Προς το περιεχόμενο

επιλογη tv 55"


DjAde

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2

SAMSUNG QE55Q95TD

Sony LED 55 4K XR55X90J

Ξερω οτι η samsung ειναι ποιο παλια του 2020(δεν ξερω αν παιζει ρολο)

και οτι η σονυ δεν υποστηριζει σωστα το vrr.

 

Η χρηση ειναι Κυριως  ταινειες/σειρες και ps5 games

ποια προτείνεται για ζωντανη εικονα και pop up χρωματα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η σύγκριση πρέπει να είναι με την Samsung q80.. Ανάμεσα σ αυτές τις δύο είμαι και γω. Γνώμη μου είναι ότι μιλάμε για ισάξιες καλές τηλεοράσεις οπότε όποια βρούμε σε καλή προσφορά την χτυπάμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, stratos44 είπε

Νομίζω ότι η σύγκριση πρέπει να είναι με την Samsung q80.. Ανάμεσα σ αυτές τις δύο είμαι και γω. Γνώμη μου είναι ότι μιλάμε για ισάξιες καλές τηλεοράσεις οπότε όποια βρούμε σε καλή προσφορά την χτυπάμε 

Αρα εφόσον η q90 ειναι στα ιδια λεφτά με την x90j παμε κατευθείαν στο ην samsung?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει καλά σχόλια και για τις δυο.. Εγώ σκέφτομαι να περιμένω λίγο ακόμα να έρθουν στα μαγαζιά οι tvs του 22 και εκεί να πετύχω ίσως την καλύτερη τιμή. Αν η τιμή είναι ίδια θα πάω στην Sony 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα πάρε την  QE55Q95TD  εχει Οπίσθιο φωτισμό FALD · 120 ζώνες η αλλη Οπίσθιο φωτισμό FALD · 24 ζώνες

 

https://www.kitele.com/el/sygkrish/samsung-qe55q95t,samsung-qe55q95td,sony-xr-55x90j-d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτος απο τον αριθμο των local dimming zones μετραει κι ο αλγοριθμος που χειριζεται το Local dimming κι επι αυτου διαβαζω οτι η sony εχει καλυτερο αλγοριθμο με αποτελεσμα να εχει παρομοια ή κι καλυτερα αποτελεσματα απο αλλες τηλεορασεις με περισσοτερες ζωνες.

Πιο ζωντανα χρωματα κι pop up HDR μαλλον θα δεις στην Samsung κι για PS5 εχει ηδη VRR ενω η Sony ακομη περιμενει update. Υποψην βεβαια οτι προς το παρον κι το PS5 δεν εχει VRR. Λογικα για τη χρηση που τη θες η Samsung ισως ειναι λιγο καλυτερη επολογη.

Επεξ/σία από greenpower22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω αναμεσα σε αυτες τις 2 ειμαι αλλα στις 65 ιντσες με την προσφορα που τρεχει αυτες τις μερες στα media markt. Εχει καποιος αποψη? Ειδικα σαν ιδιοκτητης της Samsung? Με το νεοτερο firmware εχουν λυθει ολα τα bugs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ. QE55Q95TD και XR55X90J. Η Q95TD ειναι μακραν ανωτερη. Περισσοτερες ζωνες ελεγχου, καλυτερες γωνιες θεασης, ανωτερη φωτεινοτητα - αντιθεση. Καλυτερα μαυρα, εξοπλισμος (dual tunners, one connect,) κτλ. Επεξεργαστες των q90 95 με τα νευρωνικκα δικτυα ΑΙ εχουν ξεπερασει πλεων και αυτους της Sony, (που παραμένουν υποδειγματικοί σε απόδοση). κυριως επειδη μπορουν να εκτελεσουν περισσοτερες παραλληλες επεξεργασιες. (12 bit επεξεργασια).

Η Q95 οριακα κοντραρει OLED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν έτοιμος να παραγγείλω την Samsung αν και με προβληματίζει οτι είναι μοντελο του 20.

Επειδή ακούω πολλους οτι Φεβρουαρίο προς Μάρτι παιζει ξεστοκαρισμα για να φέρουν καινούργια μοντελα λεω να περιμενω μπας και βρω καμια καλυτερη πρόταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, DjAde είπε

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν έτοιμος να παραγγείλω την Samsung αν και με προβληματίζει οτι είναι μοντελο του 20.

Επειδή ακούω πολλους οτι Φεβρουαρίο προς Μάρτι παιζει ξεστοκαρισμα για να φέρουν καινούργια μοντελα λεω να περιμενω μπας και βρω καμια καλυτερη πρόταση

Μην το σκεφτεσαι καθολου. Απο Samsung η μονη που ανταγωνίζεται την 55Q95TD ειναι η νεα Mini Led 55QN95A. Ναι ειναι καλυτερη κατα 10 με 15% αλλα κοστιζει 1600€. Οσο και να πεσει δυσκολο να φτασει τα 1000€ Φλεβαρη προς Μαρτιο θα βρεις μονον εκθεσιακες. Τωρα αν σκασει καμια καραβιά οπως η Q95TD δεν το ξερω. Παντως δεν εχει να ζηλεψει και τιποτα και ας ειναι περσινή. Η smart πλατφόρμα πανομοιότυπη, εξοπλισμος τα ιδια. Μερικες αλλαγες στο desighn (παχος συσκευης και one connect).

Κατ΄εμε αν τα δινεις τα 999 παρτην με κλειστα ματια..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Εκανα μια βόλτα απ το κατάστημα σημερα και οπως το περιμενα απο κοντα με τα demo δεν καταλαβαίνεις τπτ.

Τις ειδα και τις δυο και η αλήθεια είναι οτι η samsung ξεχώριζε απο όλες λόγω φωτεινότητας και χρωμάτων.

Κάθισα και την χαζεύα κανα 10 λεπτο (οσο προσπαθούσε ο samsung expert να με πείσει) και με επιασε το κεφάλι μου .

Σε αντίθεση με την sony  που ειχε πιο natural χρωματα ,μου φάνηκε πιο ξεκούραστη ακομα και στις 75".

Οποτε κατέληξα στην 65" sony.(θεωρώ πως σε low light φωτισμο η sony θα δίνει ρεστα.)

Πέμπτη θα την εχω ,σ/κ λογικα θα σεταριστει

 

Να επισημάνω οτι απο κοντα δεν καταλαβαίνεις και πολλα λόγω φωτισμού και demo,ακομα και οι low tier φαίνονται wow οποτε οτι ειναι ψαξτε απ το ίντερνετ.

Επεξ/σία από DjAde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DjAde Καλορίζικη!

 

@graphist83 Η QE55QN95A είναι στα 1300€.

Αφαιρώντας τα 30% yellows βγαίνει στα 910€.

Επίσης, παίρνεις 200€ prepaid από τη Samsung, άρα έμμεσα βγαίνει τελική τιμή στα 710€.

 

Και κάπως έτσι είμαι κι εγώ σε δίλημμα για 55" ανάμεσα στις X90J και QN95A, ή κάποια άλλη με έμμεση τελική τιμή ±750€.

Ο χώρος από θέμα φωτισμού χαρακτηρίζεται κανονικός (ούτε σκοτεινός, ούτε πολύ φωτεινός). Η χρήση της θα γίνεται κυρίως βραδινές ώρες με χαμηλό έως καθόλου φωτισμό και κυρίως σε 4K περιεχόμενο από Netflix, Youtube, ταινίες από τοπικό δίσκο και λιγότερο κανάλια.

Με τη Sony θεωρώ πως θα κερδίσω το Dolby Vision/Atmos, το Google TV που βολεύει αρκετά, και πιθανόν μια αρκετά καλή και ρεαλιστική εικόνα.

Με τη Samsung απ'ότι έχω καταλάβει θα πάρω καλύτερο hardware μεν, αλλά χειρότερο software. Επίσης, καλύτερο design στα δικά μου μάτια και θα κερδίσω το HDR10+.

 

Επεξ/σία από stefan_city
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει σύγκριση. Side by side που τις εχω δει ουτε καν... Στα μαυρα ειδικα η sammy χαος.

Software γιατι? Τι θα σου λειπει εκτος απο KODI (το οποιο δεν προσφερεί και κατι ιδιαίτερο πλέων ).

Στα βασικα netflix, youtube κτλ, τα παει εξαίσια.

Dolby vision, μαλιστα.. Για να υπαρχει νοημα, θελουμε 4000 nits  με 12 bit παλετα..

Το εχουμε??? Οχι. Το βαζουμε για να λεμε οτι το εχουμε.

Τα reviews τι εχουν δειξει? 

Πολλες φορες χανουμε το νοημα με τα specs.....

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω ακυρωσα την x90j και πηγα στην qn95a λόγω 4χ hdmi 2.1 φωτεινότητας περισσοτερα σημεία local dimming, σιγουρο vrr και γενικα επειδη θεωρητικά η mini led ειναι το μελλον.

Να πω ομως οτι η sony ειχε πολυ φυσικα χρωματα και πιο ξεκούραστη θέαση

Παντως για τα χρήματα η σονυ νομιζω αξιζει παραπανω ακομα και τωρα ειμαι 50-50

Επεξ/σία από DjAde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που τις είδα και τις 2 δίπλα δίπλα στο public μου φάνηκαν καλύτερα χρώματα και μαύρο στην X90J, αλλά καλύτερη κίνηση στην QN95A

Δεν ξέρω αν τις είχαν ρυθμίσει ή αν τις είχαν αφήσει απλά στο Dynamic

Ξέρει κανένας σε εναλλαγή καναλιών ποια είναι πιο γρήγορη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...