Προς το περιεχόμενο

Localhost σε macOS - διαφορετικά websites με το δικό τους database το καθ' ένα


SpectralQ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμα ακόμα στη φάση των πειραματισμών, ψάχνω έναν τρόπο να δουλέψω locally 2-3 wordpress websites αλλά το κάθε ένα από αυτά να έχει το δικό του database για να μπορεί αργότερα να μεταφερθεί σε live website.

Είχα δοκιμάσει το Mamp Pro σε trial που έδινε αυτή τη δυνατότητα αλλά ψάχνω να βρω εναλλακτική γιατί έληξε. Με το XAMPP γίνεται αυτό; Υπάρχει άλλος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2022 στις 1:24 ΜΜ, SpectralQ είπε

Επειδή είμα ακόμα στη φάση των πειραματισμών, ψάχνω έναν τρόπο να δουλέψω locally 2-3 wordpress websites αλλά το κάθε ένα από αυτά να έχει το δικό του database για να μπορεί αργότερα να μεταφερθεί σε live website.

Είχα δοκιμάσει το Mamp Pro σε trial που έδινε αυτή τη δυνατότητα αλλά ψάχνω να βρω εναλλακτική γιατί έληξε. Με το XAMPP γίνεται αυτό; Υπάρχει άλλος τρόπος;

Xampp θα έλεγα και εγώ..

Στις 25/1/2022 στις 7:51 ΜΜ, XPHSTOS_ είπε

Αν μιλάμε μόνο για WordPress τότε μόνο Local.
Είναι πανεύκολο!

Δεν το έχω ξαναακούσει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, kormos said:

Δεν το έχω ξαναακούσει αυτό...

Τα τελευταία χρόνια είναι πολύ δυνατός παίκτης καθώς κάνει εύκολo το deploying σε staging/production enviroment και προσφέρει εύκολη σύνδεση με WP Engine ή FlyWheel... και γενικά έχει πολλά καλούδια.
Βεβαια όπως είπα, αφορά το wordpress και μόνο!

Αν κάποιος διαχειρίζεται γενικά PHP CMS ή PHP Sites τότε αξίζει να ρίξει μια ματιά στο devilbox
Όποτε κάνει dockerize το κάθε project έτσι μπορείς να έχεις πραγματικό crossplatform development experience.

Γενικά WAMP - MAMP - XAMPP θεωρώ ότι έχουν χάσει την αίγλη τους χωρίς να σημαίνει φυσικά ότι δεν κάνουν την δουλειά τους άψογα.

Επεξ/σία από XPHSTOS_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία άλλη λύση για το localhost είναι να εγκαταστήσει κάποιος ξεχωριστά αυτά που χρειάζεται.

1  apache Η εγκατάσταση είναι θέμα 5λέπτου απλούστατη διαδικασία. Δεν απαιτείται βέβαια γιατί και οι γλώσσες προγραμματισμού και τα framework παρέχουν development server. Στη συγκεκριμένη περίπτωση php  -S <addr>:<port> Run with built-in web server.

2  Γλώσσα προγραμματισμού  PHP Το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να μπει στο path το εκτελέσιμο

3 wordpress Μόνο download και unzip όσες φορές θέλουμε

4. To δυσκολότερο κομμάτι mysql server . Εδώ αν θυμάμαι πρέπει να κάνουμε acount στην oracle και η εγκατάσταση διαρκεί λίγο και πρέπει κάποιος να προσέχει, Υπάρχουν φυσικά εναλλακτηκές   pgsql sqlite. Πρόγραμμα διαχείρισης για την mysql phpmyadmin μόνο download και unzip

Εγώ τα έχω σε windows και είναι όλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2022 στις 9:41 ΜΜ, XPHSTOS_ είπε

Τα τελευταία χρόνια είναι πολύ δυνατός παίκτης καθώς κάνει εύκολo το deploying σε staging/production enviroment και προσφέρει εύκολη σύνδεση με WP Engine ή FlyWheel... και γενικά έχει πολλά καλούδια.
Βεβαια όπως είπα, αφορά το wordpress και μόνο!

Αν κάποιος διαχειρίζεται γενικά PHP CMS ή PHP Sites τότε αξίζει να ρίξει μια ματιά στο devilbox
Όποτε κάνει dockerize το κάθε project έτσι μπορείς να έχεις πραγματικό crossplatform development experience.

Γενικά WAMP - MAMP - XAMPP θεωρώ ότι έχουν χάσει την αίγλη τους χωρίς να σημαίνει φυσικά ότι δεν κάνουν την δουλειά τους άψογα.

Θα αφιερώσω λίγο χρόνο για κάποια πρότζεκτ που έχω να δω συμπεριφορές.

Θενξ για τις πληροφορίες 🤓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2022 στις 7:51 ΜΜ, XPHSTOS_ είπε

Αν μιλάμε μόνο για WordPress τότε μόνο Local.
Είναι πανεύκολο!

Είπα να κοιτάξω λίγο αυτό που ανέφερες.... από πρώτη όψη προσπαθώ να καταλάβω γιατί να πρέπει να δημιουργήσω έναν λογαριασμό ώστε να μπορώ να την κάνω χρήση? Να υποθέσω πως τραβάει όλη την "δουλειά" σε χώρο δικό τους?

 

21 ώρες πριν, kormos είπε

Θα αφιερώσω λίγο χρόνο για κάποια πρότζεκτ που έχω να δω συμπεριφορές.

Θενξ για τις πληροφορίες 🤓

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kormos said:

Είπα να κοιτάξω λίγο αυτό που ανέφερες.... από πρώτη όψη προσπαθώ να καταλάβω γιατί να πρέπει να δημιουργήσω έναν λογαριασμό ώστε να μπορώ να την κάνω χρήση? Να υποθέσω πως τραβάει όλη την "δουλειά" σε χώρο δικό τους?

Και ναι και όχι.
Λειτουργεί τοπικά αλλά αν μπορείς να το περάσεις απευθείας στο flywheel που είναι σαν το wp engine.
Η αλήθεια είναι ότι παλιά (πριν 2 χρόνια περίπου) δεν χρειαζόσουν account αλλά τότε η αλήθεια είναι δεν είχε όλα αυτά τα cloud tools που έχει τώρα.
Ούτε είχε έκδοση για linux ενώ πλέον έχει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, XPHSTOS_ είπε

Και ναι και όχι.
Λειτουργεί τοπικά αλλά αν μπορείς να το περάσεις απευθείας στο flywheel που είναι σαν το wp engine.
Η αλήθεια είναι ότι παλιά (πριν 2 χρόνια περίπου) δεν χρειαζόσουν account αλλά τότε η αλήθεια είναι δεν είχε όλα αυτά τα cloud tools που έχει τώρα.
Ούτε είχε έκδοση για linux ενώ πλέον έχει!

Δεν κατάλαβα η αλήθεια είναι πως "μίλησε" εκτός και εγκατέστησε ένα καθαρό wp🙄

Θα συνεχίσω κάποιους ελέγχους αύριο.

Ειδάλλως θα γυρίσω παραδοσιακά 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμάζω τώρα το Local χωρίς account. Ωραίο φαίνεται. Πολύ απλό και εύκολο. Δεν είναι απαραίτητο το account νομίζω, απλά σου δίνει κάποια extra features όπως cloud backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SpectralQ είπε

Το δοκιμάζω τώρα το Local χωρίς account. Ωραίο φαίνεται. Πολύ απλό και εύκολο. Δεν είναι απαραίτητο το account νομίζω, απλά σου δίνει κάποια extra features όπως cloud backup.

Αν και έκανα... 🙃

Δεν είναι αναγκαίο. Το θέμα είναι πως ανοίγει κάποιες "πόρτες", γιατί αν βάλεις τα βασικά στοιχεία σου κάνει εγκατάσταση το WP.

Που το βρίσκει και περνάει και την τελευταία έκδοση? 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Docker παιδιά, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Έχεις και isolation, έχεις και όσες βάσεις θες, τρέχεις ταυτόχρονα όσα wordpress θες και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...