Προς το περιεχόμενο

Οι καλύτερες εναλλακτικές λύσεις για το G Suite (Workspace) της Google


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί η υπηρεσία της Google να διακόπτει το Legacy πακέτο του G Suite, που πολλοί χρήστες είχαν μέχρι σήμερα, όμως υπάρχουν κάποιες αξιόλογες εναλλακτικές για όσους ψάχνουν κάτι πιο οικονομικό.

Η Google συνεχίζει να περιορίζει τη δωρεάν πρόσβαση σε υπηρεσίες και εργαλεία της, καθώς όπως ανακοίνωσε, η δωρεάν Legacy έκδοση του G Suite θα αποτελέσει παρελθόν. Αξίζει να αναφέρουμε πως μόλις το περασμένο έτος, είδαμε και την κατάργηση του απεριόριστου upload στο Google Photos.

Όπως είναι γνωστό, όλοι οι δωρεάν χρήστες της G Suite θα αναβαθμιστούν αυτομάτως στο premium πακέτο συνδρομής τον Μάιο. Αν κάποιος δεν έχει καταχωρήσει τρόπους πληρωμής και θέλει να συνεχίσει να χρησιμοποιεί την υπηρεσία, θα πρέπει να ενημερώσει τον λογαριασμό του μέχρι 1η Ιουλίου. Διαφορετικά, θα απενεργοποιηθεί η πρόσβαση. Περισσότερες λεπτομέρειες αναφέρονται στη σχετική σελίδα υποστήριξης.

Τα εργαλεία της G Suite ήταν ιδιαίτερα χρήσιμα για bloggers και ιδιοκτήτες ιστοσελίδων, μεταξύ άλλων χρηστών ειδικά σε συνδυασμό με τη δημιουργία δωρεάν εταιρικού email. Τώρα όμως που η δωρεάν διάθεση έρχεται στο τέλος, υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές λύσεις. Η μία προφανώς, είναι να πληρώνει κανείς τη μηνιαία συνδρομή του Google Workspace, η οποία κοστίζει $6 ανά μήνα και προσφέρει domain email, 30GB αποθηκευτικό χώρο και βιντεοκλήσεις για 100 άτομα.

g-suite-costs.jpg

To Microsoft 365 επίσης είναι μια κάπως οικονομικότερη λύση, με τη συνδρομή της να κοστίζει $5 ανά μήνα. Το πακέτο προσφέρει 50GB χώρο για εισερχόμενα email,  με επιλογή να χρησιμοποιήσετε το δικό σας domain. Επιπλέον, περιλαμβάνει τις mobile εκδόσεις του Office και 1TB αποθηκευτικό χώρο στο OneDrive.

Αν από την άλλη ψάχνετε κάτι δωρεάν, το Zoho είναι το πιο κοντινό που μπορείτε να βρείτε. Προσφέρει δωρεάν email hosting για ένα domain, αλλά με περιορισμένο χώρο στα 5GB, χωρίς υποστήριξη IMAP/ POP/ Active Sync και όριο επισυναπτόμενων αρχείων μέχρι 25MB. Αν δεν σας καλύπτουν αυτά, το συνδρομητικό πακέτο για email ξεκινάει στο $1 ανά μήνα, ενώ αν θέλετε περισσότερα εργαλεία όπως λογισμικό γραφείο, εργαλεία επικοινωνίας και κλήσεων, το κόστος φτάνει στα $4 ανά μήνα.

zoho.jpg

Άλλη μια λύσει είναι το Rackspace, το οποίο προσφέρει email hosting για domains από $2,99 ανά μήνα. Αλλά με μόλις $3,99 ανά μήνα, προσφέρει 30GB αποθηκευτικό χώρο και ActiveSync μεταξύ όλων των εφαρμογών.

Τέλος, κάποιες άλλες οικονομικές υπηρεσίες για email hosting:

  • Namespace (με κόστος μικρότερο από $1 ανά μήνα για ένα email)
  • GoDaddy (η εταιρεία προσφέρει και επαγγελματικές λύσεις και οι τιμές ξεκινούν από $1,99)
  • Bluehost (παρέχει επιλογή domain και προσφέρει 5 email έναντι $2,95 ανά μήνα για το πρώτο έτος)
  • Tutanota (παρέχει email hosting για 1€ ανά μήνα για το ετήσιο πακέτο)
  • Cloudflare Email Routing (δωρεάν σε επίπεδο server σε συνδυασμό με Gmail/Outlook/Yahoo) Kudos @RaNd 
  • Apple iCloud+ (από 1€ ανά μήνα και υποστήριξη custom e-mail domain από το iOS 15.4)

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να εξηγήσει κάποιος τι είναι το GSuite ? Δεν θα μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί πλέον το Google sheets ή docs χωρίς συνδρομή δηλαδή ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να κάνουμε σοβαρή ανάλυση του ανταγωνισμού γιατί αφήνουμε ας πούμε το zoho απ έξω που δίνει ακόμα δωρεάν emails για μικρές επιχειρήσεις με custom domain και αλλα καλούδια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Self-hosted yunohost

https://yunohost.org/#/

idk εχω στησει τον σερβερ μου πανω σε arch και με dockers πισω απο caddy κανω τη δουλεια μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όταν απέκτησα και εγώ το δικό μου domain email έψαχνα δωρέαν host. Έπεσα στο zoho και το δοκίμασα με κάποιο δισταγμό. Αποδείχθηκε λάθος ο δισταγμός μου. Καταπληκτική υπηρεσία που δεν υστερεί σε τίποτα από τους μεγάλους, ίσως λίγο στο design που μοιάζει πιο "φθηνό". Οι τύποι έχουν τα πάντα από υπηρεσίες που μπορεί να χρειαστεί ένας επαγγελματίας, απαντάνε σε μέιλ άμεσα και οι τιμές τους είναι στο 1/5 των μεγάλων. Εγώ ξεκίνησα με το δωρέαν πακέτο που τότε είχε έως 25 mails, ενώ τώρα έως 5, αλλά γρήγορα έβαλα το συνδρομητικό με το 1$ για να έχω pop/imap για να το συνδέσω στο outlook. Βέβαια δεν είναι απαραίτητο γιατί οι εφαρμογές του και desktop και mobile είναι πολύ καλές. Εγώ τις δουλεύω παράλληλα με το outlook και αν δεν είχα κάποιες ευκολίες λόγω windows τύπου δεξί κλίκ send to, μάλλον θα το είχα κόψει το outlook. Και τα online word excel  είναι τίμια (καμιά σχέση εννοείται με office, για αυτό το λόγο άλλωστε έχω και office 365).

το αρνητικό είναι τα 5gb που είναι λίγα, εγώ έχω αναβαθμίσει στα 10 αλλά σύντομα θα χρειαστώ και άλλο. Βέβαια αν πάτε στο πακέτο των 3$ που πάλι είναι φθηνότερο των άλλων έχει 30gb. Το κακό είναι ότι όταν αναβαθμίζεις πρόγραμμα, το κάνεις αναγκαστικά για όλους τους χρήστες άσχετα αν το χρειάζονται ή όχι. Έτσι  είναι και στους άνταγωνιστές; ξέρει κανείς;

Για μένα μιας και είναι δωρέαν το zoho, προτείνω σε όλους να το δοκιμάσουν και αν δεν τους καλύψει, πάνε και στους μεγάλους. Αλλά πιστεύω ότι την πλειοψηφία των μικρών επιχειρήσεων τους καλύπτει και με το παραπάνω.

Επεξ/σία από for4
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα περίπτωση ακούγεται το Zoho. Λίγο πάνω από 1 ευρώ/μήνα ανά χρήστη για 10GB χώρο και IMAP;

Έχουν και migration tool. Βλέπω να πηγαίνω προς τα εκεί, γιατί στη Google είναι απαγορευτική η τιμή για μη επαγγελματική χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilisxd είπε

Μπορεί να εξηγήσει κάποιος τι είναι το GSuite ? Δεν θα μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί πλέον το Google sheets ή docs χωρίς συνδρομή δηλαδή ? 

Εταιρικό gmail+docs(και τα άλλα google apps)+team collaboration αλλά κάτω από το δικό σου domain. πχ να έχεις το mitsos.com και τα email να είναι [email protected], [email protected] κτλ αλλά μέσω του gmail interface

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

Μπορεί να εξηγήσει κάποιος τι είναι το GSuite ? Δεν θα μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί πλέον το Google sheets ή docs χωρίς συνδρομή δηλαδή ? 

Θα μπορεί, αυτό αφορά παλιά πακέτα που έδινε αρχικά δωρεάν η Google με κάποια παραπάνω features όπως κεντρική διαχείριση πολλαπλών θυγατρικών λογαριασμών, custom domain name etc. Ενώ σταμάτησε να δίνει δωρεάν εδώ και 10 χρόνια, όσοι είχαν ήδη μπορούσαν να συνεχίσουν να τα έχουν δωρεάν (και υπήρχε μια πολύ δημοφιλή γκρίζα αγορά μεταπώλησης παλιών "grandfathered" gsuite accounts). Πλέον αυτοί η παλιοί λογαριασμοί θα καταργηθούν αν δεν αναβαθμίσουν σε εμπορικό πακέτο.

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές σε δολλάρια ισχύουν και για μας δηλαδή λιγότερο σε ευρώ ή κάνουν κάποιο μαγικό και τα 6 δολλάρια γίνονται 6 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, peragialos είπε

Οι τιμές σε δολλάρια ισχύουν και για μας δηλαδή λιγότερο σε ευρώ ή κάνουν κάποιο μαγικό και τα 6 δολλάρια γίνονται 6 ευρώ;

Σε ενδιαφέρει πραγματικά; Αν ναι πήγαινε και δες. Ένα κλικ είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnieinlab είπε

Εταιρικό gmail+docs(και τα άλλα google apps)+team collaboration αλλά κάτω από το δικό σου domain. πχ να έχεις το mitsos.com και τα email να είναι [email protected], [email protected] κτλ αλλά μέσω του gmail interface

Αυτο που γραφεις νομίζω παιζει μονο σαν alias τα διαφορετικά username και με κοινο inbox για ολα τα email. Οχι σαν ξεχωριστα inbox. Αν καποιος το γνωρίζει σίγουρα ας το επιβεβαιώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει απλά δεν έχω εγώ admin account  για να μπω από gsuite πάνελ. 6 δολλάρια δεν είναι πολλά αν το έχεις συνηθίσει και το χρησιμοποιείς χρόνια. Η ερώτηση μου δεν ήταν ρητορική. Εντάξει θα το δω σε 2 ημέρες. Ξέρεις αν μπορεί να κοπεί τιμολόγιο για αυτές τις υπηρεσίες ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...