Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟ VHS ΣΕ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ


motion75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο thread. 

Θέλω να δω κάποιες παλιές κασσέτες που έχω κατ' αρχην, και σε δεύτερη φάση να προσπαθήσω να τις κάνω ψηφιακές, να εγγραψω δηλαδή με κάποιον τρόπο το περιεχόμενο τους σε ηλεκτρονικό αρχειο.

Αγόρασα ένα adaptor scart για να συνδέσω το video με την τηλεόραση lcd και να δω μερικές κασσέτες, αλλά τα αποτελέσματα είναι απογοητευτηκα. Σχεδόν μαύρη οθόνη μόνιμα ενώ κάποιες λίγες φορές ακούγεται μονο ήχος. 

Σκέφτηκα μήπως θέλει καθαρισμό η κεφαλή του βίντεο αλλά την καθάρισα και το παραμένει. Μήπως υπάρχει κάποια άλλη ασυμβατότητα μεταξύ video και νέας τηλεόρασης; 

Το βίντεο που έβαλα είναι το πιο νέο και λειτουργικό τα άλλα έχουν προβλήματα είναι παλαιότερα και με βλάβες. 

Έχει νόημα να αγόραζα κάποια μικρή crt να δοκίμαζα σύνδεση η είναι άσχετο με το θέμα; 

Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να διευθετήσεις αν όντως το βίντεο δίνει εικόνα ..κάπως παρόμοια την πάτησα και εγώ όταν έβαλα το βίντεο μου να παίξει μετά απο χρόνια...χιόνια...χιόνια....μια εικόνα για πέταμα...κάποια στιγμή θα ασχοληθώ αλλά το θέμα είναι τα βιντεο δεν είναι οι "βράχοι" που θυμόμασταν

Για να το ελέγξεις πιστεύω μια λύση είναι να βρεις 1 αποκωδικοποιητή που να βγάζει Scart και απο εκεί να κάνεις σύνδεση στην LCD να δεις αν σου δίνει καθαρό σήμα

Απο εκεί και πέρα για βιντεο -capture έχω μείνει στην προιστορία....TV Cards.. και Α/V in

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, masteripper είπε

Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να διευθετήσεις αν όντως το βίντεο δίνει εικόνα ..κάπως παρόμοια την πάτησα και εγώ όταν έβαλα το βίντεο μου να παίξει μετά απο χρόνια...χιόνια...χιόνια....μια εικόνα για πέταμα...κάποια στιγμή θα ασχοληθώ αλλά το θέμα είναι τα βιντεο δεν είναι οι "βράχοι" που θυμόμασταν

Για να το ελέγξεις πιστεύω μια λύση είναι να βρεις 1 αποκωδικοποιητή που να βγάζει Scart και απο εκεί να κάνεις σύνδεση στην LCD να δεις αν σου δίνει καθαρό σήμα

Απο εκεί και πέρα για βιντεο -capture έχω μείνει στην προιστορία....TV Cards.. και Α/V in

Το βίντεο το έχω συνδέσει στην τηλεόραση lcd/led και δεν δείχνει καθαρή εικόνα. Μαύρη οθόνη βασικά και μήνυμα ότι δεν έχει σήμα μερικές φορές ακούγεται μόνο ο ήχος και τίποτε άλλο, εικόνα ελάχιστες φορές πέτυχα. 

Οποτε, καλύτερα να το στείλω για έλεγχο και service και μετά να κάνω ότι είναι να κάνω. Έχουμε 3 βίντεο εδώ, αυτό είναι το νεότερο και καλύτερο βίντεο από τα τρία, κάποια σημαντική βλάβη δεν έπαθε ποτέ του εκτός από καθάρισμα κεφαλής και ένα γρανάζι που αλλαχτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Το βίντεο το έχω συνδέσει στην τηλεόραση lcd/led και δεν δείχνει καθαρή εικόνα. Μαύρη οθόνη βασικά και μήνυμα ότι δεν έχει σήμα μερικές φορές ακούγεται μόνο ο ήχος και τίποτε άλλο, εικόνα ελάχιστες φορές πέτυχα. 

Οποτε, καλύτερα να το στείλω για έλεγχο και service και μετά να κάνω ότι είναι να κάνω. Έχουμε 3 βίντεο εδώ, αυτό είναι το νεότερο και καλύτερο βίντεο από τα τρία, κάποια σημαντική βλάβη δεν έπαθε ποτέ του εκτός από καθάρισμα κεφαλής και ένα γρανάζι που αλλαχτηκε.

Αυτά που αναφέρεις παραπέμπουν σε προβληματικό καλώδιο Scart....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, masteripper είπε

Αυτά που αναφέρεις παραπέμπουν σε προβληματικό καλώδιο Scart....

Χμμ. 

Και ήταν το δεύτερο που είχα αγοράσει καθώς ένα άλλο που πήρα αρχικά δεν έκανε. Αυτό ήταν adaptor που μετέτρεπε σε εισόδου/εξόδου τις αντίστοιχες θύρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Χμμ. 

Και ήταν το δεύτερο που είχα αγοράσει καθώς ένα άλλο που πήρα αρχικά δεν έκανε. Αυτό ήταν adaptor που μετέτρεπε σε εισόδου/εξόδου τις αντίστοιχες θύρες. 

Πάντως όταν "γλυστρήσει" λίγο το Scart...τότε ακους αλλά εικόνα γιοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζετε κάποιον αξιόπιστο usb grabber;

Αυτό που παρατηρώ από κριτικές είναι ότι οι μισοί σχεδόν είχαν προβλήματα η είναι δυσαρεστημένοι σχεδόν με όλους τους grabbers, ορισμένοι δεν δουλεύουν στα win10. 

Αυτό που λένε κάποιοι με καρτα τηλεόρασης δουλεύει πλέον; Έψαξα κάποιες αλλά είδα υψηλές τιμές, εκτός αν δεν κοίταξα σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To απολύτως καλύτερο γιαυτή την δουλειά https://www.skroutz.gr/s/329591/Blackmagic-Design-Intensity-Pro-4K-Video-Card-και-σύνδεση-PCI-Express-HDMI.html

αλλά φυσικά δεν είναι οικονομικό και χρειάζεται το pc σου να έχει κενή pci express θύρα 4x για να παίξει.  Σε φθηνό προτείνω https://www.bestprice.gr/cat/734/cables.html?q=video+grabber+usb+2

ειτε της konig, ειτε της nedis. Με αυτά προσωπικά έχω μείνει ικανοποιημένος. Με τα φθηνότερα easycap δεν..

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bbbb είπε

Θα ήθελα να ξέρω που στο καλό θα συνδεθούν τα rca σε αυτήν. :)

188038055_rca2hdmi.jpg.7b68f0594d652adda651c6ab37760b71.jpg

 

Για τα άλλα δύο συμφωνώ.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bbbb είπε

Ένα φθηνό Usb Grabber και για recorder χρησιμοποίησε το VLC, αν το βίντεο σου δουλεύει θα κάνεις την δουλειά σου πανεύκολα.  Μπορείς να ρυθμίσεις την ανάλυση, fps και να πάρεις το βιντεο πανευκολα.
Το πρόβλημα συνήθως είναι οι γερασμένες βιντεοκασέτες που θα έχουν ξεράσει την κόλλα πάνω από την μαγνητική εποιφάνεια με αποτέλεσμα να χάνεις σε λεπτομέρεια (άρα και σε πραγματική ανάλυση) καθώς και να κινδυνεύεις να σου "μασήσει" την ταινία πολύ εύκολα.
Καλό είναι κασέτα με κασέτα να καθαρίζεις κεφαλή και ράουλα ώστε να απομακρύνονται οι κόλλες και να ελαχιστοποιείς τα προβλήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, micos000 είπε

Θα ήθελα να ξέρω που στο καλό θα συνδεθούν τα rca σε αυτήν. :)

188038055_rca2hdmi.jpg.7b68f0594d652adda651c6ab37760b71.jpg

 

Για τα άλλα δύο συμφωνώ.

Εχει ειδικό adapter που μπαίνει σε αυτό το μεγάλο βύσμα δίπλα απο τα hdmi. Μπορείς να συνδέσεις είτε ως composite,component,είτε ως s-video.  Και εκτος απο είσοδο το αναλογικό κάνει και έξοδο για να το συνδέσεις πχ σε αναλογική τηλεόραση δες https://www.blackmagicdesign.com/products/intensitypro4k

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bbbb είπε

Εχει ειδικό adapter που μπαίνει σε αυτό το μεγάλο βύσμα δίπλα απο τα hdmi. Μπορείς να συνδέσεις είτε ως composite,component,είτε ως s-video.  Και εκτος απο είσοδο το αναλογικό κάνει και έξοδο για να το συνδέσεις πχ σε αναλογική τηλεόραση δες https://www.blackmagicdesign.com/products/intensitypro4k

 

Τώρα μάλιστα. Στο skroytz δεν ανέφεραν κάτι για breakout cable και δεν μπήκα στο site που το πουλάει.

Μ' άρεσε όμως σαν συσκευή και θα την έχω υπ' όψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/3/2022 στις 10:14 ΜΜ, bbbb είπε

To απολύτως καλύτερο γιαυτή την δουλειά https://www.skroutz.gr/s/329591/Blackmagic-Design-Intensity-Pro-4K-Video-Card-και-σύνδεση-PCI-Express-HDMI.html

αλλά φυσικά δεν είναι οικονομικό και χρειάζεται το pc σου να έχει κενή pci express θύρα 4x για να παίξει.  Σε φθηνό προτείνω https://www.bestprice.gr/cat/734/cables.html?q=video+grabber+usb+2

ειτε της konig, ειτε της nedis. Με αυτά προσωπικά έχω μείνει ικανοποιημένος. Με τα φθηνότερα easycap δεν..

Ευχαριστώ λέω να προτιμήσω το nedis https://pairno.gr/nedis-vgrru100bk-video-grabber-a-v-cable-scart-software-included-usb-2-0-233-0362?ref=bestprice.gr που το έχει και άμεσα διαθέσιμο. 

17 ώρες πριν, citakis είπε

Ένα φθηνό Usb Grabber και για recorder χρησιμοποίησε το VLC, αν το βίντεο σου δουλεύει θα κάνεις την δουλειά σου πανεύκολα.  Μπορείς να ρυθμίσεις την ανάλυση, fps και να πάρεις το βιντεο πανευκολα.
Το πρόβλημα συνήθως είναι οι γερασμένες βιντεοκασέτες που θα έχουν ξεράσει την κόλλα πάνω από την μαγνητική εποιφάνεια με αποτέλεσμα να χάνεις σε λεπτομέρεια (άρα και σε πραγματική ανάλυση) καθώς και να κινδυνεύεις να σου "μασήσει" την ταινία πολύ εύκολα.
Καλό είναι κασέτα με κασέτα να καθαρίζεις κεφαλή και ράουλα ώστε να απομακρύνονται οι κόλλες και να ελαχιστοποιείς τα προβλήματα

Έχω αλλάξει 2-3 συσκευές VHS player(video το λέγαμε παλιά) 

που μου έχουν δώσει και δεν δούλευουν γμτ.. 

Περιμένω άλλο ένα, αν βάλω μια άκυρη κασέτα και παίξει λίγο καθαρίζονται οι κεφαλές τα  ραουλα λες? 

 

Edit:και ευχαριστώ για την ιδέα με το vlc να κάνω record από εκεί.!! 

Επεξ/σία από vagelis2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, vagelis2019 είπε

Περιμένω άλλο ένα, αν βάλω μια άκυρη κασέτα και παίξει λίγο καθαρίζονται οι κεφαλές τα  ραουλα λες?

Όχι. Αν είναι σε άσχημη κατάσταση θέλει άνοιγμα και καθάρισμα γιατί αν έχει κολλημένα πρόσθετα πάνω στην κεφαλή ή στο υπόλοιπο σύστημα της ταινίας θα σου μασήσει την ταινία.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vagelis2019 είπε

Έχω αλλάξει 2-3 συσκευές VHS player(video το λέγαμε παλιά) 

που μου έχουν δώσει και δεν δούλευουν γμτ.. 

Περιμένω άλλο ένα, αν βάλω μια άκυρη κασέτα και παίξει λίγο καθαρίζονται οι κεφαλές τα  ραουλα λες?

Όταν έκανα μια αντίστοιχη εργασία είχα ξεβιδώσει το καπάκι για να μπορώ να βλέπω απευθείας οποιαδήποτε δυσλειτουργία στην ταινία πριν γίνει καμιά ανεπανόρθωτη ζημιά και είχα αγοράσει ισοπροπυλική αλκοόλη για να καθαρίζω τα πάντα μόλις διαπίστωνα το παραμικρό πρόβλημα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κοινό οινόπνευμα αλλά σε βάθος χρόνου ξεραίνει τα λαστιχα
Από τις 8 κασέτες που έφτιαξα οι δύο είχαν πρόβλημα αλλά με αυτό τον τρόπο το ξεπέρασα εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...