Προς το περιεχόμενο

Η Apple Music δηλώνει «We Love Neil» καθώς ο Neil Young αποσύρει τη μουσική του από το Spotify, το οποίο προτίμησε τον Joe Rogan


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Sanjuro γενικά μήπως θα έπρεπε να έβλεπες τα πράγματα λίγο πιο ενεργά και όχι σαν ένας παρατηρητής? Στο λέω γιατί στα 9 από τα 10 αναφέρεις το ingroup/outgroup που ενώ στην αρχή ήταν όντως κουδουνάκι πλέον έχει καταντήσει ότι και η πλουτοκρατία στις ομιλίες των συντρόφων…

ξανά λέω σε μια κατάσταση όπως και η σημερινή το να λέμε ότι αν δεν είχαμε αυτό το σύστημα και είχαμε κάποιο άλλο θα είχαμε καλύτερο αποτέλεσμα είναι θεωρία… πραγματικά και με σημερινά δεδομένα τι θα έπρεπε να γίνει πλην του εμβολιασμού, των μέτρων προστασίας και της προσπάθειας λειτουργία του συστήματος υγείας? Προσοχή δεν μιλάω αν και πως εφαρμόστηκαν αλλά αν όντως αυτή είναι η ενδεχόμενη λύση του προβλήματος…

@golden33Εχεις απόλυτο δίκιο σε ότι γράφεις, μόνο που εγώ όπως είπα και παλιότερα σχολιάζω και βλέπω το θέμα καθαρά κοινωνικά και προσπαθώ να μην πολιτικοποιήσω το θέμα… 

ΥΓ: Σορρυ και για τους δυο σας για τα σύντομα μηνύματα μου, αλλά είναι στην δουλειά… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

@Sanjuro γενικά μήπως θα έπρεπε να έβλεπες τα πράγματα λίγο πιο ενεργά και όχι σαν ένας παρατηρητής? Στο λέω γιατί στα 9 από τα 10 αναφέρεις το ingroup/outgroup που ενώ στην αρχή ήταν όντως κουδουνάκι πλέον έχει καταντήσει ότι και η πλουτοκρατία στις ομιλίες των συντρόφων…

Αν αυτό βλέπω αυτό γράφω. Δυστυχώς ή ευτυχώς η επιστήμη της ψυχολογίας έχει βγει σε κάποια συμπεράσματα όσων αφορά το πως λειτουργούμε ως ζώα. Πολλά απ'τα θέματα που δείχνεις να προτεραιοποιείς και εσύ (αντιρατσισμός, lgbt δικαιώματα, αποδοχή της διαφορετικότητας κλπ) πάλι εξηγούνται σε τεράστιο βαθμό απ'το φαινόμενο ingroup/outgroup. Καταλαβαίνω βέβαια πως μπορεί να ξενίζουν τέτοια πράγματα όπως μπορεί να ξενίζει το PMC που γράφω κατά καιρούς. Αν διαφωνείς, όπου διαφωνείς... μπορείς εστιασμένα να απαντήσεις.

Αναφορά σε κείμενο

ξανά λέω σε μια κατάσταση όπως και η σημερινή το να λέμε ότι αν δεν είχαμε αυτό το σύστημα και είχαμε κάποιο άλλο θα είχαμε καλύτερο αποτέλεσμα είναι θεωρία… πραγματικά και με σημερινά δεδομένα τι θα έπρεπε να γίνει πλην του εμβολιασμού, των μέτρων προστασίας και της προσπάθειας λειτουργία του συστήματος υγείας? Προσοχή δεν μιλάω αν και πως εφαρμόστηκαν αλλά αν όντως αυτή είναι η ενδεχόμενη λύση του προβλήματος…

Δεν μοιάζεις να καταλαβαίνεις το γεγονός πως η  προτεραιοποίηση των πραγμάτων είναι απ'τα σημαντικότερα ζητήματα, μόνο αυτό αν άλλαζες (τίποτα απολύτως άλλο) θα έβλεπες εντελώς διαφορετική προσέγγιση. Όπως και να'χει, έλα πιάσε...

  • Κάθε εμπλεκόμενη επιτροπή έχει ανοιχτές διαδικασίες και είναι κατάλληλα στελεχωμένη. (Όταν κάτι επηρεάζει όλες τις πτυχές της κοινωνίας θέλει πληθώρα απ'τις διάφορες πτυχές της επιστήμης) Γενικά είναι ενεργά ενάντια σε οτιδήποτε είναι/φαίνεται για οποιονδήποτε λόγο κρυφό ή περίεργο.
  • Ερωτήσεις κυριολεκτικά από κάθε μέσο ενημέρωσης, κόμματα που δεν ανήκουν στην κυβέρνηση, καθημερινούς πολίτες κ.λπ. που απαντώνται τακτικά. Οι συνεντεύξεις τύπου στην περίπτωση της Ελλάδας ήταν αρκετά ελεγχόμενες και κλειστές κλπ κλπ αποτέλεσμα αυτού, τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες, ήταν ένας εκκωφαντικός μονόλογος. Δεν θέλουμε μονόλογο λες και βγάζουμε ανακοινώσεις στην Βόρεια Κορέα.
  • Δεν κλείνεις το κοινοβούλιο, δεν απαγορεύεις διαμαρτυρίες, διαδηλώσεις κλπ.
  • Βάζεις το εξής πρώτη προτεραιότητα... Ξοδεύεις χρήματα, πολλά πολλά ατελείωτα χρηματικά ποσά για να ενισχύσεις το δημόσιο σύστημα υγείας (όλες τις πτυχές του γιατί δεν είναι οι ΜΕΘ και η στελέχωση τους το μόνο θέμα), αναλαμβάνεις αμέσως τον έλεγχο κάθε χρήσιμης ιδιωτικής κλινικής (και μοιράζεις κάποιες αποζημιώσεις), ενισχύεις τα μέσα μαζικής μεταφοράς κλπ κλπ π.χ. αυτό θα έμοιαζε στους τηλεοπτικούς δέκτες όπως μάλλον έμοιαζε στην αρχή στην Κίνα, όπου έγινε σε τηλεοπτική μετάδοση η κατασκευή νέου νοσοκομείου.
  • Συμπεριλαμβάνεις την κοινωνία με όποιο τρόπο μπορείς στην διαδικασία. Πρόσληψη ανέργων για την ενημέρωση των ανθρώπων, φροντίδα ηλικιωμένων κλπ, έλεγχος ξενοδοχείων (και λοιπών χώρων) για να υπάρχουν μέρη όπου τα άτομα που είναι άρρωστα μπορούν εύκολα να απομονωθούν από τους άλλους (στην χώρα μας όχι μόνο λόγω κρίσης αλλά επειδή οι οικογενειακές σχέσεις είναι στενές και εν μέρει παράδοση τεράστιες οικογένειες ζουν μαζί και είναι δύσκολο να απομονωθείς όταν ξέρεις ότι είσαι άρρωστος ή νομίζεις ότι μπορεί να είσαι άρρωστος) κλπ κλπ.
  • Εάν κάνει η πολιτεία κάτι που μοιάζει έστω και ελάχιστα με χουντική μπότα τότε.... (α) Το κάνει μόνο αφού ζητήσει από τους πολίτες να συμμορφωθούν με σεβασμό και επανειλημμένα, πει πως θα χρειαστεί να το κάνει εκ των προτέρων, εξηγήσει γιατί το κάνει κλπ. Είναι σαν την διαφορά ανάμεσα στον γονέα που είναι αυταρχικός και σε αυτόν που βάζει κανόνες και όρια. Η διαφορά δεν είναι μικρή. (β) Το κάνει με σεβασμό και κατάλληλα εκπαιδευμένο προσωπικό.
  • Γενικά προσπαθούμε όσα κίνητρα δοθούν να είναι με θετικό πρόσημο περισσότερο από αρνητικό. Επίσης... όχι εμείς και εσείς, ingroup/outgroup κλπ αλλά όλοι μαζί ενάντια στο πρόβλημα.

Φτάνουν αυτά;;

Ξέρω, ξέρω... <insert here "ρεαλιστική" απάντηση>.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sanjuro

Νιώθω ότι θέλεις με το ζόρι να διαφωνήσουμε. Πραγματικά συμφωνώ σε τεράστιο βαθμό με τις προτάσεις σου. Με μια γρήγορη ανάγνωση, δε μου έμεινε κάτι πάνω στο οποίο να θέλω να διαφωνήσω.

Ρωτάς παραπάνω “Πρέπει να ομολογήσω πως δεν ξέρω που την βρίσκετε γενικότερα αυτή την αυθεντική, 100% pure unadulterated τεχνοκρατία στην οποία αναφέρεστε. Μετά εγώ είμαι ο θεωρητικός.”

Στην προκειμένη περίπτωση, το παγκόσμιο ιατρικό consensus έχει αποφανθεί καταφανώς, ώστε να μπορεί κάποιος σχετικά εύκολα να χαρακτηρίσει απόψεις που ειπώθηκαν χωρίς εναντίωση, ενημέρωση ή συζήτηση στα εν λόγω 2 επεισόδια “επικίνδυνες για τη δημόσια υγεία”. Αυτό νομίζω είναι κοινά αποδεκτό.
Το να πιστεύει κάποιος ότι τέτοιες απόψεις, σε ένα μέσο που έχει κόψει 20k (κατά τα επίσημα λεγόμενά τους) αντίστοιχα podcasts, δεν ανήκει στην ίδια κατηγορία παραπληροφόρησης, είναι ασυνεπές. Θα έπρεπε τότε λοιπόν να κατηγορείς το Spotify που δεν κατέβασε αυτά που φέρνουν λεφτά, ως ελίτ που χρησιμοποιεί την ηθική της λογοκρισίας της παραπληροφόρησης ανάλογα με το $.

Αλλά και να διαφωνείς σε αυτό, το σημαντικό είναι να καταλάβεις ότι κ ας διαφωνούμε εδώ, δε σημαίνει ότι διαφωνούμε σε όλα τα άλλα πολιτικο/οικονομικο/κτλ θέματα ώστε να προβείς σε χαρακτηρισμούς που μπορεί να μην ευσταθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Δυστυχώς ή ευτυχώς η επιστήμη της ψυχολογίας έχει βγει σε κάποια συμπεράσματα όσων αφορά το πως λειτουργούμε ως ζώα.

Ενδιαφέρον, το ένστικτο έγινε χαρακτηρισμός… αυτό βέβαια μόνο όταν μας συμφέρει και μειώνει τον συνομιλητή μας…

 

44 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Καταλαβαίνω βέβαια πως μπορεί να ξενίζουν τέτοια πράγματα όπως μπορεί να ξενίζει το PMC που γράφω κατά καιρούς. Αν διαφωνείς, όπου διαφωνείς... μπορείς εστιασμένα να απαντήσεις.

Να διαφωνήσω? Σε τι? Στο τσουβάλιασμα και ότι τα πάντα τα βλέπεις δυαδικά? Το ότι όλα σου τα γραπτά παίζουν πάνω σε αυτό το μοτίβο που κατηγορείς τους άλλους? Το ότι το παίζεις και καλά ανώτερος νομίζοντας ότι είσαι παρατηρητής παίδων που μαλώνουν? 
 

Στο δεύτερο κομμάτι του post σου συμφωνώ… αυτά θα βελτίωναν την κατάσταση αλλά δεν κόβω και το χέρι μου ότι θα μείωναν στο ελάχιστο τους αντιεμβολιαστες…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ενδιαφέρον, το ένστικτο έγινε χαρακτηρισμός… αυτό βέβαια νονό όταν μας συμφέρει και μειώνει τον συνομιλητή μας…

Να διαφωνήσω? Σε τι? Στο τσουβάλιασμα και ότι τα πάντα τα βλέπεις δυαδικά?

Το ότι όλα σου τα γραπτά παίζουν πάνω σε αυτό το μοτίβο που κατηγορείς τους άλλους? Το ότι το παίζεις και καλά ανώτερος νομίζοντας ότι είσαι παρατηρητής παίδων που μαλώνουν?

Δεν θεωρώ την λέξη "ζώα" χαρακτηρισμό, ιδιαιτέρως αφού βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Μπορεί να μην σου αρέσει, να σου αρέσει περισσότερο η λέξη "ένστικτό" όμως αυτό δεν σημαίνει κάτι. Ούτε καν είναι η ουσία των πραγμάτων που έγραψα.

Δεν υπάρχει καλύτερη τακτική απ'το διαίρει και βασίλευε. Οπότε ναι... σε γενικές γραμμές βλέπω δύο πλευρές να μαλώνουν με αποτέλεσμα να μην δίνουν τόσο σημασία στους πλουσίους, ελίτ, ολιγάρχες κλπ. (Μάλιστα δεν είναι δυαδικό αυτό αν προσέξεις) Ξανά και ξανά και ξανά και ξανά το ίδιο έργο. Διαφωνείς κάπου;; Δεν είναι έτσι;; Είσαι ελεύθερος να απαντήσεις με επιχειρήματα στα δικά μου.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, apostolisd είπε

Στην προκειμένη περίπτωση, το παγκόσμιο ιατρικό consensus έχει αποφανθεί καταφανώς, ώστε να μπορεί κάποιος σχετικά εύκολα να χαρακτηρίσει απόψεις που ειπώθηκαν χωρίς εναντίωση, ενημέρωση ή συζήτηση στα εν λόγω 2 επεισόδια “επικίνδυνες για τη δημόσια υγεία”.

Μία ερώτηση γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το συγκεκριμένο podcast. Στα συγκεκριμένα δύο επεισόδια που αναφέρεσαι, ποιους είχε καλεσμένους-ομιλητές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sanjuro Τα τρια πρωτα points που αναφερεις σχετιζονται με κοινοτυπες συνδικαλιες (συγγνωμη για τον ορο, αλλα δεν μου ερχεται αλλος καταλληλοτερος). Οχι, ψυχολογοι, φιλολογοι, οικονομολογοι, μαθηματικοι, μηχανικοι, υδραυλικοι κτλ δεν εχουν δουλεια σε επιτροπη για αντιμετωπιση της πανδημιας. Θα μπορουσες να πεις η επιτροπη να ανακοινωνει τις αποφασεις της (με οποιο τροπο τις παιρνουν οι σχετικοι ειδικοι που ξερουν) και η κυβερνηση στην συνεχεια τις οποιες αποφασεις παιρνει σε πολιτικο πλαισιο και εκει να φαινεται κατα ποσο διαφοροποιειται. Δεν ειναι συνελευση πρωτοβαθμιου σωματειου να αρχισουν τα "σου πα, μου πες", "βαλε αυτο, βγαλε αυτο" και να καθομαστε με τις ωρες να συνδιαμορφωσουμε κοινο πλαισιο.

Στα αλλα 2 εννοειται δεν διαφωνω, ιδιως αυτο με την προσληψη ανεργων αλλα δεν πιστευω οτι θα ελυνε το προβλημα. Ασε που απο την προσληψη μεχρι την σωστη εκπαιδευση ωστε να εχουν ενα καποιο υποτυπωδες επιστημονικο υποβαθρο για την ενημερωση σε θεματα υγειας, θα ειχαμε περασει στην ενδημικη φαση του ιου. Πιο ευκολο θα ηταν να τους κανει ελεγκτες να σαρωσουν τα μαγαζια που σε τρομακτικο βαθμο δεν τηρουν τα μετρα. Αλλα και παλι θα αρχιζαν οι "φαγουρες" σε καποιους τυπου: "κανετε τον κοσμο μπατσους", "πιανετε τον μικρο και αφηνετε τους μεγαλους" και αλλα κλασικα εικονογραφημενα.

Επισης η σχετικοποιηση της χουντας και ο συσχετισμος με τις μασκουλες και τα green pass καταντανε τουλαχιστον κουραστικα και αστεια.

Αναφορά σε κείμενο

Στα συγκεκριμένα δύο επεισόδια που αναφέρεσαι, ποιους είχε καλεσμένους-ομιλητές?

Αυτο με τα δυο μονο επεισοδιο εχει γινει θεμα και ειναι παραπλανητικο. Πριν το συμβαν με τον Neil Young, ο Rogan ειχε κολλησει covid και μαντεψτε, ο γιατρος του του ειχε συστησει ιβερμεκτινη (συν αλλα φαρμακα εγκεκριμενα για θεραπεια covid). Απο τοτε που ξεσπασε η πανδημια εκανε αντιεπιστημονικα σχολια σχετικα με καθε ασχετο καλεσμενο (θυμαμαι μεχρι και επεισοδιο με τον Tony Hawk). Εκανε επισης retweet καθε επιστημονα που πηγαινε κοντρα στο γενικοτερο επιστημονικο consensus.

Ο Rogan απλα πιστευει απο την πρωτη στιγμη σε μια εναλλακτικη αντι-επιστημονικη θεωρια για την πανδημια, σαφως καμια σχεση με 5G και τα λοιπα τυπου Novak. Απλα αποδεικνυεται εντελως κοτα να βγει να το πει στα ισια και κρυβεται πισω απο 2 συγκεκριμενους καλεσμενους και την αναγκη να ακουγονται ολες οι αποψεις κτλ.

Επεξ/σία από Clytoceyx
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

@Sanjuro Τα τρια πρωτα points που αναφερεις σχετιζονται με κοινοτυπες συνδικαλιες (συγγνωμη για τον ορο, αλλα δεν μου ερχεται αλλος καταλληλοτερος). Οχι, ψυχολογοι, φιλολογοι, οικονομολογοι, μαθηματικοι, μηχανικοι, υδραυλικοι κτλ δεν εχουν δουλεια σε επιτροπη για αντιμετωπιση της πανδημιας.  [...] Επισης η σχετικοποιηση της χουντας και ο συσχετισμος με τις μασκουλες και τα green pass καταντανε τουλαχιστον κουραστικα και αστεια.

Τα τρια πρώτα points ανοίκουν στο γενικότερο theme. Το theme είναι... εμπιστοσύνη, συμμετοχή κλπ μια ατμόσφαιρα άλλη που δεν θα κάνει τον κόσμο να ψάχνει να καταλάβει γιατί νιώθει χουντική μπότα στο show του Τζο Ρόγκαν.

Ψυχολόγοι και οικονομολόγοι χρειάζονται. Θα ήλπιζα πως καταλαβαίνεις το γιατί.

Δεν θα αναγκάζαμε τους ανέργους να κάνουν κάτι και θα είχαν την κατάλληλη εκπαίδευση.

Εγώ είδα πως είμασταν μια απ'τις λίγες χώρες που είχαν lockdown για μήνες, χρειαζόσουν SMS να βγεις έξω, μπάτσοι σε μοτοσυκλέτες βάραγαν όποιον έβρισκαν κλπ. Δεν ανέφερα σε κανένα σημείο τις μάσκες.

43 λεπτά πριν, apostolisd είπε

Στην προκειμένη περίπτωση, το παγκόσμιο ιατρικό consensus έχει αποφανθεί καταφανώς...


Το να πιστεύει κάποιος ότι τέτοιες απόψεις, σε ένα μέσο που έχει κόψει 20k (κατά τα επίσημα λεγόμενά τους) αντίστοιχα podcasts, δεν ανήκει στην ίδια κατηγορία παραπληροφόρησης, είναι ασυνεπές. Θα έπρεπε τότε λοιπόν να κατηγορείς το Spotify που δεν κατέβασε αυτά που φέρνουν λεφτά, ως ελίτ που χρησιμοποιεί την ηθική της λογοκρισίας της παραπληροφόρησης ανάλογα με το $.

Εγώ δεν μιλούσα για το παγκόσμιο ιατρικό consensus. Προφανώς άλλο εννοείς εσύ με την λέξη και άλλο εγώ. 

Πότε με είδες να θέλω να γίνει cancel/delete/ban η παραπληροφόρηση;; Δεν έχω κάποια τέτοια μανία εγώ, άλλοι την έχουν. Πολύ συγκεκριμένη ομάδα ατόμων με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και για πολύ συγκεκριμένους λόγους Γύρνα μερικές σελίδες πίσω και διάβασε την σχετική ανάλυση. Είναι αρκετά εμπεριστατωμένη.

Εσύ είσαι ο μόνος που μιλάει για μόνο 2 επεισόδια (έχεις φτιάξει δικό σου σενάριο, δεν σχολιάζεις πάνω στην πραγματικότητα) και ο Ρογκαν δεν είναι η πρώτη φορά που μπαίνει στόχος. Επίσης μοιάζει να έμαθε απ'τα λάθη του, αν κρίνω απ'το σχετικό βίντεο απάντηση.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

@Sanjuro Τα τρια πρωτα points που αναφερεις σχετιζονται με κοινοτυπες συνδικαλιες (συγγνωμη για τον ορο, αλλα δεν μου ερχεται αλλος καταλληλοτερος). Οχι, ψυχολογοι, φιλολογοι, οικονομολογοι, μαθηματικοι, μηχανικοι, υδραυλικοι κτλ δεν εχουν δουλεια σε επιτροπη για αντιμετωπιση της πανδημιας. Θα μπορουσες να πεις η επιτροπη να ανακοινωνει τις αποφασεις της (με οποιο τροπο τις παιρνουν οι σχετικοι ειδικοι που ξερουν) και η κυβερνηση στην συνεχεια τις οποιες αποφασεις παιρνει σε πολιτικο πλαισιο και εκει να φαινεται κατα ποσο διαφοροποιειται. Δεν ειναι συνελευση πρωτοβαθμιου σωματειου να αρχισουν τα "σου πα, μου πες", "βαλε αυτο, βγαλε αυτο" και να καθομαστε με τις ωρες να συνδιαμορφωσουμε κοινο πλαισιο.

Στα αλλα 2 εννοειται δεν διαφωνω, ιδιως αυτο με την προσληψη ανεργων αλλα δεν πιστευω οτι θα ελυνε το προβλημα. Ασε που απο την προσληψη μεχρι την σωστη εκπαιδευση ωστε να εχουν ενα καποιο υποτυπωδες επιστημονικο υποβαθρο για την ενημερωση σε θεματα υγειας, θα ειχαμε περασει στην ενδημικη φαση του ιου. Πιο ευκολο θα ηταν να τους κανει ελεγκτες να σαρωσουν τα μαγαζια που σε τρομακτικο βαθμο δεν τηρουν τα μετρα. Αλλα και παλι θα αρχιζαν οι "φαγουρες" σε καποιους τυπου: "κανετε τον κοσμο μπατσους", "πιανετε τον μικρο και αφηνετε τους μεγαλους" και αλλα κλασικα εικονογραφημενα.

Επισης η σχετικοποιηση της χουντας και ο συσχετισμος με τις μασκουλες και τα green pass καταντανε τουλαχιστον κουραστικα και αστεια.

Από πότε η διαφάνεια σε επιτροπές που επηρεάζουν τόσο άμεσα τη ζωή μας τα τελευταία 2 χρόνια και οι ελεύθερες ερωτήσεις σε μία δημοκρατία θεωρούνται συνδικαλιές...μόνο εσείς το ξέρετε βέβαια...μάλλον το ακαταδίωκτο είναι καλύτερο σημάδι δημοκρατίας από την πληροφόρηση του λαού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Δεν θεωρώ την λέξη "ζώα" χαρακτηρισμό, ιδιαιτέρως αφού βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Μπορεί να μην σου αρέσει, να σου αρέσει περισσότερο η λέξη "ένστικτό" όμως αυτό δεν σημαίνει κάτι. Ούτε καν είναι η ουσία των πραγμάτων που έγραψα.

Δεν υπάρχει καλύτερη τακτική απ'το διαίρει και βασίλευε. Οπότε ναι... σε γενικές γραμμές βλέπω δύο πλευρές να μαλώνουν με αποτέλεσμα να μην δίνουν τόσο σημασία στους πλουσίους, ελίτ, ολιγάρχες κλπ. (Μάλιστα δεν είναι δυαδικό αυτό αν προσέξεις) Ξανά και ξανά και ξανά και ξανά το ίδιο έργο. Διαφωνείς κάπου;; Δεν είναι έτσι;; Είσαι ελεύθερος να απαντήσεις με επιχειρήματα στα δικά μου.

Ναι, με αυτή τη λογική και εγώ θα μπορούσα να βλέπω δυο πλευρές, την “ελίτ” και “εσένα”, να μην δίνουν σημασία  απέναντι σε μια πανδημία…

το ακόμα χειρότερο βέβαια είναι ότι την πρώτη την καταλαβαίνω να μην ασχολείται μιας και έχει λύση αρκετά από τα προβλήματα της, την άλλη πλευρά προσπαθώ να καταλάβω και να δω πότε και αν θα σταματήσει τις θεωρίες, την άκαρπη (στα όρια του αυτισμού) αντιπολίτευση, την ιδεολογική περιχαράκωση και την μη επαφή με την πραγματικότητα… 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι, με αυτή τη λογική και εγώ θα μπορούσα να βλέπω δυο πλευρές, την “ελίτ” και “εσένα”, να μην δίνουν σημασία  απέναντι σε μια πανδημία…

το ακόμα χειρότερο βέβαια είναι ότι την πρώτη την καταλαβαίνω να μην ασχολείται μιας και έχει λύση αρκετά από τα προβλήματα της, την άλλη πλευρά προσπαθώ να καταλάβω και να δω πότε και αν θα σταματήσει τις θεωρίες, την άκαρπη (στα όρια του αυτισμού) αντιπολίτευση, την ιδεολογική περιχαράκωση και την μη επαφή με την πραγματικότητα… 

Νιώθω λες και σε πλήγωσα προσωπικά. Αυτό πότε έγινε;; χαχα

Να μην θέλω να γίνει ban ο Joe Rogan δεν αποτελεί αδιαφορία απέναντι στην πανδημία.

Όπως βλέπεις... δεν είναι δύσκολο να απαντήσει κάποιος στα επιχειρήματα του άλλου αν το επιθυμεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εσύ είσαι ο μόνος που μιλάει για μόνο 2 επεισόδια (έχεις φτιάξει δικό σου σενάριο, δεν σχολιάζεις πάνω στην πραγματικότητα) και ο Ρογκαν δεν είναι η πρώτη φορά που μπαίνει στόχος. Επίσης μοιάζει να έμαθε απ'τα λάθη του, αν κρίνω απ'το σχετικό βίντεο απάντηση.

Αφού όντως είδες το βίντεο-απάντηση, όπου ο ίδιος ο Rogan αναφέρεται σε 2 βίντεο (0:35), και μου γράφεις μετά ότι έχω φτιάξει δικό μου σενάριο και δε σχολιάζω πάνω στην πραγματικότητα, έκανα λάθος που σου απεύθυνα το λόγο και δεν θα το συνεχίσω. Κρίμα.

@golden33 τα 2 που αναφέρει και ο ίδιος είναι με τους Peter A. McCullough και Robert Malone. Προσωπικά βάζω σίγουρα μέσα και αυτό του 2020 με τον φοβερό και τρομερό Alex Jones.

Επεξ/σία από apostolisd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, apostolisd είπε

Αφού όντως είδες το βίντεο-απάντηση, όπου ο ίδιος ο Rogan αναφέρεται σε 2 βίντεο (0:35), και μου γράφεις μετά ότι έχω φτιάξει δικό μου σενάριο και δε σχολιάζω πάνω στην πραγματικότητα, έκανα λάθος που σου απεύθυνα το λόγο και δεν θα το συνεχίσω. Κρίμα.

Έχεις φτιάξει δικό σου σενάριο ναι. Αν δεν έχεις φτιάξει τότε linkαρε 3 άτομα, site κλπ που δείχνουν να επιδιώκουν ακριβώς αυτό που υποστηρίζεις εσύ και όχι την απομάκρυνση του Joe Rogan απ'την πλατφόρμα Spotify.

Έχει βουίξει ο τόπος πάνω στο θέμα θα είναι εύκολο φαντάζομαι να τα βρεις αν δεν είναι απλά δικό σου το σενάριο.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Νιώθω λες και σε πλήγωσα προσωπικά. Αυτό πότε έγινε;; χαχα

Να μην θέλω να γίνει ban ο Joe Rogan δεν αποτελεί αδιαφορία απέναντι στην πανδημία.

Όπως βλέπεις... δεν είναι δύσκολο να απαντήσει κάποιος στα επιχειρήματα του άλλου αν το επιθυμεί.

Γιατί νιώθεις ότι με πλήγωσες? Έχεις πει χειρότερα πράγματα για μένα και δεν ένιωσες έτσι, γιατί το αναφέρεις τώρα?

ΥΓ: σε έχασα? Τόση ώρα μιλάγαμε για το ban του Joe?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...