Προς το περιεχόμενο

Διζωνικός κλιματισμός σε Alfa Romeo.Δεν υποστηρίζει θέρμανση?


Dantε

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Το εξηγησαμε και εγραψα οτι το γνωριζω αυτο.

Και λεω ξανα,οτι εχω πετυχει αυτοκινητα που κανουν τη θερμανση με συμπιεστη και εξηγω πως το καταλαβαινεις γιατι ανοιγες το καλοριφερ με κρυο το αμαξι,δεν εβγαζε ζεστο,παταγες το κουμπι του συμπιεστη,το ακουγες που επαιρνε μπροστα και μετα εβγαζε ζεστο.

Ποια αμάξια;

Για Τεσλα εχω ακούσει με αντλία θερμότητας..

Σε κλασσικό σύστημα το να πατήσεις τον συμπιεστή ,να ανάψεις αιρκοντίσιον δλδ,απλά βοηθάει να ζεσταθεί πιο γρήγορα το ψυγείο,για αυτό και με το AC  ανάβει και το βεντιλατέρ.Το ψυγείο του AC ζεσταίνεται και μεταφερει θερμότητα στο ψυγείο της μηχανής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Ποια αμάξια;

Για Τεσλα εχω ακούσει με αντλία θερμότητας..

Σε κλασσικό σύστημα το να πατήσεις τον συμπιεστή ,να ανάψεις αιρκοντίσιον δλδ,απλά βοηθάει να ζεσταθεί πιο γρήγορα το ψυγείο,για αυτό και με το AC  ανάβει και το βεντιλατέρ.Το ψυγείο του AC ζεσταίνεται και μεταφερει θερμότητα στο ψυγείο της μηχανής

 

Το πιο προσφατο,citroen C4.

E αντλια θερμοτητας δεν εχει το citroen παντως :P

Δε νομιζω να γινεται αυτο που περιγραφεις στο τελος καθως γινεται γρηγορα η ολη διαδικασια,σε χρονικο διαστημα που δε θα προλαβαινει να ζεστανει το κυκλωμα του ψυγειου μεσω του βεντιλατερ.Ασε που δεν εχει λογο να ζεσταθει το ψυγειο το κλιματισμου,αφου δε θα ειναι ρυθμισμενο στο κρυο για να αγει θερμοτητα απο το εσωτερικο στο εξωτερικο περιβαλλον.

Τι να πω παντως,μου φαινεται περιεργο που δε το υποστηριζουν.Θα κατσω στα αυτοκινητα της οικογενειας ξανα να ξαναδοκιμασω ολα αυτα και να δω συμπεριφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν αυτοκίνητα με κινητήρες εσωτερικής καύσης
που έχουν θερμαντικό στοιχείο το οποίο δε λειτουργεί με απαγωγή θερμότητας της μηχανής,
κι επομένως αποδίδουν θερμότητα ακόμα και με σβηστή μηχανή.

Αλλά αυτά είναι συνήθως ακριβά και ο εξοπλισμός συνήθως προαιρετικός.
Λειτουργούν με διάφορους τρόπους, από ρεύμα μέχρι καύσιμο.
Auxiliary heating λέγεται.

Επεξ/σία από nemom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nemom είπε

Υπάρχουν αυτοκίνητα με κινητήρες εσωτερικής καύσης
που έχουν θερμαντικό στοιχείο το οποίο δε λειτουργεί με απαγωγή θερμότητας της μηχανής,
κι επομένως αποδίδουν θερμότητα ακόμα και με σβηστή μηχανή.

Αλλά αυτά είναι συνήθως ακριβά και ο εξοπλισμός συνήθως προαιρετικός.
Λειτουργούν με διάφορους τρόπους, από ρεύμα μέχρι καύσιμο.
Auxiliary heating λέγεται.

Υπάρχει κιτ για τις βόρειες χώρες που έχει πρίζα 220v για όταν είναι παρκαρισμένο το αυτοκίνητο στο πάρκιν σου, για να είναι έτοιμο ζεστό όταν πας να το πάρεις και έξω έχει -10 βαθμούς, και προθέρμανση με τη μπαταρία του αυτοκινήτου όταν έχεις παρκάρει εκτός, με αλλαγή σε μεγαλύτερη μπαταρία ή δευτερεύουσας. Βάζουν ηλεκτρική αντίσταση μέσα στο ψυγείο του νερού, όπως ένας ηλιακός θερμοσίφωνας και κάποιοι βάζουν και ηλεκτρική αντλία νερού, αφαιρώντας την εργοστασιακή με ιμάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, filarhos είπε

Υπάρχει κιτ για τις βόρειες χώρες που έχει πρίζα 220v για όταν είναι παρκαρισμένο το αυτοκίνητο στο πάρκιν σου, για να είναι έτοιμο ζεστό όταν πας να το πάρεις και έξω έχει -10 βαθμούς, και προθέρμανση με τη μπαταρία του αυτοκινήτου όταν έχεις παρκάρει εκτός, με αλλαγή σε μεγαλύτερη μπαταρία ή δευτερεύουσας. Βάζουν ηλεκτρική αντίσταση μέσα στο ψυγείο του νερού, όπως ένας ηλιακός θερμοσίφωνας και κάποιοι βάζουν και ηλεκτρική αντλία νερού, αφαιρώντας την εργοστασιακή με ιμάντα.

Εγώ μιλάω και για καθαρό εργοστασιακό εξοπλισμό.
Όπου μπορείς να το λειτουργείς και από απόσταση, με προγραμματισμό κλπ.

Υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες. Άλλη μια τεχνολογία είναι λχ να καίει καύσιμο σε boiler.
Και υπάρχουν διάφοροι προμηθευτές της βιομηχανίας πχ Webasto.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nemom είπε

Εγώ μιλάω και για καθαρό εργοστασιακό εξοπλισμό.
Όπου μπορείς να το λειτουργείς και από απόσταση, με προγραμματισμό κλπ.

Υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες. Άλλη μια τεχνολογία είναι λχ να καίει καύσιμο σε boiler.
Και υπάρχουν διάφοροι προμηθευτές της βιομηχανίας πχ Webasto.

Σε κάποια υπάρχει και εργοστασιακά...

Ευτυχώς δεν έμεινα, εκεί πάνω, πολύ για να μάθω πληροφορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...