Προς το περιεχόμενο

Η Apple Music δηλώνει «We Love Neil» καθώς ο Neil Young αποσύρει τη μουσική του από το Spotify, το οποίο προτίμησε τον Joe Rogan


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Να σου θυμίσω ότι υποστηρίζεις ότι δεν πρέπει να υπάρχουν όρια τον λόγο…

αν “εσυ” είσαι ικανοποιημένος με έναν κλέφτη πολιτικό που μπαίνει στην βουλή ή με έναν τσαρλατάνο που βγαίνει και λέει ότι τα εμβόλια δεν κάνουν τίποτα και παίρνει κόσμο στον λαιμό του, εμένα μου περισσεύει…

ειναι εύκολο να κατηγορήσεις το θύμα, το βλέπουμε καθημερινά και σε όλες τις εκφράσεις της καθημερινότητας μας…

μήπως όλα τα παραπάνω δείχνουν ανθρώπου που δεν σέβεται την κοινωνία?

Αλήθεια γιατί όταν είπα για ελευθερία στο να κάνει ο κάθε ένας ότι θέλει το αρνήθηκες με αιτιολογία τον φόνο, εκεί τα θύματα δεν “φταίνε”?

Γιατί προσπαθείς να βάλεις λόγια που δεν είπα;

Αναφορά σε κείμενο

αν “εσυ” είσαι ικανοποιημένος με έναν κλέφτη πολιτικό που μπαίνει στην βουλή ή με έναν τσαρλατάνο που βγαίνει και λέει ότι τα εμβόλια δεν κάνουν τίποτα και παίρνει κόσμο στον λαιμό του, εμένα μου περισσεύει…

Ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο

Αναφορά σε κείμενο

ειναι εύκολο να κατηγορήσεις το θύμα, το βλέπουμε καθημερινά και σε όλες τις εκφράσεις της καθημερινότητας μας…

Νομίζω πως έχεις μπερδέψει το τι είναι θύμα και τι όχι. Αν κάποιος κάνει συνειδητές επιλογές χωρίς να τσεκάρει τίποτα και στο τέλος απογοητεύεται ή παθαίνει κάτι που δεν θα πάθαινε αν είχε έστω και λίγο τον νου του, τότε δεν είναι θύμα, είναι χαζός. 

Αναφορά σε κείμενο

μήπως όλα τα παραπάνω δείχνουν ανθρώπου που δεν σέβεται την κοινωνία?

Ωραίο συμπέρασμα... not

Αναφορά σε κείμενο

 Αλήθεια γιατί όταν είπα για ελευθερία στο να κάνει ο κάθε ένας ότι θέλει το αρνήθηκες με αιτιολογία τον φόνο, εκεί τα θύματα δεν “φταίνε”?

Δείξε μου που είπα κάτι τέτοιο; Διαβάζεις ότι θες μου φαίνεται.

Είπα ξεκάθαρα ότι "Αν κάποιος πει ότι θέλει να σκοτώσει τον πρόεδρο της Αμερικής ΔΕΝ σημαίνει ότι θα το κάνει κιόλας. Τα λόγια είναι λόγια, μπορείς να λες ότι ΌΤΙ θες και ας είσαι μισητός σε όλους, το θέμα είναι ότι με τα λόγια δεν μπορείς να προκαλέσεις κακό σε κόσμο που έχει μυαλό και σκέφτεται πριν κάνει πράξη όσα του είπε κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Glikos είπε

Προσωπικά διαφωνώ με τον τρόπο που βλέπεις τον Peterson αλλά οκ αυτή είναι η άποψη που έχεις σχηματίσει, καλώς ή κακώς.

Το ότι οι κοινωνίες έχουμε προχωρήσει ναι, αλλά σε κάποια θέματα όχι απαραίτητα προς το καλύτερο.

Και για να κλείσω το οφ τοπικ, βλέπω ότι έφερε αναστάτωση στο τσατ ο Jordan. :)

Φυσικά και έφερε. Είναι της συνομοταξία των ανθρώπων που βγάζουν χρήματα με το να προβοκάρουν κόσμο για να αποκτούν φανατικό κοινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liberostelios είπε

Φυσικά και έφερε. Είναι της συνομοταξία των ανθρώπων που βγάζουν χρήματα με το να προβοκάρουν κόσμο για να αποκτούν φανατικό κοινό.

Αν αυτή είναι η γνώμη σου για τον Peterson τότε δεν υπάρχει σωτηρία για διάλογο.

Καλή συνέχεια :)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Glikos είπε

Αν αυτή είναι η γνώμη σου για τον Peterson τότε δεν υπάρχει σωτηρία για διάλογο.

Καλή συνέχεια :)

Ρε'συ @Glikos δηλαδή έλεος πάντως που είσαι κατά του canceling κλπ αλλά όταν πάει κάποιος να κάνει διάλογο εσύ έχεις δυο modes... (α) πετάς ένα κάρο ονομάτα ή βίντεο ...λες και αυτό σημαίνει κάτι. (β) Χαιρετάς και λες πως δεν υπάρχει λόγος για συζητηση. 

Αν δεν υπάρχει λόγος για συζήτηση τότε τι κάνεις εδώ μέσα;; Σε τι συμμετέχεις;;; ...σε συλλογικούς μονολόγους;; 

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Ρε'συ @Glikos δηλαδή έλεος πάντως που είσαι κατά του canceling κλπ αλλά όταν πάει κάποιος να κάνει διάλογο εσύ έχεις δυο modes... (α) πετάς ένα κάρο ονομάτα ή βίντεο ...λες και αυτό σημαίνει κάτι. (β) Χαιρετάς και λες πως δεν υπάρχει λόγος για συζητηση. 

Αν δεν υπάρχει λόγος για συζήτηση τότε τι κάνεις εδώ μέσα;; Σε τι συμμετέχεις;;; ...σε συλλογικούς μονολόγους;; 

Σου φαίνεται για συζήτηση αυτό που γίνεται εδώ?

 

Ναι με επηρέασε ο φίλος σου ο Jordan. Το γλέντησε το νήμα ο μπαγάσας.

lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, MrRush είπε

Τα λόγια είναι λόγια, μπορείς να λες ότι ΌΤΙ θες και ας είσαι μισητός σε όλους, το θέμα είναι ότι με τα λόγια δεν μπορείς να προκαλέσεις κακό σε κόσμο που έχει μυαλό και σκέφτεται πριν κάνει πράξη όσα του είπε κάποιος.

Πόσο γνωρίζεις από ιστορία? Πόσες φορές δεν έχουμε διαβάσει για σφαγές που ξεκίνησαν από απλές συγκεντρώσεις οπαδών?

Και στην τελική ακόμα δεν κατάλαβα τι κέρδος μπορεί να έχει και πόσο “ανεπτυγμένη” μπορεί να είναι μια κοινωνία από την διασπορά ψευδών ειδήσεων και παραπληροφόρησης και μάλιστα όταν αυτές βάζουν σε κίνδυνο την ζωή των πολιτών της???

ΥΓ: τα υπόλοιπα τα παρέλειψα γιατί είναι εκεί και ο κάθε ένας μπορεί να τα διαβάσει και να κρίνει…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Glikos είπε

Σου φαίνεται για συζήτηση αυτό που γίνεται εδώ?

 

Ναι με επηρέασε ο φίλος σου ο Jordan. Το γλέντησε το νήμα ο μπαγάσας.

lol

Να σε ρωτήσω από περιέργεια τι δουλειά κάνεις;; Θέλω να δω πόσο τα πράγματα πέφτουν μέσα στο μοντέλο που παρέθεσα σε προηγούμενη μου ανάρτηση. Σίγουρα δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι βέβαια αλλά σε γενικές γραμμές ισχύει φαντάζομαι.

Ωραίος πάντως ο Τζο στην απάντηση που έδωσε.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Να σε ρωτήσω από περιέργεια τι δουλειά κάνεις;; Θέλω να δω πόσο τα πράγματα πέφτουν μέσα στο μοντέλο που παρέθεσα σε προηγούμενη μου ανάρτηση. Σίγουρα δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι βέβαια αλλά σε γενικές γραμμές ισχύει φαντάζομαι.

Ωραίος πάντως ο Τζο στην απάντηση που έδωσε.

Δεν έχει σημασία η δουλειά μου. Αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι. Όλοι απρόσωποι είμαστε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Glikos είπε

Δεν έχει σημασία η δουλειά μου. Αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι. Όλοι απρόσωποι είμαστε εδώ.

Μην δώσεις λεπτομέρειες δεν είναι απαραίτητο. Όμως σε γενικές γραμμές έπεσα μέσα;; Δουλεύεις περισσότερο με το σώμα σου παρά με το κεφάλι σου( π.χ. excel, word, προγραμματισμός, management κλπ);; ή/και δεν έχεις ανώτερη εκπαίδευση;;

edit: Εγώ φταίω που περίμενα απάντηση... το ξέρω.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sanjuro είπε

Μην δώσεις λεπτομέρειες δεν είναι απαραίτητο. Όμως σε γενικές γραμμές έπεσα μέσα;; Δουλεύεις περισσότερο με το σώμα σου παρά με το κεφάλι σου( π.χ. excel, word, προγραμματισμός, management κλπ);; ή/και δεν έχεις ανώτερη εκπαίδευση;;

Φίλτατε δεν βγάζεις νόημα.

Το πουλί μου δουλεύω, είμαι συνοδός.

λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Νιώθω πως πήρες το πράγμα λες και είναι σε κενό αέρος. Δεν είναι. Όμως ας ψιλο-απαντήσω και θα επιστρέψω μετά σε αυτό που νιώθω πως είναι σημαντικότερο.

Υπάρχουν δύο διαφορετικά προβλήματα που θα μπορουσε κανείς να πει πως υπάρχουν...

(α) Οι άνθρωποι που καλεί και τα πράγματα που λένε.

(β) Αυτά που λέει ή κάνει/δεν κάνει ο ίδιος.

Ο Ρογκαν είναι φαινομενικά (παίζει τον ρόλο, δεν ξέρω η πραγματικότητα ποια είναι) του απλού ανθρώπου, αυτού που θα μπορούσε να εμπιστευτεί ο μέσος άνθρωπος. Ο μέσος ξυλουργός, αυτός που δουλεύει ντελίβερι, αποθήκη κλπ.

Αν δεις αυτά που του προσάπτουν αυτοί που τον κατηγορούν για αυτά που λέει ο ίδιος τότε θα βρεις μια πολύ πολύ light μορφή αυτών που θα άκουγες απ'τον θείο σου ή τον μπάμπη τον μηχανικό. Δεν ξέρω πως ορισμένοι άνθρωποι φαντάζονται την σκέψη του μέσου ανθρώπου αλλά νιώθω πως δεν θέλουν να την ακούνε καν, έστω και αν είναι ελάχιστα λάθος. Δεν θα μπορούσε αυτός ο άνθρωπος να είναι αισθητά πιο προσεκτικός πιστεύω εγώ.

Τώρα οι καλεσμένοι του απ'την άλλη πλευρά έχουν σε γενικές γραμμές ως target market τον ανθρωπότυπο που περιέγραψα παραπάνω. Αντι-φιλελεδες (αντι-woke κλπ) συνήθως, αλλά έχουν μια τάση προς την Δεξιά πλευρά των πραγμάτων. Εκεί μοιάζει να τους αφήνει να λένε ο,τι θέλουν.

Όπως και να'χει...

Αν προσέξεις όλοι όσοι σχολιάζουν και παίρνουν θέση εδώ μέσα το κάνουν με γνώμονα μια γενικότερη πολιτική θέση που έχουν.

Η δική μου θέση είναι πως βλέπω απ'εξω (απ'την θέση του παλαιο-αριστερού, όπως θα ονόμαζα τον εαυτό μου) έναν κουλτουρο-πόλεμο σε γενικές γραμμές ανάμεσα στους PMCδες (ή αλλιώς όπως τους ονομάζει ο pickety Brahmen left) και τους απλούς εργάτες που κάνουν εργασία χειρωνακτική. Οι PMCδες γουστάρουν τεχνοκρατία, αξιοκρατία και μικρο βελτιώσεις στα πλαίσια του συστήματος (lgbt, φεμινισμό κλπ) ενώ οι απλοί εργάτες δεν ξέρουν τι θέλουν... το μόνο που ξέρουν είναι πως δεν πάνε μια τους PMCδες και την σνομπίλα τους και πως η τσέπη και η ζωή τους έχει πάει στο διάολο τα τελευταία χρόνια.

Με λίγα λόγια θα ήθελα να το κόψουν και να κοιτάξουν προς τα αφεντικά.

Επίσης, νιώθω πως υπάρχει μια τάση στην Δύση που μας οδηγεί προς τον αυταρχισμό, μια τάση την οποία θρέφει η πλευρά των woke κλπ (νεο)φιλελεδων ...ως η ηγεμονική δύναμη της Δύσης. Οι Μαρξιστές κάθε μερικά χρόνια τυπικά λένε "τώρα ήρθε η μεγάλη κρίση που θα φέρει το τέλος..." κλπ, δεν είμαι τέτοιος. Ξεπροβάλουν δείγματα μιας μετάβασης σε μια νέα αρχή της οποίας ένας βασικός πυλώνας πολύ πιθανόν να είναι ο αυξημένος αυταρχισμός.

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την αναλυτική (ως αναμενόταν) απάντηση.

Ναι, έχεις δίκιο, τα κενά αέρος μου αρέσουν, επειδή πιστεύω ότι κάποιες φορές, όταν η αλήθεια είναι πολύπλοκη, είναι ο μόνος τρόπος να παραμείνεις αντικειμενικός και να βγάλεις προσωπικά (και όχι μόνο) συμπεράσματα. Σίγουρα είναι και ένας τρόπος ώστε έντεχνα να παρουσιάσεις τα γεγονότα όπως σε συμφέρει, αλλά δεν είναι ο σκοπός μου και ελπίζω να μην το πήρες έτσι.

Επίσης συμφωνώ στο διαχωρισμό που κάνεις μεταξύ (α) και (β), όπως και στον κουλτουροπόλεμο που αναφέρεις, του οποίου η μελλοντική πορεία ειλικρινά με τρομάζει.

Θα με ενδιέφερε να συζητήσουμε αυτό που λες περί της τάσης που οδηγεί σε αυταρχισμό, αλλά εκεί και αν θα ξέφευγε το offtopic.

Αλλά για να επανέλθω στο αρχικό μου ερώτημα, δεν κατάλαβα για ποιόν λόγο θα ήσουν κατά του να κατέβουν τα συγκεκριμένα (2;) επεισόδια, εκτός αν αναφερόσουν εκεί με το "Με λίγα λόγια θα ήθελα να το κόψουν και να κοιτάξουν προς τα αφεντικά." (που δεν νομίζω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apostolisd είπε

Αλλά για να επανέλθω στο αρχικό μου ερώτημα, δεν κατάλαβα για ποιόν λόγο θα ήσουν κατά του να κατέβουν τα συγκεκριμένα (2;) επεισόδια, εκτός αν αναφερόσουν εκεί με το "Με λίγα λόγια θα ήθελα να το κόψουν και να κοιτάξουν προς τα αφεντικά." (που δεν νομίζω).

Αυτοί που κυνηγάνε τον Ρόγκαν (δεν είναι η πρώτη φορά) είναι σε γενικές γραμμές PMCδες. Άνθρωποι που πιστεύουν πως όλα θα ήταν φανταστικά φτάνει να διορθώναμε την παραπληροφόρηση στο internet. Όμως... 

(α) Ούτε είναι εκεί κάποιο απ'τα κύρια προβλήματα τούτου του κόσμου  ούτε του διαδικτύου συγκεκριμένα (Μάλιστα γνώμη μου είναι πως μακράν το κύριο πρόβλημα του internet είναι τα echo chamber, βέβαια όλο το monatization του διαδικτύου προς τα εκεί πάει) 

(β) Ούτε θα διορθώναμε κάτι αν αφαιρούσαμε τις απόψεις ενός φαινομενικά μέσου απλού ανθρώπου.

Οι PMCδες είναι διορθωτές εκ φύσεως. Είναι αυτοί που θα τους κάνεις αλάνθαστη όσων αφορά το περιεχόμενο ανάλυση 10 σελίδες πάνω σε ένα θέμα και θα σου βρουν 5 ορθογραφικά ώστε να τα δει το peer-group τους για να σε βγάλουν απ'την μέση ως κάποιον ανεκπαίδευτο(outgroup). Όσο inclusive και αν είναι σε ορισμένες μειονότητες τόσο δεν είναι στους πολλούς, στις μάζες κλπ.

Μάλλον είναι προφανές που το πάω... Δεν νιώθω πως αυτή η λογική γενικότερα είναι δημοκρατική λογική. Είναι βαθιά αντιδημοκρατική και ελιτίστικη. Αυτά βλέπουν οι της άλλης πλευράς και δεν τους πάνε μια. Δεν ξέρουν ακριβώς γιατί, λειτουργούν περισσότερο με το θυμικό, αλλά δεν τους πάνε μια.

Βασικά όλη η Ε.Ε. έχει οικοδομηθεί με αυτή την λογική, στην βάση της είναι αντιδημοκρατική η Ε.Ε. ...όπως είναι και η ιδεολογία του νεοφιλελευθερισμού. Αν διαβάσεις τους θεωρητικούς π.χ. το βιβλίο του Quinn Slobodian για την Ευρωπαϊκη πλευρά των θεωρητικών του νεοφιλελευθερισμού 'Globalists: The end of empire and the birth of neoliberalism' ή το 'Undoing the demos' της Wendy Brown το οποίο είναι βασισμένο στις διαλέξεις του Φουκώ για τον νεοφιλελευθερισμό σε αυτό το συμπέρασμα φτάνεις. Υπάρχουν και άλλα βιβλία που μιλάνε για το θέμα π.χ. το Ruling the void του Peter Mair.

Οπότε σε αυτό το πλαίσιο και βλέποντας πως υπάρχει μια τάση προς τον αυταρχισμό όπως προ-είπα  είμαι αρνητικός.

Αν το πλαίσιο ήταν διαφορετικό π.χ. ΜαζικοΔημοκρατία των 70s τότε δεν θα με ένοιαζε καν ...αλλά εδώ έχουμε μια πλευρά που πασχίζει να βρει εκπροσώπηση στον δημόσιο λόγο (δεν είχε καν εκπροσώπηση πουθενά πριν ~5 χρόνια) και βρίσκει δυστυχώς μόνο σε περιπτώσεις όπως αυτή του Τζο Ρογκαν ή του Τζόρνταν Πιτερσον ή του Τραμπ. (Με τον Τζο να είναι ΠΟΛΥ πιο συμπαθητικός για'μενα απ'τους άλλους δύο)

Βασικά όσο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο υπέρ του Τζο γίνομαι. Ιδιαιτέρως μετά το instagram video του όπου είπε πως θα κάνει διορθωτικές κινήσεις και θα μάθει απ'την κριτική και τα λάθη του.

 

 

Άσε που δεν το πιστεύω πως τους πειράζουν πραγματικά αυτά που λέει, σίγουρα όχι τόσο όσο υποστηρίζουν. Νιώθω πως παίζει πολύ ψυχολογία δηλαδή: ingroup/outgroup στην περίπτωση αυτή.

Όλα αυτά χωρίς καν να μπω στην σχετική συζήτηση περί vaxxed/unvaxxed ingroup/outgroup που έχει δημιουργηθεί και τα όχι λίγα αρνητικά αυτού. Στα πάντα το ίδιο πρόβλημα διαίρει και βασίλευε.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω   θα  προτεινω  απο  αυριο   απαγγελια   του   "MEIN  KAMPF"  σε  ολα  τα  μμε   ετσι  για  να   δω   αντιδρασεις...

Και  γενικοτερα   κηρυγματα   μισους   φυλετικα, θρησκευτικα, ταξικα  κλπ.

Επισης   κηρυγματα   δικαιωματιστων   κτηνοβατων  και  παιδεραστων...

Ολοι   εχουμε  τα  ιδια  δικαιωματα   στην  ζωη....ετσι  δεν  ειναι?

Η  μηπως  οχι?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα αναφορικά με τις ελευθερίες είναι πιό απλά από όσο πιστεύουν κάποιοι.

Σε ένα κοινωνικό σύνολο, η ατομική ελευθερία και τα δικαιώματα σταματάνε εκεί που αρχίζουν των άλλων.

Για θέματα που άπτονται της δημόσιας υγείας, το τί λές έχει τεράστια σημασία, διότι εμμέσως πλήν σαφώς, παίρνεις στα χέρια σου τις ζωές αυτών που σε ακούνε.

Αναφορικά με την πανδημία, πολλοί άνθρωποι σήμερα δεν βρίσκονται στη ζωή, επειδή πίστεψαν τον Α ή τον Β και δεν προστάτεψαν τους εαυτούς τους.

Στο τέλος της ημέρας όλα έχουν να κάνουν με το αίσθημα κοινωνικής ευθύνης του καθενός μας.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...