Προς το περιεχόμενο

Laptop Lenovo IdeaPad 3 14ALC6 14" AMD Ryzen 3 5300U 395 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι έχει καλώδιο για δίσκο και βίδες , το είχα και έχω άγχος 

Παραθέτω τον nvme και την ram που φοράει , έπιασε κανονικά 20gb ram με την αναβάθμιση

https://www.skroutz.gr/s/25494647/Patriot-Signature-16GB-DDR4-RAM-με-Συχνότητα-3200MHz-για-Laptop-PSD416G320081S.html

 

 

Spoiler

IMG_20220209_040826.jpg

 

 

Spoiler

IMG_20220209_035507.jpg

 

 

Spoiler

IMG_20220209_035003.jpg

 

 

Spoiler

IMG_20220209_035404.jpg

 

 

Spoiler

IMG_20220209_035430.jpg

 

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καλή παρουσίαση, με ξεκάθαρες φωτογραφίες!

Ωραίος! 👍

 



Το CPU-Z όπως το παρουσιάζει φαίνεται σαν να είναι όλη η RAM Dual Channel, πράγμα που πρέπει να είναι αδύνατον.
Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα, που να δείχνει ότι πράγματι τα 8GB τρέχουν σε Dual Channel και τα υπόλοιπα 12GB σε Single;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, adok13 είπε

παιδια απο την οθονη εισαστε ευχαριστημένοι; 

Με μια πρωτη ματια μου φανηκε καλη.

Οκ η μεγιστη φωτεινοτητα ειναι μετρια προφανως.

Αλλα τα χρωματα και οι γωνιες εινια οκ και σε browsing δε παρατηρησα κατι περιεργο (σε ενα αλλο λενοβο που εχω,οι χρονοι της οθονης ειναι τοσο αργοι που ακομα και σε scrolling το παρατηρεις).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος λειτουργια  για την υγεια της μπαταριας , να εχω τον φορτιστη συνεχεια συνδεδεμενο στην πριζα ,  η να το αφηνω να ξεφορτιζει το laptop και  μετα να το συνδεω στο ρευμα μεχρι να φορτισει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, adok13 είπε

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος λειτουργια  για την υγεια της μπαταριας , να εχω τον φορτιστη συνεχεια συνδεδεμενο στην πριζα ,  η να το αφηνω να ξεφορτιζει το laptop και  μετα να το συνδεω στο ρευμα μεχρι να φορτισει;

Να τη διατηρείς μεταξύ 20%-80%

(μην το κάνεις αυτοσκοπό, ζήσε το μηχάνημά σου)

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να είναι και τόσο δύσκολο πάντως να βαλουν πιο εξυπνη διαχειριση φόρτισης ακομα και στα πιο φθηνα λαπτοπ ώστε να κραταει τη μπαταρία λέμε σε ενα τετοιο επίπεδο ενω το έχεις μονιμα συνδεδεμένο στο φορτιστή ωστ να μην απασχολεισαι με αυτό αντί να δουλευεις απρόσκοπτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Δε νομίζω να είναι και τόσο δύσκολο πάντως να βαλουν πιο εξυπνη διαχειριση φόρτισης ακομα και στα πιο φθηνα λαπτοπ ώστε να κραταει τη μπαταρία λέμε σε ενα τετοιο επίπεδο ενω το έχεις μονιμα συνδεδεμένο στο φορτιστή ωστ να μην απασχολεισαι με αυτό αντί να δουλευεις απρόσκοπτα...

Εχει τετοιο λογισμικο η lenovo.

To lenovo vantage.

Μπορεις να ρυθμισεις να εισαι στον φορτιστη χωρις να φορτιζει. Γυρω στο 60%.

Εχει κ αλλες ρυθμισεις. Οπως γρηγορη ή αργη φορτιση.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να πω κι'εγω 2 λόγια αν και πήρα το 15αρι(ίδιο είναι) για φίλη...λοιπόν η φωτεινότητα αναφέρει 300nits και το δικό μου aspire 5 που γράφει 250 ..περίμενα κάτι πιο φωτεινό άλλα βάζοντας τα διπλα-διπλα το Acer έχει λιγο πιο φωτεινή οθόνη.

Για την μπαταρία έχει όριο 55-60% ενώ τα άλλα όπως και το acer έχουν 80%.Δεν χρειάζεται να ελέγχεις τίποτα το αφήνεις στην πρίζα.

Το 15αρι έχει κανονικά δαχτυλικό και φωτιζόμενο πληκτρολόγιο ...400 χωρίς φπα.

να ξεκαθαρίσει αυτό με την ραμ αν είναι να του βάλω μια 16αρα...αν όχι το αφήνουμε στα 8GB και βλέπουμε.

Βάλε το speccy για δοκιμή.

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω παραγγείλει το λάπτοπ από τρίτη. Το κατάστημα το έστειλε την ίδια μέρα , και Τετάρτη στο σύστημα στη γενική ταχυδρομική μου γράφει ότι είναι στο κατάστημα αλλά δεν μουρθε μύνημα να πάω να παραλάβω ( έχω βάλει παραλαβή απο το κατάστημα της γενικής ) Πήρα τηλεφωνο σήμερα στα κεντρικά και μου είπαν ότι είναι εκεί στο κατάστημα το  δέμα και μπορωνα πάω να παραλάβω και ότι δεν μουρθε αυτοματοποιημένο μύνημα γιατί έχει γίνει λάθος στο σύστημα. Πήγα λοιπόν κιεγω να παραλάβω , περίμενα μισή ώρα στην ουρά και μου είπαν ότι το δέμα δεν έχει πάει ακόμα απο την αποθήκη τους. Και όταν ρώτησαν πότε θα έρθει μου απάντησαν με ένα ξέρω ότι δεν ξέρουν. Είναι δυνατόν; Να μη μου λένε έστω ποτέ θα πάρω το δέμα;πόσες μέρες κάνει δηλαδή γιαναρθει ένα δέμα από Παιανία Χαϊδάρι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aristidis540 είπε

Βάλε το speccy για δοκιμή.

Τα 2gb που λείπουν ειναι δεσμευμένα όπως αναφερεται στα προηγούμενα σχόλια.

 

2.png

Επεξ/σία από ballin95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...