Προς το περιεχόμενο

Λύση μίσθωσης ακινήτου


giorgosmcmc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα με μίσθωση 1 χρόνου και έχω μείνει 6 μήνες αλλά λόγω ότι μου έτυχε κάτι σοβαρό πρέπει να φύγω, γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να μου κάνει κάτι ο ενοικιαστής γιατί δε διατίθεμαι να πληρώσω ενοικια 6 μηνών για κάπου που δε θα μένω διότι ούτε θέλω ούτε τα έχω κιόλας όπως και δεν έχω και τίποτα στο όνομα μου εκτός από αυτοκίνητο για να μου διεκδικήσει και θέλω να ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσει τα υπόλοιπα ενοίκια ή να με τρέχει στα δικαστήρια ή να μη μου επιστραφεί η εγγύηση? Να σημειώσω ότι ο συγκεκριμένος ενοικιαστής έχει κτίσει επιπλέον και κάτι λαθραιο στη συγκεκριμένη κατοικία όπου του ανήκει και το οποίο ο ίδιος μου είπε οπότε δε νομίζω να τον συμφέρει και πολύ να μου κάνει πόλους "τσαμπουκάδες" μιας και δεν φημίζεται και για την "καλή" του καρδιά. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενημέρωσε σε πρώτη φάση τον ιδιοκτήτη σου και από εκεί βλέπεις πώς θα κινηθείς. Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να υπογράψετε από κοινού λύση του μισθωτηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εγγύηση της ξεχνάς. Σπας συμβόλαιο. Δε τη δικαιούσαι. Και όπως είπες, δε φημίζεται για την καλή του την καρδιά, οπότε... μη περιμένεις να σου κάνει τέτοιο "δώρο" αποχαιρετισμού. :P

Τα νοίκια από την άλλη, λογικά δε θ' ασχοληθεί να τα κυνηγήσει. Αλλά να 'σαι προετοιμασμένος και γι' αυτό αν το κάνει.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ξέρεις τι δικαιούσαι, αλλά ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Haldol είπε

Την εγγύηση της ξεχνάς. Σπας συμβόλαιο. Δε τη δικαιούσαι. Και όπως είπες, δε φημίζεται για την καλή του την καρδιά, οπότε... μη περιμένεις να σου κάνει τέτοιο "δώρο" αποχαιρετισμού. :P

Τα νοίκια από την άλλη, λογικά δε θ' ασχοληθεί να τα κυνηγήσει. Αλλά να 'σαι προετοιμασμένος και γι' αυτό αν το κάνει.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ξέρεις τι δικαιούσαι, αλλά ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.

Κατάλαβα, ας με κηνυγησει ουτος ή άλλως ούτε ευρώ έχω για να του δώσω και από την άλλη αν τον κηνυγησω κι εγώ μετά για το λαθραιο θα πληρώνει πολλά περισσότερα χιλιάρικα στη πολεοδομία από ότι θα έπαιρνε από εμένα με τα νοίκια 6 μηνών. Όποτε θέλω να πιστεύω ότι θα τη κάνει με ελαφρά και θα με αφήσει ήσυχο. Και ο καθένας τον δρόμο του. Ειδωμεν. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgosmcmc είπε

Κατάλαβα, ας με κηνυγησει ουτος ή άλλως ούτε ευρώ έχω για να του δώσω και από την άλλη αν τον κηνυγησω κι εγώ μετά για το λαθραιο θα πληρώνει πολλά περισσότερα χιλιάρικα στη πολεοδομία από ότι θα έπαιρνε από εμένα με τα νοίκια 6 μηνών. Ειδωμεν. 

Κοίτα, εάν δε "τα βρείτε", και οι 2 μπορείτε να κάνετε οικονομική ζημιά στον άλλον. Π.χ. και αυτός μπορεί να εκχωρήσει τα ενοίκια που υπολείπονται στο δημόσιο, αν και εφόσον "τον τσαντίσεις" και σε κυνηγήσει, κι εσύ να τα χρωστάς στο κράτος, αντί γι' αυτόν. Είσαι σίγουρος ότι θες κάτι τέτοιο; :) 

Γενικώς, άσε τους τσαμπουκάδες, αναγνώρισε ότι είσαι φάουλ (σπας συμβόλαιο) και πιάστον με το καλό μήπως και τα βρείτε. Διότι ο άλλος δρόμος δε συμφέρει κανένα απ' τους 2 (και πιο πολύ εσένα, που έχεις κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν έχεις και λεφτά...).

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να μου κάνει κάτι ο ενοικιαστής

 

35 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

ότι ο συγκεκριμένος ενοικιαστής έχει κτίσει

Ο ενοικιαστής είσαι εσύ πάντως

35 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

έχει κτίσει επιπλέον και κάτι λαθραιο

Παράνομο μήπως? 🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Nabuko είπε

 

Ο ενοικιαστής είσαι εσύ πάντως

Παράνομο μήπως? 🤔

Ναι σόρυ εννοώ ο ιδιοκτήτης λάθος.. Και ναι έχει κτίσει κάτι παράνομο. 

1 ώρα πριν, Haldol είπε

εφόσον "τον τσαντίσεις" και σε κυνηγήσει, κι εσύ να τα χρωστάς στο κράτος, αντί γι' αυτόν. Είσαι σίγουρος ότι θες κάτι τέτοιο; :) 

Να μου κάνει τη το ελληνικό κράτος? Δεν έχω ούτε παράθυρο στο όνομα μου σε λίγο ούτε αμάξι και τον άλλο μηνα μεταναστευω μόνιμα και κάνω τα χαρτιά μου έξω. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Να μου κάνει τη το ελληνικό κράτος? Δεν έχω ούτε παράθυρο στο όνομα μου σε λίγο ούτε αμάξι και τον άλλο μηνα μεταναστευω μόνιμα και κάνω τα χαρτιά μου έξω. 

Ε φύγε σαν κατατρεγμένος, τι να σου πω. :P

Για ένα κούτελο ζούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Ναι σόρυ εννοώ ο ιδιοκτήτης λάθος.. Και ναι έχει κτίσει κάτι παράνομο. 

Να μου κάνει τη το ελληνικό κράτος? Δεν έχω ούτε παράθυρο στο όνομα μου σε λίγο ούτε αμάξι και τον άλλο μηνα μεταναστευω μόνιμα και κάνω τα χαρτιά μου έξω. 

Προσεχε εκεί που θα πας, μην βρεθείς στο δρόμο, τα περισσότερα κράτη είναι πολύ πιο σοβαρά και αυστηρά σε υποχρεώσεις ιδιοκτητών αλλά και ενοικιαστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, jmmys είπε

Προσεχε εκεί που θα πας, μην βρεθείς στο δρόμο, τα περισσότερα κράτη είναι πολύ πιο σοβαρά και αυστηρά σε υποχρεώσεις ιδιοκτητών αλλά και ενοικιαστών.

Να βρεθώ στο δρόμο αποκλείεται.. Έχω παντού άνθρωπους.. αλλα εντάξει ενοειται ότι θα κάνω το καλύτερο να το λύσουμε ήρεμα αλλά άμα μου αρχίσει τραμπουκισμους κι εμένα θα μιλήσω και με τέταρτους και με τρίτοτεταρτους και θα το λύσουμε εύκολα με τη νόμιμη οδό πάντα. Ελπίζω να μη φτάσουμε όμως εκεί τι να πω. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει χαλαρωσε μην κανεις ακυρα σεναρια , κατι ετυχε και πρέπει να φυγεις, συμβαίνει συχνα. Λογικα θα το δεχτει εκτος αν ειναι τερμα παράξενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Να βρεθώ στο δρόμο αποκλείεται.. Έχω παντού άνθρωπους.. αλλα εντάξει ενοειται ότι θα κάνω το καλύτερο να το λύσουμε ήρεμα αλλά άμα μου αρχίσει τραμπουκισμους κι εμένα θα μιλήσω και με τέταρτους και με τρίτοτεταρτους και θα το λύσουμε εύκολα με τη νόμιμη οδό πάντα. Ελπίζω να μη φτάσουμε όμως εκεί τι να πω. 

Την εγγύηση μπορεί να μην στη δώσει αλλά όσο αφορά τα ενοίκια ΔΕΝ μετράμε σε πόσους μήνες λήγει το συμβόλαιο αλλά πόσους μήνες θα μείνει ξενοικιαστο το σπίτι.

Αν πχ το ενοικιάσει σε 1 μήνα ΔΕΝ μπορεί να σου ζητήσει ενοίκια 6 μηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Κατάλαβα, ας με κηνυγησει ουτος ή άλλως ούτε ευρώ έχω για να του δώσω και από την άλλη αν τον κηνυγησω κι εγώ μετά για το λαθραιο θα πληρώνει πολλά περισσότερα χιλιάρικα στη πολεοδομία από ότι θα έπαιρνε από εμένα με τα νοίκια 6 μηνών. Όποτε θέλω να πιστεύω ότι θα τη κάνει με ελαφρά και θα με αφήσει ήσυχο. Και ο καθένας τον δρόμο του. Ειδωμεν. 

Και μετα αναρωτιουνται μερικοι γιατι χρειάζεται μητρώο μισθωτών κατοικιών. 

Ευχομαι να σου παρει και το σωβρακο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...