Προς το περιεχόμενο

4GB vram GPUs. Ποια έχει το δυνατότερο πυρήνα και ποια την ταχύτερη ram.


PC_Science_Lefkada
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CalaQuendiR,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ ξεκινάω και εγώ να το κοιτάζω, θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα, αν κάποιος γνωρίζει ήδη κάτι σχετικό, να μου έδινε οποιαδήποτε βοήθεια σε δύο δυστυχώς πάρα πολύ συγκεκριμμένες απορίες που έχω.

Και οι δύο ερωτήσεις έχουν να κάνουν αποκλειστικά με κάρτες γραφικών, οι οποίες διαθέτουν χωρητικότητα μνήμης γραφικών ίση με 4GB. 2GB, 3GB, 5GB, 6GB, 8GB, 18GB και 28GB vram δεν με ενδιαφέρουν απολύτως καθόλου. Προφανώς και περιλαμβάνονται και παλιότερες κάρτες, που τώρα βρίσκονται μόνο σαν μεταχειρισμένες, στη δεξαμενή των υποψηφίων καρτών. Άλλα πράγματα που δε με ενδιαφέρουν απολύτως καθόλου είναι η κατανάλωσή τους και η τιμή τους. Με ενδιαφέρει μόνο η απόλυτη απόδοσή τους και να πληρείται η προϋπόθεση των 4GB. Η αναζήτηση μου αφορά τη θεωρητική απόδοση των καρτών αυτών ή ακόμα καλύτερα την συνολική απόδοση τους σε μια πολύ μεγάλη γκάμα εφαρμογών και δεν έχει να κάνει με μεμωνομένη απόδοση σε οποιαδήποτε υποκατηγορία, όσο μεγάλη ή δημοφιλής και να είναι αυτή, είτε την λένε mining, είτε video editing, είτε καθαρό benchmarking, είτε gaming. Κυρίως με gaming σε συγκεκριμμένα παιχνίδια, σε συγκεκριμμένες ρυθμίσεις και αναλύσεις δε σχετίζεται καθόλου. Τυχόν διπύρηνες κάρτες με καλύπτουν σαν απαντήσεις, διατάξεις SLI και crossfire όχι.

 

Οι δύο ερωτήσεις μου είναι:

Α.) Ποια θεωρείτε ότι είναι η κάρτα γραφικών, με χωρητικότητα μνήμης γραφικών της τάξης των τεσσάρων gigabyte, με τον δυνατότερο πυρήνα όλων των εποχών;

Β.) Ποια θεωρείτε ότι είναι η κάρτα γραφικών, με χωρητικότητα μνήμης γραφικών της τάξης των τεσσάρων gigabyte, με την ταχύτερη μνήμη όλων των εποχών;

 

Η πρώτη ερώτηση προφανώς και είναι η βασικότερη, αλλά και η δεύτερη έχει σημασία και δεν ανεφέρεται αποκλειστικά σε bandwidth ή αποκλειστικά σε latency, αλλά και σε κάθε ένα από τα δύο ξεχωριστά και φυσικά και κυρίως, σε συνδιασμό των δύο. Όποιος ξέρει τέτοια κάρτα που θα έμπαινε "άνετα" στο τοπ 20 είτε της ερώτησης Α.) είτε της Β.), απλά τη ρίχνει. Απόδοση με oveclock, custom timings, custom bios flash ενδιαφέρει, αν αναφέρεται σε παραπάνω από ένα δείγματα συγκεκριμμένης υλοποίησης και άρα οφείλεται στην ηλεκτρονική διάταξη της υλοποίησης ή στα ram chips της και όχι σε κωλοφαρδία. Αναφορά σε συγκεκριμμένες υλοποιήσεις θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Νομιζω καποιος σε πειραξε συναδελφε και δεν σε πιανει ο υπνος , δεν θα βγαλεις ακρη γιατι ο ενας λεει το κοντο του και ο αλλος το μακρυ του λιγοι ειναι αυτοι που ξερουν τι θελουν για να τα κανουν ολα με μια καρτα και πολλοι περισσοτεροι αυτοι που θα παρουν για να πειραξουν η να αποβλακωθουν στα games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα υπαρχουν και κατασκευαστες που εχουν αλλαξει τα specs στις καρτες και εχουν βαλει πχ πιο αργη μνημη ή πιο γρηγορη.Το ιδιο συμβαινει και στους ssd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Ενώ ξεκινάω και εγώ να το κοιτάζω, θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα, αν κάποιος γνωρίζει ήδη κάτι σχετικό, να μου έδινε οποιαδήποτε βοήθεια σε δύο δυστυχώς πάρα πολύ συγκεκριμμένες απορίες που έχω.

Και οι δύο ερωτήσεις έχουν να κάνουν αποκλειστικά με κάρτες γραφικών, οι οποίες διαθέτουν χωρητικότητα μνήμης γραφικών ίση με 4GB. 2GB, 3GB, 5GB, 6GB, 8GB, 18GB και 28GB vram δεν με ενδιαφέρουν απολύτως καθόλου. Προφανώς και περιλαμβάνονται και παλιότερες κάρτες, που τώρα βρίσκονται μόνο σαν μεταχειρισμένες, στη δεξαμενή των υποψηφίων καρτών. Άλλα πράγματα που δε με ενδιαφέρουν απολύτως καθόλου είναι η κατανάλωσή τους και η τιμή τους. Με ενδιαφέρει μόνο η απόλυτη απόδοσή τους και να πληρείται η προϋπόθεση των 4GB. Η αναζήτηση μου αφορά τη θεωρητική απόδοση των καρτών αυτών ή ακόμα καλύτερα την συνολική απόδοση τους σε μια πολύ μεγάλη γκάμα εφαρμογών και δεν έχει να κάνει με μεμωνομένη απόδοση σε οποιαδήποτε υποκατηγορία, όσο μεγάλη ή δημοφιλής και να είναι αυτή, είτε την λένε mining, είτε video editing, είτε καθαρό benchmarking, είτε gaming. Κυρίως με gaming σε συγκεκριμμένα παιχνίδια, σε συγκεκριμμένες ρυθμίσεις και αναλύσεις δε σχετίζεται καθόλου. Τυχόν διπύρηνες κάρτες με καλύπτουν σαν απαντήσεις, διατάξεις SLI και crossfire όχι.

 

Οι δύο ερωτήσεις μου είναι:

Α.) Ποια θεωρείτε ότι είναι η κάρτα γραφικών, με χωρητικότητα μνήμης γραφικών της τάξης των τεσσάρων gigabyte, με τον δυνατότερο πυρήνα όλων των εποχών;

Β.) Ποια θεωρείτε ότι είναι η κάρτα γραφικών, με χωρητικότητα μνήμης γραφικών της τάξης των τεσσάρων gigabyte, με την ταχύτερη μνήμη όλων των εποχών;

 

Η πρώτη ερώτηση προφανώς και είναι η βασικότερη, αλλά και η δεύτερη έχει σημασία και δεν ανεφέρεται αποκλειστικά σε bandwidth ή αποκλειστικά σε latency, αλλά και σε κάθε ένα από τα δύο ξεχωριστά και φυσικά και κυρίως, σε συνδιασμό των δύο. Όποιος ξέρει τέτοια κάρτα που θα έμπαινε "άνετα" στο τοπ 20 είτε της ερώτησης Α.) είτε της Β.), απλά τη ρίχνει. Απόδοση με oveclock, custom timings, custom bios flash ενδιαφέρει, αν αναφέρεται σε παραπάνω από ένα δείγματα συγκεκριμμένης υλοποίησης και άρα οφείλεται στην ηλεκτρονική διάταξη της υλοποίησης ή στα ram chips της και όχι σε κωλοφαρδία. Αναφορά σε συγκεκριμμένες υλοποιήσεις θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

Η ερώτηση σου δεν βγάζει νοήμα με την έννοια ότι περισσότερη η λιγότερη ram δεν σημαίνει καλύτερες ή χειρότερες επιδόσεις.Μπορείς να να βάλεις τα γραφικά στα medium η low σε 1080p και να συγκρίνεις όλες αυτές τις κάρτες δίκαια μεταξύ τους ,καμία από αυτες τις κάρτες δεν θα χρησιμοποιούσε πάνω από 4 gb ram στην πραγματικότητα. Οπότε απο gaming κάρτες οι rtx 3090 και 3080 ti κτλ.. θα ήταν και πάλι οι top κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, triplex1 είπε

  Νομιζω καποιος σε πειραξε συναδελφε και δεν σε πιανει ο υπνος , δεν θα βγαλεις ακρη γιατι ο ενας λεει το κοντο του και ο αλλος το μακρυ του λιγοι ειναι αυτοι που ξερουν τι θελουν για να τα κανουν ολα με μια καρτα και πολλοι περισσοτεροι αυτοι που θα παρουν για να πειραξουν η να αποβλακωθουν στα games

Όχι μωρέ Triplex, δε με πειραξε κανένας. Μου έχουν δώσει μια μελέτη, που ένα κομμάτι της σχετίζεται με την αρχική δημοσίευση. Κάποια κομμάτια της αρχικής δημοσίευσης ήταν υπερβολικά, άλλα, δεν τα έγραψα όπως τα εννοούσα, αλλά βοηθήσατε όλοι να ελέγξω λίγο γρήγορα μήπως μου ξεφεύγει κάτι καλό ή χοντρό.

9 ώρες πριν, CalaQuendiR είπε

Η R9 Fury X και μετα η R9 290X  πρεπει να ειναι μεσα στις τοπ για αυτο που ζητας.

Είναι όντως, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συνεισφορά σου, Calaquendir. Μια Fury ή Fury X θα ήταν ιδανική επιλογή, αλλά είναι πολύ δυσεύρετες. Δεν πρέπει να κατασκευάστηκαν και να πουληθήκαν και τόσο πολλές και οι μισές πρέπει να είναι ήδη χαλασμένες.

9 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

1650super/4GB

R580/4GB

1070/4GB

Γνωστές, αλλά πάρα πολύ σωστές οι επιλογές σου jgeorgiou, σε ευχαριστώ πραγματικά και εσένα. Η 1070 θα ήταν γαμιστερή επιλογή, αλλά βγήκαν σχεδόν όλες σε 8GB και είναι και αυτές δυσεύρετες. RX480/RX580 η golden standard επιλογή και η 1650super με ταχύτατες, πολύ καινούργιες μνήμες, θα θέλει μεγάλη έρευνα στις υλοποιήσεις για το λόγο που λέει ο 3DJIN και να πω την αλήθεια παρόλο που το γνώριζα, δεν το είχα λάβει σοβαρά υπ' όψιν:

9 ώρες πριν, 3DJIN είπε

μα υπαρχουν και κατασκευαστες που εχουν αλλαξει τα specs στις καρτες και εχουν βαλει πχ πιο αργη μνημη ή πιο γρηγορη.Το ιδιο συμβαινει και στους ssd.

Ορθό. Έχει συμβεί και θα ξανασυμβεί, αλλά νομίζω ότι συμβαίνει σε μικρότερο βαθμό από ότι στους ssd και στις μνήμες συστήματος.

33 λεπτά πριν, pcmasterrace123 είπε

Η ερώτηση σου δεν βγάζει νοήμα με την έννοια ότι περισσότερη η λιγότερη ram δεν σημαίνει καλύτερες ή χειρότερες επιδόσεις.

Ακριβώς επειδή σε αρκετές περιπτώσεις η παραπάνω ram δεν προσφέρει τίποτα, η προσπάθειά μου να συγκρίνω κάρτες με μνήμη ίσης χωρητικότητας θεωρώ ότι έχει αρκετό νόημα σε εφαρμογές που είναι δεδομένο το πόση μνήμη γραφικών θα ζητήσουν. Μπορούν να βγούν κάποια καλύτερα συμπεράσματα, βγάζοντας εκτός την επίδραση της χωρητικότητας:

α.) στις επιδόσεις σε σενάρια που δε μας ενδιαφέρουν

β.) τη μεγάλη επίδραση που έχει στην τιμή και

τέλος, γ.) την όχι αμελητά επίδραση που έχει η ραμ μεγαλύτερης χωριτικότητας στην κατανάλωση της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πειραζω βρε , παντως πιο πολυ περπατησε η 1650 και απο amd η 580 , οποιας εταιρειας και να ειναι οι υλοποιησεις οι καρτες ειναι ιδιες , οπως βαφτιζουν τις ντοματες Ελληνικες στην λαικη και αυτες ειναι απο την Τουρκια , παλι ντοματα θα φας , η τιμη αλλαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...