Προς το περιεχόμενο

Η Apple Music δηλώνει «We Love Neil» καθώς ο Neil Young αποσύρει τη μουσική του από το Spotify, το οποίο προτίμησε τον Joe Rogan


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, MrRush είπε

Ακριβώς για αυτόν τον λόγο δεν πρέπει να υπάρχουν όρια. You can say whatever you want

όποτε και με αυτή τη λογική να κάνουμε και ότι θελουμε…

you can do it whatever you want…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Ένα πράγμα έφερα ως παράδειγμα μέχρι στιγμής... πως είναι αστείο κάποιος να μετονοματίζει τους woke, idpol κλπ (νεο)φιλελεδες... νεοΜαρξιστες. Είναι αρκετά χαρακτηριστικό. Αν έχεις κάποια απάντηση πάνω σ'αυτό (σιγά μην έχεις) τότε θα μπορούσαμε να προχωρήσουμε σε διάλογο που αφορά αυτά που έγραψα.

Να φέρω δεύτερο παράδειγμα;; Έλα, για να γελάσουμε λίγο θα το κάνω.

Ο Jordan Peterson όπου και να πάει μιλάει για εκατοντάδες εκατομμύρια νεκρούς απ'τον Κομμουνισμό. Φαινομενικά θα πει κανείς "Μα βρε αδερφέ τώρα μιλάμε για έναν ειδικό θα μας πεις εσύ;;" (όπως εξυπνακίστικα έγραψες)  Ναι, θα σας πω... γιατί αυτός ο αριθμός γνωρίζουν οι ιστορικοί από που έχει προκύψει. Έχει προκύψει από ένα βιβλίο που ονομάζεται "black book of communism". Δεν υπάρχουν πουθενά αλλού αριθμοί τόσο μεγάλοι πάνω σε αυτό το θέμα. Οι δεύτεροι μεγαλύτεροι αριθμοί αφαιρούν μηδενικά!!! Μάλιστα μιλάμε για αριθμούς οι οποίοι υπάρχουν μόνο στην εισαγωγή του βιβλίου, γραμμένοι από έναν (1) άνθρωπο με τον οποίο δεν συμφώνησαν ούτε καν οι υπόλοιποι που συμμετείχαν στο ίδιο βιβλίο!!!!

Ένα ακόμα για το καλό...

Ο Peterson είναι άνθρωπος που πήγε σε debate με νεοΜαρξιστή πάνω στον Μαρξισμό, στα πλαίσια του οποίου παραδέχτηκε πως απλά λίγο πιο πριν διάβασε μια φορά το Κομουνιστικό μανιφέστο. Σαν να πάει κάποιος αρνητής των διαφορικών εξισώσεων σε debate με μαθηματικό με θέμα "Οι διαφορικές εξισώσεις και η σημασία τους" ...και μέχρι λίγες μέρες πριν να μην μπορούσε καν να κάνει πρόσθεση αλλά να πει πως διάβασε το βιβλίο της τρίτης δημοτικού μια φορά λίγο πριν οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Γνωρίζει, αφού είναι καθηγητής ψυχολογίας με ειδικότητα στον Γιουνγκ.

Δεν θα γράψω άλλα, δεν χρειάζεται. Είναι τόσο άσχετος ο άνθρωπος που στα μάτια οποιουδήποτε έχει περάσει έστω και κατά λάθος δίπλα από βιβλίο πολιτικής φιλοσοφίας ή ιστορίας φαίνεται σαν να μιλάει flat-earther.

Περιμένω με πολύ αγωνία την απάντηση σου.

Το περιεχόμενο του Joe κατά μέσο όρο είναι αυτό που θα έβλεπε ένας σχετικά απλός άνθρωπος ώστε να καταλήξει να ψηφίσει Τραμπ ή να υποστηρίξει κάποιου είδους Δεξιά αντί να ψάξει να βρει κάποια άλλη εναλλακτική από τους νεοφιλελε woke, idpol κλπ Δημοκρατικούς τους οποίους δικαίως αντιπαθεί.

Το γεγονός πως δεν παρεμβαίνει δεν είναι θετικό. Οι συνεντεύξεις δεν είναι τυχαίο που πουθενά δεν είναι μονόλογοι. Το πρόσωπο του δημοσιογράφου είναι ένα απαραίτητο συστατικό για να καταλάβει ο ακροατής πιο σφαιρικά ένα θέμα που ακούει. Αλλιώς ας φτιάξει ένα δωμάτιο κάπου και να το ονομάσει "open mic" και να βάζει εκεί μέσα έναν άνθρωπο κάθε βδομάδα. Δεν χρειάζεται να είναι ο ίδιος εκεί.

 

2 λεπτά πριν, Glikos είπε

χαχααχχααχαχχα

Έλα πες το, βλέπεις Ellen Degeneres..

Ομολογώ ότι τον Jordan Peterson δεν τον ήξερα μέχρι πρόσφατα. Παρακολουθώ αρκετά video στο youtube τώρα τελευταία με ομιλίες του. Όσον αφορά το κομμάτι της woke κουλτούρας συμφωνώ σε πολλά με αυτά που λέει (σχετικά με το γεγονός ότι άνδρες και γυναίκες πρέπει να να έχουν προφανώς ίσα δικαιώματα αλλά διαφορετικές επιθυμίες όσον αφορά τα εργασιακά και ότι αυτό δεν είναι κακό.)

Δεν έχω ακούσει γενικά τις απόψεις του σε πιο πολιτικά-ιδεολογικά θέματα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί και οι δύο να έχετε δίκιο. Το ότι ας πούμε για αρκετούς τα λέει καλά στο θέμα γενικά με την ισότητα των δύο φίλων δεν σημαίνει ότι και οι πολιτικές του απόψεις είναι αντικειμενικές ή σωστές. Η αλήθεια είναι πως αυτά που αναφέρει ο @Sanjuroδεν τα έχω ακούσει (δεν εννοώ ότι δεν τα έχει πει) καθώς εγώ παρακολουθώ τα video του σχετικά με την ισότητα των φύλων και τα άτυπα debate που κάνει με φεμινίστριες.

Όπως και να έχει είναι μια ενδιαφέρουσα προσωπικότητα και σίγουρα θα παρακολουθήσω και άλλα ώστε να μπορέσω να σχηματίσω μία πιο ολοκληρωμένη άποψη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Glikos είπε

Ενώ αυτός που έχει δει μόνο 10' εδώ και κει από το podcast, έχει αποψάρα. Δίκαια πράγματα βλέπω. :)

Εδώ στην ουσία βάφτισε τον Peterson πιο χαζό και από flat earthener.

Και σχετικά με τον Ben Shapiro, google is your friend. Το αν συμφωνείς ή όχι είναι δικό σου θέμα/δικαίωμα.

Όταν ένας συνομιλητής επιχειρηματολογεί και ένας άλλος παπαγαλίζει καταλαβαίνεις τουλάχιστον ποιος πιθανότατα να έχει και δίκιο… 

σε ρώτησα κάτι προηγούμενος αν συμφωνείς και με ποιες από τις απόψεις του κου. J Peterson και απάντηση δεν πήρα… 

μπορεί να μην πήρα γιατί δεν το είδες, μπορεί να μην πήρα γιατί δεν θες να βγουνε off topic, μπορεί και να μην θέλεις να απαντήσεις, το θέμα είναι όμως ότι δεν πήρα απάντηση…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, golden33 είπε

Ομολογώ ότι τον Jordan Peterson δεν τον ήξερα μέχρι πρόσφατα. Παρακολουθώ αρκετά video στο youtube τώρα τελευταία με ομιλίες του. Όσον αφορά το κομμάτι της woke κουλτούρας συμφωνώ σε πολλά με αυτά που λέει (σχετικά με το γεγονός ότι άνδρες και γυναίκες πρέπει να να έχουν προφανώς ίσα δικαιώματα αλλά διαφορετικές επιθυμίες όσον αφορά τα εργασιακά και ότι αυτό δεν είναι κακό.)

Δεν έχω ακούσει γενικά τις απόψεις του σε πιο πολιτικά-ιδεολογικά θέματα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί και οι δύο να έχετε δίκιο. Το ότι ας πούμε για αρκετούς τα λέει καλά στο θέμα γενικά με την ισότητα των δύο φίλων δεν σημαίνει ότι και οι πολιτικές του απόψεις είναι αντικειμενικές ή σωστές. Η αλήθεια είναι πως αυτά που αναφέρει ο @Sanjuroδεν τα έχω ακούσει (δεν εννοώ ότι δεν τα έχει πει) καθώς εγώ παρακολουθώ τα video του σχετικά με την ισότητα των φύλων και τα άτυπα debate που κάνει με φεμινίστριες.

Όπως και να έχει είναι μια ενδιαφέρουσα προσωπικότητα και σίγουρα θα παρακολουθήσω και άλλα ώστε να μπορέσω να σχηματίσω μία πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Έχει πει πολλά ορθά ο Peterson και παλιότερα που δεν ήταν τόσο γνωστός και πρόσφατα. Στο κομμάτι της woke κουλτούρας και στην ισότητα των δυο φύλων επίσης έχει τοποθετηθεί δίκαια, με επιχειρήματα. Καθώς και στο θέμα σχετικά με την trans κοινότητα η οποία διαψεύδει απλή βιολογία μόνο και μόνο για να ακουστεί. Πλέον βλέπεις τα συναισθήματα έχουν αξία από τα γεγονότα.

Όπως είχε πει και χιουμοριστικά σε κάποιο stand up comedy ο Dave Chapelle, ''μπορείς να σκοτώσεις κάποιον και να την γλιτώσεις, αλλά μην τυχόν πληγώσεις τα αισθήματα κάποιου γκει, την έβαψες''.

Αν ψάξεις θα βρεις πολλά βίντεο / άρθρα / συνεντεύξεις. Η λάσπη που του ρίχνει ο φίλτατος είναι άτοπη και αδικαιολόγητη. Τέσπα θεωρώ ότι ξεφύγαμε πολύ από το θέμα. Ο καθένας βλέπει και κρίνει ανάλογα.

Στο θέμα του νήματος τώρα, δεν είναι παράλογο που το Spotify διάλεξε τον Joe. Το κέρδος είναι πάνω απ΄όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, golden33 είπε

Ομολογώ ότι τον Jordan Peterson δεν τον ήξερα μέχρι πρόσφατα. Παρακολουθώ αρκετά video στο youtube τώρα τελευταία με ομιλίες του. Όσον αφορά το κομμάτι της woke κουλτούρας συμφωνώ σε πολλά με αυτά που λέει (σχετικά με το γεγονός ότι άνδρες και γυναίκες πρέπει να να έχουν προφανώς ίσα δικαιώματα αλλά διαφορετικές επιθυμίες όσον αφορά τα εργασιακά και ότι αυτό δεν είναι κακό.)

Δεν έχω ακούσει γενικά τις απόψεις του σε πιο πολιτικά-ιδεολογικά θέματα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί και οι δύο να έχετε δίκιο. Το ότι ας πούμε για αρκετούς τα λέει καλά στο θέμα γενικά με την ισότητα των δύο φίλων δεν σημαίνει ότι και οι πολιτικές του απόψεις είναι αντικειμενικές ή σωστές. Η αλήθεια είναι πως αυτά που αναφέρει ο @Sanjuroδεν τα έχω ακούσει (δεν εννοώ ότι δεν τα έχει πει) καθώς εγώ παρακολουθώ τα video του σχετικά με την ισότητα των φύλων και τα άτυπα debate που κάνει με φεμινίστριες.

Όπως και να έχει είναι μια ενδιαφέρουσα προσωπικότητα και σίγουρα θα παρακολουθήσω και άλλα ώστε να μπορέσω να σχηματίσω μία πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Κοίτα. Στις συζητήσεις οι οποίες περιέχουν αντιθέσεις, ιδιαιτέρως όταν αυτές οι αντιθέσεις είναι πολιτικές... δεν μπορείς να περιμένεις να αλλάξεις την άποψη κανενός. Σίγουρα όχι κατά την διάρκεια τους. Το μόνο που μπορεί να περιμένεις είναι να σε ακούσουν λίγο (να κρατήσουν 2-3 πράγματα που τους φάνηκαν είτε παράξενα είτε ενδιαφέροντα) και αργότερα, πολύ αργότερα να τύχει κάτι που θα τους κάνει να σκεφτούν αυτά τα 2-3 πράγματα ώστε να κάνουν διορθωτικές κινήσεις. Ακόμα και αυτό σπάνιο φαινόμενο είναι. Αυτό ισχύει για σχεδόν όλους και για εμένα.

Οπότε δίκαια και μετρημένα μηνύματα τύπου... "δεν ξέρω, εγώ σε κάτι βιντεάκια που επιβεβαιώνουν αυτό που νιώθω έπεσα" όπως το δικό σου σπανίζουν.

Αυτό έχει συμβεί στους περισσότερους στην περίπτωση του Peterson. Δεν ξέρουν, είναι ένας τύπος διασκεδαστικός που μοιάζει σοβαρός σε βολικό format κατανάλωσης (μικρά κλιπάκια στο youtube) και λέει αυτά που θέλουν να ακούσουν, πράγμα που σπάνια πετυχαίνουν αλλού.

Εγώ θα σου πρότεινα Christopher Lasch (βιβλία καλή και εύκολη αρχή είναι "η εξέγερση των ελίτ και η προδοσία της δημοκρατίας") ή το reddit.com/r/stupidpol ή aufhebungabunga podcast. Βέβαια βιντεάκια στο youtube δεν τα λες.

  

40 λεπτά πριν, merphi είπε

Όσο για τον Peterson, ούτε αυτόν το παρακολουθώ πολύ, γιατί μιλάει για θρησκεία περισσότερο απο ότι μπορώ να ανεκτώ. Αν όμως ξέρουμε κάτι για αυτόν, είναι ότι είναι φανατικός της σοβιετικής εποχής και της ρωσίας πριν και κατά την διάρκεια του κουμμουνισμού. Ότι σημαντικό βιβλίο ή μελέτη έχει γραφτεί για αυτό το θέμα, απο κάθε πολιτική πλευρά, το έχει μελετήσει. Δεν ξέρω που διάβασες πως κάπου πρόχειρα διάβασε ένα μανιφέστο,  αυτό ακούγεται cherry picking. Ο μαρξισμός και κυρίως ο πολιτικός μαρξισμός, είναι μεγάλο μέρος της επιστημονικής του καριέρας.

35 λεπτά πριν, Glikos είπε

Εδώ στην ουσία βάφτισε τον Peterson πιο χαζό και από flat earthener.

21 λεπτά πριν, Glikos είπε

Αν ψάξεις θα βρεις πολλά βίντεο / άρθρα / συνεντεύξεις. Η λάσπη που του ρίχνει ο φίλτατος είναι άτοπη και αδικαιολόγητη. Τέσπα θεωρώ ότι ξεφύγαμε πολύ από το θέμα. Ο καθένας βλέπει και κρίνει ανάλογα.

Έχω παραθέσει τρια πολύ συγκεκριμένα επιχειρήματα ενάντια του Jordan Peterson. Δεν μιλάμε για το αντικείμενο πάνω στο οποίο είναι καθηγητής πανεπιστημίου. Το γεγονός πως υποστηρίζει πως χομπίστικα γνωρίζει πολλά είναι αστείο ενώ ξέρουμε πως έχει διαβάσει μόνο το μανιφέστο, το οποίο μανιφέστο είναι απ'τα μικρότερα βιβλία στην ιστορία της ανθρωπότητας φτιαγμένο να είναι τόσο εύκολο ώστε να το διαβάσουν εργάτες πριν από 100+ χρόνια.

Αναμένω εφόσον έχετε γνώση επί των τριών πραγμάτων που έγραψα σχετικές απαντήσεις. Αλλιώς πολύ φοβάμαι πως τα έχετε φάει όλα αμάσητα.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Όταν ένας συνομιλητής επιχειρηματολογεί και ένας άλλος παπαγαλίζει καταλαβαίνεις τουλάχιστον ποιος πιθανότατα να έχει και δίκιο… 

σε ρώτησα κάτι προηγούμενος αν συμφωνείς και με ποιες από τις απόψεις του κου. J Peterson και απάντηση δεν πήρα… 

μπορεί να μην πήρα γιατί δεν το είδες, μπορεί να μην πήρα γιατί δεν θες να βγουνε off topic, μπορεί και να μην θέλεις να απαντήσεις, το θέμα είναι όμως ότι δεν πήρα απάντηση…

Δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά κάποιον χωρίς ορθή επιχειρηματολογία. Οπότε ναι, φαίνεται ποιός είναι ο παπαγάλος.

Στο θέμα του Peterson σου είπα να ψάξεις μόνος σου. Αλλά επειδή βαριέσαι θα αναφέρω ένα παράδειγμα για να μη νομίζεις ότι κάνω υπεκφυγές.

 

 

 

 

4 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Έχω παραθέσει τρια πολύ συγκεκριμένα επιχειρήματα ενάντια του Jordan Peterson

Επιχειρήματα του κ@λου φίλτατε. Έχεις φάει κόλλημα με το μανιφέστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Glikos είπε

Στο θέμα του Peterson σου είπα να ψάξεις μόνος σου. Αλλά επειδή βαριέσαι θα αναφέρω ένα παράδειγμα για να μη νομίζεις ότι κάνω υπεκφυγές.

Επιχειρήματα του κ@λου φίλτατε. Έχεις φάει κόλλημα με το μανιφέστο.

@AtiX Αφού ο άνθρωπος σου είπε να το ψάξεις, δηλαδή δεν ξέρεις ούτε καν να γκουγκλάρεις;; Τον ανάγκασες να χαλάσει τον χρόνο του... να σου κάνει copy+paste link από βιντεάκι.

@GlikosΑν έχεις αρκετές γνώσεις ώστε να κρίνεις την ορθότητα αυτών που ακούς απ'τον Jordan Peterson τότε εγώ αναμένω τις απαντήσεις σου (με επιχειρήματα όχι "χαχα, του κ@λου είναι αυτά που λες" κλπ) πάνω στα τρια πολύ συγκεκριμένα ζητήματα που έθεσα.

Αν δεν έχεις αρκετές γνώσεις τότε θα μπορούσες να διασταυρώσεις μέσω του διαδικτύου ορισμένα πράγματα.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sanjuro είπε

Τον ανάγκασες να χαλάσει τον χρόνο του... να σου κάνει copy+paste link από βιντεάκι.

Το παράλογο που είναι? Αλλιώς θα γράφω μέχρι αύριο. Τι σημασία έχει αν τα δεις στο βίντεο ή να τα δεις γραπτώς? Αν δεν βαριέσαι τσέκαρετο και εσύ μπας και μάθεις 2-3 πράγματα.

Στο ξαναλέω, δεν μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά από την στιγμή που έχεις παρωπίδες και θεωρείς τον εαυτό σου πιο γνώστη και έξυπνο από τον Peterson.

Τώρα αν σου έθιξα τον Neil, ξυδάκι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Glikos είπε

Το παράλογο που είναι? Αλλιώς θα γράφω μέχρι αύριο. Τι σημασία έχει αν τα δεις στο βίντεο ή να τα δεις γραπτώς? Αν δεν βαριέσαι τσέκαρετο και εσύ μπας και μάθεις 2-3 πράγματα.

Στο ξαναλέω, δεν μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά από την στιγμή που έχεις παρωπίδες και θεωρείς τον εαυτό σου πιο γνώστη και έξυπνο από τον Peterson.

Τώρα αν σου έθιξα τον Neil, ξυδάκι.

Το έχω δει. Έχω δει πολλά από J.P. δυστυχώς.

Πιο έξυπνος δεν ξέρω αν είμαι αλλά πιο γνώστης (αν είναι in good faith και όχι π.χ. psy-op ο Peterson) στα συγκεκριμένα ζητήματα σίγουρα. Ομολογουμένως στο κομμάτι της ψυχολογίας του Γιουνγκ στο οποίο είναι καθηγητής πανεπιστημίου δεν τον πιάνω, βέβαια δεν ήταν εκεί οι ενστάσεις μου.

Αμάν με τον Neil, αφού δεν υποστηρίζω το censorship του Joe Rogan. Μνήμη χρυσόψαρου έχεις;;

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sanjuro είπε

Πιο έξυπνο δεν ξέρω αλλά πιο γνώστη αν είναι in good faith και όχι psy-op ο Jordan Peterson ναι.

Μπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Κοίτα. Στις συζητήσεις οι οποίες περιέχουν αντιθέσεις, ιδιαιτέρως όταν αυτές οι αντιθέσεις είναι πολιτικές... δεν μπορείς να περιμένεις να αλλάξεις την άποψη κανενός. Σίγουρα όχι κατά την διάρκεια τους. Το μόνο που μπορεί να περιμένεις είναι να σε ακούσουν λίγο (να κρατήσουν 2-3 πράγματα που τους φάνηκαν είτε παράξενα είτε ενδιαφέροντα) και αργότερα, πολύ αργότερα να τύχει κάτι που θα τους κάνει να σκεφτούν αυτά τα 2-3 πράγματα ώστε να κάνουν διορθωτικές κινήσεις. Ακόμα και αυτό σπάνιο φαινόμενο είναι. Αυτό ισχύει για σχεδόν όλους και για εμένα.

Οπότε δίκαια και μετρημένα μηνύματα τύπου... "δεν ξέρω, εγώ σε κάτι βιντεάκια που επιβεβαιώνουν αυτό που νιώθω έπεσα" όπως το δικό σου σπανίζουν.

Αυτό έχει συμβεί στους περισσότερους στην περίπτωση του Peterson. Δεν ξέρουν, είναι ένας τύπος διασκεδαστικός που μοιάζει σοβαρός σε βολικό format κατανάλωσης (μικρά κλιπάκια στο youtube) και λέει αυτά που θέλουν να ακούσουν, πράγμα που σπάνια πετυχαίνουν αλλού.

Εγώ θα σου πρότεινα Christopher Lasch (βιβλία καλή και εύκολη αρχή είναι "η εξέγερση των ελίτ και η προδοσία της δημοκρατίας") ή το reddit.com/r/stupidpol ή aufhebungabunga podcast. Βέβαια βιντεάκια στο youtube δεν τα λες.

 

Δεσμεύομαι να διαβάσω το βιβλίο γιατί με ενδιαφέρει το θέμα από την περίληψη του βιβλίου που διάβασα.

Τώρα όσον αφορά τον Peterson, αν ισχύουν αυτά που έγραψες (που λογικά θα ισχύουν δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω) ξέρασα λίγο. Είμαι της άποψης βέβαια το ότι επειδή με κάποιον δεν συμφωνώ σε ένα συγκεκριμένο τομέα των απόψεών του, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να συμφωνώ σε άλλους τομείς. Αν συμβεί αυτό, απλά σταματώ να παρακολουθώ το συγκεκριμένο άτομο, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αν κάποιος με ρωτήσει αν συμφωνώ με κάποια από τις απόψεις του που όντως συμφωνώ, θα το αρνηθώ. Και θα σταματήσω να τον παρακολουθώ γιατί προσωπικά θεωρώ ότι καλώς ή κακώς οι πολιτικές απόψεις προσδιορίζουν σε ένα βαθμό τις απόψεις μας και καθορίζουν τα κίνητρα πίσω από τα οποία στηρίζουμε συγκεκριμένες θέσεις και απόψεις. Είναι τελείως διαφορετικό για παράδειγμα να υποστηρίζω κάτι εγώ γιατί το θεωρώ σωστό και δίκαιο και να υποστηρίζεις το ίδιο πράγμα και εσύ αλλά επειδή έτσι βγάζεις το μέγιστο κέρδος ας πούμε. 
Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα όρια στον λόγο, πρέπει να υπάρχουν. Δεν είναι δυνατόν ο καθένας να σπρώχνει δημόσια  ότι του κατέβει ανεξάρτητα απο τις επιπτώσεις που έχει.

Ποια είναι όμως τα όρια; Για παράδειγμα ξέρουμε πως οι απόψεις των Ταλιμπαν δεν περνάνε στην δύση. Εκεί όμως είναι ήρωες. Η πολτική της Κίνας με τις δικές της μειονότητες είναι κατακριτέες απο την δύση. Έχουν μεγάλη αποδοχή μέσα στην Κίνα. Τα όρια δεν είναι σταθερή ποσότητα και τα αποφασίζει η κάθε κοινωνία για τον εαυτό της.

Το πρόβλημα στην δύση είναι ότι η κοινωνία είναι βαθειά διαιρεμένη με αποτέλεσμα να μην συμφωνεί ο κόσμος στα απλά. Απο την μια έχουν την αξιοκρατία (τους αρίστους που λένε ειρωνικά κάποιοι), όπου λέει ο καθένας ότι παράγει και αξίζει. Απο την άλλη έχουμε τον μαρξισμό (κομμουνιστές λένε κάποιοι) όπου λέει ότι ο καθένας όχι ότι παράγει, αλλά ότι έχει ανάγκη. Τώρα τελευταία έχουμε και τον πολιτικό μαρξισμό (τους sjw που λένε κάποιοι) όπου λέει πέρνουμε αποφάσεις όχι σύμφωνα με την  παραγωγή ή τις ανάγκες, αλλά σύμφωνα με τα γενετικά μας χαρακτηριστικά, δηλαδή το φύλο και την φυλή, μόνο που αυτή την φορά οι λευκοί αντρες δεν θα είναι οι ευεργετημένοι.

Αν κάποια ιδεολογία δεν πάρει κεφάλι, δεν θα μπορέσουμε να θέσουμε όρια στον λόγο ως κοινωνία και όλα θα είναι ή αναρχία ή λογοκρισία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, merphi είπε

Αν κάποια ιδεολογία δεν πάρει κεφάλι, δεν

Η woke, idpol κλπ φάση είναι απλά η κουλτουρο-άποψη των (νεο)φιλελευθερων στα πράγματα. Ο Ομπαμα αυτή την άποψη πάνω κάτω είχε, το ίδιο και η Ευρωπαϊκη Ένωση, το ίδιο και οι περισσότερες εταιριάρες.

Οπότε δεν είναι όπως τα περιγράφεις. Ηγεμονική ιδεολογία είναι ο (νεο)φιλευθερισμός εδώ και δεκαετίες, τον τελευταίο καιρό υπήρξε αμφισβήτηση αυτού του συστήματος. Στα χρόνια του κοβιντ αυτή η αμφισβήτηση έπεσε γιατί βρήκαν ευκαιρία να την πατήσουν με μπότα τύπου χούντας.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, merphi είπε

Για τα όρια στον λόγο, πρέπει να υπάρχουν. Δεν είναι δυνατόν ο καθένας να σπρώχνει δημόσια  ότι του κατέβει ανεξάρτητα απο τις επιπτώσεις που έχει.

Ποια είναι όμως τα όρια; Για παράδειγμα ξέρουμε πως οι απόψεις των Ταλιμπαν δεν περνάνε στην δύση. Εκεί όμως είναι ήρωες. Η πολτική της Κίνας με τις δικές της μειονότητες είναι κατακριτέες απο την δύση. Έχουν μεγάλη αποδοχή μέσα στην Κίνα. Τα όρια δεν είναι σταθερή ποσότητα και τα αποφασίζει η κάθε κοινωνία για τον εαυτό της.

Το πρόβλημα στην δύση είναι ότι η κοινωνία είναι βαθειά διαιρεμένη με αποτέλεσμα να μην συμφωνεί ο κόσμος στα απλά. Απο την μια έχουν την αξιοκρατία (τους αρίστους που λένε ειρωνικά κάποιοι), όπου λέει ο καθένας ότι παράγει και αξίζει. Απο την άλλη έχουμε τον μαρξισμό (κομμουνιστές λένε κάποιοι) όπου λέει ότι ο καθένας όχι ότι παράγει, αλλά ότι έχει ανάγκη. Τώρα τελευταία έχουμε και τον πολιτικό μαρξισμό (τους sjw που λένε κάποιοι) όπου λέει πέρνουμε αποφάσεις όχι σύμφωνα με την  παραγωγή ή τις ανάγκες, αλλά σύμφωνα με τα γενετικά μας χαρακτηριστικά, δηλαδή το φύλο και την φυλή, μόνο που αυτή την φορά οι λευκοί αντρες δεν θα είναι οι ευεργετημένοι.

Αν κάποια ιδεολογία δεν πάρει κεφάλι, δεν θα μπορέσουμε να θέσουμε όρια στον λόγο ως κοινωνία και όλα θα είναι ή αναρχία ή λογοκρισία. 

 

Αν και συμφωνώ σχεδόν σε όλα μου κτύπησε η δεύτερη παράγραφος σου, η οποιοδήποτε “σταθερά” δεν έχει να κάνει με το Δύση ή Ανατολή, αλλά με το τι είναι αντικειμενικά σωστό και τι όχι…

πχ η ισότητα δεν είναι θέμα κουλτούρας, κοινωνίας ή χρονικής στιγμής… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Glikos είπε

Διαφωνώ φίλτατε. ΄Εχει αρκετές ορθές απόψεις για διάφορα θέματα. Το ότι είναι εβραίος ή ξέρω γω τι άλλο, είναι αδιάφορο. Συν ότι σε κάθε debate που κάνει, προσθέτει πάντα επιχειρηματολογία.

Ατυχή η σύγκριση με τον Μπογδάνο. Και στην τελική ο Joe έχει ένα σωρό καλεσμένους, τα ονόματα που ανέφερα ήταν ένα δείγμα.

Δεν είναι καθόλου άτυχη η σύγκριση. Εκπροσωπούν τα ίδια πράγματα και ανήκουν ακριβώς στον ίδιο πολιτικό χώρο. Άντε ο δικός μας κάνει το σταυρό του λίγο παραπάνω. Το αν έχει ορθές απόψεις είναι άποψη σου. Το να μπαίνει 2ος σε λίστα ευυπόληπτων καλεσμένων είναι τουλάχιστον άτοπο, ειδικά αν διαβάσεις ποιοι είναι και τι έχουν προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο οι υπόλοιποι (άσχετα αν συμφωνείς ή διαφωνείς μαζί τους). Ο Ben Shapiro (aka Jordan Peterson's testicular hair) χωρίς το virality από 2 βίντεο στο YouTube δεν θα τον ήξερε ούτε η μάνα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...