Προς το περιεχόμενο

Eνδεχομενη αρνηση DOA τηλεορασης Toshiba απο ηλεκτρονικο καταστημα Γερμανος.


umbrella co.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα, μια βοηθεια για οποιον γνωριζει γιατι με εχουν μπλεξει. Αγορασα μια τηλεοραση toshiba 32la2063dg στις 12-01-2022 απο το ηλεκτρονικο καταστημα του Γερμανου στα 199 ευρω. Η τηλεοραση ειναι ελαττωματικη απο την ωρα που την εβγαλα απο το κουτι και την λειτουργησα (εχει ηχο αλλα οχι εικονα).

Στελνω mail στο Γερμανο την ιδια μερα, μου απαντουν να καλεσω εντος 14ων ημερων την Αstra Service για να κανουν αυτοι ελεγχο της τηλεορασης στο σπιτι μου και να διαπιστωθει εαν ειναι ελαττωματικη (DOA). Ο τεχνικος ηρθε στις 17-01-2022 και οντως γνωμοδοτησε πως η τηλεοραση εχει προβλημα στο panel, ΑΛΛΑ ισχυριζεται πως τα DOA εχουν αλλαξει εδω και 2 ημερες και δεν ειναι σιγουρο εαν θα δεχτουν την τηλεοραση πισω προκειμενου να αποζημιωθω στο ακεραιο. Γινεται ομως να μου την επισκευασουν εντος εγγυησης μου ειπε, εγω ομως δεν το θελω αυτο και τους το εχω δηλωσει ρητα.

Επισης, προσπαθησε να περασει ως ημερομηνια αγορας την 10-01-2022 (ημερομηνια παραγγελιας ειναι αυτη, το γραφει στο παραστατικο, η αγορα πραγματοποιηθηκε στις 12-01-2022 οπως γραφω και παραπανω) επειδη η αποδειξη του καταστηματος οπως λεει ο ιδιος δεν γραφει επανω ''τηλεοραση toshiba''.

Αυτη τη στιγμη αναμενω αν θα εγκριθει το DOA (δεν γνωριζω ποιος πρεπει να δωσει εγκριση, ο γερμανος ή η αντιπροσωπεια της Toshiba) και οι μερες περνουν οποτε εχω αρχισει να ανησυχω μηπως ''πανε να μου τη φερουν''.

Οπως διαβαζω εδω στην παραγραφο 11, https://www.germanos.gr/corporate/useful/oroi_xrisis_eshop/  ο γερμανος προσφερει κανονικα DOA οποτε λογικα δεν πρεπει να τιθεται θεμα τη στιγμη που το προϊον ειναι ελαττωματικο.

Εαν μου απαντησουν οτι δεν γινεται DOA μπορω να κανω δηλωση υπαναχωρησης, δηλαδη να επιστρεψω την τηλεοραση στην αρχικη της συσκευασια και αυτοι να μου πιστωσουν το ποσο αγορας (199 ευρω)? Την τηλεοραση την εχω ακομη στο σπιτι, δεν την εχουν παρει.

Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει, διοτι ''οσμιζομαι'' απατη απο μερους τους.

Επεξ/σία από umbrella co.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με το Γερμανο θα μιλησεις για το DOA oχι τη toshiba.Μη καθυστερεις,παρε τηλ και πες "παιδια για DOA ερχεστε και τη παιρνετε η που να σας τη φερω να την αφησω για ελεγχο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν το δεχονται. Με παραπεμπουν στην Astra Service. Διαβασε και εδω αν εχεις χρονο: https://www.germanos.gr/useful/epistrofes/

Επιστροφή προϊόντων που έχουν αγοραστεί από το germanos.gr σε φυσικό κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ, δεν είναι δυνατή. 

Eχω κανει παραγγελια απο το ηλεκτρονικο καταστημα και απλα παρελαβα και πληρωσα σε φυσικο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαναχώρηση πώλησης αφού μπορείς να κάνεις εντός 14ημερών από την ημερομηνία αγοράς. Βασικά το ίδιο ισχύει και για τα DOA. Λογικό να θέλουν να σε πασάρουν να φτιαχτεί αλλά ο νόμος ορίζει τουλάχιστον 7 ημέρες!!!

https://www.mywestnet.com/pdfs/Greece Service Process Description.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yositosi είπε

υπαναχώρηση πώλησης αφού μπορείς να κάνεις εντός 14ημερών από την ημερομηνία αγοράς. Βασικά το ίδιο ισχύει και για τα DOA. Λογικό να θέλουν να σε πασάρουν να φτιαχτεί αλλά ο νόμος ορίζει τουλάχιστον 7 ημέρες!!!

https://www.mywestnet.com/pdfs/Greece Service Process Description.pdf

H αγορα πραγματοποιηθηκε στις 12-01 και ο τεχνικος ηρθε στο σπιτι για ελεγχο στις 17-01, οποτε ακομα κι ετσι ειμαι μεσα στις 7 ημερες για το DOA. Παρ'ολα αυτα, ο γερμανος μου εχει δωσει περιθωριο 14ων ημερων να απευθυνθω στην Astra Service, οποτε δεν ξερω τι συμφωνιες ενδεχομενως να εχουν κανει μεταξυ τους.

1 ώρα πριν, SPY_oo7 είπε

Εφοσον αγορασες απο φυσικο καταστημα υπαναχώρηση πώλησης δεν μπορείς να κάνεις 

Αγορασα απο το ηλεκτρονικο καταστημα του γερμανου, αλλα παρελαβα και πληρωσα σε φυσικο καταστημα της αλυσιδας.

Οπως και να χει, απο την Astra Service σημερα με ενημερωσαν πως εχουν προωθησει το αιτημα DOA στην Τoshiba στο εξωτερικο και αναμενουν απαντηση. Αυτο εχει συμβει απο τη δευτερα, και ενω ειναι κατι που οι ιδιοι μου ειπαν πως παιρνει 1-2 ημερες, για καποιο λογο μου δηλωσαν πως το δικο μου εχει καθυστερησει να απαντηθει...προφανως και κωλυσιεργουν, αλλα δεν ξερω για ποιο λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, umbrella co. είπε

Αγορασα απο το ηλεκτρονικο καταστημα του γερμανου, αλλα παρελαβα και πληρωσα σε φυσικο καταστημα της αλυσιδας.

ΔΕΝ έχεις λοιπον δικαιωμα υπαναχωρησης όπως ειπα και ποιο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, SPY_oo7 said:

ΔΕΝ έχεις λοιπον δικαιωμα υπαναχωρησης όπως ειπα και ποιο πριν

ΜΗΝ παραπληροφορούμε!

Αν η παραγγελία ΈΓΙΝΕ ιντερνετικά ΜΙΑ ΧΑΡΑ έχει δικαίωμα. Το προϊόν παραγγέλθηκε μέσω ίντερνετ ΑΣΧΕΤΑ αν η εξόφληση έγινε στο κατάστημα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αποδειξη ειναι κομενη απο το κατστημα ταδε διευθηνση και οχι απο το ονλαινε του γερμανου στον αναλογο τραπεζικο λογαριασμο.Το ιδιο ισχυει και για το πλαισιο και γενικός σε οποια εταιρεια εχει λιανικη πωληση.

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, SPY_oo7 said:

Η αποδειξη ειναι κομενη απο το κατστημα ταδε διευθηνση και οχι απο το ονλαινε του γερμανου στον αναλογο τραπεζικο λογαριασμο

το παλικάρι έχει το email της παραγγελίας ως αποδεικτικό....τι μου λες τώρα και επιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Η αποδειξη ειναι κομενη απο το κατστημα ταδε διευθηνση και οχι απο το ονλαινε του γερμανου στον αναλογο τραπεζικο λογαριασμο.Το ιδιο ισχυει και για το πλαισιο και γενικός σε οποια εταιρεια εχει λιανικη πωληση.

 

πληρωσε και ονλαιν ????????Η εβαλε παραλαβη και πληρωμη στο καταστημα????

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

πληρωσε και ονλαιν ????????Η εβαλε παραλαβη και πληρωμη στο καταστημα????

ΕΣΥ οτι νανε.............μην επιμένεις και εκτίθεσαι περισσότερο

6 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Το ιδιο ισχυει και για το πλαισιο και γενικός σε οποια εταιρεια εχει λιανικη πωληση.

Για να ειναι ηλεκτρονικη η συναλαγη πρεπει εκτός απο την παραγγελεια να ειναι ονλαιν και η πληρωμη

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, SPY_oo7 said:

ΕΣΥ οτι νανε.............μην επιμένεις και εκτίθεσαι περισσότερο

Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΚΛΙΚ

ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ

ΤΟ ΑΝ ΠΑΡΕΛΑΒΕ ΜΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ ¨Η ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΛΕΟΣ ΕΣΥ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

12 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

ΕΣΥ οτι νανε.............μην επιμένεις και εκτίθεσαι περισσότερο

Για να ειναι ηλεκτρονικη η συναλαγη πρεπει εκτός απο την παραγγελεια να ειναι ονλαιν και η πληρωμη

Ειδικά με τον γερμανο ειναι γνωστο αυτο ακομα και απο τις προσφορες με τις καρτες.Παθων και μαθων.Οσοι πληρωναν και παραλαμβανουν απο φυσκο καταστημα χανουν τουσ ποντους

Επεξ/σία από SPY_oo7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...