Προς το περιεχόμενο

Asus Zenith Extreme Alpha DOCP fail to post.


Panos Stat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, elpenor είπε

Έχω σκοπό να σε ζαλίσω και λίγο μόλις παραλάβω κάποια ακόμα πράγματα που περιμένω μήπως και καταφέρεις να με βοηθήσεις να ανεβάσω λίγο την ένταση των ηχείων μου χωρίς να γίνεται πανηγύρι από στάσιμα και αντανακλάσεις.

Όσο θες elpenor, καθόλου δε θα με ζαλίσεις, όλο και κάτι θα καταφέρουμε. Έγραψα δυο κουβέντες στο αντίστοιχο νήμα σου. Αν σου φανούν δύσκολα αυτά που λέω εκεί, αγνόησέ τα τελείως, αλλά με τόσο δυνατά sub μπορεί να πάρει βδομάδες μέχρι να στρώσουνε με συνήθη χρήση μουσικής. Και ότι καλιμπράρισμα κάνεις, να πρέπει να γίνει ξανά μετά.

 

20 ώρες πριν, Panos Stat είπε

Aν βάλω μία μνήμη και σετάρω DOCP παίζει στα 3200. Aν πάω να βάλω σε 2 slots και τις σετάρω στα 3200 πάλι μου εμφανίζει failure. Aν επιλέξω load optimal settings πάλι δεν γίνεται τίποτα. Πάω να τρέξω το πρόγραμμα και σου λέω πάλι.

Στις 1/2/2022 στις 11:42 ΠΜ, elpenor είπε

Το Taiphoon δεν μας λέει αν η RAM σου δεν έχει σεταριστεί σωστά αλλά ότι βλέπει το checksum του firmware από ένα stick να μην αντιστοιχεί στα περιεχόμενα. Αυτό όπως γράφεις μπορεί να είναι από κακή εγκατάσταση, μπορεί να φταίει το slot ή το IC της μνήμης ή να το πείραξες εσύ με το Typhoon.

Όταν δεν στο κάνει με ένα κανάλι μνήμης, αλλά το κάνει με περισσότερα, δεν είναι οι ram, είναι ο imc (ενσωματωμένος ελεγκτής μνήμης). Οι ραμ είναι ευπαθείς. Το έχω ξαναγράψει. Ο λόγος που συνοδεύονται από εγγύηση εφ'όρου ζωής είναι ακριβώς επειδή είναι ευπαθείς, όχι επειδή δεν χαλάνε ποτέ. Για να μην εγείρονται πολλές ερωτήσεις περί αξιοπιστίας της τεχνολογίας. Ποτέ δεν είναι κακό να τις ελέγχουμε, αλλά δε βλέπω και συγκεκριμμένο λόγο να τις υποψιάζομαι.

Αν ισχύει αυτό που έχεις γράψει, ότι δεν το έχει κάνει ποτέ σε restart, παρά μόνο σε τερματισμό, είναι θέμα ACPI ή τροφοδοτικού. Πρέπει να ελέγξεις πρώτα software (drivers) και τροφοδοτικό και μετά το BIOS. Αυτή είναι η γνώμη μου, συνεχίζω να παρακολουθώ το νήμα, αλλά δε σας τα ζαλίζω άλλο, κοπανώντας τα ίδια και τα ίδια.

Μπορεί να είναι πιο σωστές οι προσεγγίσεις του elpenor ή του @SabotazNic, κι ας αμφιβάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Όταν δεν στο κάνει με ένα κανάλι μνήμης, αλλά το κάνει με περισσότερα, δεν είναι οι ram, είναι ο imc (ενσωματωμένος ελεγκτής μνήμης). Οι ραμ είναι ευπαθείς. Το έχω ξαναγράψει. Ο λόγος που συνοδεύονται από εγγύηση εφ'όρου ζωής είναι ακριβώς επειδή είναι ευπαθείς, όχι επειδή δεν χαλάνε ποτέ. Για να μην εγείρονται πολλές ερωτήσεις περί αξιοπιστίας της τεχνολογίας. Ποτέ δεν είναι κακό να τις ελέγχουμε, αλλά δε βλέπω και συγκεκριμμένο λόγο να τις υποψιάζομαι.

Αν ισχύει αυτό που έχεις γράψει, ότι δεν το έχει κάνει ποτέ σε restart, παρά μόνο σε τερματισμό, είναι θέμα ACPI ή τροφοδοτικού. Πρέπει να ελέγξεις πρώτα software (drivers) και τροφοδοτικό και μετά το BIOS. Αυτή είναι η γνώμη μου, συνεχίζω να παρακολουθώ το νήμα, αλλά δε σας τα ζαλίζω άλλο, κοπανώντας τα ίδια και τα ίδια.

Μπορεί να είναι πιο σωστές οι προσεγγίσεις του elpenor ή του @SabotazNic, κι ας αμφιβάλω.

Είναι αρκετά πιθανό να είναι ο IMC, δεν το αποκλείω. Εγώ απλά το βλέπω πιο πρακτικά και πρότεινα με PM στον TS να δοκιμάσει τα optimal settings για safe 2666 μετά 3000 και μετά 3200Mhz να δούμε τι γίνεται.

Τρέξαμε λίγους κύκλους TM5 με τις RAM στα 2133 και ήταν ok άρα δεν πιστεύω πλέον ότι μπορεί να έχει πρόβλημα κάποιο slot.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Kαλησπέρα και με συγχωρείτε για την χρονοκαθυστέρηση. Έχοντας πολύ δουλειά και χωρίς να έχω βρει κάποιον τεχνικό αποφάσισα να παραμείνω με τις 4 μνήμες να τρέχουν στις default ταχύτητες. Αυτό μέχρι προχθές, γιατί προχθές ξαναέπαθα το ίδιο. Έσβησα το PC το βράδυ και το πρωί δεν bootαρε. Μετά από απεγκατάσταση του Armoury Crate και αφήνοντας κατά λάθος τις εφαρμογές ROG Live Services και ROG Expert Fan (δεν τις είδα στη λίστα για να τις απεγκαταστήσω) και ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του PC_Science_Lefkada δεν κατάφερα τίποτα και έμεινε να bootάρει έχοντας πάνω μόνο τις 2 μνήμες. Σήμερα όμως έκανα το εξής:
Άλλαξα τις μνήμες στα slots 1 και 2 με τις μνήμες που είχα στα slots 3 και 4.
Το αποτέλεσμα ήταν να μου πετάξει το μήνυμα CPU Code 79 Test NVRAM Error.
Έκλεισα το PC και έχοντας το τροφοδοτικό στο ρεύμα και με το κουμπί του στο ON έβγαλα την μπαταρία της μητρικής. Έκανα Clear CMOS πατώντας το κουμπί που υπάρχει για αυτό το λόγο πίσω στη μητρική αλλά με έκπληξη είδα αυτή τη φορά να ξανανάβει για λίγο από μόνο του το μηχάνημα χωρίς εγώ να το έχω αγγίξει.
Bootαρε κανονονικά.
Μετά το έκλεισα και έβαλα τις άλλες 2 μνήμες ξανακάνοντας Clear CMOS με τον τρόπο που εξήγησα παραπάνω. Τις είδε κι αυτές. Έκανα επανεκκίνηση και μπήκα αυτή τη φορά στο Bios να ενεργοποιήσω το αυτόματο DOCP. 
Όλα καλά αλλά μπαίνοντας στα Windows μου έβγαλε μήνυμα ότι η εφαρμογή Samsung Μagician που έχω δεν μπορούσε να κάνει initialize και θα πρέπει να την ξαναεγκαταστήσω. Μπαίνοντας λοιπόν στις εφαρμογές και ψάχνοντας την να την απεγκαταστήσω διαπίστωσα πως είχα ξεχάσει να απεγκαταστήσω και τις εφαρμογές 
ROG Live Services και ROG Expert Fan που ανέφερα και πριν. Απεγκατέστησα όλες αυτές και προς το παρόν το ακριβοπληρωμένο μου PCακι δουλεύει μια χαρά 🥰
 Eλπίζω να βοηθήσω όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα γιατί βλέπω πως είναι αρκετά συχνό.

Για όσους δεν μπορούν το διάβασμα, με λίγα λόγια δοκιμάστε να αλλάξετε θέση στις μνήμες πριν απ' όλα!

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ τον PC_Science_Lefkada που με βοήθησε όσο μπορούσε αλλά και τον elpenor για τον χρόνο που αφιέρωσε ώστε να με κάνει να ασχοληθώ με το overclocking μνημών :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...