Προς το περιεχόμενο

Καινουργιος Θερμοσιφονας, 3 ωρες να ζεστανει το νερο...


niCk_eleCtro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βάλει εναν καινούργιο θερμοσίφωνα τον οποίο ζήτημα να τον εχω ανοίξει 4-5 φορές.

Το πρόβλημα ειναι οτι ενώ έχει ροδέλα του  θερμοστάτη στο τέρμα, το νερό θέλει τουλάχιστον 2-3 ωρες για να γινει!

Να πω οτι το δωμάτιο που βρίσκεται ειναι χωρίς θέρμανση όποτε τώρα που ειναι χειμώνας εχει κρύο αρκετό!

 

 

processed-8a333966-a97e-483a-896f-e03f6429be6c_65yMpAHe.jpeg

processed-cfecff62-41d4-417c-9f67-fc25c2b27180_A2tcARL7.jpeg

processed-e292def6-a993-4a51-8497-8076bbd010c4_VW8GDPWK.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επρεπε να παρεις 3αρι ή 4αρι. Αυτους με τις μικρες αντιστασεις (1,5/2kw) τους εχουν για να τους αναβεις συνεχεια (μην το κανεις θα καψει πολυ). Δοκιμασε το θερμοστατη? στη μεσαια σκαλα (εχεις βαλει ψηλα το στοχο θερμοκρασιας). 

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

και ποσο έπρεπε να εχει;

αν μου πεις σε πόσο χρόνο θες να θερμαίνεται το νερό θα σου πω και εγώ πόσο πρέπει να έχει αντίσταση

Επεξ/σία από nvel
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύνηθες στους ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες είναι (ήταν για την ακρίβεια) τα 4kW (4000 watt). Τα τελευταία χρόνια άρχισαν να "μικραίνουν" οι αντιστάσεις και φυσικά να μεγαλώνει ο χρόνος αναμονής μέχρι να "πιάσουν" θερμοκρασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε θερμοσίφωνα 150 λίτρα με 1kW αντίσταση θέλει 4 ώρες στην καρδιά του χειμώνα. 

Ο 80λιτρος θερμοσίφωνας με 4kW θέλει 30 με 40 λεπτά στον βαρύ χειμώνα για να φέρει το νερό σε ικανοποιητική θερμοκρασία, ο δικός σου με 2kW θέλει από 1 ως 1.5 ώρα. Οι 2-3 ώρες δεν δικαιολογούνται. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Σε θερμοσίφωνα 150 λίτρα με 1kW αντίσταση θέλει 4 ώρες στην καρδιά του χειμώνα. 

Ο 80λιτρος θερμοσίφωνας με 4kW θέλει 30 με 40 λεπτά στον βαρύ χειμώνα για να φέρει το νερό σε ικανοποιητική θερμοκρασία, ο δικός σου με 2kW θέλει από 1 ως 1.5 ώρα. Οι 2-3 ώρες δεν δικαιολογούνται. 

μάλλον έλειπες την ημέρα που δίδασκαν το ΔQ=mcΔΤ

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου θερμοσίφωνας είναι 80 λίτρα και με αντίσταση 4kw κάνει περίπου 40 λεπτά να ζεσταθεί το νερό μέχρι να καίει.

Εσένα με 75 λίτρα αλλά τα μισά watt θα έπρεπε να κάνει περίπου το διπλάσιο.

Το να θέλει 3 ώρες μου φαίνεται πάρα πολύ και ίσως έχει κανα θέμα η αντίσταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nvel είπε

μάλλον έλειπες την ημέρα που δίδασκαν το ΔQ=mcΔΤ

Εμπειρικα μιλάω εγώ, δεν κάθισα να λύνω εξισώσεις και να υπολογίζω θερμίδες, ούτε έχει και κάποιο νόημα.

Μιλάμε για ίδιο όγκο νερού 80 λίτρα, οι θερμοσίφωνες των 4kw πάντα στην καρδιά του χειμώνα στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας θέλουν 30 με 40 λεπτά για να θερμανουν το νερό για ένα τυπικό μπάνιο πλην λίγων περιπτώσεων που παίζει κάτι άλλο πχ πολύ παγωμένο νερό σε βόρεια  Ελλάδα με χιόνια κτλ η τεχνικό πρόβλημα και εσφαλμένη ρύθμιση στον θερμοστάτη. 

Ο αντίστοιχος θερμοσίφωνας με ίδιο όγκο και με αντίσταση 2kW θέλει τον διπλάσιο χρόνο, διαφορετικά αν οι ώρες που λέει ο ts είναι οι ορθές τότε ένας 80αρης θερμοσίφωνας των 4kW θα ήθελε 1 - 1.5 ώρα να ζεστάνει, πράγμα που δεν ισχύει φαντάζομαι εκτός αν μένεις στο Νευροκοπι. 

Ο θερμοσίφωνας του ts μάλλον έχει κάποιο τεχνικό θέμα σε αντίσταση ή σε θερμοστάτη. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είσαι υποχρεωμένος να λύνεις εξισώσεις αλλά αν θερμαίνεις 80l νερό (χωρίς απώλειες) με αντίσταση 2kW σε 1 ώρα έχεις ΔΤ=23Κ και σε 1.5 ώρα ΔΤ=32Κ. Ότι και να κάνεις δεν θερμαίνεται περισσότερο, είναι απλή εφαρμογή της φυσικής. Ο κατασκευαστής δηλώνει ότι το μοντέλο με αντίσταση 1.5kW θέλει για ΔΤ=45Κ 2:56h , μάλλον γιατί σε αυτόν δεν εργάζονται μόνο εμπειροτέχνες αλλά και μηχανικοί.

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που δεν καταλαβαινουν πολλοι ειναι οτι αλλο να εχεις νερο εισοδου 10 βαθμους και αλλο πχ 1 βαθμο. θελει καποια ωρα παραπανω να ζεστανει, συν οτι με το που ανοιγεις την βρυση να κανεις μπανιο το ζεστο νερο που φευγει αναπληρωνεται με το κρυο του δικτυου οποτε αυτοματως η θερμοκρασια του νερου του θερμοσιφωνα μειωνεται. αρα δεν εχεις στην διαθεση σου 80 λιτρα ζεστο νερο, εχεις πχ50 λιτρα ζεστο και μετα ειναι χλιαρο.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nvel είπε

μάλλον έλειπες την ημέρα που δίδασκαν το ΔQ=mcΔΤ

Συγνώμη, γράφει κάπου ότι για να απαντήσουμε σε ενα θέμα πρέπει να ξέρουμε και τι λέμε; 

Εμπειρικά ρωταω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...