Προς το περιεχόμενο

Εβδομάδες μετά την ανακοίνωση και η Nvidia GeForce RTX 3090 Ti παραμένει άφαντη


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Αυτό που λες ισχύει….Ξέρεις πως και με ενσωματωμένα γραφικά του επεξεργαστή μπορείς να απολαύσεις ένα παιχνίδι και πως θύματα που πήραν κάρτα γραφικών τύπου 1660ti , είναι απείρως περισσότερα από αυτά που πήραν  3090? 😙

Όχι,  η δικιά του επιλογή είναι η ΧΡΥΣΗ τομή μεταξύ κόστους και επιδόσεων, κάτω από 1660ti πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις στα γραφικά, πάνω από 1660ti δεν αξίζει γιατί αυτή τα παίζει όλα τέρμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fragma είπε

Ριχνεις την αναλυση σε 1080p και παίζεις μια χαρά. Σιγα μην πουλήσω νεφρό για 3090 για παιζω 4Κ χωρίς καμία ουσιαστική διαφορά στην εμπειρία και την ευχαρίστηση. 

Το θέμα είναι πως αυτός που κοιτάει αυτή την κάρτα έχει ήδη επενδύσει και σε ανάλογο σύστημα(4κ monitor / high refresh rate κλπ , δυνατό cpu/mobo ,  κορυφαίες ram κλπ κλπ).Οπότε και ψυχολογικά δύσκολα θα συμβιβαστεί στο να πάει σε κάτω του μετρίου gpu.

Η απόλαυση του παιχνιδιού για μεγάλη μερίδα έρχεται δεύτερη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fragma είπε

Εν τώ μεταξύ παίζω καινούργια παιχνίδια άνετα με μια 1660Ti που είχα αγοράσει 2 χρόνια πριν 240 ευρώ, και γελάω με τα θύματα του marketing που κυνηγάνε κάρτες 2000 ευρώ και δεν τις βρίσκουν κάν. 

εγώ με την 8800gtx μου ρίχνω την ανάλυση 800x600 και παίζω άνετα τα πάντα στα 30fps τα γραφικά δε μετράνε παρα μονο η εμπειρία... μάλλον σε πιάσανε κότσο με την 1660τι φιλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η 1660. Εγώ στο pc του γιού μου έχω 970 και τα παίζει όλα 1080p πάρα πολύ καλά. Δυστυχώς εγώ που ασχολούμαι με VR gaming γονατίζει και η 3080ti που έχω. Αλλά λογικό αφού είναι μεγαλύτερη ανάλυση από 4Κ σε 80Hz τουλάχιστον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nvidia παίζει πόκερ με την έλλειψη των chip και αρνείται να αποκαλύψει το χέρι της.

Υπάρχει και μία έντονη φήμη ότι οι αποδόσεις δεν είναι αρκετά καλές με την υπάρχουσα σχεδίαση 3090 PCB,
καθώς το die της PCB απαιτεί υπερβολική επιπλέον ισχύ για να πετύχει τα υψηλότερα ρολόγια που απαιτούνται για να επιτευχθεί η κατά 10% ενίσχυση απόδοσης σε σχέση με το 3090 και με αυτό η Nvidia πρέπει να επανασχεδιάσει το PCB για να χειριστεί περισσότερη ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fragma είπε

Σιγά ρε φραγκάτε χαλαρωσε.... Εγω απλά ειπα το απολυτως λογικο οτι δεν χρειαζεσαι οπωσδηποτε 1500 ευρω κάρτα για να απολαυσεις ενα παιχνιδι. Και ναι, υπάρχουν απειρα "θυματα" του marketing που αγοράζουν πραγματα που δεν χρειάζονται, οσο κι αν δεν σου αρεσει η λεξη, οπότε τα κομπλεξ εσυ τα εχεις που πεταχτηκες να υπερασπιστείς την επιλογή σου (κατι λενε για μια μυγα...)

Παιδιά και οι 2 έχετε δίκιο απλα αλλάζει το ζητούμενο... τώρα για αυτούς που αγοράζουν πράγματα που δεν χρειάζονται λογικο είναι να δίνουν και 2 κ 3 χιλιάρικα γιατι απλα δεν έχουν ανάγκη οπότε δεν έχει νόημα να λες οτι ειναι θύματα του μάρκετινγκ.... εμένα πάντως  αν και δεν παιζω δεν ειμαι gamer μου αρέσουν  τα παιχνίδια που δεν έχουν και τα σούπερ γραφικά  νοσταλγώ τις εποχες ps1 με crash resident 1 κλπ αλλά και όταν βλέπω παιχνίδια με σούπερ γραφικά και αναλύσεις ε είναι μαγεία όπως και να το κάνουμε.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Chocobo είπε

Το θέμα είναι πως αυτός που κοιτάει αυτή την κάρτα έχει ήδη επενδύσει και σε ανάλογο σύστημα(4κ monitor / high refresh rate κλπ , δυνατό cpu/mobo ,  κορυφαίες ram κλπ κλπ).Οπότε και ψυχολογικά δύσκολα θα συμβιβαστεί στο να πάει σε κάτω του μετρίου gpu.

Η απόλαυση του παιχνιδιού για μεγάλη μερίδα έρχεται δεύτερη..

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Θεωρούν ότι τους είναι *απαραίτητο* ένα επίπεδο hardware που πραγματικά δεν κάνει καμία ουσιαστική βελτίωση στην εμπειρία τους στο gaming, απλα τονωνει τον εγωισμό τους. Το δικαιολογώ αν κάνεις streaming ή είσαι επαγγελματίας gamer - youtuber - reviewer να θέλεις το απόλυτο γιατί είναι εργαλείο της δουλειάς σου,αλλά ένας casual gamer σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται pc των 5000 ευρώ. 

Για να μην μιλήσω για την γελοία περίπτωση αυτών που νομίζουν ότι είναι "pro gamers" επειδή απλά έχουν overkill συστήματα, αλλά είναι τοσο κουλάδια που όχι competitive δεν μπορούν να παίξουν αλλά ούτε candy crush saga. 

Επεξ/σία από fragma
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ θέλω ως insomnia να κάνετε εσείς ερωτήσεις στην Nvidia κατευθείαν  ποιο verge και πράσινα άλογα ! Έχετε και traffic και είστε σελίδα σε άλλη γλώσσα απο αυτά των μεγαλύτερων site οπότε υπάρχει και νόημα να υπάρχετε ξεχωριστά. 

Δακρυσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, fragma είπε

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Θεωρούν ότι τους είναι *απαραίτητο* ένα επίπεδο hardware που πραγματικά δεν κάνει καμία ουσιαστική βελτίωση στην εμπειρία τους στο gaming, απλα τονωνει τον εγωισμό τους. Το δικαιολογώ αν κάνεις streaming ή είσαι επαγγελματίας gamer - youtuber - reviewer να θέλεις το απόλυτο γιατί είναι εργαλείο της δουλειάς σου,αλλά ένας casual gamer σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται pc των 5000 ευρώ. 

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι τα ΙΔΙΑ ακριβώς γράφει κάποιος με 1030 για εσένα. Ότι είσαι θύμα του marketing και δεν χρειάζεσαι τέτοιο hardware και μια χαρά παίζει αυτός στα 720p / 30 fps χωρίς να χάνει κάτι από την απολαύση του παιχνίδιου. Πρέπει να καταλάβεις ότι η δικιά σου επιλογή δεν είναι η χρυσή τομή και όλοι οι άλλοι είναι θύματα. 

10 ώρες πριν, fragma είπε

Για να μην μιλήσω για την γελοία περίπτωση αυτών που νομίζουν ότι είναι "pro gamers" επειδή απλά έχουν overkill συστήματα, αλλά είναι τοσο κουλάδια που όχι competitive δεν μπορούν να παίξουν αλλά ούτε candy crush saga. 

Καλά και άλλες ασυναρτησίες. Να σου στείλω τα account μου (έχω αρκετά) με το rank dota 2 να σου φύγει το σκαλπ? Πολύ κουλάδια, άστα. Εξ ιδίων τα αλλότρια που λέμε


Τώρα τι σχέση έχει το ένα με το άλλο δεν καταλαβαίνω. Απαγορεύεται κάποιος να μην είναι καλός στα παιχνίδια αλλά επειδή είναι καλός στη δουλειά του έχει το διαθέσιμο εισόδημα να σκάσει 3k για πλάκα για μια 3090? Επειδή ρε παίδες εσείς δεν έχετε ούτε πανωσέντονο να σκεπαστείτε δεν ισχύει το ίδιο για όλους. 

Επεξ/σία από Herald
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι τα ΙΔΙΑ ακριβώς γράφει κάποιος με 1030 για εσένα. Ότι είσαι θύμα του marketing και δεν χρειάζεσαι τέτοιο hardware και μια χαρά παίζει αυτός στα 720p / 30 fps χωρίς να χάνει κάτι από την απολαύση του παιχνίδιου. Πρέπει να καταλάβεις ότι η δικιά σου επιλογή δεν είναι η χρυσή τομή και όλοι οι άλλοι είναι θύματα. 

Καλά και άλλες ασυναρτησίες. Να σου στείλω τα account μου (έχω αρκετά) με το rank dota 2 να σου φύγει το σκαλπ? Πολύ κουλάδια, άστα. Εξ ιδίων τα αλλότρια που λέμε


Τώρα τι σχέση έχει το ένα με το άλλο δεν καταλαβαίνω. Απαγορεύεται κάποιος να μην είναι καλός στα παιχνίδια αλλά επειδή είναι καλός στη δουλειά του έχει το διαθέσιμο εισόδημα να σκάσει 3k για πλάκα για μια 3090? Επειδή ρε παίδες εσείς δεν έχετε ούτε πανωσέντονο να σκεπαστείτε δεν ισχύει το ίδιο για όλους. 

Ρε φίλε την παλεύεις καθόλου; Νομίζεις οτι μας νοιάζει ποσο πλουσιος είσαι και τι rank εχεις στο dota? (που σκατά θα εχεις γιατι οσοι κοκορευονται στο ιντερνετ ποσο γαμάτοι είναι 99% ειναι κομπλεξικοι που λενε ψέμματα). Ημαρτον δηλαδη

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragma είπε

Ρε φίλε την παλεύεις καθόλου; Νομίζεις οτι μας νοιάζει ποσο πλουσιος είσαι και τι rank εχεις στο dota? (που σκατά θα εχεις γιατι οσοι κοκορευονται στο ιντερνετ ποσο γαμάτοι είναι 99% ειναι κομπλεξικοι που λενε ψέμματα). Ημαρτον δηλαδη

Εσύ την παλεύεις καθόλου? Νομίζεις ότι μας νοιάζει καθόλου ποιούς θεωρείς θύματα επειδή εσύ δεν έχεις πανωσέντονο να σκεπάστεις? 

Εσύ ξεκινήσες τους χαρακτηρισμούς - αναγκαστικά και υποχρεωτικά είσαι ο κομπλεξικός. Αν μπώ εγώ σε θέμα με την 1660ti και γράψω όσοι παίρνουν τέτοια κάρτα είναι τυφλοί με καταράκτη και παίζουν σε σάπια 1080p ίσως θα ήμουν εγώ. Τώρα όμως το έκανες εσύ δυστηχώς. 

6 λεπτά πριν, ooaris είπε

Τς τς τς... Γεμίσαμε πληβείους στο comment section. 

Δεν είναι πρόβλημα ο πλήβειος. Ο πλήβειος που θεωρεί ότι κάνει αυτός είναι η χρυσή τομή και όλοι οι άλλοι είναι είτε θύματα γιατί πληρώνουν παραπάνω είτε τυφλοί γιατί παίζουν σε low settings είναι το πρόβλημα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Herald είπε

Εσύ την παλεύεις καθόλου? Νομίζεις ότι μας νοιάζει καθόλου ποιούς θεωρείς θύματα επειδή εσύ δεν έχεις πανωσέντονο να σκεπάστεις? 

Εσύ ξεκινήσες τους χαρακτηρισμούς - αναγκαστικά και υποχρεωτικά είσαι ο κομπλεξικός. Αν μπώ εγώ σε θέμα με την 1660ti και γράψω όσοι παίρνουν τέτοια κάρτα είναι τυφλοί με καταράκτη και παίζουν σε σάπια 1080p ίσως θα ήμουν εγώ. Τώρα όμως το έκανες εσύ δυστηχώς. 

Δεν είναι πρόβλημα ο πλήβειος. Ο πλήβειος που θεωρεί ότι κάνει αυτός είναι η χρυσή τομή και όλοι οι άλλοι είναι είτε θύματα γιατί πληρώνουν παραπάνω είτε τυφλοί γιατί παίζουν σε low settings είναι το πρόβλημα

Κοιτά, δυο πραγματα συμβαίνουν:  ή είσαι χαζός ή εχεις τρομερα κομπλεξ.

Το να θεωρείς οτι ο αλλος "δεν εχει πανωσέντονο να σκεπαστει" και να μας αραδιαζεις ιστοριες για τα υποτιθεμενα λεφτα σου και τις υποτιθεμενες διακρισεις σου στο gaming (που δεν ενδιαφερουν κανεναν), επειδη εκανα μια ΛΟΓΙΚΗ διαπιστωση και μια συζητηση για value for money, ειναι απιστευτα ηλίθιο, γιατί απλουστατα δεν εχουν ολοι τις ιδιες προτεραιότητες. Εγω ας πουμε (που νομιζεις οτι δεν εχω να φαω επειδη δεν χρειάζομαι καρτα δυο χιλιαδων ευρώ) εχω ενα καλό αυτοκίνητο "premium" μαρκας. Αν καποιος μου πει "δεν χρειαζοταν να δωσεις τοσα λεφτα. Μπορουσες να κανεις την δουλεια σου και με ενα φτηνοτερο" θα το δεχτω γιατι ειναι ΛΟΓΙΚΟ. Δεν θα αρνηθω οτι θα μπορουσα να μετακινηθω και ανετα και αξιοπρεπεστατα με ενα που κοστιζει το 1/3, ουτε θα τον αποκαλουσα ξεβρακωτο υποθετωντας οτι η νουμερο 1 προτεραιοτητα στην ζωη του ειναι τα αυτοκινητα. 

Περαστικά. 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...