Προς το περιεχόμενο

Στις 2 Σεπτεμβρίου κάνει ντεμπούτο η σειρά The Lord of the Rings στην υπηρεσία Amazon Prime Video


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Just now, Herald said:

Κοίτα και οι ταινίες, όταν τις ξαναδείς σήμερα, σαν παραμυθάκι είναι. Όχι με την καλή έννοια, απλά δεν είναι πολύ dark, σαν παιδικές ιστορίες. Αυτό 20 χρόια πρίν. Ε η σειρά που βγαίνει σήμερα θα είναι επίπεδα τομ και τζέρι νομίζω.

Ασχέτος ποιότητας, μου άρεσαν οι ταινίες, ειδικά η αρχή της πρώτης στο Σάιρ, είδα πολλές λεπτομέρειες από τα βιβλία. 

Τις είδα πέρσι όταν βγήκε το 4Κ Remaster τους, 100+ GB .mkv ανά ταινία. Με εξαίρεση κάποια CGI που έκαναν μπαμ, ήταν μια χαρά.

Αν σου σκάσει όμως η σειρά φέτος και πέρα από τον "βιασμό" των ιστοριών, είναι και "φτηνιάρικη", τότε που να μην σώσει ποτέ κανείς να πιάσει την 1η εποχή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να καλύψουν τα γεγονότα του Silmarillion, αλλά πρόκειται περί πολύ δύσκολου (μην πω ακατόρθωτου) εγχειρήματος.

Εναλλακτικά, θα μπορούσαν να δείξουν την πτώση του Νούμενορ (μπορεί να σταθεί από μόνη της η συγκεκριμένη ιστορία, με αναφορές στο πώς έφτασαν τα πράγματα ως εδώ).

Προφανώς για λόγους σεναριακής συνοχής και "ευκολίας" ως προς τη διαμόρφωση του υλικού (με την έννοια ότι θα έχουν το ελεύθερο να καταφύγουν σε "αυθαιρεσίες") επέλεξαν την περίοδο κατά την οποία ο Celebrimbor έφτιαξε τα δαχτυλίδια της δύναμης, για την οποία λίγα πράγματα αναφέρει ο Tolkien στα έργα του.

Θα έχει ενδιαφέρον, πάντως, να δούμε τον  Sauron ως Annatar (ο κύριος/άρχοντας των δώρων), μορφή που αναγκάστηκε να πάρει (τότε που μπορούσε ακόμη να παρουσιάζεται ως ένας αρχοντικός και όμορφος άνδρας), προκειμένου να διαφθείρει τα ξωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Stamer είπε

Τους καταλαβαίνω. Ο κόσμος (που δεν γνώρίζε ούτε γνωρίζει τα βιβλία του Τολκιν και το έργο του γενικότερα) είναι ας πούμε εξοικειωμένος με τα δαχτυλίδια της δύναμης, τον Σάουρον κ.λ.π. Οπότε σκέφτονται οτι η σειρά θα είναι πιο "ευκολόπεπτη" και για περισσότερο κόσμο. Για μένα, μακάρι να ξεκινούσαν από εντελώς αρχή (την ώρα που ο Ερου έφτιαξε τον κόσμο :) ). Και ας είχε πολλές σεζον να έχουμε να ευχαριστιόμαστε. Άλλωστε, άνετα μπορούν να γεμίζουν κάθε μία σεζον με συγκεκριμένα γεγονότα.

Βεβαια η αλήθεια είναι πως η αρχή αρχή για το μέσο θεατή θα είναι άκρως ανιαρή (ναι οκ, ο Ιλουβαταρ εφτιαξε τους Αηνουρ και τραγουδουσαν χαρωπα). Θα ηταν ωραίο να βλέπαμε Μοργκοθ, Μπερεν και Λουθιεν, Εαρεντιλ και γενικά όλα τα πλάσματα (Ancalagon, Ungoliant). Τουλαχιστον θα δούμε την πτωση του Νουμενορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Glikos είπε

Τσέκαρα πρόχειρα το cast και φαίνεται από τα Lidl. Με εξαίρεση τον Peter Mullan ο οποίος είναι πολύ ταλαντούχος με δυνατό βιογραφικό. Τον έχω δει σε πολύ ποιοτικές ταινίες. Προφανώς για κάποιο λόγο θέλουνε φρέσκους ηθοποιούς χωρίς να είναι ιδιαίτερα γνωστοί. Αλλά τόσα λεφτά ρίχνουν, βάλτε καμιά γνωστή φάτσα.

Κοίτα πήγε ήδη 500mil οπότε είναι ένας απ'τους λόγους που δεν είναι γνωστές φάτσες. 

Γενικά πλέον τα πάντα έχουν ακριβύνει πολύ, δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή παραγωγή χωρίς να χώσεις λεφτά. 

Παλιότερα είχαμε πτήσεις από ψηλά με ελικόπτερα, που ήταν πολύ πιο ακριβή παραγωγή σε σχέση με ένα drone. Τώρα έχουμε μεν τα drones, αλλά έχουμε άλλα που κοστίζουν άπειρα λεφτά, βάλε και το ότι ΓΕΝΙΚΑ τα πάντα είναι πλέον πιο ακριβά (γιατί έτσι γουστάρουμε, χωρίς λόγο), οπότε ήρθε και έδεσε το γλυκό.

Lord of the Rings τριλογία ολόκληρη ήταν νομίζω 280mil, με τεχνολογία της.. βούρτσας πριν 22 χρόνια, και με άλλους ηθοποιούς. Θεωρώ λογικό τα 500 πλέον για τέτοια παραγωγή στη σημερινή εποχή. Έχουμε πάρα πολύ CGI πλέον, έχουμε άπειρους hair stylists, make up artists κλπ, όλοι αυτοί πληρώνονται πολύ περισσότερα απ'ότι τότε. Επίσης πλέον οι σειρές ουσιαστικά είναι ολόκληρες ταινίες από άποψη απαιτήσεων. Μόνο που μία ταινία cinema κρατάει 1.5-2 ώρες, οι σειρές κρατάνε 10.

Παλιά οι σειρές ήταν φάση Friends.. Τον καναπέ από τα Friends όπως και η καφετέρια που πήγαιναν μιλάμε το αναγνωρίζω πιο πολύ και απ'τον δικό μου καναπέ. (όπως επίσης και αυτόν του casting couch, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..) :D 

Το θέμα είναι να βγει καλό.. τώρα τα λεφτά ούτε εμείς θα τα πληρώσουμε, ούτε στην τσέπη μας θα μπουν. 

6 λεπτά πριν, DaemonLord92 είπε

Βεβαια η αλήθεια είναι πως η αρχή αρχή για το μέσο θεατή θα είναι άκρως ανιαρή (ναι οκ, ο Ιλουβαταρ εφτιαξε τους Αηνουρ και τραγουδουσαν χαρωπα). Θα ηταν ωραίο να βλέπαμε Μοργκοθ, Μπερεν και Λουθιεν, Εαρεντιλ και γενικά όλα τα πλάσματα (Ancalagon, Ungoliant). Τουλαχιστον θα δούμε την πτωση του Νουμενορ.

Έχω διαβάσει το LotR όταν ήμουν 13-14, και μετά καπάκια το Hobbit. Το Silmarilion το διάβασα στα Αγγλικά όταν σπούδαζα Αγγλία, και ήταν θυμάμαι πάρα πολύ δύσκολο να το κατανοήσω. Αμέσως μετά ξαναδιάβασα τα 3 βιβλία LotR, και κατάλαβα ακόμα περισσότερο τον όλο κόσμο.

Θέλω να πω, έχω μία εικόνα, αλλά δεν είμαι και έμπειρος. 

Τις ταινίες τις είδα όταν βγήκαν δηλαδή στα 20-21 μου την πρώτη. Ειλικρινά δεν θυμόμουν σχεδόν καμία λεπτομέρεια, τα events φυσικά τα θυμόμουν αλλά επίσης ελάχιστα ονόματα χαρακτήρων πέραν των κεντρικών. Καλά για τώρα 2022 ούτε καν, μόνο τα πολύ βασικά θυμάμαι. 

Θαυμάζω όλους εσάς που πετάτε τα ονόματα με την ίδια ευκολία που εγώ θυμάμαι Βαμβακούλα, Καλλιτζάκη, και το γκολ του Σαβέβσκι στη Γλασκώβη το 1993. 

Respect μάγκες!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

O Tom? Που ήταν ο Tom???

Δεν θυμάμαι σε ποιο σημείο αναφέρεται ότι η πιο δύσκολη στιγμή σε όλο το ταξίδι του Frodo ήταν όταν τους φυλάκισε ο βρυκόλακας στους Θολωτούς Τάφους. Κάποιος τους έσωσε (αναρωτιέμαι ποιος), αλλιώς όλα θα είχαν πάει χαμένα. Αλλά δεν πειράζει, δεν χρειάζεται να μπει στην ταινία επειδή δεν κολλάει με τα υπόλοιπα ή/και δεν χρειάζεται να κουράσουμε το θεατή. Κάπως έτσι το Έπος του Τόλκιν έγινε επιθεώρηση με αστεία νάνων και λοιπές αηδίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Έχω διαβάσει το LotR όταν ήμουν 13-14, και μετά καπάκια το Hobbit. Το Silmarilion το διάβασα στα Αγγλικά όταν σπούδαζα Αγγλία, και ήταν θυμάμαι πάρα πολύ δύσκολο να το κατανοήσω. Αμέσως μετά ξαναδιάβασα τα 3 βιβλία LotR, και κατάλαβα ακόμα περισσότερο τον όλο κόσμο.

Θέλω να πω, έχω μία εικόνα, αλλά δεν είμαι και έμπειρος. 

Τις ταινίες τις είδα όταν βγήκαν δηλαδή στα 20-21 μου την πρώτη. Ειλικρινά δεν θυμόμουν σχεδόν καμία λεπτομέρεια, τα events φυσικά τα θυμόμουν αλλά επίσης ελάχιστα ονόματα χαρακτήρων πέραν των κεντρικών. Καλά για τώρα 2022 ούτε καν, μόνο τα πολύ βασικά θυμάμαι. 

Θαυμάζω όλους εσάς που πετάτε τα ονόματα με την ίδια ευκολία που εγώ θυμάμαι Βαμβακούλα, Καλλιτζάκη, και το γκολ του Σαβέβσκι στη Γλασκώβη το 1993. 

Respect μάγκες!!! 

Καλα το Silmarilion είναι βαρύ βιβλίο και άμα δεν είσαι πορωμένος με τον κόσμο του Τολκιν δύσκολα το διαβάζεις. Όσον αφορά τα ονόματα, μη νομίζεις πως και εγώ τα θυμάμαι όλα. Είναι πάρα πολλά ονόματα που έχουν διαγραφεί οριστικά από τη μνήμη μου. Ορισμένα όμως έχουν χαραχτεί γιατί ο αντίκτυπος αυτών των χαρακτήρων στην ιστορία ήταν τεράστιος. 

Ποιος δεν ανατρίχιασε με τον Earendil όταν σκότωσε το μεγαλύτερο δράκο που έζησε ποτέ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nzeppos είπε

 

 

image.png.0ba825c20c93219c104c992466f8c743.png

Πάμε γερά.

ps: σεβασμό σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε αναφέρεται στα κουτάκια, όμως άλλο η πραγματική ζωή και άλλο τα βιβλία του Καθηγητή. Με τα τελευταία δεν χωράνε πειράματα.

Sorry αλλά δεν εμπιστεύομαι άνθρωπο ο οποίος δεν έχει δει τα LOTR. 

:)

5 ώρες πριν, polaki είπε

Κοίτα πήγε ήδη 500mil οπότε είναι ένας απ'τους λόγους που δεν είναι γνωστές φάτσες. 

Γενικά πλέον τα πάντα έχουν ακριβύνει πολύ, δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή παραγωγή χωρίς να χώσεις λεφτά. 

Παλιότερα είχαμε πτήσεις από ψηλά με ελικόπτερα, που ήταν πολύ πιο ακριβή παραγωγή σε σχέση με ένα drone. Τώρα έχουμε μεν τα drones, αλλά έχουμε άλλα που κοστίζουν άπειρα λεφτά, βάλε και το ότι ΓΕΝΙΚΑ τα πάντα είναι πλέον πιο ακριβά (γιατί έτσι γουστάρουμε, χωρίς λόγο), οπότε ήρθε και έδεσε το γλυκό.

Lord of the Rings τριλογία ολόκληρη ήταν νομίζω 280mil, με τεχνολογία της.. βούρτσας πριν 22 χρόνια, και με άλλους ηθοποιούς. Θεωρώ λογικό τα 500 πλέον για τέτοια παραγωγή στη σημερινή εποχή. Έχουμε πάρα πολύ CGI πλέον, έχουμε άπειρους hair stylists, make up artists κλπ, όλοι αυτοί πληρώνονται πολύ περισσότερα απ'ότι τότε. Επίσης πλέον οι σειρές ουσιαστικά είναι ολόκληρες ταινίες από άποψη απαιτήσεων. Μόνο που μία ταινία cinema κρατάει 1.5-2 ώρες, οι σειρές κρατάνε 10.

Παλιά οι σειρές ήταν φάση Friends.. Τον καναπέ από τα Friends όπως και η καφετέρια που πήγαιναν μιλάμε το αναγνωρίζω πιο πολύ και απ'τον δικό μου καναπέ. (όπως επίσης και αυτόν του casting couch, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..) :D 

Το θέμα είναι να βγει καλό.. τώρα τα λεφτά ούτε εμείς θα τα πληρώσουμε, ούτε στην τσέπη μας θα μπουν. 

Και πάλι, θα μπορούσαν να βάλουν γνωστές φάτσες με τόσο budget. Η δε ηθοποιός που ακούγεται στο βίντεο δεν αγγίζει καν την Blanchett. Το LOTR είχε τρελά visual effects, makeup και set decoration και σκέψου ήταν πριν κάμποσα χρόνια. Ας ελπίσουμε η σειρά να μην βγει πατάτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

20. :(

Φαίνεται λες και ήταν πιο πρόσφατο. Θα ξαναδώ την τριλογία σύντομα, πάει καιρός που την είδα τελευταία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Glikos είπε

Sorry αλλά δεν εμπιστεύομαι άνθρωπο ο οποίος δεν έχει δει τα LOTR.

Για την ακρίβεια έχω δει το πρώτο στον κινηματογράφο όταν κυκλοφόρησε και μούγκριζα ήδη από τα πρώτα λεπτά. Είναι θαύμα που δεν με πέταξαν έξω φίλοι και υπόλοιποι θεατές. Το δεύτερο το είχα δει σε cam version λίγες εβδομάδες μετά που βγήκε και το έκλεισα στα μισά (κάπου στο σημείο που ο Άραγκορν καβάλησε κάτι wargs), αν και από τότε νομίζω έχω ξαναπροσπαθήσει να το δω μερικές φορές και τουλάχιστον μία το ολοκλήρωσα εγώ ο ήρωας. Το τρίτο πρέπει να το έχω δει μέχρι τη μέση, αλλά ποτέ ολόκληρο (ούτε και θέλω).

Τώρα τι σχέση έχει αυτό με το "αστείο" του wokeness bingo δεν είμαι σίγουρος, αλλά τελοσπάντων εύχομαι να μην πονέσουν πάλι τα μάτια μου. Να ξαναπώ ότι νιώθω μια ανακούφιση πως δεν είμαι μόνος σε όλα τα παραπάνω, μιας και ο ίδιος ο γιος του Τόλκιν σιχαινόταν τις ταινίες.

10 ώρες πριν, DaemonLord92 είπε

Καλα το Silmarilion είναι βαρύ βιβλίο και άμα δεν είσαι πορωμένος με τον κόσμο του Τολκιν δύσκολα το διαβάζεις. Όσον αφορά τα ονόματα, μη νομίζεις πως και εγώ τα θυμάμαι όλα. Είναι πάρα πολλά ονόματα που έχουν διαγραφεί οριστικά από τη μνήμη μου. Ορισμένα όμως έχουν χαραχτεί γιατί ο αντίκτυπος αυτών των χαρακτήρων στην ιστορία ήταν τεράστιος. 

Ποιος δεν ανατρίχιασε με τον Earendil όταν σκότωσε το μεγαλύτερο δράκο που έζησε ποτέ;

Ή όταν πρωτοδιάβασε το στίχο που ενέπνευσε τον Τόλκιν να ξεκινήσει την κοσμοπλασία του:

Ēala ēarendel, engla beorhtast, ofer middangeard monnum sended.

Ρίγος.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καταντήσει κουραστικοί οι σνομπ των ταινιών, ειλικρινά χαίρομαι που υπάρχει οι τριλογία του Άρχοντα, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο που να συγκρίνεται με αυτήν μέχρι και σήμερα, και ο λόγος που χαίρομαι είναι ότι 14 χρονών (ένα χρόνο μετά το Fellowship) αγόρασα με το χαρτζιλίκι μου το Σιλμαρίλλιον και το γούσταρα, έφερνα εικόνες από orc, elves κτλπ από την ταινία την ώρα που διάβαζα το βιβλίο. Η τριλογία έχει επικό soundtrack που δεν μπορείς να το φανταστείς μέσω των βιβλίων όπως επίσης και φανταστικό voice acting, τα Χομπιτ όντως ήταν απαίσια σε σύγκριση με το βιβλίο, αλλά για κάποιαν που δεν είχε ιδέα με τα βιβλία ήταν πολύ ευχάριστο.

Επί του θέματος τώρα, για αρχή ας κρατήσουμε μικρο καλάθι για τη σειρά, αλλά δεν πιστεύω να είναι τόσο ηλίθιοι και να απογοητεύσουν εκατομμύρια φαν του Τολκιν, όπως επίσης δεν πιστεύω να μην υπάρχει άνθρωπος (παράγωγος/σεναριογράφος) που να μη θέλει να δημιουργήσει κάτι που να μοιάζει έστω και λίγο ποιοτικά με την τριλογία του Άρχοντα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Fil_X είπε

Έχετε καταντήσει κουραστικοί οι σνομπ των ταινιών, ειλικρινά χαίρομαι που υπάρχει οι τριλογία του Άρχοντα, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο που να συγκρίνεται με αυτήν μέχρι και σήμερα, και ο λόγος που χαίρομαι είναι ότι 14 χρονών (ένα χρόνο μετά το Fellowship) αγόρασα με το χαρτζιλίκι μου το Σιλμαρίλλιον και το γούσταρα, έφερνα εικόνες από orc, elves κτλπ από την ταινία την ώρα που διάβαζα το βιβλίο. Η τριλογία έχει επικό soundtrack που δεν μπορείς να το φανταστείς μέσω των βιβλίων όπως επίσης και φανταστικό voice acting, τα Χομπιτ όντως ήταν απαίσια σε σύγκριση με το βιβλίο, αλλά για κάποιαν που δεν είχε ιδέα με τα βιβλία ήταν πολύ ευχάριστο.

Quote γιατί συμφωνώ σε ολα.

Και για κάποιον σαν εμένα που είχε διαβάσει το βιβλίο μια χαρά ήταν η ταινία. 
Παιδια, βιβλία μυθοπλασίας είναι. Ας χαλαρώσουμε λίγο. Να και αν τα μετέφεραν επακριβώς σε ταινία να και αν δεν.

Εγω όταν διάβασα την τριλογία δεν καταλάβαινα τίποτα από τον όλο κόσμο, πολύ απλά γιατί τίποτα δεν είχε πλησιάσει σαν ΕΙΚΟΝΑ μέχρι στιγμής σε ταινία. Λες και μπορούσε κανεις να φανταστεί πως θα φαίνονται τα δέντρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...