Προς το περιεχόμενο

Aνάκληση Παρτίδων MX-5 Thermal Paste


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.arctic.de/en/blog/arctic-press-information-on-mx-5-thermal-compound

Aνακοίνωση σχετικά με ελαττωματική παρτίδα. Η πάστα παρουσιάζει διαχωρισμό στερεών υλικών και ελαίου και οδηγείται σε σκλήρυνση.

Αναφέρεται ότι μπορούν αγοραστές να επιστρέψουν την πάστα τους αλλά δε βλέπω κάπου να αναφέρονται αριθμοί προϊόντος.

  • Like 3
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω μια την πήρα μόλις κυκλοφόρησε,  την χρησιμοποίησα μια φορά στον cpu για 1 μήνα περίπου άλλαξα case και μετά χρησιμοποίησα άλλη
Αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι μετά από μόνο ένα μήνα που έβγαλα πάλι το block ήταν σαν να είχε εξατμιστεί ένα πράγμα είχε μείνει ελάχιστη ποσότητα σε οποία  σημεία πραγματικά χρειαζόταν.
Ηταν μεν το ιδανικό άλλα την είχα απλώσει με πιστωτική σε όλη την επιφάνεια του cpu το pump out ήταν ελάχιστο και άπλα η περισσότερη ποσότητά είχε εξαφανιστεί τα μέταλλα ήταν σχεδόν καθαρά και είχε ελάχιστη όπου δεν ήταν απόλυτος flat
Μου έδωσε την εντύπωση ότι σε μερικούς μήνες δε θα είχε μείνει τίποτα επίσης νομίζω ότι μετά από μια εβδομάδα - λίγες μέρες άρχισα να βλέπω και κάποια μικρή αύξηση θερμοκρασίας αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί ήταν και μέσα στο καλοκαίρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/1/2022 στις 10:40 ΠΜ, Deu164 είπε

Εχω μια την πήρα μόλις κυκλοφόρησε,  την χρησιμοποίησα μια φορά στον cpu για 1 μήνα περίπου άλλαξα case και μετά χρησιμοποίησα άλλη
Αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι μετά από μόνο ένα μήνα που έβγαλα πάλι το block ήταν σαν να είχε εξατμιστεί ένα πράγμα είχε μείνει ελάχιστη ποσότητα σε οποία  σημεία πραγματικά χρειαζόταν.
Ηταν μεν το ιδανικό άλλα την είχα απλώσει με πιστωτική σε όλη την επιφάνεια του cpu το pump out ήταν ελάχιστο και άπλα η περισσότερη ποσότητά είχε εξαφανιστεί τα μέταλλα ήταν σχεδόν καθαρά και είχε ελάχιστη όπου δεν ήταν απόλυτος flat
Μου έδωσε την εντύπωση ότι σε μερικούς μήνες δε θα είχε μείνει τίποτα επίσης νομίζω ότι μετά από μια εβδομάδα - λίγες μέρες άρχισα να βλέπω και κάποια μικρή αύξηση θερμοκρασίας αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί ήταν και μέσα στο καλοκαίρι 

Ενδιαφέρον, πιθανόν να σχετίζεται με το πρόβλημα της πάστας, καθώς αν έχασε την υγρασία της θα προέκυψε και μικρότερη ποσότητα.

Θα τσεκάρω και γω πως τα πήγε η δικιά μου που αγοράστηκε πριν κανένα τρίμηνο και εφαρμόστηκε σε υδρόψυξη και 5600x.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/1/2022 στις 9:41 ΠΜ, Devastor είπε

Μια που είχα πάρει ήτανε και νερουλή και μετά απο 2 μήνες χρήσης δεν υπήρχε πάνω στο CPU

Πόσο νερουλή ήταν η δική σου δε μπορώ να γνωρίζω. Η δικιά μου, μου φάνηκε νορμάλ, αλλά ήταν σίγουρα λίγο πιο νερουλή από τις υπόλοιπες πάστες που έχω χρησιμοποιήσει.

Παραπροχτές κάθισα και καθάρισα την PNY GTX650 Ti που έχω αγγελία προς πώληση. Η συγκεκριμμένη δεν είναι 110w που λέει το tdp της 650 ti στο techpowerup, είναι λιγότερο. 65-85w στοκ, 75-95w με Ο/C την υπολογίζω. Την είχα με mx-5 ούτε εννιά μήνες που γράφω στην αγγελία. Λιγότερο. Οι θερμοκρασίες που είχα χειμωνιάτικα δε μου άρεσαν καθόλου. Η κάρτα έφτανε μέχρι και 67 βαθμούς που άσχετα με το αν είναι αποδεκτοί ή όχι, δεν αντιστοιχούσαν  στις θερμοκρασίες που περίμενα να δω με βάσει τις θερμοκρασίες που έβλεπα καλοκαίρι (max 72, αλλά με περισσότερες στροφές στον ανεμιστήρα προφανώς).

Όταν σήκωσα την ψύκτρα, είδα ότι παρόλο που γύρω γύρω η mx-5 ήταν γαλάζια και φρέσκια, στο κέντο του die (στο κεντρικό ένα ένατο, ας πούμε) δεν ήταν γαλάζια, αλλά είχε μετατραπεί σε μαύρο λάδι. Την έχω αλλάξει με ΜΧ-2. Θα την ξαναβάλω σύντομα για να ανεβάσω benchmarks για την αγγελία και με την ευκαιρία να πάρω καινούργιες θερμοκρασίες πριν πουληθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-16,5°C με την αλλαγή mx-5 εξαμήνου σε απλή, αλλά δοκιμασμένη mx-2.

Από ΔΤ= +48°C   --->   ΔΤ= +31,5°C  

34,5% μείωση θερμοκρασιών.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, PC_Science_Lefkada said:

Πόσο νερουλή ήταν η δική σου δε μπορώ να γνωρίζω. Η δικιά μου, μου φάνηκε νορμάλ, αλλά ήταν σίγουρα λίγο πιο νερουλή από τις υπόλοιπες πάστες που έχω χρησιμοποιήσει.

Παραπροχτές κάθισα και καθάρισα την PNY GTX650 Ti που έχω αγγελία προς πώληση. Η συγκεκριμμένη δεν είναι 110w που λέει το tdp της 650 ti στο techpowerup, είναι λιγότερο. 65-85w στοκ, 75-95w με Ο/C την υπολογίζω. Την είχα με mx-5 ούτε εννιά μήνες που γράφω στην αγγελία. Λιγότερο. Οι θερμοκρασίες που είχα χειμωνιάτικα δε μου άρεσαν καθόλου. Η κάρτα έφτανε μέχρι και 67 βαθμούς που άσχετα με το αν είναι αποδεκτοί ή όχι, δεν αντιστοιχούσαν  στις θερμοκρασίες που περίμενα να δω με βάσει τις θερμοκρασίες που έβλεπα καλοκαίρι (max 72, αλλά με περισσότερες στροφές στον ανεμιστήρα προφανώς).

Όταν σήκωσα την ψύκτρα, είδα ότι παρόλο που γύρω γύρω η mx-5 ήταν γαλάζια και φρέσκια, στο κέντο του die (στο κεντρικό ένα ένατο, ας πούμε) δεν ήταν γαλάζια, αλλά είχε μετατραπεί σε μαύρο λάδι. Την έχω αλλάξει με ΜΧ-2. Θα την ξαναβάλω σύντομα για να ανεβάσω benchmarks για την αγγελία και με την ευκαιρία να πάρω καινούργιες θερμοκρασίες πριν πουληθεί.

Ήταν αρκετά νερουλή και μάλιστα έβγαζε πολύ λάδι αλλά για να την απλώσω μου βγήκε η πίστη 

Η ΜΧ4/ΜΧ5 έχουνε τρελό Pump out effect. Και  εγώ πλέον ΜΧ-2 χρησιμοποιώ παντού και μπορώ να σου πώ οτι είδα καλύτερες θερμοκρασίες απο ΜΧ-4/ΜΧ-5 (Και σε IHS αλλά και σε bare-die)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα χρόνο χρήσης MX-4 είχε διαχωριστεί λίγο το λάδι από τη πάστα.

Η δε MX-5 δυο φορές που άλλαξα γνώμη και ήθελα να κάνω κάποια αλλαγή στο σύστημα ψύξης, τραβώντας τη ψύκτρα άφησε πίσω μία ''τρίχα'' από πάστα στο PCB και μετά καθάρισμα... Δεν έχει σημασία η ποσότητα, σε καμία άλλη πάστα δεν μου συμβαίνει αυτό.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Τέρης Α. said:

Μετά από ένα χρόνο χρήσης MX-4 είχε διαχωριστεί λίγο το λάδι από τη πάστα.

Η δε MX-5 δυο φορές που άλλαξα γνώμη και ήθελα να κάνω κάποια αλλαγή στο σύστημα ψύξης, τραβώντας τη ψύκτρα άφησε πίσω μία ''τρίχα'' από πάστα στο PCB και μετά καθάρισμα... Δεν έχει σημασία η ποσότητα, σε καμία άλλη πάστα δεν μου συμβαίνει αυτό.

Εγώ με την ΜΧ-5 ήμουν 90% σίγουρος οτι θα βγεί και το CPU απο το socket. ΜΧ-2 απλά εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ελαφρύς διαχωρισμός είναι φυσιολογικός σε silicon-based πάστες, σύμφωνα με τον υπάλληλο της Arctic.

Mε την mx-4 σε διάφορα cpu και gpu είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν είδα πτώση της απόδοσης ούτε μετά από χρόνια και η σύσταση της με ικανοποίησε κάθε φορά.

H mx-5 όπως φαίνεται πρέπει να δοκιμαστεί περισσότερο. Σε λίγες μέρες θα κάνω έναν έλεγχο στη σύσταση της δικιάς μου που θα έχει κλείσει κανένα 4μηνο πάνω σε ζεστό 5600x με υδρόψυξη. Προς το παρόν φαίνεται να λειτουργεί καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...