Προς το περιεχόμενο

All around χρήση 200-250 ευρω


d_gkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Το ποσό που διαθέτουμε:

200-250 ευρώ

2) Την χρήση του tablet (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά):

Λίγο απ' όλα, σερφαρισμα, απλά παιχνίδια, φατσοβιβλιο, ινσταγραμ, ταινίες, και λοιπά. 

3) Το μέγεθος και ανάλυσή της οθόνης που θα θέλαμε:

Γύρω στις 10", fullhd σίγουρα με καλό πάνελ

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (hdmi, type-c, gps, φλας στην κάμερα, μαγνητικό πληκτρολόγιο κ.λ.π.):

Gps, hdmi καλοδεχούμενα

5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες;

Ας είναι αξιοπρεπείς

6) Μας ενδιαφέρει το Mobile internet 3G-4G;

Όχι ιδιαίτερα αλλά καλοδεχούμενο

7) Επιθυμούμε να χει υποστήριξή από ROMs, root κτλ;

Επίσημες ενημερώσεις

😎 Μας ενδιαφέρει η επίσημη εγγύηση στην Ελλάδα;

Όχι απαραίτητα

9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό ή θέλουμε dual boot;

Android

10) Μας ενδιαφέρει η μεγάλη μπαταρία;

NAI

11) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα;

Οπουδήποτε (κοιτάζω προς Κίνα, amazon)

12) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω κάποιας έκπτωσης / επιδότησης);

Οχι

13) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο ή και για μεταχειρισμένο;
μόνο καινούργιο (εκτός από amazon-used)
 
 
 
 
Κοίταξα το lenovo p11 που βγαίνει πάνω κάτω 200€
 
Επίσης έχω στο μυαλό μου ipad (Με το ανάλογο κόστος βέβαια αλλά φοβάμαι το λειτουργικό του-δεν είχα ποτε επαφή με ios)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Disclaimer, δεν έχω δουλέψει κανένα απο αυτά, ότι γράψω είναι απο reviews που έχω διαβάσει)

> 5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες;

> Ας είναι αξιοπρεπείς

Δε ξέρω πως το εννοείς το αξιοπρεπείς? Πάντως καλή κάμερα δεν παίζει σε tablet (ίσως σε ipad προς τα εκει δε ξέρω). Το καλύτερο που μπορείς να περιμένεις είναι να μπορεις να κάνεις μια τηλεδιάσκεψη και να φαίνεσαι σχετικά καλά χωρίς να είσαι pixelιασμένος.

Λοιπόν πριν 3 εβδομάδες ψαχνόμουνα για tablet, τελικά κατέληξα στο Blackview Tab11, παράγγειλα και μετά μου είπαν ότι δεν θα έρθει στοκ μέχρι αρχές Μάρτη (ήταν και η κινεζική νέα χρονιά στη μέση...) είμαι στα 2 να κάνω ή να μην κάνω refund.

Ta 2 μοντέλα που ξεχώρισα οταν έψαχνα:

Teclast T40 Plus. 171€ από BG, 8.1/10 στο Kimovil. Καλούτσικα specs για την τιμή, με πολύ praise για την ποιότητα απεικόνισης.

Οι κριτικές στο BG παραπονιούνται πολύ για την ποιότητα ήχου (παρολο που έχει 4 ηχεία), ότι το card reader δουλεύει όποτε θυμάται και για προβλήματα με τις sim. Οπότε υπολόγισε + ένα καλο ζευγάρι ακουστικά. Επίσης widevine lvl 3, οπότε ξέχνα netflix κτλπ σε hd.

Στα θετικά ότι έχει διάφορα έξτρα που μου άρεσαν: gps, έξοδο 3.5mm (τείνει να εκλείψει), ραδιόφωνο (επίσης πάει για εξαφάνιση), sim.

Blackview Tab 11 193€ από BG. 8.6/10 στο Kimovil. Ωραία specs, όλα ωραία απ'έξω... αλλά δεν υπάρχουν reviews ακόμα πολλά. Στο BG έχει μόνο 9 κριτικες.

Νούμερο ένα παράπονο που είδα παντού: ενώ το tab έχει Widevine lvl 1 certification, το netflix δεν το αναγνωρίζει! Λάθος του netflix απ'όσο έχω καταλάβει, και οχι του κατασκευαστή. Σέ αλλα services δουλεύει απ'οτι εχω δει. Δυστυχώς το θέμα με το Widevine έχει επισκιάσει τα υπόλοιπα και κανείς δε γράφει για οθόνη, ήχο, απόδοση κτλπ. Πάντως τα λίγα reviews που υπάρχουν είναι όλα υψηλά (Μεγαλύτερη βαθμολογιά στο Kimovil έχει μόνο το Xiaomi Pad 5 που έχει 300+ ευρώ)

Κατα τα άλλα σε αυτήν την τιμή δεν παίζει κάτι καλύτερο με αυτά τα specs (8/128)+widevine. Απ'ότι βλέπω έχει έρθει και στο skroutz στα 239€. H blackview βγάζει και keyboard και υποκριθείς ότι είναι λαπτοπ. Επίσης όλα τα εξτρα που είπα για το Teclast υπάρχουν κι εδώ.

Τέλος, να προσθέσω ότι πολύς κόσμος που ρώτησα για tablet (και χωρίς να είναι apple fanboys) μου είπε άμεσα, βάλε ακόμα 200€ και πάρε ipad 2021.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα δω αυτά που προτείνεις, αν και θέλω κάποιο επώνυμο (αποκλείω huawei λόγω Google), εξ ου και κοιτω το lenovo 

 

Netflix ΔΕ βλέπω οπότε δε με απασχολει σε τι ποιότητα θα παίζει. 

Όσον αφορά για τις κάμερες εννοώ να βγάζουν οκ φωτογραφίες/βίντεο ή έστω σε μια συνομιλία να με βλέπει ο άλλος. 

Δε ζητάω σούπερ ντουπερ ποιότητα αλλά μην είναι και για τα μπάζα. 

 

Στα γρήγορα που διάβασα στο ίντερνετ οι περισσότεροι λένε ακριβώς ότι είπες στην τελευταία πρόταση. 

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι να το χτυπήσω στα 400 αλλά ξεφεύγω σε διπλάσιο budget και δε ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσα για τη χρήση που θέλω να κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επώνυμο + 200-250€ = Χαμηλα specs. Δυστυχώς έχει μικρύνει σχετικα η αγορά των ταμπλετ, δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμος για να ρίξει τις τιμές...

Στα 220€ αυτή τη στιγμή (skroutz) έχει Samsung Galaxy Tab A7, ε τι να πεις τώρα, ΟΚ καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά μοντέλο 2020 3/32gb, TFT οθόνη, Android 10?

205€ Tab A8 με 3/32, φευ...

200€ έχει το Lenovo P11 στο BG, καλά specs αλλά κινέζικη rom+android 10... στην Ελλάδα 300€ το 4/128, δεν ξερω καν αν είναι global rom.

265€ (skroutz) έχει Amazon Fire HD 10" με 3/64 και 1080 οθόνη...

280€ ακόμα πουλάνε κάτι αθεόφοβοι το Tab A του 2016!

Τώρα πηγαίνοντας στα 400-500€ του ipad και των καλών samsung αρχίζεις και σκέφτεσαι, μήπως να πάρω ένα laptop των 500€ να τελειώνω? Έκεί βέβαια θα έχεις θέμα με μπαταρία, λιγότερη φορητότητα κτλπ.

Προσωπική μου άποψη: ή παρε το blackview απο skroutz στα 240 ή πήγαινε σε ipad.

 

Επεξ/σία από Tol1as
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Laptop δε θέλω, έχω ένα lenovo με i3 και είναι οκ+ για τη χρήση που κανω. 

 

Δυστυχώς λόγω ευκολίας(φορητότητα/αμεσότητα) ψάχνω tablet ενώ δε τα γουστάρω καθόλου. 

 

Όλο με περιτριγυρίζει η σκέψη για ipad αλλά το "φοβάμαι" κιόλας. Επίσης δεν έχω καμία apple συσκευή για να πεις ότι θα προσθεθει το tablet στο οικοσύστημα. 

Συν ότι δε διαβάζω καλά λόγια για την οθόνη του (έχει gap το τζαμί απ' το panel;;;;)

 

Έχω κλειδώσει στο p11 είναι η αλήθεια αλλά δε παίρνω την απόφαση......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, d_gkal είπε

Όσο το ψάχνω βλέπω ότι το blackview tab 11 είναι αυτό που θέλω!

Το wifi του είναι δυνατό; 

 

Το δικό μου περιμένω ακόμα να μου το στείλουν απο BG 😄. Τελικά δεν έκανα refund είπα θα τους δώσω διορία τον Φεβρουάριο... αν και αρχές Μαρτίου δεν έχει γίνει τίποτα τότε πάμε cancel.

Στο amazon πάντως καλά πράγματα ακούγονται για το wifi (και γενικά 4.4/5 με 2865 κριτκές)

https://www.amazon.com/product-reviews/B09N1NJLZG/ref=cm_cr_arp_d_viewopt_kywd?ie=UTF8&filterByStar=five_star&reviewerType=all_reviews&pageNumber=1&filterByKeyword=wifi#reviews-filter-bar

Απ'΄ότι βλέπω στο skroutz είναι στα 224€... μην μπλέξεις καν με Κίνα IMO.

Επεξ/σία από Tol1as
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Tol1as said:

Το δικό μου περιμένω ακόμα να μου το στείλουν απο BG 😄. Τελικά δεν έκανα refund είπα θα τους δώσω διορία τον Φεβρουάριο... αν και αρχές Μαρτίου δεν έχει γίνει τίποτα τότε πάμε cancel.

Στο amazon πάντως καλά πράγματα ακούγονται για το wifi (και γενικά 4.4/5 με 2865 κριτκές)

https://www.amazon.com/product-reviews/B09N1NJLZG/ref=cm_cr_arp_d_viewopt_kywd?ie=UTF8&filterByStar=five_star&reviewerType=all_reviews&pageNumber=1&filterByKeyword=wifi#reviews-filter-bar

Απ'΄ότι βλέπω στο skroutz είναι στα 224€... μην μπλέξεις καν με Κίνα IMO.

Περιμένω να δω μήπως πέσει η τιμή σε κάποιο ευρωπαϊκό amazon. Λίγο που έριξα μια ματιά βγαίνει γύρω στα 250€ τελική 

 

Σκρουτζ φοβάμαι μη περιμένω όσο εσύ 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lenovo Xiaoxin Pad Plus https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-lenovo-xiaoxin-pad-plus-11

Blackview Tab 11 https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-blackview-tab-11

Σε αυτά τα δύο θα "παίξεις" 

Εγώ κλείνω προς το Lenovo.

Snapdragon επεξεργαστή(που θα είναι καλύτερος και στο GPS που θες),IP52, μεγάλη μπαταρία (7700),πιο γρήγορα φόρτιση,Dolby Atmos,Στερεοφωνικά ηχεία,2 μικρόφωνα.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν είναι Global .

Τάμπλετ για έξοδο hdmi το ξεχνάς.

Όπως επίσης με καλή κάμερα.

Επεξ/σία από GATE123
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εν τέλη επέλεξα το huawei matepad 11 μαζί με το πληκτρολόγιο και το πενακι. 

350€ όλα τα παραπάνω! 

Πλήρως ικανοποιημένος μέχρι στιγμής για οποία χρήση πρόλαβα να κάνω!

On 21/02/2022 at 11:35, GATE123 said:

Lenovo Xiaoxin Pad Plus https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-lenovo-xiaoxin-pad-plus-11

Blackview Tab 11 https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-blackview-tab-11

Σε αυτά τα δύο θα "παίξεις" 

Εγώ κλείνω προς το Lenovo.

Snapdragon επεξεργαστή(που θα είναι καλύτερος και στο GPS που θες),IP52, μεγάλη μπαταρία (7700),πιο γρήγορα φόρτιση,Dolby Atmos,Στερεοφωνικά ηχεία,2 μικρόφωνα.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν είναι Global .

Τάμπλετ για έξοδο hdmi το ξεχνάς.

Όπως επίσης με καλή κάμερα.

By the way έχω την εντύπωση πως το huawei παίζει με type-c to hdmi (μένει να πάρω τον ανάλογο ανταπτορα ώστε να το δοκιμάσω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...