Προς το περιεχόμενο

Parallel Desktop/Windows σε macbook m1


Justelene235

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Σκεφτομαι να βάλω σε καινουργιο macbook m1 το parallel desktop  και να εγκαταστήσω windows 10 ή11.

Από όλα αυτά που κυκλοφορούν ποια έκδοση αγοράζω για να μη παρουσιαστεί δυσλειτουργία?

σκεφτομαι windows 10 pro.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/2/2022 στις 2:22 ΜΜ, Justelene235 είπε

Καλημέρα σας,

Σκεφτομαι να βάλω σε καινουργιο macbook m1 το parallel desktop  και να εγκαταστήσω windows 10 ή11.

Από όλα αυτά που κυκλοφορούν ποια έκδοση αγοράζω για να μη παρουσιαστεί δυσλειτουργία?

σκεφτομαι windows 10 pro.

 

πάρε ιντελ, μην πειραματίζεσαι με το Μ1 εφόσον θες windows 10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Έχω iMAC24'' M1 & // με win11. Το μόνο πρόβλημα ότι δεν δουλεύει ακόμα το MS SQL server 

Μεσω Parallel? Αξίζει? 

Εκανες το μια φορά 99?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Μεσω Parallel? Αξίζει? 

Εκανες το μια φορά 99?

Ως επαγγελματίας έκανα το ετήσιο. Όλα δουλεύουν μια χαρά. Εκτός από το MS ql server (αργότερα λογικά θα γίνει κι αυτό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, malias4 είπε

Τελικα το εκανες φιλε μου ; Ειμαι κ εγω με m1 air γιαυτο ρωταω

το έκανα. Εβαλα δοκιμαστκη έκδοση parallel εγκατέστησα windows 11 ( αφου αγόρασα κωδικό απο godeals24) και μεχρι τιγμής πάνε ώρα ρολόι.

Μόλις λήξει η δοκιμαστική θα αγοράσω το parallel για m1. Κανει γύρω στα 100 αλλα θα τα δώσω μια φορά να τελειώνω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

το έκανα. Εβαλα δοκιμαστκη έκδοση parallel εγκατέστησα windows 11 ( αφου αγόρασα κωδικό απο godeals24) και μεχρι τιγμής πάνε ώρα ρολόι.

Μόλις λήξει η δοκιμαστική θα αγοράσω το parallel για m1. Κανει γύρω στα 100 αλλα θα τα δώσω μια φορά να τελειώνω

Ωραια τοτε , ποσο εκανε ο κωδικος για windows11 ,? επειδη απο οτι εχω δει σε βιντεακια στο ytube κατεβαζουν την εκδοση developer που ειναι δωρεαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρω στα 15 ευρώ..

Απλά έβαλα την professional για να έχει ξεκλειδωτη την απομακρυσμενη σύνδεση.

Επίσης επειδη κάποια προγραμματα όπως dropbox δεν παιζουν λόγω arm, βρηκα λύση.

Εβαλα το dropbox στο mac και μετά το εκανα shared σαν φάκελο να το βλεπει και η windows πλευρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι για αγορά του macbook pro 14 σαν 2ο υπολογιστή. Είμαι εντελώς άσχετος από Mac καθώς δεν είχα ποτέ, και οι γνώσεις μου γενικότερα από υπολογιστές είναι περιορισμένες.

Με ενδιαφέρει οπωσδήποτε όμως να έχω τη δυνατότητα να έχω Windows στον Mac για να μπορώ να εργάζομαι και εκτός γραφείου.

Είναι αυτό εφικτό με το Parallels? Η λειτουργία κάποιου σχεδιαστικού προγράμματος π.χ. Autocad μέσω του Parallels θα είναι ικανοποιητική?

σας ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2022 στις 12:38 ΜΜ, rndmg178 είπε

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι για αγορά του macbook pro 14 σαν 2ο υπολογιστή. Είμαι εντελώς άσχετος από Mac καθώς δεν είχα ποτέ, και οι γνώσεις μου γενικότερα από υπολογιστές είναι περιορισμένες.

Με ενδιαφέρει οπωσδήποτε όμως να έχω τη δυνατότητα να έχω Windows στον Mac για να μπορώ να εργάζομαι και εκτός γραφείου.

Είναι αυτό εφικτό με το Parallels? Η λειτουργία κάποιου σχεδιαστικού προγράμματος π.χ. Autocad μέσω του Parallels θα είναι ικανοποιητική?

σας ευχαριστώ

 

 

Θες να πάρεις mac για να βάλεις parallels και μεσα σ΄αυτο να τρέχει το autocad?ΓΙΑΤΙ??🤯

Στο PC του γραφείου δεν έχεις κάποιο vpn για να δουλεύεις remotely?

Πάντως επειδή είμαι power user και των 2 λογισμικών,θα σου πω πως αν θες για 2ο PC ενα 14αρι macbook Pro σε συνδιασμό με τις περιορισμένες σου γνώσεις,τότε απλα θα "πετάξεις" χρήματα.

Σκέψου το ξανά :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ για το σχόλιο,

18 ώρες πριν, dimsfak είπε

Στο PC του γραφείου δεν έχεις κάποιο vpn για να δουλεύεις remotely? Ποια εφαρμογή προτείνεις?

18 ώρες πριν, dimsfak είπε

Πάντως επειδή είμαι power user και των 2 λογισμικών,θα σου πω πως αν θες για 2ο PC ενα 14αρι macbook Pro σε συνδιασμό με τις περιορισμένες σου γνώσεις,τότε απλα θα "πετάξεις" χρήματα. Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω αυτό που θες να πεις.

Το MCB pro το θέλω σαν υπολογιστή αναψυχής, για επεξεργασία εικόνας-βίντεο (χόμπι), αλλά να έχω και τη δυνατότητα να δουλέψω και εκτός γραφείου.

Οπότε επιστρέφω στο αρχικό μου ερώτημα, μπορεί το εν λόγω laptop να τρέξει ικανοποιητικά τα Windows?

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το Parallels?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...