβολαιο ασφάλειας νομικη κάλυψη, υπάρχει πιθανοτητα να μας καλύψει τα εξοδα η ασφαλιστικη για τον δικηγόρο κτλ;

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makis269 είπε

το να περνάει κάποιος με κόκκινο φανάρι κατά την άποψή μου δεν είναι αμέλεια ............

Το φαναρι φταει που πεταχτηκε στα ξαφνικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cumulus είπε

Το φαναρι φταει που πεταχτηκε στα ξαφνικα.

ο δημος φταιει που δεν ακολουθει το πρωτοκολλο ISO για τον αριθμο φαναριων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...