Προς το περιεχόμενο

Αγορά usb 3.2?


doctorized

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ξέρω ότι η ερώτηση έχει γίνει κι άλλες φορές εδώ μέσα οπότε θα είμαι όσο πιο ξεκάθαρος μπορώ. Έχω μητρική που υποστηρίζει USB 3.2 gen 1. Στη δουλειά έχω υπολογιστή με usb 3.0 (αν δεν κάνω λάθος, είναι μπλε οι θύρες αλλά δεν έχω κοιτάξει στο device manager αν είναι 3.0 ή 3.1). Θέλω ένα φλασάκι 128GB usb 3.2 το οποίο να έχει καλή και σταθερή ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής. Αυτή τη στιγμή έχω ένα ADATA S102 PRO 64GB USB 3.0 το οποίο κάνει συνεχή ανεβοκατεβάσματα στην ταχύτητα. Μιλάμε για μεγάλες ανηφόρες και κατηφόρες ακόμη και σε μεγάλα αρχεία των 10-15GB. Πχ εκεί που είναι στα 70-80ΜΒ/s πέφτει ξαφνικά κατακόρυφα στα 5-6ΜΒ/s, ανεβαίνει ξανά σχετικά γρήγορα και το γράφημα είναι σαν κυματιστό πατατάκι. Όταν μεταφέρω πολλά μικρά αρχεία, πχ pdf, doc(x), που μπορεί μέσα σε φάκελο να είναι δεκάδες τέτοια αρχεία με μέγεθος που δεν ξεπερνά τα 500ΚΒ, τότε έχει κάτι ωραίες ταχύτητες που δεν ξεπερνούν ποτέ το 1ΜΒ/s.

Υπάρχει κάποιο που να μην έχει τέτοια συμπεριφορά; Κοιτάω στο skroutz και με έπιασε απελπισία με τα σχόλια που διαβάζω γιατί πολλοί αναφέρουν αντίστοιχες αλλαγές στην ταχύτητα με το δικό μου. Έχετε κάποιο να προτείνετε; Διαθέτω μέχρι 50-55€ για 128GB usb 3.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το φαινομενο με το "πατατακι" που λες το εχω παρατηρησει κι εγω αλλα και σε στικακια και σε εξωτερικους σκληρους HDD σε τυχαιες φασεις, οποτε ισως να μη φταιει το μεσο-αποδεκτης αλλα η πηγη. Καλυτερα ομως ας απαντησει και καποιος αλλος που να ξερει καλυτερα τι παιζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lector είπε

Αυτο το φαινομενο με το "πατατακι" που λες το εχω παρατηρησει κι εγω αλλα και σε στικακια και σε εξωτερικους σκληρους HDD σε τυχαιες φασεις, οποτε ισως να μη φταιει το μεσο-αποδεκτης αλλα η πηγη. Καλυτερα ομως ας απαντησει και καποιος αλλος που να ξερει καλυτερα τι παιζει.

 

Το είχα είχα παρατηρήσει στον προηγούμενο υπολογιστή (Phenom II X4 3GHz, 8GB DDR3 RAM, 500GB SSD Samsung σε μητρική MSI με SATA 2.) και στον τωρινό (Ryzen 7 5800X, 16GB DDR4 RAM, o ίδιος SSD αλλά σε SATA 3 πλέον με την msi x570 gaming plus). Γι αυτό ρωτάω εδώ, για να ακούσω γνώμες ατόμων που ξέρουν τι παίζει.

EDIT: σε Window 10 pro x64, 21Η1 στον παλιό, 21Η2 τώρα στον καινούριο.

Επεξ/σία από doctorized
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πάρα πολύ λογικό αυτό που περιγράφεις. Συμπεριφέρεται διαφορετικά ανάλογα με το μέγεθος και το πλήθος των αρχείων, όπως όλοι οι δίσκοι. 

Έχω ένα patriot supersonic rage 2 128gb και έχει την ίδια συμπεριφορά. Γράφω από 200Mb/s έως και 40-50Mb/s

Αν το χρησιμοποιείς κάθε μέρα με αρκετά Gb κοίταξε από τώρα για 2.5 ή m.2 enclosure και ένα φτηνό ssd. Είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο. 
Κανένα φλασάκι δεν μπορεί να πιάσει ούτε την τιμή ούτε και τις επιδόσεις τους. 

Τα καλύτερα φλασάκια σε λογική τιμή είναι οι προσφορές στα Transcend Jetflash 920 με περίπου 30 ευρώ τα 128gb. Καλύτερα ή μεγαλύτερα δεν συμφέρουν δυστυχώς. 
Είναι πιο εύκολο να πάρεις μια θήκη των 10 ευρώ και να βάλεις ένα 250-500gb 2.5αρι που βγαίνει περίπου 50-60 ευρώ. 
Ή να πας σε m.2 nvme enclosure και να βάλεις έναν sn550 500gb που θα σου βγει περίπου 70-80 ευρώ. 

Προσωπικά έχω πληρώσει 30 ευρώ για φλασάκι, αλλά αυτό το μία στο τόσο που θα μπορούσε να δουλέψει τον enclosure με 500gb με τρώει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Είναι πάρα πολύ λογικό αυτό που περιγράφεις. Συμπεριφέρεται διαφορετικά ανάλογα με το μέγεθος και το πλήθος των αρχείων, όπως όλοι οι δίσκοι. 

Έχω ένα patriot supersonic rage 2 128gb και έχει την ίδια συμπεριφορά. Γράφω από 200Mb/s έως και 40-50Mb/s

Αν το χρησιμοποιείς κάθε μέρα με αρκετά Gb κοίταξε από τώρα για 2.5 ή m.2 enclosure και ένα φτηνό ssd. Είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο. 
Κανένα φλασάκι δεν μπορεί να πιάσει ούτε την τιμή ούτε και τις επιδόσεις τους. 

Τα καλύτερα φλασάκια σε λογική τιμή είναι οι προσφορές στα Transcend Jetflash 920 με περίπου 30 ευρώ τα 128gb. Καλύτερα ή μεγαλύτερα δεν συμφέρουν δυστυχώς. 
Είναι πιο εύκολο να πάρεις μια θήκη των 10 ευρώ και να βάλεις ένα 250-500gb 2.5αρι που βγαίνει περίπου 50-60 ευρώ. 
Ή να πας σε m.2 nvme enclosure και να βάλεις έναν sn550 500gb που θα σου βγει περίπου 70-80 ευρώ. 

Προσωπικά έχω πληρώσει 30 ευρώ για φλασάκι, αλλά αυτό το μία στο τόσο που θα μπορούσε να δουλέψει τον enclosure με 500gb με τρώει

Δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά. To χρησιμοποιώ κάποιες φορές την εβδομάδα. Έκανα τώρα μία δοκιμή. Σε θύρα 3.2 πάνω στη μητρική στο πίσω μέρος της, μετέφερα αρχείο rar 3,20GB. Του πήρε 1 λεπτό και 35 δευτερόλεπτα. Η μεταφορά έγινε από τον Samsung 860 Evo 500GB σε sata 3. Το "κυματιστό πατατάκι" φαίνεται στην εικόνα που επισυνάπτω. Η ταχύτητα έπαιζε από 13ΜΒ/s μέχρι 49,9ΜΒ/s. Με βάση το  μέγεθος του αρχείου, 3.283,84ΜΒ δια το χρόνο, 95 δευτερόλεπτα, έχουμε μία μέση τιμή 34,57ΜΒ/s. Λίγο μικρή δεν είναι; Σίγουρα, είναι μεγαλύτερη από την ταχύτητα που θα έπιανε σε usb 2.0 θύρα.

Όσο για το Transcend που λες, είδα το crystaldiskinfo εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/772068-usb-flash-drive-transcend-jetflash-920-256gb-με-3622€-amazonde/τη στιγμή που το δικό μου το ADATA πιάνει τις ταχύτητες της εικόνας που επισυνάπτω.

3.11GB.png

CrystalDiskMark_20220126231145.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εχεις πολυ ψηλοτερες ταχυτητες στα μεγαλα αρχεια με εξωτερικο σκληρο 100mb/s

καθως και αναλογα καλυτερη συμπεριφορα στα χιλιαδες μικρα αρχεια.

το φλασακι και τροφοδοτειται απο τη usb και κανει μεταφορα και γιαυτο παντα θα σερνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικα τα φλασακια δεν εχουν μεγαλη cache , για αυτο κατα την μεταφορα μεγαλων αρχειων κανουν το κυματακι. Γεμιζει η cache , γραφει σε φουλ ταχυτητα , αδειαζει cache , και παλι το ιδιο. Απλα επειδη ειναι μικρη , την γεμιζει και αδειαζει πολυ συχνα , οταν μιλαμε για μεγαλα αρχεια αρκετων γιγα.

Τα φλασακια δεν ειναι για τετοιες δουλειες. Καλυτερα οπως ειπωθηκε ενας εξωτερικος ssd , που θα πιανει σταθερα μεγαλες ταχυτητες. Εχω εναν εξωτερικο ssd , και αποδιδει σαν ενας κλασικος εσωτερικος sata ssd , δηλ ~400-500mb/s .

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...