Προς το περιεχόμενο

Ακρίβεια ρεύματος / καυσίμων/ τροφίμων


N1ghtwing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους δεδομένης της ακρίβειας που παρατηρούμε όλοι σε τρόφιμα , καύσιμα , πετρέλαιο , ρεύμα, ενοίκια  κτλπ ενώ ταυτόχρονα δεν υπάρχουν ανάλογες  αυξήσεις στον μισθό, θέλω να ρωτήσω άτομα που ζουν σε χώρες του εξωτερικού , παρατήσουν και εκεί ακρίβεια και αύξηση των τιμών η μόνο Ελλάδα έχουν ανεβεί τόσο πολύ ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, N1ghtwing είπε

Καλησπέρα σε όλους δεδομένης της ακρίβειας που παρατηρούμε όλοι σε τρόφιμα , καύσιμα , πετρέλαιο , ρεύμα, ενοίκια  κτλπ ενώ ταυτόχρονα δεν υπάρχουν ανάλογες  αυξήσεις στον μισθό, θέλω να ρωτήσω άτομα που ζουν σε χώρες του εξωτερικού , παρατήσουν και εκεί ακρίβεια και αύξηση των τιμών η μόνο Ελλάδα έχουν ανεβεί τόσο πολύ ;;

Με πληθωρισμό 5-6-7% ετησίως, αν αυξάνονταν και οι μισθοί τόσο, ειδικά στο δημόσιο, θα είχαμε κλείσει εισιτήρια για την άβυσσο. Ξανά. 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, N1ghtwing είπε

Καλησπέρα σε όλους δεδομένης της ακρίβειας που παρατηρούμε όλοι σε τρόφιμα , καύσιμα , πετρέλαιο , ρεύμα, ενοίκια  κτλπ ενώ ταυτόχρονα δεν υπάρχουν ανάλογες  αυξήσεις στον μισθό, θέλω να ρωτήσω άτομα που ζουν σε χώρες του εξωτερικού , παρατήσουν και εκεί ακρίβεια και αύξηση των τιμών η μόνο Ελλάδα έχουν ανεβεί τόσο πολύ ;;

Στο Ηνωμένο Βασίλειο ισχύει σίγουρα. Αυτή τη στιγμή υπάρχει μεγάλο θέμα με το κόστος του φυσικού αερίου σε όλη την Ευρώπη, συν όλα τα έξοδα και η οικονομική ζημιά από την πανδημία, οπότε παντού προβλήματα έχουν και θα έχουν. Απλώς αλλιώς σε χτυπάει αν παίρνεις 800 ευρώ το μήνα και αλλιώς αν παίρνεις 2000.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον στην Ευρώπη ισχύει παντού ειδικά λόγω των αυξήσεων στην ενέργεια, στα προβλήματα της τροφοδοσίας και στην γενική καραμέλα "λόγω covid". Οι τιμές σε είδη από αυτοκίνητα και στέγαση, μέχρι έπιπλα, παπούτσια και προϊόντα τεχνολογίας έχουν ανέβει για λόγους που έχουν εξηγηθεί αλλά πλέον υπάρχει θέμα και στα είδη που αγοράζει κάποιος τακτικά στο σούπερ μάρκετ.

export_xlsx_example.jpeg.0e06cdd929cb9d75b856a1af572ba3c9.jpeg

Τουλάχιστον στο Βέλγιο δεν είχαμε ποτέ δει τόσο μεγάλη αύξηση σε ρεύμα και αέριο. Το εκνευριστικό είναι ότι το 2020 οι τιμές της ενέργειας στο Βέλγιο έφτασαν στα χαμηλότερα επίπεδα των τελευταίων 15 χρόνων χωρίς να δουν κάποια μείωση οι οικιακοί λογαριασμοί ενώ από τον Σεπτέμβρη που οι τιμές των προμηθευτών ενέργειας καλπάζουν αμέσως οι λογαριασμοί αυξήθηκαν. Κατά μέσο όρο μια οικογένεια για την ίδια ετήσια κατανάλωση θα χρειαστεί να πληρώσει φέτος κατά μέσο όρο 2000 ευρώ περισσότερα σε γκάζι (αύξηση 50% σε σχέση με το 2021) και ηλεκτρικό (αύξηση 30%). Αυτό έχει αντίκτυπο στις τιμές πολλών καθημερινών προϊόντων, οι τιμές των σούπερμάρκετ έχουν ανέβει στην περίοδο Σεπτέμβρη-Γενάρη κατά 15% και αναμένεται μέχρι Μάρτη να ανέβουν ακόμα περισσότερο, σε κάποια είδη πάνω από 25% έξτρα ειδικά σε προϊόντα ετικέτας.

Σχετικά με τους μισθούς το Βέλγιο έχει το μοναδικό στην ΕΕ, δεν ξέρω αν ακόμα η Πορτογαλία ακολουθεί αυτό το μοντέλο, οι μικτοί μισθοί να είναι συνδεδεμένοι με τον πληθωρισμό. Κάθε Γενάρη υπάρχει αυτόματη αύξηση ανάλογα τον πληθωρισμό και την κλαδική σύμβαση στην οποία ανήκει ένας εργαζόμενος. Εγώ πχ δικαιούμαι πλέον μια αύξηση ρεκόρ για τα δεδομένα του Βελγίου σχεδόν 4%. Διαφορετικά όμως θα τη δει στο πορτοφόλι του αυτός που παίρνει 1400 ευρώ και αλλιώς αυτός που παίρνει 4000.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FilipposMD είπε

Στο Ηνωμένο Βασίλειο ισχύει σίγουρα. Αυτή τη στιγμή υπάρχει μεγάλο θέμα με το κόστος του φυσικού αερίου σε όλη την Ευρώπη, συν όλα τα έξοδα και η οικονομική ζημιά από την πανδημία, οπότε παντού προβλήματα έχουν και θα έχουν. Απλώς αλλιώς σε χτυπάει αν παίρνεις 800 ευρώ το μήνα και αλλιώς αν παίρνεις 2000.

Σωστό αυτό λέω εδώ στην Ελλάδα που οι μισθοί κυμαίνονται σε καθαρά λεφτά στα 600-700€ κυρίως για νέους δεν θα έπρεπε να είναι τόσο μεγάλη η αύξηση στις τιμές , δλδ δεν γίνεται η Αυστρία να έχει φθηνότερη βενζίνη από την Ελλάδα με 3 φορές πάνω τους μισθόυς που παίρνουμε !

29 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Τουλάχιστον στην Ευρώπη ισχύει παντού ειδικά λόγω των αυξήσεων στην ενέργεια, στα προβλήματα της τροφοδοσίας και στην γενική καραμέλα "λόγω covid". Οι τιμές σε είδη από αυτοκίνητα και στέγαση, μέχρι έπιπλα, παπούτσια και προϊόντα τεχνολογίας έχουν ανέβει για λόγους που έχουν εξηγηθεί αλλά πλέον υπάρχει θέμα και στα είδη που αγοράζει κάποιος τακτικά στο σούπερ μάρκετ.

export_xlsx_example.jpeg.0e06cdd929cb9d75b856a1af572ba3c9.jpeg

Τουλάχιστον στο Βέλγιο δεν είχαμε ποτέ δει τόσο μεγάλη αύξηση σε ρεύμα και αέριο. Το εκνευριστικό είναι ότι το 2020 οι τιμές της ενέργειας στο Βέλγιο έφτασαν στα χαμηλότερα επίπεδα των τελευταίων 15 χρόνων χωρίς να δουν κάποια μείωση οι οικιακοί λογαριασμοί ενώ από τον Σεπτέμβρη που οι τιμές των προμηθευτών ενέργειας καλπάζουν αμέσως οι λογαριασμοί αυξήθηκαν. Κατά μέσο όρο μια οικογένεια για την ίδια ετήσια κατανάλωση θα χρειαστεί να πληρώσει φέτος κατά μέσο όρο 2000 ευρώ περισσότερα σε γκάζι (αύξηση 50% σε σχέση με το 2021) και ηλεκτρικό (αύξηση 30%). Αυτό έχει αντίκτυπο στις τιμές πολλών καθημερινών προϊόντων, οι τιμές των σούπερμάρκετ έχουν ανέβει στην περίοδο Σεπτέμβρη-Γενάρη κατά 15% και αναμένεται μέχρι Μάρτη να ανέβουν ακόμα περισσότερο, σε κάποια είδη πάνω από 25% έξτρα ειδικά σε προϊόντα ετικέτας.

Σχετικά με τους μισθούς το Βέλγιο έχει το μοναδικό στην ΕΕ, δεν ξέρω αν ακόμα η Πορτογαλία ακολουθεί αυτό το μοντέλο, οι μικτοί μισθοί να είναι συνδεδεμένοι με τον πληθωρισμό. Κάθε Γενάρη υπάρχει αυτόματη αύξηση ανάλογα τον πληθωρισμό και την κλαδική σύμβαση στην οποία ανήκει ένας εργαζόμενος. Εγώ πχ δικαιούμαι πλέον μια αύξηση ρεκόρ για τα δεδομένα του Βελγίου σχεδόν 4%. Διαφορετικά όμως θα τη δει στο πορτοφόλι του αυτός που παίρνει 1400 ευρώ και αλλιώς αυτός που παίρνει 4000.

Ναι κατάλαβα ήσουν πολύ κατατοπιστικός , απλά μου φάνηκε παράλογο γιατί εδώ στην Ελλάδα έχουμε ήδη πολύ χαμηλούς μισθούς και καμία αρκετή κρίση και εκτοξεύθηκε η ακρίβεια , όχι απλά αυξήθηκε , ΕΚΤΟΞΕΥΘΗΚΕ .

Επεξ/σία από N1ghtwing
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Με πληθωρισμό 5-6-7% ετησίως, αν αυξάνονταν και οι μισθοί τόσο, ειδικά στο δημόσιο, θα είχαμε κλείσει εισιτήρια για την άβυσσο. Ξανά. 

Απολυτα σωστα,εχεις δικαιο ετσι ειναι.Το ξαναδοκιμασε η ελλαδα στο παρελθον και εφτασε 25%  πληθωρισμο.,ενα κλικ πριν τον καλπαζοντα πληθωρισμο.
Αν σκεφτουμε το εξωτερικο χρεος να χρειαζεται τετοια επιτοκια για να εξυπηρετηθει το μνημονιο θα μοιαζει με παιδικη χαρα..
 

13 ώρες πριν, N1ghtwing είπε

Καλησπέρα σε όλους δεδομένης της ακρίβειας που παρατηρούμε όλοι σε τρόφιμα , καύσιμα , πετρέλαιο , ρεύμα, ενοίκια  κτλπ ενώ ταυτόχρονα δεν υπάρχουν ανάλογες  αυξήσεις στον μισθό, θέλω να ρωτήσω άτομα που ζουν σε χώρες του εξωτερικού , παρατήσουν και εκεί ακρίβεια και αύξηση των τιμών η μόνο Ελλάδα έχουν ανεβεί τόσο πολύ ;;

Λογω περιβαλλοντολογικων συνθηκων (φαινομενο θερμοκηπιου) σε ολη την ευρωπη γινεται προσπαθεια για την στροφη σε πιο ηπιες πηγες ενεργειας(αεριο) και αντιστοιχα εγκαταλειπουν ρυπογονες πηγες(λιγνιτης,πετρελαιο).Πυρηνικα εργοστασια υπαρχουν αγγλια,γαλλια,,η γερμανια νομιζω τα εκλεισε ,και δεν ξερω εαν υπαρχουν αλλου.

Η παροχη αεριου γινεται απο ελαχιστους παροχους οι οποιοι ουσιαστικα ρυθμιζουν τις τιμες κατα το δοκουν στο TTF (ολλανδια),τιμολογηση ρωσικης gazprom ex,και henry hab(μονο για ΗΠΑ).Το τελευταιο τετραμηνο η τιμη χονδρεμπορικης αγορας στην ΕΕ αυξηθηκε 400%,Αυστραλια 170%,ΗΠΑ 75%. Αιτιες της αυξησης α)αυξηση τιμης φυσικου αεριου,β)αυξηση τιμης αγορας δικαιωματων εκπομπων ρυπων διοξειδιου του ανθρακα γ)γεωπολιτικη.

Ο δευτερος μεγαλυτερος παραγωγος αεριου ειναι το καταρ,το οποιο ομως εχει συμβολαια 10 ετη με ιαπωνια.Προκειμενου να σπασει τον εκβιασμο και την εξαρτηση απο ρωσια οι ΗΠΑ δινουν ανταλαγματα στο καταρ να σπάσει το συμβολαιο με ιαπωνια και να συναψει αναλογο με ευρωπη.Δελεαζουν δε την ιαπωνια να μην διαμαρτυρηθει για το σπασιμο αυτο.Η τροφοδοσια με υγροποιημενο αεριο απο ΗΠΑ δεν μπορει να καλυψει την ζητηση.Το αεριο δεν ηταν η τελικη μορφη ενεργειας αλλα προοριζοταν σαν καυσιμο μεταβασης σε μελλοντικη πρασινη ενεργεια.Η ουκρανικη κριση μετετρεψε το αεριο σε οπλο.

Κατα την προσωπικη μου γνωμη εως την ανοιξη που θα εχει ληξει η ουκρανικη κριση ειτε ετσι ειτε αλλιως  ,και η ρωσια θα χρειαζεται την στηριξη της ευρωπης απεναντι σε τυχον κυρωσεις απο τις ΗΠΑ οι τιμες θα ομαλοποιηθουν.

Καταλαβαινει κανεις οτι μιλαμε για διεθνες παιχνιδι στην γεωπολιτικη σκακιερα που η Ελλαδα δεν εχει κανεναν τροπο να επηρεασει.Οι παραγωγες χωρες φυσικου αεριου θελουν να παρουν την θεση των πετρελαιοπαραγωγων οι οποιες με την σειρα τους αυξανουν την τιμη προκειμενου να περιορισουν την ζημια απο την μειωση της ζητησης λογω στροφης στο αεριο στην παραγωγη ρευματος.

Οσες χωρες δεν ειναι αυταρκεις σε ενεργεια αναγκαστικα χορευουν στον ρυθμο που επιβαλουν αλλες.Γιαυτο ειναι απαραιτητη η αναπτυξη αλλων μορφων ενεργειας οπως ηλιακη και αιολικη που η Ελλαδα διαθετει σε αφθονεια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπουτσινο Λαρισα 5€, βενζινη 1,80€.

Καπουτσινο Ελβετια 4,50 chf, βενζινη 1,70chf. 
 

Supermarket αναλογως. Aldi παμφθηνο, ολα τα άλλα αρκετά ακριβοτερα απο τα ελληνικα. 
 

Ενοικια 1400chf για τριαρι στο κεντρο, αριστη κατασταση, όλοι οι λογαριασμοι μεσα. Λάρισα 800+ το αντιστοιχο. 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λωζανη μου μεγαλη φτωχομανα

Προκαταβολικα δηλωνω οτι ειμαι τρολ,οτι λεω το βγαζω απο την κοιλια μου,ειμαι παθολογικος ψευτης,ζηλιαρης.

 

Επειδη σε αλλη αναρτηση εγραψες ανακριβειες (μισθοι δημοσιων υπαλληλων εως 6000,απο σχολη δημοσιας διοικησης γινεσαι διπλωματης)

Επειδη ειχες γραψει οτι στην Ελβετια μετα απο 12μηνες εργασιας δικαιουσαι περαν και πλεον της κανονικης σου αδειας ειδικη αδεια μηνων ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ,πραγμα που δεν μπορεσα να το βρω πουθενα (ακομα και η Ελβετικη πρεσβεια το αγνοει)

Γιαυτους τους λογους αλλα και γιατι ειμαι εμπαθες ατομο γραφω

Η Ελβετια ειναι παραδεισος.Ο παραδεισος ομως δεν χρειαζεται παραπλανητικες διαφημισεις.Ειναι χωρα πανεμορφη,με θαυμασια αλπικα τοπια,πολυ καλους μισθους,μικρη ανεργεια  και οτι αλλο θες.Ενα μονο πραγμα δεν ειναι ΦΤΗΝΗ.

Η Ζυριχη ειναι η ακριβοτερη πολη στον κοσμο και η Γενευη τριτη ακριβωτερη.Τα ενοικια γενικα ειναι πανακριβα (εψαξα σε  3 μεσιτικα γραφεια και το επιβεβαιωσα) Και στην Ελλαδα υπαρχει καφες με 1,5 αλλα και με 8,ποσο σωστο ειναι να πω οτι  ο καφες στην ελλαδα κοστιζει 1,5? Τυχαια εχτες εβλεπα σε γνωστο μεσιτικο αγγελια μαιζονετας στην Πολιτεια 165τμ με τιμη 1300! Μπορω να ισχυριστω οτι η Πολιτεια ειναι φτηνοπεριοχη?

Γραφεις οτι  ψωνιζεις απο συγκεκριμενο μαγαζι γιατι τα υπολοιπα ειναι ακριβα.Το μαγαζι αυτο λοιπον καταδικαστηκε στο παρελθον σε αλλη χωρα γιατι  ειχε παραπλανητικες ετικετες (αλλη συνθεση απο την πραγματικη)πολλες περιπτωσεις πωλησης ληγμενων προιοντων κλπ. Consumer report του δινει χαμηλη βαθμολογια στα φρεσκα προιοντα και επισημαινει οτι προιοντα βοεια ηταν τελικα αλογισια. Μεχρι και 3.000.000 αυγα  μολυσμενα με εντομοκτονο αποσυρανε αφου ομως πολλα ειχαν πουληθει.Το 2019 πελατες διαμαρτυρονταν οτι πουλησε σαπιες γαλοπουλες , μεχρι και βελονες εχουν βρεθει σε φραουλες  κλπ Εαν ειναι ετσι (προφανως ολοι λενε ψευδη και το μαγαζι ειναι τελειο) θαπρεπε  οχι να πουλαει φθηνα αλλα τζαμπα

Η Ελλαδα ειναι χαλια , κολαση ,φευγατε ολοι .Μακαρι να δουλευα Ελβετια και ναπαιρνα Ελβετικο μισθο ( ελβετικο οχι κατω της συμβασης οπως η γνωστη σας)

Το μονο ομως που δεν μπορει  να πει κανεις για την Ελβετια  ειναι οτι ειναι φθηνη..Καταλαβαινω την χαρα και την αγαλιαση σας  αλλα η Ελβετια δεν χρειαζεται υπερβολες διαφημιστικες για να γινει ελκυστικη.Πες τε ναι ειναι ακριβα αλλα και οι μισθοι ειναι υψηλοι.Το δεχομαι απολυτως ,αλλα  μην λεμε οτι ειναι φτωχομανα φθηνοτερη απο την δραπετσωνα

 

 

 

 

 

 Cost of Living > Switzerland

Cost of Living in Switzerland

Select city in Switzerland:  --- Select city---           Aarau           Acquarossa           Agno           Aigle           Airolo           Arbon           Ascona           Aubonne           Baar           Baden           Basel           Bellinzona           Bern           Biasca           Biel           Brissago           Buchs           Buochs           Cham           Chiasso           Chur           Crans-Montana           Dietikon           Dubendorf           Frauenfeld           Fribourg           Geneva           Giubiasco           Glarus           Glattfelden           Hergiswil           Hirschthal           Interlaken           Kriens           La Chaux-de-Fonds           Lachen SZ           Lancy           Langenthal           Lausanne           Liestal           Locarno           Lucerne           Lugano           Meilen           Mendrisio           Montreux           Muralto           Münchwilen           Naters           Neuchatel           Neuhausen           Nyon           Oberlunkhofen           Olten           Opfikon           Rapperswil           Rheinfelden           Riehen           Rolle           Schaffhausen           Schwyz           Sion           Solothurn           St. Gallen           St. Moritz           Stabio           Thal           Thun           Uster           Uzwil           Verbier           Vernier           Vevey           Visp           Vouvry           Wil           Wildhaus           Winterthur           Yens           Yverdon-les-Bains           Zermatt           Zuchwil           Zug           Zurich 

Summary:

  • Family of four estimated monthly costs are 5,138.31€ (5,329.27Fr.) without rent.
  • A single person estimated monthly costs are 1,393.46€ (1,445.24Fr.) without rent.
  • Cost of living in Switzerland is, on average, 120.44% higher than in Greece.
  • Rent in Switzerland is, on average, 324.19% higher than in Greece.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nitsa21 είπε

Λωζανη μου μεγαλη φτωχομανα

Προκαταβολικα δηλωνω οτι ειμαι τρολ,οτι λεω το βγαζω απο την κοιλια μου,ειμαι παθολογικος ψευτης,ζηλιαρης.

 

Επειδη σε αλλη αναρτηση εγραψες ανακριβειες (μισθοι δημοσιων υπαλληλων εως 6000,απο σχολη δημοσιας διοικησης γινεσαι διπλωματης)

Επειδη ειχες γραψει οτι στην Ελβετια μετα απο 12μηνες εργασιας δικαιουσαι περαν και πλεον της κανονικης σου αδειας ειδικη αδεια μηνων ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ,πραγμα που δεν μπορεσα να το βρω πουθενα (ακομα και η Ελβετικη πρεσβεια το αγνοει)

Γιαυτους τους λογους αλλα και γιατι ειμαι εμπαθες ατομο γραφω

Η Ελβετια ειναι παραδεισος.Ο παραδεισος ομως δεν χρειαζεται παραπλανητικες διαφημισεις.Ειναι χωρα πανεμορφη,με θαυμασια αλπικα τοπια,πολυ καλους μισθους,μικρη ανεργεια  και οτι αλλο θες.Ενα μονο πραγμα δεν ειναι ΦΤΗΝΗ.

Η Ζυριχη ειναι η ακριβοτερη πολη στον κοσμο και η Γενευη τριτη ακριβωτερη.Τα ενοικια γενικα ειναι πανακριβα (εψαξα σε  3 μεσιτικα γραφεια και το επιβεβαιωσα) Και στην Ελλαδα υπαρχει καφες με 1,5 αλλα και με 8,ποσο σωστο ειναι να πω οτι  ο καφες στην ελλαδα κοστιζει 1,5? Τυχαια εχτες εβλεπα σε γνωστο μεσιτικο αγγελια μαιζονετας στην Πολιτεια 165τμ με τιμη 1300! Μπορω να ισχυριστω οτι η Πολιτεια ειναι φτηνοπεριοχη?

Γραφεις οτι  ψωνιζεις απο συγκεκριμενο μαγαζι γιατι τα υπολοιπα ειναι ακριβα.Το μαγαζι αυτο λοιπον καταδικαστηκε στο παρελθον σε αλλη χωρα γιατι  ειχε παραπλανητικες ετικετες (αλλη συνθεση απο την πραγματικη)πολλες περιπτωσεις πωλησης ληγμενων προιοντων κλπ. Consumer report του δινει χαμηλη βαθμολογια στα φρεσκα προιοντα και επισημαινει οτι προιοντα βοεια ηταν τελικα αλογισια. Μεχρι και 3.000.000 αυγα  μολυσμενα με εντομοκτονο αποσυρανε αφου ομως πολλα ειχαν πουληθει.Το 2019 πελατες διαμαρτυρονταν οτι πουλησε σαπιες γαλοπουλες , μεχρι και βελονες εχουν βρεθει σε φραουλες  κλπ Εαν ειναι ετσι (προφανως ολοι λενε ψευδη και το μαγαζι ειναι τελειο) θαπρεπε  οχι να πουλαει φθηνα αλλα τζαμπα

Η Ελλαδα ειναι χαλια , κολαση ,φευγατε ολοι .Μακαρι να δουλευα Ελβετια και ναπαιρνα Ελβετικο μισθο ( ελβετικο οχι κατω της συμβασης οπως η γνωστη σας)

Το μονο ομως που δεν μπορει  να πει κανεις για την Ελβετια  ειναι οτι ειναι φθηνη..Καταλαβαινω την χαρα και την αγαλιαση σας  αλλα η Ελβετια δεν χρειαζεται υπερβολες διαφημιστικες για να γινει ελκυστικη.Πες τε ναι ειναι ακριβα αλλα και οι μισθοι ειναι υψηλοι.Το δεχομαι απολυτως ,αλλα  μην λεμε οτι ειναι φτωχομανα φθηνοτερη απο την δραπετσωνα

 

 

 

 

 

 Cost of Living > Switzerland

Cost of Living in Switzerland

Select city in Switzerland:  --- Select city---           Aarau           Acquarossa           Agno           Aigle           Airolo           Arbon           Ascona           Aubonne           Baar           Baden           Basel           Bellinzona           Bern           Biasca           Biel           Brissago           Buchs           Buochs           Cham           Chiasso           Chur           Crans-Montana           Dietikon           Dubendorf           Frauenfeld           Fribourg           Geneva           Giubiasco           Glarus           Glattfelden           Hergiswil           Hirschthal           Interlaken           Kriens           La Chaux-de-Fonds           Lachen SZ           Lancy           Langenthal           Lausanne           Liestal           Locarno           Lucerne           Lugano           Meilen           Mendrisio           Montreux           Muralto           Münchwilen           Naters           Neuchatel           Neuhausen           Nyon           Oberlunkhofen           Olten           Opfikon           Rapperswil           Rheinfelden           Riehen           Rolle           Schaffhausen           Schwyz           Sion           Solothurn           St. Gallen           St. Moritz           Stabio           Thal           Thun           Uster           Uzwil           Verbier           Vernier           Vevey           Visp           Vouvry           Wil           Wildhaus           Winterthur           Yens           Yverdon-les-Bains           Zermatt           Zuchwil           Zug           Zurich 

Summary:

  • Family of four estimated monthly costs are 5,138.31€ (5,329.27Fr.) without rent.
  • A single person estimated monthly costs are 1,393.46€ (1,445.24Fr.) without rent.
  • Cost of living in Switzerland is, on average, 120.44% higher than in Greece.
  • Rent in Switzerland is, on average, 324.19% higher than in Greece.

 

Μιλησα για συγκεκριμενα παραδειγματα. Για την ποιοτητα του καφε που εγω εχω συνηθισει πχ και οχι σε διαφορετικου τυπου μαγαζια, οχι να συγκρινω τα ακριβοτερα της Λαρισας με τα φθηνοτερα εδω. 

Για τα επιδοματα εσυ τα ψαχνεις σε πινακες, εγω τα βλεπω ζωντας εδω.

Οι ιδιοι οι πίνακες που παραθετεις αναφερουν το κοστος ζωης υψηλοτερο της Ελλαδας κατα 120%. Θελεις να σου πω ποσο % ειναι υψηλοτερος ο μισθος εδω;

Αν θελεις να λαβεις απαντηση, παρακαλω σοβαρες απαντησεις χωρις παραληρηματικο λογο και αναφορα σε μυθευματα. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες οι ερωτησεις θυμιζουν ΜΜΕ π λενε καθε χρονο αυξηση 5-10% στο πασχαλινο / χριστουγεννιατικο τραπεζι . οποτε φετος θα το αγοραζουμε σε τιμες beluga χαβιαρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xgol είπε

Μιλησα για συγκεκριμενα παραδειγματα. Για την ποιοτητα του καφε που εγω εχω συνηθισει πχ και οχι σε διαφορετικου τυπου μαγαζια, οχι να συγκρινω τα ακριβοτερα της Λαρισας με τα φθηνοτερα εδω. 

Για τα επιδοματα εσυ τα ψαχνεις σε πινακες, εγω τα βλεπω ζωντας εδω.

Οι ιδιοι οι πίνακες που παραθετεις αναφερουν το κοστος ζωης υψηλοτερο της Ελλαδας κατα 120%. Θελεις να σου πω ποσο % ειναι υψηλοτερος ο μισθος εδω;

Αν θελεις να λαβεις απαντηση, παρακαλω σοβαρες απαντησεις χωρις παραληρηματικο λογο και αναφορα σε μυθευματα. 

Οι πινακες αναφερουν το κοστος ζωης ακριβωτερο στην Ελλαδα κατα 120%?????

Higher than Greece λεει  ,HIGHER σημαινει υψηλοτερο πιο ακριβο δηλαδη απο την Ελλαδα

Μυθευματα? Ποια ειναι αυτα?Εσυ οχι εγω εγραψες οτι με 12 μηνες εργασια δικαιουσαι αδεια μετ αποδοχων αρκετων μηνων

Μυθευματα?Εσυ και οχι εγω σε αλλο νημα εγραφες οτι δημοσιοι υπαλληλοι στην Ελλαδα παιρνουν εως 6000 μισθο

Μυθευματα?Εσυ και οχι εγω εγραψες οτι απο την σχολη δημοσιας διοικησης γινεσαι διπλωματης

Μυθευματα Εσυ και οχι εγω εγραψες οτι η ζωη στην Ελβετια ειναι φτηνη

Επιδοματα?Που το ειδες Δεν αναφερω πουθενα  καν την λεξη

Σαφως , καθαρα , χωρις επιφυλαξη ,εγραψα οτιμκαι υψηλοτερους μισθους παιρνουν , και τελειο περιβαλλον εχουν, και μακαρι να ζουσα  και να δουλευα εκει και παραδεισο την ειπα. Τιποτα,κανενα αρνητικο για την χωρα δεν εγραψα. 
Εκεινο που ειπα ειναι οτι εχει τα παντα  αλλα ΦΤΗΝΗ χωρα δεν την λες με τιποτα

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, xgol είπε

Καπουτσινο Λαρισα 5€, βενζινη 1,80€.

Καπουτσινο Ελβετια 4,50 chf, βενζινη 1,70chf. 
 

Supermarket αναλογως. Aldi παμφθηνο, ολα τα άλλα αρκετά ακριβοτερα απο τα ελληνικα. 
 

Ενοικια 1400chf για τριαρι στο κεντρο, αριστη κατασταση, όλοι οι λογαριασμοι μεσα. Λάρισα 800+ το αντιστοιχο. 

Ελα ρε, αμα ειναι να ζητήσω να δουλευω remotely και να ερθω να μεινω Ελβετία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Οι πινακες αναφερουν το κοστος ζωης ακριβωτερο στην Ελλαδα κατα 120%?????

Higher than Greece λεει  ,HIGHER σημαινει υψηλοτερο πιο ακριβο δηλαδη απο την Ελλαδα

Μυθευματα? Ποια ειναι αυτα?Εσυ οχι εγω εγραψες οτι με 12 μηνες εργασια δικαιουσαι αδεια μετ αποδοχων αρκετων μηνων

Μυθευματα?Εσυ και οχι εγω σε αλλο νημα εγραφες οτι δημοσιοι υπαλληλοι στην Ελλαδα παιρνουν εως 6000 μισθο

Μυθευματα?Εσυ και οχι εγω εγραψες οτι απο την σχολη δημοσιας διοικησης γινεσαι διπλωματης

Μυθευματα Εσυ και οχι εγω εγραψες οτι η ζωη στην Ελβετια ειναι φτηνη

Επιδοματα?Που το ειδες Δεν αναφερω πουθενα  καν την λεξη

Σαφως , καθαρα , χωρις επιφυλαξη ,εγραψα οτιμκαι υψηλοτερους μισθους παιρνουν , και τελειο περιβαλλον εχουν, και μακαρι να ζουσα  και να δουλευα εκει και παραδεισο την ειπα. Τιποτα,κανενα αρνητικο για την χωρα δεν εγραψα. 
Εκεινο που ειπα ειναι οτι εχει τα παντα  αλλα ΦΤΗΝΗ χωρα δεν την λες με τιποτα

 

 

 

 

Οι ιδιοι οι πίνακες που παραθετεις αναφερουν το (ελβετικο) κοστος ζωης  υψηλοτερο της Ελλαδας κατα 120%


Σε βοηθαω τωρα καπως με την παρενθεση;

Φθηνη δεν την ειπα. Ειπα συγκεκριμενα πραγματα. Προσπαθησε να τα κατανοησεις αλλιως δε γινεται κουβεντα.

 

7 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Ελα ρε, αμα ειναι να ζητήσω να δουλευω remotely και να ερθω να μεινω Ελβετία. 

Έλα. Οσο τα εξοδα σου ειναι η βενζινη ο καφες και το σουπερ, θα τη βγαζεις πιο οικονομικα. 

Επεξ/σία από xgol
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xgol είπε

Οι ιδιοι οι πίνακες που παραθετεις αναφερουν το (ελβετικο) κοστος ζωης  υψηλοτερο της Ελλαδας κατα 120%


Σε βοηθαω τωρα καπως με την παρενθεση;

Φθηνη δεν την ειπα. Ειπα συγκεκριμενα πραγματα. Προσπαθησε να τα κατανοησεις αλλιως δε γινεται κουβεντα.

 

Έλα. Οσο τα εξοδα σου ειναι η βενζινη ο καφες και το σουπερ, θα τη βγαζεις πιο οικονομικα. 

Πιο σουπερ? Εσυ εγραψες οτι ενα συγκεκριμενο ειναι φθηνοτερο,ολα τα αλλα ειναι ακριβωτερα.Οσον δε αφορα το συγκεκριμενο φθηνο να μου λειπει!

Ενταξει δεν αντιδικουμε ,ωραια ειναι εκει οντως.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω εργαστει ελβετια.Την εχω ομως επισκευθει αρκετες φορες.Οποτε ηρθα μου εκανε εντυπωση η καθαριοτητα αλλα και οι ακριβες τιμες.Ειδικα η  Ζυριχη ειναι φωτια και λαβρα (ακριβωτερη πολη στον κοσμο ) Δεν μπορω να πω οτι συμπαθω τους Ελβετους,τους θεωρω το παγκοσμιο  πλυντηριο  βρωμικων χρηματων  , αλλα αυτο ειναι ασχετο. Ξερεις θεωρω την γλωσσα  σαν ενα βασικο στοιχειο της κουλτουρας ενος λαου.Αυτοι δεν εχουν καν γλωσσα (μοιραζοντε  3 γλωσσες).Νομιζω οτι η κουλτουρα τους της καλβινιστικης ηθικης  ειναι ξενη προς εμας και δυσκολα την συνηθιζεις.

Ολη αυτη η αντιδικια μεταξυ μας δεν ειναι προσωπικη.Ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις,και στην τελικη τιποτα δεν εχουμε να μοιρασουμε. Απλα δεν μου αρεσει να κατηγορουμε την Ελλαδα συνεχως.Αυτοι ειναι πλουσιοι οχι γιατι ειναι καλυτεροι , αλλα  γιατι ουτε πολεμησαν  τον ναζισμο ουτε εχουν κανεναν εχθρο.Αντιθετα και τοτε και τωρα  ηταν το παρκινγκ παρανομων,κλεμενων χρηματων..Τεραστιες περιουσιες κλεμενες βρισκονται στα θησαυροφυλακια τους και αρνουνται να τα επιστρεψουν στους κατοχους.Εμενα αυτο μου ακουγεται σαν κλεπταποδοχη.Για σκεψου μια Ελλαδα να συνορευει με ελβετια,αυστρια χωρις εξοπλισμους ποσο πλουσιοτερη θαταν.Δεν βριζω τους πολιτικους γιατι εμεις τους εκλεγουμε και βαραμε παλαμακια.Ειμαστε μια χωρα που καθε 20 χρονια επρεπε να πολεμησει,με γειτονες που μια ο ενας μια ο αλλος  κατι ζητανε.Δεν  μπορω το στυλακι του spigel να μας δειχνει το δακτυλο,και εκει που μας χρωσταγανε μας πηρανε το βοδι.Ε οταν ακουω ποσο καλα  ειναι  εκει και ποσο μιζερη ειναι η Ελλαδα τρελαινομαι.Εγω μπορουσα να δουλεψω οπουδηποτε,και ειχα προτασεις,αλλα αποφασισα να μεινω εδω γιατι καποιος πρεπει να μεινει.Παρακαλω ομως ολοι εσεις οι του εξωτερικου μην μας κουνατε το δακτυλο, μας φτανουν οι ξενοι.Στην Ελλαδα δουλευουμε για να ζουμε ,εκει ζουνε για να δουλευουν.

καληνυχτα απο την φτωχη Ελλαδα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...