Προς το περιεχόμενο

ερωτησεις για python στα windows


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια.νεος στην python...

ηθελα να κανω καποιες ερωτησουλες...ισως ειναι λιγο γενικες..

1)πως μπορω ενα σκριπτακι να το κανω να τρεχει σαν background process συνεχεια στα windows?

2)θελω να φτιαξω ενα σκριπτακι το οποιο να τρεχει συνεχεια στο background και οταν γινεται κατι οπως πχ αν αλλαξει ενα κελι σενα excell αρχειο ή κατι αλλο να με ειδοποιει. το θεμα ειναι οτι ηθελα να μου πειτε ποιοι τροποι ειδοποιησης υπαρχουν? φανταζομαι ενα pop up window ειναι ευκολο. γινεται και mail? π.χ. απτο maiλ μου στον εαυτο μου.

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) μπορείς είτε να φτιάξεις ένα .exe και να το βάλεις service (θα πρέπει το scriptάκι να διαχειρίζεται τα sleep times και πότε θα ξανατρέχει) είτε το κάνεις task στο Windows Schedule και του λές κάθε πότε θες να το βαράει

2) κατευθείαν απο το scriptάκι δεν μπορείς mail γιατι θες smtp, νομίζω ο πιο εύκολος τρόπος είναι να βρείς κανα public api που κάνει την δουλειά και απλά να κάνεις ένα χτύπημα εκεί εφόσον έχει γίνει αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2022 στις 2:25 ΠΜ, Theo1903 είπε

1) μπορείς είτε να φτιάξεις ένα .exe και να το βάλεις service (θα πρέπει το scriptάκι να διαχειρίζεται τα sleep times και πότε θα ξανατρέχει) είτε το κάνεις task στο Windows Schedule και του λές κάθε πότε θες να το βαράει

 

Θελω να ειναι ενα exe αρχείο που θα κανει καποιους αυτοματισμους αλλα δε θέλω να φαίνεται σαν παραθυρο ανοιχτό ουτε κ πουθενά παρα μονο σαν background proccess στα windows

Και θελω να το κανω να τρέχει με το startup των Windows 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Service τότε, googlαρε αρχικά πως παράγεις .exe απο python script και μετά πως κάνεις ενα executable service στα windows. Το βάζεις και automatic start απο τα properties και θα έχεις αυτό που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...