Προς το περιεχόμενο

Επιλογή lazer colour printer για οικιακή χρήση


ecep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, georgeole είπε

😀 Πολύ ωραία. 100€ τα 4 συμβατά τόνερ δια 2300 σελίδες μας κάνουν 0,00434€. Ευτυχώς που έκανα εγώ λάθος, γιατί δεν θα μου άρεσε καθόλου η ιδέα ο φίλος μας ο highpriest να ειδικευτεί αποκλειστικά στους χαρταετούς...😄

Τελικά με τα μαθηματικά έχεις ένα θέμα.....πάλι λάθος έκανες...0,0434 είναι το αποτέλεσμα.😁

Και έτσι όμως πάλι ακριβά βγαίνει το ετήσιο κόστος....είναι 313 ευρώ.

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, georgeole είπε

😀 Πολύ ωραία. 100€ τα 4 συμβατά τόνερ δια 2300 σελίδες μας κάνουν 0,00434€. Ευτυχώς που έκανα εγώ λάθος, γιατί δεν θα μου άρεσε καθόλου η ιδέα ο φίλος μας ο highpriest να ειδικευτεί αποκλειστικά στους χαρταετούς...😄

Νομίζω πρέπει να πας το κομπιουτεράκι που κάνεις πράξεις για σέρβις. 😄

Και πάλι οι πράξεις σου είναι λάθος.

Έστω ότι ένα μηχάνημα παίρνει 4 τόνερ των 25 ευρώ έκαστο και βγάζει το κάθε τόνερ 2300 σελίδες.

Τότε το κάθε τόνερ έχει κόστος σελίδας περίπου 1 cent με 5% επικάλυψη. 

Αλλά η επικάλυψη του κάθε τόνερ όταν βγάζουμε κόστος σελίδας δεν μετριέται αθροιστικά. Όταν μιλάμε για 5% επικάλυψη σελίδας δεν μας ενδιαφέρει το κάθε χρώμα, αλλά τον χώρο που καταλαμβάνουν όλα τα χρώματα.

Οπότε όταν μετράς το κόστος των 4 τόνερ μαζί (πχ 100 ευρώ), θα υπολογίσεις ότι βγάζουν τις 2300 σελίδες επι 4, για να βγάλεις τις επικαλύψεις. Αρα 

100 ευρώ για 9200 σελίδες με 5%. Αρα και πάλι κόστος σελίδας περίπου 1 cent.

βέβαια για να είμαστε πιο ακριβείς στο κόστος σελίδας θα πρέπει να υπολογίσουμε και το χαρτί (περίπου 1 σεντ η σελίδα) καθώς και πως ο μέσος όρος μιας σελίδας είναι γύρω στο 10% επικάλυψης.
 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, highpriest είπε

Νομίζω πρέπει να πας το κομπιουτεράκι που κάνεις πράξεις για σέρβις. 😄

Και πάλι οι πράξεις σου είναι λάθος.

Έστω ότι ένα μηχάνημα παίρνει 4 τόνερ των 25 ευρώ έκαστο και βγάζει το κάθε τόνερ 2300 σελίδες.

Τότε το κάθε τόνερ έχει κόστος σελίδας περίπου 1 cent με 5% επικάλυψη. 

Αλλά η επικάλυψη του κάθε τόνερ όταν βγάζουμε κόστος σελίδας δεν μετριέται αθροιστικά. Όταν μιλάμε για 5% επικάλυψη σελίδας δεν μας ενδιαφέρει το κάθε χρώμα, αλλά τον χώρο που καταλαμβάνουν όλα τα χρώματα.

Οπότε όταν μετράς το κόστος των 4 τόνερ μαζί (πχ 100 ευρώ), θα υπολογίσεις ότι βγάζουν τις 2300 σελίδες επι 4, για να βγάλεις τις επικαλύψεις. Αρα 

100 ευρώ για 9200 σελίδες με 5%. Αρα και πάλι κόστος σελίδας περίπου 1 cent.

βέβαια για να είμαστε πιο ακριβείς στο κόστος σελίδας θα πρέπει να υπολογίσουμε και το χαρτί (περίπου 1 σεντ η σελίδα) καθώς και πως ο μέσος όρος μιας σελίδας είναι γύρω στο 10% επικάλυψης.
 

Δεν είναι έτσι ακριβώς, γιατί σε μια τυπωμένη έγχρωμη σελίδα σπάνια καταναλώνουμε αποκλειστικά ένα και μόνο χρώμα, ώστε να φτάσουμε στις 9.200 σελίδες. Αυτό θα μπορούσαμε να το πούμε μόνο για το μαύρο και με την αυστηρή προϋπόθεση ότι έχουμε κανονίσει από τις ρυθμίσεις να τυπώνει ασπρόμαυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgeole είπε

Δεν είναι έτσι ακριβώς, γιατί σε μια τυπωμένη έγχρωμη σελίδα σπάνια καταναλώνουμε αποκλειστικά ένα και μόνο χρώμα, ώστε να φτάσουμε στις 9.200 σελίδες. Αυτό θα μπορούσαμε να το πούμε μόνο για το μαύρο και με την αυστηρή προϋπόθεση ότι έχουμε κανονίσει από τις ρυθμίσεις να τυπώνει ασπρόμαυρα.

Φιλε μου νομίζω πως τα έχεις μπερδεμένα. Δεν είναι κακό, κανείς δεν γεννήθηκε με το να τα ξέρει όλα για τα πάντα,  αλλά σε ένα φόρουμ είναι πιθανό πως θα μπερδέψεις και άλλους που σε διαβάζουν. Επίσης προσπάθησε να μην επιμένεις για πράγματα που ξέρεις επιφανειακά ή που δεν τα έχεις κατανοήσει πλήρως. Δεν είναι κακό να ρωτάς και να μαθαίνεις. 

Όταν λέμε 5% επικάλυψη σημαίνει πως στο 100% της σελίδας καλύπτεται ένα 5%

Το αν αυτό το 5% σημαίνει 

-1% magenta 

-2,5% yellow

-0,5% cyan

-1% black

ή όποιος άλλος συνδυασμός δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ο τρόπος που μετράνε την επικάλυψη με 5%

Επειδή όμως σε κάθε σελίδα χρησιμοποιούμε και διαφορετικά χρώματα, σε διαφορετικές ποσότητες, τότε αθροίζουμε όλες τις ονομαστικές σελίδες που λέει πως βγάζει το κάθε τόνερ για να μπορέσουμε να θέσουμε benchmark και να βγάλουμε μέσο όρο κόστους σελίδας. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Φιλε μου νομίζω πως τα έχεις μπερδεμένα. Δεν είναι κακό, κανείς δεν γεννήθηκε με το να τα ξέρει όλα για τα πάντα,  αλλά σε ένα φόρουμ είναι πιθανό πως θα μπερδέψεις και άλλους που σε διαβάζουν. Επίσης προσπάθησε να μην επιμένεις για πράγματα που ξέρεις επιφανειακά ή που δεν τα έχεις κατανοήσει πλήρως. Δεν είναι κακό να ρωτάς και να μαθαίνεις. 

Όταν λέμε 5% επικάλυψη σημαίνει πως στο 100% της σελίδας καλύπτεται ένα 5%

Το αν αυτό το 5% σημαίνει 

-1% magenta 

-2,5% yellow

-0,5% cyan

-1% black

ή όποιος άλλος συνδυασμός δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ο τρόπος που μετράνε την επικάλυψη με 5%

Επειδή όμως σε κάθε σελίδα χρησιμοποιούμε και διαφορετικά χρώματα, σε διαφορετικές ποσότητες, τότε αθροίζουμε όλες τις ονομαστικές σελίδες που λέει πως βγάζει το κάθε τόνερ για να μπορέσουμε να θέσουμε benchmark και να βγάλουμε μέσο όρο κόστους σελίδας. 

 

 

Μάλιστα, μάλιστα. Δηλαδή φίλε μου, αν κατάλαβα καλά, ούτως ή άλλως έχει κανονίσει ο κατασκευαστής να αποδίδουν τα χρώματα τις 2300 ονομαστικές σελίδες έκαστο, σωστά; Αν είναι έτσι. σε παρακαλώ να μου το επιβεβαιώσεις για να χαρώ διπλά και τρίδιπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgeole είπε

Μάλιστα, μάλιστα. Δηλαδή φίλε μου, αν κατάλαβα καλά, ούτως ή άλλως έχει κανονίσει ο κατασκευαστής να αποδίδουν τα χρώματα τις 2300 ονομαστικές σελίδες έκαστο, σωστά; Αν είναι έτσι. σε παρακαλώ να μου το επιβεβαιώσεις για να χαρώ διπλά και τρίδιπλα.

Ο κατασκευαστής του γνήσιου τόνερ, έχει κανονίσει κάθε τόνερ να βγάζει πχ 2300 σελίδες με 5% επικάλυψη.  Αυτό πιστοποιεί.

(Στα συμβατά έχει να κάνει με το πόσο ειλικρινής είναι κάθε εταιρία και πόσο σοβαρή είναι και τι πιστοποιήσεις έχει. Στα αναγεμισμένα έχει να κάνει με το πόσο σωστός είναι ο μαστορας)

Αν εσύ βγάλεις με 10% επικάλυψη θα σου βγάλει 1150 σελίδες

Αν βγάλεις με 20% επικάλυψη θα σου βγάλει 575 σελίδες

και πάει λέγοντας

Αν πάλι χρησιμοποιείς μόνο 1% του κίτρινου πχ σε κάθε σου σελίδα (πες ότι βγάζεις τιμολόγια με ορισμένα χρώματα κάθε μέρα σαν σενάριο)

Τότε οι 2300 σελίδες θα πενταπλασιαστούν όσον αφορά το κίτρινο χρώμα. Αν όλες σου οι σελίδες είναι ίδιες με την ίδια επικάλυψη κίτρινου (χάριν παραδείγματος) θα σου τελειώσει το κίτρινο σε 11.500 σελίδες. Παράλληλα μπορεί να σου τελειώνει το μαύρο κάθε 1000 σελίδες επειδή θα έχεις πάνω απο 10% μαύρο σε κάθε σελίδα, και το κόκκινο κάθε 2000 σελίδες κλπ

Αυτό έχει να κάνει με την κατανάλωση κάθε χρώματος στην αναλογία που το χρησιμοποιείς. Όταν όμως θες να μετρήσεις κόστος, τα σετάρεις όλα μαζί σαν τιμή, τα σετάρεις όλα μαζί σαν επικάλυψη και βγάζεις τον μέσο όρο.

 

Το ίδιο όπως όταν οδηγάς αυτοκίνητο. Λες έκανα 1000 χλμ με μέση κατανάλωση 8λίτρα/100 χλμ = 80 λίτρα.

Δεν λες την Τετάρτη είχε αντίθετο αέρα και έκαιγε παραπάνω το αμάξι. Ή σε αυτή την διαδρομή είχα ανηφόρα και έκαψε πιο πολύ. Ή είχα κατηφόρα και έκαψε πιο λίγο. Ή είχε ζέστη και άναψα aircondition και έκαψα παραπάνω. Λες έχω κατανάλωση 8λιτρα στα 100 χλμ σε μικτές συνθήκες. 

Και για αυτό ο μέσος όρος κατανάλωσης τόνερ βγαίνει σε βάθος χρόνου και όχι στην πρώτη τετράδα. Όταν θα έχεις εκτυπώσει 100.000 σελίδες και πεις: Άλλαξα συνολικά 30 τόνερ  (10 μαυρα, 8 magenta, 9 κιτρινα και 3 cyan). Εσύ θα μετρήσεις 30 τόνερ Χ 25 ευρώ και θα βγάλεις μέσο όρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ο κατασκευαστής του γνήσιου τόνερ, έχει κανονίσει κάθε τόνερ να βγάζει πχ 2300 σελίδες με 5% επικάλυψη.  Αυτό πιστοποιεί.

(Στα συμβατά έχει να κάνει με το πόσο ειλικρινής είναι κάθε εταιρία και πόσο σοβαρή είναι και τι πιστοποιήσεις έχει. Στα αναγεμισμένα έχει να κάνει με το πόσο σωστός είναι ο μαστορας)

Αν εσύ βγάλεις με 10% επικάλυψη θα σου βγάλει 1150 σελίδες

Αν βγάλεις με 20% επικάλυψη θα σου βγάλει 575 σελίδες

και πάει λέγοντας

Αν πάλι χρησιμοποιείς μόνο 1% του κίτρινου πχ σε κάθε σου σελίδα (πες ότι βγάζεις τιμολόγια με ορισμένα χρώματα κάθε μέρα σαν σενάριο)

Τότε οι 2300 σελίδες θα πενταπλασιαστούν όσον αφορά το κίτρινο χρώμα. Αν όλες σου οι σελίδες είναι ίδιες με την ίδια επικάλυψη κίτρινου (χάριν παραδείγματος) θα σου τελειώσει το κίτρινο σε 11.500 σελίδες. Παράλληλα μπορεί να σου τελειώνει το μαύρο κάθε 1000 σελίδες επειδή θα έχεις πάνω απο 10% μαύρο σε κάθε σελίδα, και το κόκκινο κάθε 2000 σελίδες κλπ

Αυτό έχει να κάνει με την κατανάλωση κάθε χρώματος στην αναλογία που το χρησιμοποιείς. Όταν όμως θες να μετρήσεις κόστος, τα σετάρεις όλα μαζί σαν τιμή, τα σετάρεις όλα μαζί σαν επικάλυψη και βγάζεις τον μέσο όρο.

 

Το ίδιο όπως όταν οδηγάς αυτοκίνητο. Λες έκανα 1000 χλμ με μέση κατανάλωση 8λίτρα/100 χλμ = 80 λίτρα.

Δεν λες την Τετάρτη είχε αντίθετο αέρα και έκαιγε παραπάνω το αμάξι. Ή σε αυτή την διαδρομή είχα ανηφόρα και έκαψε πιο πολύ. Ή είχα κατηφόρα και έκαψε πιο λίγο. Ή είχε ζέστη και άναψα aircondition και έκαψα παραπάνω. Λες έχω κατανάλωση 8λιτρα στα 100 χλμ σε μικτές συνθήκες. 

Και για αυτό ο μέσος όρος κατανάλωσης τόνερ βγαίνει σε βάθος χρόνου και όχι στην πρώτη τετράδα. Όταν θα έχεις εκτυπώσει 100.000 σελίδες και πεις: Άλλαξα συνολικά 30 τόνερ  (10 μαυρα, 8 magenta, 9 κιτρινα και 3 cyan). Εσύ θα μετρήσεις 30 τόνερ Χ 25 ευρώ και θα βγάλεις μέσο όρο.

Να σου πω την αλήθεια, όλα αυτά τα ήξερα. Το μόνο που δεν μου έκοβε να υπολογίσω σωστά είναι αυτό που πολύ σωστά είπες: Είτε μόνο του το κάθε χρώμα είτε παρέα με άλλα στη σελίδα, αποδίδει αυτά που πρέπει. ΚΑΙ γι' αυτό συμπαθώ το φόρουμ, ανοίγει το μυαλό...😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά οι HP κόβουν την εκτύπωση πριν τελειώσει το toner με error message. Η καλύτερη λύση είναι να περαστεί το chipless firmware οπού τα επίπεδα των toners είναι πάντα 100%. Έτσι κερδίζετε ακόμα ένα -50% στο κόστος των συμβατών χωρίς chip.

 

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια τα οποία με βοήθησαν και κατέληξα τελικά στο Kyocera Ecosys P5021cdw.

Θα ήμουν επίσης ευγνώμων αν έστω και με pm θα μπορούσατε να μου συστήσεται κάποια αξιόπιστα καταστήματα με συμβατικά / δοκιμασμένα toner για τον εκτυπωτή.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απόψε λοιπόν αποφάσισα να τον ξεπακετάρω και να "προσπαθήσω" να κάνω εγκατάσταση, όπου χρειάστηκαν περίπου 10' ψαξίματος στο ΥΤ, και με οδηγό αυτό https://www.youtube.com/watch?v=d8dOby0vVOo εκτυπώνουν πλέον όλα τα μέλη της οικογένειας 😁.

Και επειδή είναι ο πρώτος εκτυπωτής που μπαίνει στο σπίτι, δεν έχω μέτρο σύγκρισης ώστε να πω αν είναι καλός/κακός/γρήγορος/αργός/ κλπ, ωστόσο είμαι ευχαριστημένος τουλάχιστο από την ποιότητα εκτύπωσης.

Ευχαριστώ ξανά όλους όσους με βοήθησαν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
7 ώρες πριν, ecep είπε

Καλημέρα, τι θα πει brother color laser?

Εκτυπωτής ή πολυμηχάνημα τύπου laser, που τυπώνει έγχρωμα και ασπρόμαυρα. Το Brother αναφέρεται στην μάρκα τού μηχανήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Νεκρανάσταση ξανά. Είμαι σε μια φάση που ψάχνω ακριβώς αυτό που περιγράφει ο τίτλος. Έχει κανείς να κάνει μια πρόταση σύμφωνα με το τι παίζει σήμερα στην αγορά;

Απ' ότι έχω καταλάβει με του Lexmark έχουμε μεγάλο κόστος για αλλαγή toner, οπότε μάλλον πάνε περίπατο. Από εκεί και πέρα, μεταξύ HP και Brother έχουμε ιδέα τι συμφέρει καλύτερα; Πχ, κάποια μοντέλα που κοιτούσα:

https://www.skroutz.gr/s/21885129/HP-LaserJet-Pro-M255dw-Έγχρωμoς-Εκτυπωτής-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

https://www.skroutz.gr/s/11930178/Brother-HL-L8260CDW-Έγχρωμoς-Εκτυπωτής-Laser-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

https://www.skroutz.gr/s/16978659/Brother-HL-L3230CDW-Έγχρωμoς-Εκτυπωτής-Laser-με-WiFi-και-Mobile-Print.html (αν και με προβλημάτισε λίγο από θέμα reviews)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...