Προς το περιεχόμενο

Asus Zenith Extreme Alpha DOCP fail to post.


Panos Stat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Κατά καιρούς έχω πρόβλημα με το DOCP Standard και μόνο σε ΑUTO Μode μπορώ να λειτουργήσω το PC. Που μπορώ να απευθυνθώ για να δω τι συμβαίνει;
Κατέβασα το Thyphoon Burner και μου έβγαλε CRC Error. Εγκατέστησα το G.Skill RGB Controller και ενώ με το restart λύθηκε και μου το έβγαλε ΟΚ όταν πήγα να το σβήσω και να το ξανανοίξω μου πέταξε πάλι CRC error.
 

Screenshot 2022-01-26 151036.png

Επεξ/σία από Panos Stat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Panos Stat είπε

Καλησπέρα. Κατά καιρούς έχω πρόβλημα με το DOCP Standard και μόνο σε ΑUTO Μode μπορώ να λειτουργήσω το PC. Που μπορώ να απευθυνθώ για να δω τι συμβαίνει;
Κατέβασα το Thyphoon Burner και μου έβγαλε CRC Error. Εγκατέστησα το G.Skill RGB Controller και ενώ με το restart λύθηκε και μου το έβγαλε ΟΚ όταν πήγα να το σβήσω και να το ξανανοίξω μου πέταξε πάλι CRC error.

Spoiler

Screenshot 2022-01-26 151036.png

  α.) Μην παίζεις με το typhoon burner αν δε θες να καταστρέψεις τις μνήμες σου. Το χρησιμοποιώ μόνο για να γράψω τα timings που μου δείχνει σε ένα κομματι χαρτί για να τα βλέπω στο BIOS.

β.) Το DOCP, συνήθως το λέμε απλώς xmp. Αυτό ίσως να βοηθήσει να πάρεις καλύτερες απαντήσεις από άλλους.

γ.) Δεν γνωρίζω τι κάνει το auto και τι το standard, βάζω τις ρυθμίσεις πάντα χειροκίνητα.

δ.) Αν είχες ιδέα πόσους μήνες θα σου πάρει να βγάλεις άκρη, μάλλον δε θα έμπλεκες. Θα το έκανες DOCP->Disabled και θα ξεμπέρδευες.

ε.) Αν θες να λύσεις το πρόβλημά σου με τον καλύτερο τρόπο, αλλά όχι αναγκαστικά με τον απωλύτως φτηνότερο τρόπο, είναι καλύτερα να απευθυνθείς σε 24/7 stable overclocker με αποδειγμένα αποτελέσματα.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποιον να προτείνεις; Δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

7 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

  α.) Μην παίζεις με το typhoon burner αν δε θες να καταστρέψεις τις μνήμες σου. Το χρησιμοποιώ μόνο για να γράψω τα timings που μου δείχνει σε ένα κομματι χαρτί για να τα βλέπω στο BIOS.

β.) Το DOCP, συνήθως το λέμε απλώς xmp. Αυτό ίσως να βοηθήσει να πάρεις καλύτερες απαντήσεις από άλλους.

γ.) Δεν γνωρίζω τι κάνει το auto και τι το standard, βάζω τις ρυθμίσεις πάντα χειροκίνητα.

δ.) Αν είχες ιδέα πόσους μήνες θα σου πάρει να βγάλεις άκρη, μάλλον δε θα έμπλεκες. Θα το έκανες DOCP->Disabled και θα ξεμπέρδευες.

ε.) Αν θες να λύσεις το πρόβλημά σου με τον καλύτερο τρόπο, αλλά όχι αναγκαστικά με τον απωλύτως φτηνότερο τρόπο, είναι καλύτερα να απευθυνθείς σε 24/7 stable overclocker με αποδειγμένα αποτελέσματα.

α) Δεν παίζω με το Thypoon Burner απλά κι εγώ το χρησιμοποίησα για να τσεκάρω τις μνήμες. Ένα εργαλείο καλό αν έχεις ΑMD είναι το DRAM calculator for Ryzen.

β) DOCP λέγεται σε ΑMD και XMP σε Intel.

γ) To auto απλά τρέχει τις μνήμες στις αρχικές τους ταχύτητες 2133MHz και όχι 3200ΜHz που μπορούν οι δικές μου μέσω DOCP.

δ) Η μητρική μου έχει ένα Standar profile για το DOCP των μνημών μου οπότε όλα αυτά γίνονται αυτόματα. Δεν με ενδιαφέρει να πειράξω κάτι πέρα από αυτό.

ε) Ελπίζω να βρω κάποιον αλλά δεν ξέρω κανέναν και δεν έχω ιδέα που θα βρω κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32GB τα υπόλοιπα μέρη του PC μπορείς να τα διαβάσεις από κάτω.

Γενικά η μητρική είναι αρκετά ιδιαίτερη και με πάρα πολλές παραμέτρους για overclocking αλλά εγώ την πήρα γιατί μόνο σ' αυτήν κούμπωνε ο ταπεινός μου και παλιός Threadripper 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Panos Stat είπε

32GB τα υπόλοιπα μέρη του PC μπορείς να τα διαβάσεις από κάτω.

Έχω κάποιους υπόψιν μου, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ενδιαφέρονται. Θα πρέπει να τους ρωτήσω και θα σε ενημερώσω.

Είναι σημαντικό να έχεις καταλάβει περίπου τι σημαίνει αυτό στο οποίο αναφέρομαι, πρωτού μιλήσεις με κάποιον, για να μην χάνεις το χρόνο σου. Θα χρειαστεί να εμπιστευτείς σε κάποιον το μηχάνημά σου για μέρες.

Για 32GB μόνο το κούρδισμα της ram μπορεί να πάρει μέχρι και 72 ώρες συνολικά ακόμα και από κάποιον που ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνει. Άλλη μία μέρα για να δημιουργηθεί 1 προφίλ με μία συχνότητα λειτουργίας και για κάθε μία επιπλέον συχνότητα (custom PL States/clocks) ή κάθε επιπλέον προφίλ (καλοκαιρινό/χειμωνιάτικο), 1 μέρα ακόμα. Επίσης μπορεί να σου προταθούν μικρότερες ή μεγαλύτερες αλλαγές στο σύστημα ψύξης. Δε μιλάω για μεροκάματα για τόσες μέρες. Δε θα σκάβει κι όλημερίς όποιος κάνει αυτή τη δουλειά, αλλά αναλόγως τι θέλεις να κάνεις μπορεί να χρειαστεί να αποχωριστείς το σύστημά σου από δύο μέρες για πασάλημα μέχρι 2 βδομάδες για να γίνει μπόμπα. Και σε τέτοιο σύστημα που έχεις, εφόσον τα 32GB σε καλύπτουν με άνεση σήμερα και για χρόνια θα συνεχίσουν, θεωρώ ότι αξίζει να γίνουν. Αν όχι όλες από αυτές τις δουλειές οι περισσότερες. Αν του χρόνου αποφασίσεις ότι θες 64GB, δεν αξίζει, γιατί θα πρέπει να γίνουν σχεδόν όλα από την αρχή.

Φυσικά όσοι ασχολούνται με αυτά, θα πρέπει να έχουν κάποια συστήματα που να μπορούν να αφήνουν προσορινά σε κάποιον που τους αφήνει το δικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε ενδιαφέρει αν και ειλικρινά θέλω απλά να βρω μια άκρη για τις μνήμες γιατί μέχρι το καλοκαίρι σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε 64 τις μνήμες. Αλλά θέλω να βρω κάποιον που να μπορώ να τον εμπιστευθώ και να ξέρω πως ότι γίνει είναι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Panos Stat είπε

Mε ενδιαφέρει αν και ειλικρινά θέλω απλά να βρω μια άκρη για τις μνήμες γιατί μέχρι το καλοκαίρι σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε 64 τις μνήμες.

Χαχα! Είδες που το μάντεψα; Που και που εξασκούμαι και στο να διαβάζω μυαλά! Σοβαρά τώρα, μόνο εσύ ξέρεις τι χρήση κάνεις και πόσα GB ram χρειάζεσαι. Θα συμβουλεύσω μόνο να μη δεχτείς συμβουλή από κανένα πάνω σε αυτό, ούτε και από μένα φυσικά.

Θα ήθελα πάντως να σε ενημερώσω ότι όσο ανεβαίνεις σε χωριτικότητα μνήμης για να τις βρεις σε παραπλήσιες προδιαγραφές με της μικρότερης χωρητικότητας ανεβαίνεις παραπάνω από το διπλό σε τιμή. Επίσης, όπως μπορεί με ένα σετ 64gb να σου κάτσει και να πέρνει ότι DOCP έχει και να μη χρειάζεσαι κανένα μαλάκα overclocker, έτσι είναι ακόμα πιθανότερο o imc που στέκεται δίπλα στους πυρήνες του threadripper να ζορίζεται ακόμα περισσότερο με τη διπλάσια χωριτητικότητα και να είναι πιο επείγον να δώσεις λύση μετά. Τέλος, τα νούμερα που έδωσα για πόσες μέρες χρειάζονται, είτε αν αφήσεις σε άλλον τον υπολογιστή σου, είτε ακόμα και αν έχεις μάθει μέχρι τότε, να μην μπορείς να τον χρησιμοποιείς ουσιαστικά μέχρι να τελειώσεις τα τεστ, αν το κάνεις μόνος σου, γίνονται x2, με 64GB ram.

38 λεπτά πριν, Panos Stat είπε

Αλλά θέλω να βρω κάποιον που να μπορώ να τον εμπιστευθώ και να ξέρω πως ότι γίνει είναι εκεί.

Για άσε να δούμε, και εδώ πιθανότατα θα εμφανιστέι κάποιος να σου προτείνει κάποια λύση και με τις καινούργιες ραμ βλέπεις τότε τι θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hold (HODL) on...ποιός overclocker,τι προφίλ και άνθρωποι εμπιστοσύνης;

Μιλάμε για TR και εντελώς αυθαίρετα υποθέτω πως αναφερόμαστε σε productivity μηχανάκι και όχι σε παιχνιδό-pc, ήτοι το ζητούμενο είναι η σταθερότητα για να βγεί δουλειά και όχι αμιγώς καρέ και νούμερα σε benchmarks.

Δέν ξέρω με ποιά έκδοση bios βρίσκεται ο TS, άλλα όταν μιλάμε για ιδιαίτερες μητρικές, ενδεχομένως θα αντιμετωπίσουμε και ιδιαίτερα (χαζά) προβλήματα.Κάποιες φορές εισάγονται με ένα bios update και κάποιες άλλες εξαλείφονται με αυτό.Για την ιστορία, η τελευταία εκδοσή είναι η 2202 του περασμένου Σεπτεμβρίου.

Δέν δουλεύει το DOCP σωστά;Οκ,παίξε manually!Ai overclock tuner=manual ,memory frequency=3200, χεράτα μόνο τα primary timings (Tcl 14,Trcdwr 14,Trcdrd 14, Trp 14, Tras 34), secondary/tertiary auto και τάση 1.35V ή και 1.36.

Αν θέλουμε να το προσεγγίσουμε ακόμα πιο παρεμβατικά, κάλλιστα θα μπορούσε ο TS να δοκιμάσει με λιγότερα dimms (τετράδα είναι εξ' άλλου) για να αποκλείσει κάποιο ενδεχομένως προβληματικό στικάκι.

Α, ναί μήν εγκαθιστάτε RGB σκουπιδοπρογράμματα στο pc σας.Γιέα, ίτς πρίτι... άλλα εξακολουθούν να είναι σκουπίδια.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tenshi είπε

Hold (HODL) on...ποιός overclocker,τι προφίλ και άνθρωποι εμπιστοσύνης;

Μιλάμε για TR και εντελώς αυθαίρετα υποθέτω πως αναφερόμαστε σε productivity μηχανάκι και όχι σε παιχνιδό-pc, ήτοι το ζητούμενο είναι η σταθερότητα για να βγεί δουλειά και όχι αμιγώς καρέ και νούμερα σε benchmarks.

Δέν ξέρω με ποιά έκδοση bios βρίσκεται ο TS, άλλα όταν μιλάμε για ιδιαίτερες μητρικές, ενδεχομένως θα αντιμετωπίσουμε και ιδιαίτερα (χαζά) προβλήματα.Κάποιες φορές εισάγονται με ένα bios update και κάποιες άλλες εξαλείφονται με αυτό.Για την ιστορία, η τελευταία εκδοσή είναι η 2202 του περασμένου Σεπτεμβρίου.

Δέν δουλεύει το DOCP σωστά;Οκ,παίξε manually!Ai overclock tuner=manual ,memory frequency=3200, χεράτα μόνο τα primary timings (Tcl 14,Trcdwr 14,Trcdrd 14, Trp 14, Tras 34), secondary/tertiary auto και τάση 1.35V ή και 1.36.

Αν θέλουμε να το προσεγγίσουμε ακόμα πιο παρεμβατικά, κάλλιστα θα μπορούσε ο TS να δοκιμάσει με λιγότερα dimms (τετράδα είναι εξ' άλλου) για να αποκλείσει κάποιο ενδεχομένως προβληματικό στικάκι.

Α, ναί μήν εγκαθιστάτε RGB σκουπιδοπρογράμματα στο pc σας.Γιέα, ίτς πρίτι... άλλα εξακολουθούν να είναι σκουπίδια.

Δεν κατάλαβα Χριστό απ όσα είπες αλλά ευχαριστώ για τον χρόνο που μου αφιέρωσες. Το θέμα είναι ότι δεν σκαμπάζω από overclock και η αλήθεια είναι ότι ούτε θέλω να μάθω.
Η έκδοση BIOS ήταν 2001 νομίζω κι σήμερα έβαλα την 2202 αλλά δεν βρήκα άκρη. Το armoury crate το έβαλα για να μπορώ να παίρνω διάφορα updates της μητρικής. Το G.Skill το εγκατέστησα χθες γιατί διάβασα κάπου ότι διορθώνει το CRC error που μου έβγαζε ο Thypoon Burner. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι είναι TS τι είναι primary settings και δεν βγάζω άκρη όσο και να ψάχνω... 😔 Mου το κάνει συνέχεια από την αρχή και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Είμαι σίγουρος ότι αν το λύσω και το δέσω για πολλοστή φορά θα φτιάξει αλλά πρέπει να ξέρω τι φταίει τελικά και γιατί παρουσιάζεται έτσι ξαφνικά.

Τα στικάκια είναι μια χαρά εκτός από αυτό που έδειξα το οποίο δεν ξέρω καν τι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δέν ξέρω πως να προσεγγίσω το πρόβλημά σου, χωρίς να ακουστώ τουλάχιστον αγενής.Έγραφα ένα σεντόνι κείμενο και απλά το διέγραψα αφού συνειδητοποίησα πως είς μάτην,δέν υπάρχει κοινός δίαυλος επικοινωνίας.

Οι Threadripper πρώτης γενιάς, επίσημα είχαν υποστήριξη έως 2666mhz μνήμες.Η συχνότητα αυτή δέν είναι ανυπέρβλητο εμπόδιο, ακόμα και το 2017~18 με τις τότε ανώριμες εκδόσεις bios.

Μάθε πως να ρυθμίσεις το hardware σου.Δέν είναι προαιρετικό,είναι προαπαιτούμενο.Αν δέν γνωρίζεις πώς (και απο πού) να αλλάζεις συχνότητα,να θέτεις τιμές σε τάση και τουλάχιστον τους πρωτεύοντες χρονισμούς...ε, απλά κοροϊδευόμαστε.Πώς ακριβώς θα ακολουθήσεις οδηγίες,όταν δέν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;

Δέν θέλεις να ανοίξεις το manual της μητρικής;Κανένα πρόβλημα,χτύπα ένα "how to" / "what is"/ "where is" + το ερώτημά σου.Βρίθει το reddit και το youtube απο παραδείγματα με φωτογραφίες και video.

Εντελώς φιλικά.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Panos Stat είπε

Θα με βοηθήσει κάποιος να βρω άκρη;

 

Στις 27/1/2022 στις 3:07 ΠΜ, Tenshi είπε

Δέν δουλεύει το DOCP σωστά;Οκ,παίξε manually!Ai overclock tuner=manual ,memory frequency=3200, χεράτα μόνο τα primary timings (Tcl 14,Trcdwr 14,Trcdrd 14, Trp 14, Tras 34), secondary/tertiary auto και τάση 1.35V ή και 1.36.

Κανε αυτο. Δες λιγο τις επιλογες που σου δινει η mb και θα τα βρεις ολα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...