Προς το περιεχόμενο

Αγορά τάμπλετ με επιδότηση για εκπαιδευτικούς


theoilia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές παρέλαβα το Xiaomi και τελικά είναι όπως το περίμενα. Σφαίρα (το πιο γρήγορο σε αυτά τα χρήματα), η οθόνη του, αν και όχι AMOLED , εξαιρετική με τα 120Hz να κάνουν μεγάλη διαφορά και εξαιρετικός ήχος. Σε σχέση με το S6 lite είναι η μέρα με την νύχτα παντού, με μόνα σημεία που επικρατεί το samsung να είναι η κάρτα μνήμης, η υποδοχή ακουστικών και-για όσους ενδιαφέρονται-το stylus, που είναι μέσα στην τιμή, ενώ η Xiaomi το χρεώνει €100!

Το MIUI 13 δεν είναι τόσο εκνευριστικό όσο το θυμόμουν, αν και μου δημιουργεί κάποια προβληματάκια που δεν αφορούν και πολλούς, όπως πχ. ότι δεν επιτρέπει gestures στο Nova Launcher. Θα ήθελα SD card slot, αν και τα 128Gb δεν τα λες και λίγα. Το GPS και το 4G δεν με ένοιαζε. Μάλλον είναι το καλύτερο Android σε αυτά τα χρήματα, δεν ξέρω πως τα πάει απέναντι στο ipad, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με apple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 minutes ago, Voodooman said:

Εχθές παρέλαβα το Xiaomi και τελικά είναι όπως το περίμενα. Σφαίρα (το πιο γρήγορο σε αυτά τα χρήματα), η οθόνη του, αν και όχι AMOLED , εξαιρετική με τα 120Hz να κάνουν μεγάλη διαφορά και εξαιρετικός ήχος. Σε σχέση με το S6 lite είναι η μέρα με την νύχτα παντού, με μόνα σημεία που επικρατεί το samsung να είναι η κάρτα μνήμης, η υποδοχή ακουστικών και-για όσους ενδιαφέρονται-το stylus, που είναι μέσα στην τιμή, ενώ η Xiaomi το χρεώνει €100!

Το MIUI 13 δεν είναι τόσο εκνευριστικό όσο το θυμόμουν, αν και μου δημιουργεί κάποια προβληματάκια που δεν αφορούν και πολλούς, όπως πχ. ότι δεν επιτρέπει gestures στο Nova Launcher. Θα ήθελα SD card slot, αν και τα 128Gb δεν τα λες και λίγα. Το GPS και το 4G δεν με ένοιαζε. Μάλλον είναι το καλύτερο Android σε αυτά τα χρήματα, δεν ξέρω πως τα πάει απέναντι στο ipad, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με apple.

Σε σχέση με το matepad 11 τι έχεις να πεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Σε σχέση με το matepad 11 τι έχεις να πεις; 

Δεν το έχω δει, αλλά το Huawei φαίνεται ένα κλικ καλύτερο, έχει και κάρτα μνήμης. To μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν αναγράφεται τι πρωτόκολλο ακολουθεί η μνήμη του, το Pad 5 έχει UFS 3.1, που είνα το πιο πρόσφατο και πιο γρήγορο.

Θα το προτιμούσα, αν δεν είχε τα γνωστά θέματα με το Play Store. Έτσι όπως είναι τα πράγματα, δεν έχω καμία διάθεση για ψάξιμο και πλάγιες μεθόδους... Αν το να εγκαταστήσεις play store είναι εύκολο και αξιόπιστο, τότε φαίνεται καλή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν είναι εύκολη η όχι η εγκατάσταση play store, όμως υπάρχει το app gallery (της huawei) που εμπλουτίζεται συνεχώς. 

Σίγουρα όμως θα έχει κάποιες ελλείψεις σε εφαρμογές. 

 

Νομίζω 3.1 είναι η μνήμη του, χωρίς να είμαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Voodooman είπε

Εχθές παρέλαβα το Xiaomi και τελικά είναι όπως το περίμενα. Σφαίρα (το πιο γρήγορο σε αυτά τα χρήματα), η οθόνη του, αν και όχι AMOLED , εξαιρετική με τα 120Hz να κάνουν μεγάλη διαφορά και εξαιρετικός ήχος. Σε σχέση με το S6 lite είναι η μέρα με την νύχτα παντού, με μόνα σημεία που επικρατεί το samsung να είναι η κάρτα μνήμης, η υποδοχή ακουστικών και-για όσους ενδιαφέρονται-το stylus, που είναι μέσα στην τιμή, ενώ η Xiaomi το χρεώνει €100!

Το MIUI 13 δεν είναι τόσο εκνευριστικό όσο το θυμόμουν, αν και μου δημιουργεί κάποια προβληματάκια που δεν αφορούν και πολλούς, όπως πχ. ότι δεν επιτρέπει gestures στο Nova Launcher. Θα ήθελα SD card slot, αν και τα 128Gb δεν τα λες και λίγα. Το GPS και το 4G δεν με ένοιαζε. Μάλλον είναι το καλύτερο Android σε αυτά τα χρήματα, δεν ξέρω πως τα πάει απέναντι στο ipad, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με apple.

Μια ερώτηση που συνήθως παραλείπεται. Τα ηχεία του Xiaomi είναι οριζόντια; Γιατί αυτό βολεύει για ταινίες ώστε να το τοποθετείς σε επιφάνεια και να ακούγεται στερεοφωνικός ο ήχος. 

 

Και ένα Lenovo  το ίδιο. 

Ενω των Samsung ειναι κάθετα και πρέπει αναγκαστικά να βάλεις ακουστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, petran79 είπε

Μια ερώτηση που συνήθως παραλείπεται. Τα ηχεία του Xiaomi είναι οριζόντια; Γιατί αυτό βολεύει για ταινίες ώστε να το τοποθετείς σε επιφάνεια και να ακούγεται στερεοφωνικός ο ήχος. 

 

Και ένα Lenovo  το ίδιο. 

Ενω των Samsung ειναι κάθετα και πρέπει αναγκαστικά να βάλεις ακουστικά. 

Έχει τέσσερα ηχεία, τοποθετημένα στις στενές πλευρές του

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arch11 είπε

Για οσους προτεινουν το ipad στα 400ε, τα 64gb ειναι αρκετα??

Οριακα οχι, αν τραβας και πολλες φωτο βιντεο. 2 ποδια σε εναμησι παπουτσι,..128gb θες. Σε 1-2 χρονια max το γεμισες το 64. Σβυνε μετα..

Επεξ/σία από Greengreen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πακετο πάντως το Huawei ειναι πιο πλήρες, από ότι καταλαβαίνω. Αν το έδιναν στο πρόγραμμα με δώρο το πληκτρολόγιο (όπως γίνεται εκτός προγράμματος) το είχα χτυπήσει χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα δύο είναι στην ίδια τιμή περίπου (~400€)

Ποιο θα επιλέγατε και γιατί;

1. Tablet Xiaomi Pad 5 11.0'' Gray 128GB/6GB

2. Tablet Apple iPad 10.2'' 9th Gen

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να κάνω λίγο τον εγκάθετο και να βάλω και μια άλλη πρόταση έτσι για να υπάρχει; Ιδιαίτερα αφού μιλάμε για εκπαιδευτικούς και ενδεχόμενη χρήση στο σχολείο για παρουσιάσεις, προτζέκτορα και ελαφριά χρήση εφαρμογών γραφείου.

Chromebook σε τάμπλετ στα 360Ε :

https://e-lenovo.gr/lenovo-duet-chromebook-octacore-4gb-128gb-keyboard-iceblue-irongrey.html

https://www.techradar.com/reviews/lenovo-ideapad-duet-chromebook-review

Θετικά :

-Περιλαμβάνει αποσπώμενο πληκτρολόγιο και θήκη

-Περιβάλλον κατάλληλο για εκπαιδευτικούς σκοπούς

-Σύνδεση σε προτζέκτορα με αντάπτορα

-Πολύ καλή αυτονομία

Αρνητικά:

-Μόνο μια θύρα usb-c

-Δεν έχει 3.5" jack για έξοδο σε ηχεία

-Δεν είναι ipad.

 

Απλά το λέω για να υπάρχει και μια άλλη εναλλακτική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, d_gkal είπε

Για απλη χρήση(internet, netflix, και λοιπά) το ipad. 

Για όλα τα υπόλοιπα το xiaomi

Ολα τα υπολοιπα τι εννοεις; Οι περισσοτεροι για ελαφρια χρηση παιρνουν tablet

 

18 ώρες πριν, Greengreen είπε

Οριακα οχι, αν τραβας και πολλες φωτο βιντεο. 2 ποδια σε εναμησι παπουτσι,..128gb θες. Σε 1-2 χρονια max το γεμισες το 64. Σβυνε μετα..

Δεν βρηκα καπου την εκδοση με τα 128 gb , και εκεινη με τα 256gb ξεφευγει λιγο σαν τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...