Προς το περιεχόμενο

Η Apple Music δηλώνει «We Love Neil» καθώς ο Neil Young αποσύρει τη μουσική του από το Spotify, το οποίο προτίμησε τον Joe Rogan


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, MrRush είπε

Να μην τους άκουγαν. Επειδή ο κόσμος δεν έχει κριτική σκέψη, δεν φταίει η ελευθερία λόγου. 

Καινούριο είναι αυτό? Για πες μου που είναι γραμμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

ούτε καν το όνομα μου δεν έβαλες στις παραθέσεις… 

μετα από 15 χρόνια εδώ μέσα και με συμμετοχή σε σχεδόν όλα τα κοινωνικά θέματα θα περίμενα να μην έχεις την αποψάρα που εξέφρασες παραπάνω…

στο λέω γιατί αν λίγο ψάξεις θα καταλάβεις ότι πρώτον καμία σχέση με αυτά που γράφεις, δεύτερον ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι που νομίζει ότι με κολπάκια και ψεύτικες κατηγορίες θα με θίξει, τρίτων όπως και οι υπόλοιποι έτσι και εσύ θα εξαφανιστείς και δεν θα σε ξαναδούνε…

Δυστηχώς τέτοιου τύπου συνομιλητές είναι χρόνιο φαινόμενο…

Δες τι λόγους ψάχνεις για να ακυρώσεις αυτά που λέω, διάβασε το τι λες, αυτό που λέω ειναι άκυρο γιατί είσαι πιο πολύ καιρό εδώ μέσα! είσαι απίστευτος.

Επίσης δεν προσπαθώ να σε θίξω, έχω την εντύπωση ότι το κάνεις μόνος σου στον εαυτό σου, δεν έχω την ανάγκη να σε ρίξω για ανεβεί αυτό που λέω, εσύ αντίθετα δεν έχεις απαντήσει σε τίποτα από αυτά που λέω και μόνο επιτίθεσαι.

Το τελειώνω εδώ ότι και να πεις! δεν σου απαντώ ξανά άλλα χαίρομαι που εσύ έχεις το δικαίωμα να μπορείς να λες ότι θες.(Ελπίζω βέβαια να μπορέσεις να μετριάσεις την υπεροψία σου στο μέλλον και να μπορείς να αντιτίθεσαι σε σκέψεις, θεωρίες και απόψεις άλλον χωρίς να τους επιτίθεσαι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, AtiX said:

Όπως εξήγησα δεν υπάρχουν τύποι ισότητας αλλά τύποι ισονομίας…

Δεν υπαρχει σχετικό σχόλιο που μιλάς για τύπους ισονομίας. Υπάρχει ένα σχόλιο που λες 

"αυτό είναι ισονομία". Δηλαδή η ισότητα στον νόμο είναι ισονομία. Κανείς δεν έχει διαφωνήσει με αυτό ακόμα. Αλλά όχι ότι έχεις κάνει κάποια ανάλυση. Εγώ σε ρωτούσα για ποια ισότητα μιλάς και εσύ άλλαζες θέμα. Δεν φέρω εγώ ευθύνη για αυτό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Κάπου θα πρέπει να υπάρχουν όρια. Δεν υπάρχει η απόλυτη ελευθερία. Διαφορετικά μπαίνουμε σε επικίνδυνα μονοπάτια. 

Το θέμα είναι που βρίσκονται αυτά τα όρια και ποιος τα ορίζει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vabill είπε

Δεν είναι καθόλου άτυχη η σύγκριση. Εκπροσωπούν τα ίδια πράγματα και ανήκουν ακριβώς στον ίδιο πολιτικό χώρο. Άντε ο δικός μας κάνει το σταυρό του λίγο παραπάνω. Το αν έχει ορθές απόψεις είναι άποψη σου. Το να μπαίνει 2ος σε λίστα ευυπόληπτων καλεσμένων είναι τουλάχιστον άτοπο, ειδικά αν διαβάσεις ποιοι είναι και τι έχουν προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο οι υπόλοιποι (άσχετα αν συμφωνείς ή διαφωνείς μαζί τους). Ο Ben Shapiro (aka Jordan Peterson's testicular hair) χωρίς το virality από 2 βίντεο στο YouTube δεν θα τον ήξερε ούτε η μάνα του.

Δεν σου επέβαλα κάτι. Δικαίωμα σου να μην συμφωνείς με κάποιον.Δεν έβαλα 2ον κανέναν, με τυχαία σειρά ανέφερα μερικά ονόματα που θυμόμουν. Οι καλεσμένοι του είναι πάρα πολλοί και από όλους τους κάδους. Καλλιτεχνικό χώρο, ιατρική, αθλητισμός κλπ. Σχετικά με τον Ben Shapiro δεν με αφορά αν έχει περισσότερους οπαδούς ή δεν είναι τόσο γνωστός ή ξέρω γω είναι  υποδεέστερος του Peteson κλπ. Προσωπικά συμφωνώ με αρκετά από αυτά που έχει εκφράσει καθώς επίσης και με άλλους καλεσμένους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καινούριο είναι αυτό? Για πες μου που είναι γραμμένο?

Τι δεν καταλαβαίνεις;

1) Βγαίνει ένας αμφιβόλου ιδιότητας και λέει ότι ξέρει το χψ πράγμα για μια κατάσταση όπως η πανδημία και ζητάει να τον πάρουν στα σοβαρά.

2) Κάποιοι χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα αν αυτά που λέει στέκουν, τον πιστεύουν και αγνοούν τις απόψεις ανθρώπων που είναι πιστοποιημένοι και ξέρουν για τι πράγμα μιλάνε.

3) Αυτοί, σε συνέχεια, πάνε νοσοκομείο και πεθάνουν ή έχουν χρόνιο κουσούρι που κατά μεγάλο ποσοστό δεν θα είχαν αν άκουγαν τους ειδικούς.

Σε αυτή την σειρά γεγονότων, αυτός που φταίει δεν είναι αυτός που βγήκε να πει την βλακεία του, φταίνε αυτοί που τον πίστεψαν.

Πιο απλό παράδειγμα. Βγαίνει ένας και λέει ότι είναι κλέφτης και ψεύτης και ότι αν τον ψηφίσεις δεν θα κάνει τίποτα από αυτά που υπόσχεται. Αν πάει ο κόσμος και τον ψηφίσει, μαζί και εσύ, ποιος φταίει; Φταίει αυτός που είναι ψεύτης και κλέφτης ή όσοι τον ψήφισαν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimguner είπε

Δες τι λόγους ψάχνεις για να ακυρώσεις αυτά που λέω, διάβασε το τι λες, αυτό που λέω ειναι άκυρο γιατί είσαι πιο πολύ καιρό εδώ μέσα! είσαι απίστευτος.

Επίσης δεν προσπαθώ να σε θίξω, έχω την εντύπωση ότι το κάνεις μόνος σου στον εαυτό σου, δεν έχω την ανάγκη να σε ρίξω για ανεβεί αυτό που λέω, εσύ αντίθετα δεν έχεις απαντήσει σε τίποτα από αυτά που λέω και μόνο επιτίθεσαι.

Το τελειώνω εδώ ότι και να πεις! δεν σου απαντώ ξανά άλλα χαίρομαι που εσύ έχεις το δικαίωμα να μπορείς να λες ότι θες.(Ελπίζω βέβαια να μπορέσεις να μετριάσεις την υπεροψία σου στο μέλλον και να μπορείς να αντιτίθεσαι σε σκέψεις, θεωρίες και απόψεις άλλον χωρίς να τους επιτίθεσαι.)

Το ίδιο σου το κείμενο ακυρώνει τα λεγόμενα σου… όταν το καταλάβεις εδώ θα είμαι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ένα ωραίο βιβλίο που λέγεται "The gendered brain" και είναι ακριβώς αυτό που αποδεικνύει το γιατί ο Peterson είναι ο ορισμός της συντηρητικής και κλειστόμυαλης σκέψης. Είναι πολύ έξυπνος στο να διαμορφώνει μία εικόνα που ικανοποιεί αυτό που θέλει να πει, αλλά ξεχνάει τον ελέφαντα στο δωμάτιο: η ψυχολογία των ανθρώπων δεν διαμορφώνεται μόνο από τα γονίδιά τους και τη βιολογία, αλλά και από την κοινωνία που τους μεγαλώνει "φυτεύοντας" στο μυαλό τους συγκεκριμένες προκαταλήψεις και πρότυπα. Σκέψου το λίγο αυτό, και ξαναδές το παραπάνω βίντεο.

Τέτοιου είδους "fact based" απόψεις πριν 200 και 300 χρόνια χρησιμοποιούνταν για να υποστηρίξουν ότι η σκλαβιά των μαύρων ανθρώπων είναι λογική και έχει γενετικά χαρακτηριστικάς. Ευτυχώς, ως κοινωνίες προχωρήσαμε από τότε (αν και ακόμα δεν έχουμε ούτε καν απαλλαγεί από τις τότε προκαταλήψεις).

Υ.Γ.: Σόρρυ για το off topic.

Προσωπικά διαφωνώ με τον τρόπο που βλέπεις τον Peterson αλλά οκ αυτή είναι η άποψη που έχεις σχηματίσει, καλώς ή κακώς.

Το ότι οι κοινωνίες έχουμε προχωρήσει ναι, αλλά σε κάποια θέματα όχι απαραίτητα προς το καλύτερο.

Και για να κλείσω το οφ τοπικ, βλέπω ότι έφερε αναστάτωση στο τσατ ο Jordan. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, AtiX said:

έγραψες…

 

 

Αν το από πάνω δεν είναι ισονομία τότε τι είναι?

Μου αρέσει που όταν μ δεν σας αρέσει ή δεν σας συμφέρει η απάντηση του άλλου κατευθείαν να πείτε ότι μαλώνει!!! Ενδιαφέρον…


Κανείς δεν διαφώνησε με τον αν η ισονομία είναι η ισότητα απέναντι στον νόμο του αστικού κράτους δικαίου. Είναι πιο χαλαρός λόγος. Μία ακόμη παρατήρηση. ΟΚ.

Εγώ ρώτησα τι εννοείς με τον όρο ισότητα και αν θυμάσαι ανάμεσα με τις διαφωνίες που συντηρείς με άλλο κόσμο εδώ, και κάποια άλλα πράγματατάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

Δεν υπαρχει σχετικό σχόλιο που μιλάς για τύπους ισονομίας. Υπάρχει ένα σχόλιο που λες 

"αυτό είναι ισονομία". Δηλαδή η ισότητα στον νόμο είναι ισονομία. Κανείς δεν έχει διαφωνήσει με αυτό ακόμα. Αλλά όχι ότι έχεις κάνει κάποια ανάλυση. Εγώ σε ρωτούσα για ποια ισότητα μιλάς και εσύ άλλαζες θέμα. Δεν φέρω εγώ ευθύνη για αυτό.

 

Ξεχνάς…

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αντε να ακούσω τον @Sanjuro και να κάνω διάλογο με κάποιον που το ισότητα, ένα ανθρώπινο δικαίωμα, το μπερδεύει με την ισονομία, το τρόπο, τους νόμους ή τους κανόνες, που θα πρέπει να έχει ένα αστικό κράτος δικαίου για να διαφυλάξει την ισότητα…

Και απαντάς…

56 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

Α) Από που τεκμαίρεται από τις ερωτήσεις που σου κάνω (και αποτυγχάνεις να απαντήσεις) ότι εγώ μπερδεύτηκα κάπου;

Β) Θα μας πεις ποια είναι η μία ισότητα που έχεις στο μυαλό σου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Ένα πράγμα έφερα ως παράδειγμα μέχρι στιγμής... πως είναι αστείο κάποιος να μετονοματίζει τους woke, idpol κλπ (νεο)φιλελεδες... νεοΜαρξιστες. Είναι αρκετά χαρακτηριστικό. Αν έχεις κάποια απάντηση πάνω σ'αυτό (σιγά μην έχεις) τότε θα μπορούσαμε να προχωρήσουμε σε διάλογο που αφορά αυτά που έγραψα.

Να φέρω δεύτερο παράδειγμα;; Έλα, για να γελάσουμε λίγο θα το κάνω.

Ο Jordan Peterson όπου και να πάει μιλάει για εκατοντάδες εκατομμύρια νεκρούς απ'τον Κομμουνισμό. Φαινομενικά θα πει κανείς "Μα βρε αδερφέ τώρα μιλάμε για έναν ειδικό θα μας πεις εσύ;;" (όπως εξυπνακίστικα έγραψες)  Ναι, θα σας πω... γιατί αυτός ο αριθμός γνωρίζουν οι ιστορικοί από που έχει προκύψει. Έχει προκύψει από ένα βιβλίο που ονομάζεται "black book of communism". Δεν υπάρχουν πουθενά αλλού αριθμοί τόσο μεγάλοι πάνω σε αυτό το θέμα. Οι δεύτεροι μεγαλύτεροι αριθμοί αφαιρούν μηδενικά!!! Μάλιστα μιλάμε για αριθμούς οι οποίοι υπάρχουν μόνο στην εισαγωγή του βιβλίου, γραμμένοι από έναν (1) άνθρωπο με τον οποίο δεν συμφώνησαν ούτε καν οι υπόλοιποι που συμμετείχαν στο ίδιο βιβλίο!!!!

Ένα ακόμα για το καλό...

Ο Peterson είναι άνθρωπος που πήγε σε debate με νεοΜαρξιστή πάνω στον Μαρξισμό, στα πλαίσια του οποίου παραδέχτηκε πως απλά λίγο πιο πριν διάβασε μια φορά το Κομουνιστικό μανιφέστο. Σαν να πάει κάποιος αρνητής των διαφορικών εξισώσεων σε debate με μαθηματικό με θέμα "Οι διαφορικές εξισώσεις και η σημασία τους" ...και μέχρι λίγες μέρες πριν να μην μπορούσε καν να κάνει πρόσθεση αλλά να πει πως διάβασε το βιβλίο της τρίτης δημοτικού μια φορά λίγο πριν οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Γνωρίζει, αφού είναι καθηγητής ψυχολογίας με ειδικότητα στον Γιουνγκ.

Δεν θα γράψω άλλα, δεν χρειάζεται. Είναι τόσο άσχετος ο άνθρωπος που στα μάτια οποιουδήποτε έχει περάσει έστω και κατά λάθος δίπλα από βιβλίο πολιτικής φιλοσοφίας ή ιστορίας φαίνεται σαν να μιλάει flat-earther.

Περιμένω με πολύ αγωνία την απάντηση σου.

Το περιεχόμενο του Joe κατά μέσο όρο είναι αυτό που θα έβλεπε ένας σχετικά απλός άνθρωπος ώστε να καταλήξει να ψηφίσει Τραμπ ή να υποστηρίξει κάποιου είδους Δεξιά αντί να ψάξει να βρει κάποια άλλη εναλλακτική από τους νεοφιλελε woke, idpol κλπ Δημοκρατικούς τους οποίους δικαίως αντιπαθεί.

Το γεγονός πως δεν παρεμβαίνει δεν είναι θετικό. Οι συνεντεύξεις δεν είναι τυχαίο που πουθενά δεν είναι μονόλογοι. Το πρόσωπο του δημοσιογράφου είναι ένα απαραίτητο συστατικό για να καταλάβει ο ακροατής πιο σφαιρικά ένα θέμα που ακούει. Αλλιώς ας φτιάξει ένα δωμάτιο κάπου και να το ονομάσει "open mic" και να βάζει εκεί μέσα έναν άνθρωπο κάθε βδομάδα. Δεν χρειάζεται να είναι ο ίδιος εκεί.

κοιτα για αρχη χαιρομαι που φερνεις μερικα στοιχεια, πραγμα που σε τιμα, αντιθετως με την πλειοψηφια των χρηστων εδω μεσα, που θεωρουν οτι κατι ειναι παραπλανητικο επειδη αυτοι και μονο αυτοι ενιωσαν οτι παραπλανηθηκαν και καλα.

Αυτο ειναι ενα απο τα παρα πολλα που ειπε ο πιτερσον, δεν εχει στηριξει ολη τη λογικη του σε ενα νουμερο, ειναι κομματι αυτης, και αρκετα μικρο σχεδον μηδαμηνο.

Και να στο ρωτησω και απο την αλλη, ποσα εκατομμυρια πρεπει να πεθανουν για να πει καποιος οτι ο κουμουνισμος δεν εκανε τελικα καλο σε κανεναν παρα μονο στην ηγεσια? Ρητωρικη ερωτηση, και παλι μπραβο που φαιρνεις στοιχεια στο τραπεζι τουλαχιστον, οτι και να νομιζεις/πιστευεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιδιος ο Joe Rogan εχει πει ο ιδιος πολλες φορες οτι δεν ξερει πραγματα και λεει βλακειες πχ σχετικο επεισοδιο με Penn Jillette οπου εξηγει πως αλλαξε αποψη και τωρα πιστευει οτι οντως πηγαμε στο φεγγαρι εκεινο το καλοκαιρακι του '69! 

Ειναι επισης γνωστο, οτι πολλες φορες απλα παπαγαλιζει την αποψη των καλεσμενων του για να προχωρα η συζητηση (πραγμα που ξερει να το κανει τελεια) και σπανια παει εντονα κοντρα η τσακωνεται (κυριως για θεματα ουσιων τα οποια απ' οτι φαινεται ειναι το πραγματικο του παθος).

Ενα ειναι σιγουρο, οσο και να χτυπατε τον πωπο σας κατω και οι joerogan-ικοι και οι neilyoung-ικοι η επιστημονικη κοινοτητα εχει αποφανθει περι των εμβολιων με τον τροπο που το κανει δεκαετιες τωρα. Το αν θα αποφασισουν μερικοι celebrities η ανθυπο-celebrities και οι στρατοι των οπαδων τους να διαφωνησουν η να συμφωνησουν, δεν εχει καμια σημασια για την επιστημη.

Στο κατω-κατω ο Joe Rogan εχει κανει μεγαλυτερα εγκληματα, οπως να φορτωσει τον εαυτο του και τους 5-6 εξισου μαπα φιλους του στον χωρο της stand-up κωμωδιας (Segura, Kreischer, Schaub κτλ).

Spoiler

 

 

17 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Πάντως ο Joe Rogan είναι και στο youtube... γιατί δεν φεύγει και απο'κει ο Neil Young;;

Οχι πλεον. Απο τοτε που πηγε στο spotify, τα podcasts σταματησουν να βγαινουν στο youtube, μερικα απο τα παλια επεισοδια διαγραφηκαν (αφου λογικα τα βουτηξε το spotify) ακομα και τα αποσπασματα βγαινουν με φειδω πλεον. Γι' αυτο ολοι αυτοι που τωρα τον εχουν σαν θεο με προφαση την ελευθερια του λογου και πετανε τα "woke", "cancel culture" κοκ, οταν ειχαν μαθει το deal με το spotify τον εβριζαν ως προσκυνημενο και αλλα ωραια. 

Ετσι ειναι η μοιρα του καθε Joe "με λενε Ριζο και οπως θελω τα γυριζω" Rogan. Την μια λες ποσο pc ειναι το stand up comedy και σε εχουν θεο, την αλλη "υποστηριζεις" την Schumer οτι δεν εκλεψε αστεια και σε λενε libcuck. Και πολλα αλλα σχετικα παραδειγματα απο το πλουσιο εργο εργο του αδιαμφισβητατα επιτυχημενου εμπορακου Rogan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, MrRush είπε

Τι δεν καταλαβαίνεις;

1) Βγαίνει ένας αμφιβόλου ιδιότητας και λέει ότι ξέρει το χψ πράγμα για μια κατάσταση όπως η πανδημία και ζητάει να τον πάρουν στα σοβαρά.

2) Κάποιοι χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα αν αυτά που λέει στέκουν, τον πιστεύουν και αγνοούν τις απόψεις ανθρώπων που είναι πιστοποιημένοι και ξέρουν για τι πράγμα μιλάνε.

3) Αυτοί, σε συνέχεια, πάνε νοσοκομείο και πεθάνουν ή έχουν χρόνιο κουσούρι που κατά μεγάλο ποσοστό δεν θα είχαν αν άκουγαν τους ειδικούς.

Σε αυτή την σειρά γεγονότων, αυτός που φταίει δεν είναι αυτός που βγήκε να πει την βλακεία του, φταίνε αυτοί που τον πίστεψαν.

Πιο απλό παράδειγμα. Βγαίνει ένας και λέει ότι είναι κλέφτης και ψεύτης και ότι αν τον ψηφίσεις δεν θα κάνει τίποτα από αυτά που υπόσχεται. Αν πάει ο κόσμος και τον ψηφίσει, μαζί και εσύ, ποιος φταίει; Φταίει αυτός που είναι ψεύτης και κλέφτης ή όσοι τον ψήφισαν;

Να σου θυμίσω ότι υποστηρίζεις ότι δεν πρέπει να υπάρχουν όρια τον λόγο…

αν “εσυ” είσαι ικανοποιημένος με έναν κλέφτη πολιτικό που μπαίνει στην βουλή ή με έναν τσαρλατάνο που βγαίνει και λέει ότι τα εμβόλια δεν κάνουν τίποτα και παίρνει κόσμο στον λαιμό του, εμένα μου περισσεύει…

ειναι εύκολο να κατηγορήσεις το θύμα, το βλέπουμε καθημερινά και σε όλες τις εκφράσεις της καθημερινότητας μας…

μήπως όλα τα παραπάνω δείχνουν ανθρώπου που δεν σέβεται την κοινωνία?

Αλήθεια γιατί όταν είπα για ελευθερία στο να κάνει ο κάθε ένας ότι θέλει το αρνήθηκες με αιτιολογία τον φόνο, εκεί τα θύματα δεν “φταίνε”?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Yoshi είπε

Αυτο ειναι ενα απο τα παρα πολλα που ειπε ο πιτερσον, δεν εχει στηριξει ολη τη λογικη του σε ενα νουμερο, ειναι κομματι αυτης, και αρκετα μικρο σχεδον μηδαμηνο.

Και να στο ρωτησω και απο την αλλη, ποσα εκατομμυρια πρεπει να πεθανουν για να πει καποιος οτι ο κουμουνισμος δεν εκανε τελικα καλο σε κανεναν παρα μονο στην ηγεσια? Ρητωρικη ερωτηση, και παλι μπραβο που φαιρνεις στοιχεια στο τραπεζι τουλαχιστον, οτι και να νομιζεις/πιστευεις.

 

Τον αριθμό αυτό τον επαναλαμβάνει σχεδόν κάθε φορά που μιλάει για το θέμα, τον έχω ακούσει από Έλληνες που τον έχουν ακούσει από αυτόν και τον έβαλε μετά στην εισαγωγή του 'αρχιπέλαγος γκουλαγκ' στο οποίο γράφει μπαρούφες ως δήθεν αυθεντία.

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα, τέτοιοι αριθμοί όχι μόνο είναι λάθος αλλά είναι υπεραπλουστεύσεις σύνθετων ζητημάτων που είναι πολύ πιο γκρίζα από όσο θα ήθελε κανείς να πιστεύει. Ιδιαιτέρως αν βρίσκεται στην αντίθετη πλευρά.

Είναι σαν να λες... "Ο τάδε είναι φασίστας, ίδιος με τον χίτλερ" ...είναι κενοί νοήματος. Περισσότερα λένε για αυτούς που λένε τον τάδε φασίστα (με προφανείς εξαιρέσεις όπως τους ντόπιους) παρά για το θέμα συζήτησης.

Δεν διαφωτίζουν κάτι, αντιθέτως είναι αυθαίρετες ιδεολογικές προσθέσεις αριθμών οι οποίες προήλθαν από ετερόκλητες αμφιλεγόμενες πολύπλοκες καταστάσεις.

  

47 λεπτά πριν, apostolisd είπε

- Συμφωνείς με τα επιστημονικά δεδομένα που παρουσιάστηκαν.
- Διαφωνείς με τα επιστημονικά δεδομένα αλλά δεν θεωρείς την προσέγγιση/άποψη αντιεπιστημονική.
- Θεωρείς τα δεδομένα και την άποψη μή επιστημονικά, αλλά δεν πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο θα πρέπει να λογοκρίνεται, επειδή στην τελική ο καθένας (ακροατής) είναι υπεύθυνος της κατανόησής του.
- Θεωρείς τα δεδομένα και την άποψη μή επιστημονικά, αλλά κάτω από καμία προϋπόθεση δεν θα ήσουν υπέρ λογοκρισίας.

Προφανώς (μπορεί να) υπάρχουν παραπάνω λόγοι και ο δικός σου να μην περιλαμβάνεται στους παραπάνω, περίπτωση στην οποία θα ήμουν εξίσου (αν όχι περισσότερο) περίεργος να τον ακούσω. Αν θα ήθελες να τον μοιραστείς θα με ενδιέφερε.

Ξανά συγνώμη για το offtopic και ελπίζω να είναι προφανές ότι δεν υπάρχει όρεξη αντιπαράθεσης :)

Νιώθω πως πήρες το πράγμα λες και είναι σε κενό αέρος. Δεν είναι. Όμως ας ψιλο-απαντήσω και θα επιστρέψω μετά σε αυτό που νιώθω πως είναι σημαντικότερο.

Υπάρχουν δύο διαφορετικά προβλήματα που θα μπορουσε κανείς να πει πως υπάρχουν...

(α) Οι άνθρωποι που καλεί και τα πράγματα που λένε.

(β) Αυτά που λέει ή κάνει/δεν κάνει ο ίδιος.

Ο Ρογκαν είναι φαινομενικά (παίζει τον ρόλο, δεν ξέρω η πραγματικότητα ποια είναι) του απλού ανθρώπου, αυτού που θα μπορούσε να εμπιστευτεί ο μέσος άνθρωπος. Ο μέσος ξυλουργός, αυτός που δουλεύει ντελίβερι, αποθήκη κλπ.

Αν δεις αυτά που του προσάπτουν αυτοί που τον κατηγορούν για αυτά που λέει ο ίδιος τότε θα βρεις μια πολύ πολύ light μορφή αυτών που θα άκουγες απ'τον θείο σου ή τον μπάμπη τον μηχανικό. Δεν ξέρω πως ορισμένοι άνθρωποι φαντάζονται την σκέψη του μέσου ανθρώπου αλλά νιώθω πως δεν θέλουν να την ακούνε καν, έστω και αν είναι ελάχιστα λάθος. Δεν θα μπορούσε αυτός ο άνθρωπος να είναι αισθητά πιο προσεκτικός πιστεύω εγώ.

Τώρα οι καλεσμένοι του απ'την άλλη πλευρά έχουν σε γενικές γραμμές ως target market τον ανθρωπότυπο που περιέγραψα παραπάνω. Αντι-φιλελεδες (αντι-woke κλπ) συνήθως, αλλά έχουν μια τάση προς την Δεξιά πλευρά των πραγμάτων. Εκεί μοιάζει να τους αφήνει να λένε ο,τι θέλουν.

Όπως και να'χει...

Αν προσέξεις όλοι όσοι σχολιάζουν και παίρνουν θέση εδώ μέσα το κάνουν με γνώμονα μια γενικότερη πολιτική θέση που έχουν.

Η δική μου θέση είναι πως βλέπω απ'εξω (απ'την θέση του παλαιο-αριστερού, όπως θα ονόμαζα τον εαυτό μου) έναν κουλτουρο-πόλεμο σε γενικές γραμμές ανάμεσα στους PMCδες (ή αλλιώς όπως τους ονομάζει ο pickety Brahmen left) και τους απλούς εργάτες που κάνουν εργασία χειρωνακτική. Οι PMCδες γουστάρουν τεχνοκρατία, αξιοκρατία και μικρο βελτιώσεις στα πλαίσια του συστήματος (lgbt, φεμινισμό κλπ) ενώ οι απλοί εργάτες δεν ξέρουν τι θέλουν... το μόνο που ξέρουν είναι πως δεν πάνε μια τους PMCδες και την σνομπίλα τους και πως η τσέπη και η ζωή τους έχει πάει στο διάολο τα τελευταία χρόνια.

Με λίγα λόγια θα ήθελα να το κόψουν και να κοιτάξουν προς τα αφεντικά.

Επίσης, νιώθω πως υπάρχει μια τάση στην Δύση που μας οδηγεί προς τον αυταρχισμό, μια τάση την οποία θρέφει η πλευρά των woke κλπ (νεο)φιλελεδων ...ως η ηγεμονική δύναμη της Δύσης. Οι Μαρξιστές κάθε μερικά χρόνια τυπικά λένε "τώρα ήρθε η μεγάλη κρίση που θα φέρει το τέλος..." κλπ, δεν είμαι τέτοιος. Ξεπροβάλουν δείγματα μιας μετάβασης σε μια νέα αρχή της οποίας ένας βασικός πυλώνας πολύ πιθανόν να είναι ο αυξημένος αυταρχισμός.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...