Προς το περιεχόμενο

Η Intel θέλει να αγοράζετε έναν επεξεργαστή σήμερα και να πληρώνετε για πρόσθετα χαρακτηριστικά αύριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

CaaS, Cpu as a service

Αυτο ακριβώς.  Από το στόμα μου το πήρες.

Δεν είναι το πρόβλημα ή ιδέα όσο ότι ο μόνος κερδισμένος από τέτοιου ίδιους micro transactions  θα είναι η intel και η κάθε intel.

Αν μπορέσουν να σου νοικιάζουν cpu την θα το κάνουνε, το επομενο βημα ειναι mhz με όγκοχρέωση 

😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα η παραγωγή δεν μπορεί να έχει 100% επιτυχία…

άσε που αν είχε τέτοιο ποσοστό, αυτό θα σήμαινε ότι το κόστος θα έπεφτε κατακόρυφα και θα ήταν ακόμα πιο εμφανή και έντονη η κλεψιά που επιχειρεί να κάνει…

Προφανώς και δεν μπορεί να είναι 100%, δεν είμαστε ποτέ απόλυτοι, το θεώρησα αυτονόητο αυτό.

Μπορεί το κόστος να έχει ανέβει για τον ίδιο λόγο όμως, να είναι πολύ πιο ακριβή η παραγωγή έτσι ώστε να βγει καλύτερο αποτέλεσμα.

10 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Παρωπίδες μπλε χρώματος:

Τρεις λαλούν και 2 χορεύουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Ιδέα: leasing επεξεργαστών. Θα δίνεις κάθε μήνα 30€ και θα έχεις πάντα τον τελευταίο επεξεργαστή. Problem solved. Άντε Intel, εμείς πρέπει να σου τα λέμε όλα;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Προφανώς και δεν μπορεί να είναι 100%, δεν είμαστε ποτέ απόλυτοι, το θεώρησα αυτονόητο αυτό.

Εξέλαβα κυριολεκτικά το “Αν η παραγωγή είναι τόσο καλή που σχεδόν όλοι βγαίνουν i9”… 

28 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Μπορεί το κόστος να έχει ανέβει για τον ίδιο λόγο όμως, να είναι πολύ πιο ακριβή η παραγωγή έτσι ώστε να βγει καλύτερο αποτέλεσμα.

Είναι λίγο οξύμωρο να αυξάνεις το κόστος κατασκευής χωρίς να κανείς αυξήσεις στις τιμές και ταυτόχρονα να διατηρήσεις κάποιο κέρδος και ταυτόχρονα να  ελπίζεις σε μελλοντική αναβάθμιση από τον καταναλωτή, που δεν είσαι σίγουρος ότι θα έρθει, για να φτάσεις το κέρδος που είχες πριν…

Αν μιλάμε για προϊόντα που θα βγουν σε περιορισμένα κομμάτια και δεν θα έχουν και κάποιο προϊόν να ανταγωνιστούν ίσως να υπήρχε κάποιο product management αλλά τώρα με την AMD να είναι στα πάνω της και τους ARM να αρχίζουν να απειλούν, μια τέτοια κίνηση θα μου έκανε περισσότερο για κίνηση απελπισίας πάρα για κάτι μελετημένο…

Γενικότερα η κίνηση της Intel είναι αψυχολόγητη εκτός και εν έχει βαλθεί να καταστρέψει ότι κατάφερε μέχρι τώρα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθλια ιδεα!

Θα ξερεις οτι το κοστος του τσιπ εχει πληρωθει αλλα θα σου βαζει η ιντελ βαζει κοφτη;

 

Εκνευριστικο. Το hardware δεν ειναι software. Ασε που θα εχεις χαμενους πορους.

Αν θελουν σωνει και καλα micotransaction/συνδρομη ας προσφερουν υπολογιστικη δυναμη μεσω cloud ; εχεις πχ ταπεινο celeron αλλα χρειαζεσαι αμεσα δυνατη cpu  για rendering;  i9 για 12 ωρες με 7.99€ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόλπο είναι πολύ παλιό. Νομίζω η IBM κάπου στις αρχές των 80s πουλούσε σκληρούς 10ΜΒ και 20ΜΒ οι οποίοι ήταν πανομοιότυποι εκτός απο ένα βραχυκυκλωμένο jumper . Μπορούσες να πληρώσεις να το πας στο service και να κάνεις τα 10ΜΒ, 20ΜΒ. Φυσικά ο κόσμος κατάλαβε τι έπαιζε και άρχισαν να αγοράζουν 10ΜΒ δίσκους τους οποίους μόνοι τους τους "αναβαθμίζαν". Δεν μπορώ να φανταστώ έναν αξιόπιστο τρόπο η intel να αποτρέψει το χακάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Εγώ πήρα τον future proof 1800X και δεν με νοιάζει . 

Ναι, και αυτό πού κάνει η intel future proof  λέγεται κατά μία έννοια 🤤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την άλλη εγώ το βρίσκω πολύ καλό σαν φιλοσοφία για τον καταναλωτή.
 

Όλοι παίρνουν το ίδιο hardware με features ανάλογα της τιμής που δίνουν. Πχ δεν έχω πολλά χρήματα τώρα και δίνω 200€ για να πάρω έναν i3. Σε 2 μήνες έχω μαζέψει άλλα 400. Δεν πουλάω την cpu για να συμπληρώσω να πάρω μια i7. Δίνω τα έξτρα 400 και με ένα patch ξεκλειδωνω mhz και πυρήνες και γίνεται i7 σε ένα λεπτό.

Θέλω να έχω και integrated gpu; δίνω άλλα 50 και ξεκλειδώνει. Δεν το θέλω αυτό, γλυτώνω τα 50 από την αρχική αγορά.

Και η Intel έχει μια γραμμή παραγωγής που της βγαίνει πιο φθηνά και εγώ σαν καταναλωτής έχω updates άμεσα ανάλογα το budget μου.
Προφανώς το κόστος παραγωγής θα είναι κάπου στην μέση του εύρους πώλησης μεταξύ της πιο φθηνής και της πιο ακριβής έκδοσης αλλά γενικά θα είναι πολύ δελεαστικό για κάποιον να πληρώσει για να γίνει σε μια στιγμή το pc του καλύτερο, οπότε θα ξεκινούν πολλοι με μικρές cpu και θα ανεβάζουν στην συνέχεια.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...