Προς το περιεχόμενο

Η Apple Music δηλώνει «We Love Neil» καθώς ο Neil Young αποσύρει τη μουσική του από το Spotify, το οποίο προτίμησε τον Joe Rogan


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Τότε φίλε μου θα μιλάγαμε για ένα τελείως διαφορετικό είδος και όχι για τον άνθρωπο… 

Ονόμασέ το όπως θέλεις. Το ερώτημα όμως παραμένει και η προέκτασή του είναι μία: Υπάρχει ηθική ή είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα ανάλογα με την κοινωνικοοικονομική κατάσταση που επικρατεί και επικρατούσε στο παρελθόν?

Όλα τα παραπάνω είναι καθαρά φιλοσοφική συζήτηση και ένα case study. Μην θεωρηθεί ότι είναι η άποψή μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, oKoBoko είπε

Σε ρώτησα σε ποια ισότητα αναφέρεσαι. Σε αυτή απέναντι στο νόμο του αστικού κράτους δικαίου ή κάποια άλλη.

Μου είπες η ισότητα είναι "μία"

Ποια είναι αυτή η "μία";

Αυτο είναι ισονομία…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, golden33 είπε

Ονόμασέ το όπως θέλεις. Το ερώτημα όμως παραμένει και η προέκτασή του είναι μία: Υπάρχει ηθική ή είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα ανάλογα με την κοινωνικοοικονομική κατάσταση που επικρατεί και επικρατούσε στο παρελθόν?

Όλα τα παραπάνω είναι καθαρά φιλοσοφική συζήτηση και ένα case study. Μην θεωρηθεί ότι είναι η άποψή μου. 

Η κουβέντα είναι μεγάλη, ιστορικά πάντως, οποίος σκότωνε συνάνθρωπο του ήταν ένας δολοφόνος…

Μόλις τώρα, oKoBoko είπε

και αυτή που εννοείς τότε ποια είναι (που είναι "μία");

Την κολοκυθιά θα παίξουμε?

Προσωπικά δεν έχω όρεξη… 😊

Αν εχεις να πεις κάτι ουσιαστικό, πες το…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Η κουβέντα είναι μεγάλη, ιστορικά πάντως, οποίος σκότωνε συνάνθρωπο του ήταν ένας δολοφόνος…

Ντάξει όντως είναι μεγάλη κουβέντα και προφανώς δεν θες να την αναπτύξουμε εδώ γιατί αυτό που μου απαντάς είναι τι ισχύει τώρα και όχι στο ερώτημα που έθεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, golden33 είπε

Ντάξει όντως είναι μεγάλη κουβέντα και προφανώς δεν θες να την αναπτύξουμε εδώ γιατί αυτό που μου απαντάς είναι τι ισχύει τώρα και όχι στο ερώτημα που έθεσα.

Γιατί ακόμα και στην απαρχή του είδους μας και πριν φτιάξουνε και οργανωθούμε σε κοινωνίες, τους δολοφόνους δεν τους εκδίωκαν από την “οικογένεια/αγέλη”?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, AtiX said:

Η κουβέντα είναι μεγάλη, ιστορικά πάντως, οποίος σκότωνε συνάνθρωπο του ήταν ένας δολοφόνος…

Την κολοκυθιά θα παίξουμε?

Προσωπικά δεν έχω όρεξη… 😊

Αν εχεις να πεις κάτι ουσιαστικό, πες το…

Νομίζω ότι δεν έχεις όρεξη γιατί μιλάς για πράγματα που δεν ξέρεις τελικά. Καλή συνέχεια χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, oKoBoko είπε

Νομίζω ότι δεν έχεις όρεξη γιατί μιλάς για πράγματα που δεν ξέρεις τελικά. Καλή συνέχεια χαχα

Ναι όντως δεν ξέρω περί ισότητας… ενώ εσύ που από την αρχή νομίζεις ότι μιλάω για ισονομία και είπες να πεις την εξυπνάδα σου, ξέρεις…

ελπίζω να κατάλαβες το λάθος σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, AtiX said:

Ναι όντως δεν ξέρω περί ισότητας… ενώ εσύ που από την αρχή νομίζεις ότι μιλάω για ισονομία και είπες να πεις την εξυπνάδα σου, ξέρεις…

ελπίζω να κατάλαβες το λάθος σου…

Όντως δεν ξέρεις. Δεν νόμιζα ότι μιλάς για ισονομία. Ήξερα σίγουρα ότι δεν μιλάς για αυτή. Απλά ήθελα να μάθω γιατί πράγμα μιλάς αλλά τελικά δεν ξέρεις.

Βρήκες την όρεξη τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί ακόμα και στην απαρχή του είδους μας και πριν φτιάξουνε και οργανωθούμε σε κοινωνίες, τους δολοφόνους δεν τους εκδίωκαν από την “οικογένεια/αγέλη”?

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό, αυτό που ξέρω για παράδειγμα είναι ότι στην αρχαιότητα στην Ελλάδα υπήρχαν αρκετές περιπτώσεις "δίκαιων φόνων" όπως αποκαλούνταν, και εκτός από τα προφανή του στυλ αυτοάμυνας υπήρχαν και πολλές άλλες περιπτώσεις όπως για παράδειγμα στην περίπτωση της μοιχείας ή την περίπτωση φόνου το εξόριστου. Βλέπουμε δηλαδή ότι ανάλογα την κατάσταση που επικρατούσε, κάποιες μορφές φόνου τις θεωρούσαν δίκαιες. Άρα τα όρια της ηθικής έπαιζαν ανάλογα την ιστορική περίοδο, και το ίδιο ακριβώς πράγμα βλέπουμε και στις τιμωρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήταν πιο εποικοδομητικό αν μιλούσατε ( @oKoBoko και @AtiX) με μηνύματα τα οποία δεν ήταν μεγέθους tweet. Βέβαια μάλλον η πηγή του προβλήματος είναι πως δεν θέλετε διάλογο, να κράξετε την άλλη πλευρά θέλετε. (και για τους δύο ισχύει)

Επίσης το παράδειγμα του/της @golden33 δεν ήταν το καταληλότερο. Βέβαια αν υπήρχε όρεξη για διάλογο αντί για nitpicking απ'την αντίθετη πλευρά θα ήταν διαφορετική η πορεία της συζήτησης.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

Όντως δεν ξέρεις. Δεν νόμιζα ότι μιλάς για ισονομία. Ήξερα σίγουρα ότι δεν μιλάς για αυτή. Απλά ήθελα να μάθω γιατί πράγμα μιλάς αλλά τελικά δεν ξέρεις.

Βρήκες την όρεξη τελικά;

Αντε να ακούσω τον @Sanjuro και να κάνω διάλογο με κάποιον που το ισότητα, ένα ανθρώπινο δικαίωμα, το μπερδεύει με την ισονομία, το τρόπο, τους νόμους ή τους κανόνες, που θα πρέπει να έχει ένα αστικό κράτος δικαίου για να διαφυλάξει την ισότητα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Glikos είπε

Δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά κάποιον χωρίς ορθή επιχειρηματολογία. Οπότε ναι, φαίνεται ποιός είναι ο παπαγάλος.

Στο θέμα του Peterson σου είπα να ψάξεις μόνος σου. Αλλά επειδή βαριέσαι θα αναφέρω ένα παράδειγμα για να μη νομίζεις ότι κάνω υπεκφυγές.

 

 

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ένα ωραίο βιβλίο που λέγεται "The gendered brain" και είναι ακριβώς αυτό που αποδεικνύει το γιατί ο Peterson είναι ο ορισμός της συντηρητικής και κλειστόμυαλης σκέψης. Είναι πολύ έξυπνος στο να διαμορφώνει μία εικόνα που ικανοποιεί αυτό που θέλει να πει, αλλά ξεχνάει τον ελέφαντα στο δωμάτιο: η ψυχολογία των ανθρώπων δεν διαμορφώνεται μόνο από τα γονίδιά τους και τη βιολογία, αλλά και από την κοινωνία που τους μεγαλώνει "φυτεύοντας" στο μυαλό τους συγκεκριμένες προκαταλήψεις και πρότυπα. Σκέψου το λίγο αυτό, και ξαναδές το παραπάνω βίντεο.

Τέτοιου είδους "fact based" απόψεις πριν 200 και 300 χρόνια χρησιμοποιούνταν για να υποστηρίξουν ότι η σκλαβιά των μαύρων ανθρώπων είναι λογική και έχει γενετικά χαρακτηριστικάς. Ευτυχώς, ως κοινωνίες προχωρήσαμε από τότε (αν και ακόμα δεν έχουμε ούτε καν απαλλαγεί από τις τότε προκαταλήψεις).

Υ.Γ.: Σόρρυ για το off topic.

Επεξ/σία από liberostelios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Θα ήταν πιο εποικοδομητικό αν μιλούσατε ( @oKoBoko και @AtiX) με μηνύματα τα οποία δεν ήταν μεγέθους tweet. Βέβαια μάλλον η πηγή του προβλήματος είναι πως δεν θέλετε διάλογο, να κράξετε την άλλη πλευρά θέλετε. (και για τους δύο ισχύει)

Επίσης το παράδειγμα του/της @golden33 δεν ήταν το καταληλότερο. Βέβαια αν υπήρχε όρεξη για διάλογο αντί για nitpicking απ'την αντίθετη πλευρά θα ήταν διαφορετική η πορεία της συζήτησης.

Αυτή τη στιγμή τρέχουν δύο διαφορετικές συζητήσεις. Η μία είναι η δικιά μου και του Atix, ορμώμενη από το post του merphi.

Η άλλη συζήτηση είναι αυτή του Atix με τον oKoBoko. 

Είναι δύο διαφορετικά θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, golden33 είπε

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό, αυτό που ξέρω για παράδειγμα είναι ότι στην αρχαιότητα στην Ελλάδα υπήρχαν αρκετές περιπτώσεις "δίκαιων φόνων" όπως αποκαλούνταν, και εκτός από τα προφανή του στυλ αυτοάμυνας υπήρχαν και πολλές άλλες περιπτώσεις όπως για παράδειγμα στην περίπτωση της μοιχείας ή την περίπτωση φόνου το εξόριστου. Βλέπουμε δηλαδή ότι ανάλογα την κατάσταση που επικρατούσε, κάποιες μορφές φόνου τις θεωρούσαν δίκαιες. Άρα τα όρια της ηθικής έπαιζαν ανάλογα την ιστορική περίοδο, και το ίδιο ακριβώς πράγμα βλέπουμε και στις τιμωρίες.

Βρε συ, και έχει δίκιο ο @Sanjuro με ρωτάς αν υπήρχε εποχή στην ανθρωπότητα που ο φόνος δεν ήταν κάτι ανήθικο…

εεε δεν υπήρχε καμία περίοδο της ανθρώπινης ιστορίας που μια δολοφονία δεν ήταν ανήθικη και δολοφονούσε ο κάθε ένας ατιμώρητα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...