Προς το περιεχόμενο

Severance [Apple TV; 2022]


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/3/2022 στις 10:46 ΜΜ, billdanos είπε

Η σειρά εξελίσσεται σε κάτι εντυπωσιακό και έχω κολλήσει! Και ξαναλέω πως ο Μπεν Στιλλερ κάνει πολύ καλή δουλειά στα επεισόδια που σκηνοθετεί! 
 

https://books.apple.com/gr/book/severance/id1613220757 

Ο Στίλλερ σκηνοθέτησε 6 επεισόδια από το Severance , προσωπικά τον είχα ξεχωρίσει από το The Secret Life of Walter Mitty το οποίο έπαιξε και σκηνοθέτησε και θεωρώ αριστούργημα.

Επεξ/σία από Nomedor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν η σειρά είναι απίστευτα καλή. Μόλις τελείωσα το τελευταίο επεισόδιο οπότε όσοι το έχουν δει μπορούν να καταλάβουν ότι ο ενθουσιασμός βρίσκεται στα ύψη.

Μέχρι το 6ο επεισόδιο είναι αρκετά αργή αλλά όχι με τη κακή έννοια. Σε βάζει σίγά σιγά στο κόσμο της και γκαζώνει στα 2 τελευταία επεισόδια όπου πραγματικά το 9ο είναι αριστουργηματικό, ήμουν στη τσίτα επί 40 λεπτά, ήθελα συγχρόνως να δω πως θα εξελιχθεί αλλα δεν ήθελα με τίποτα να τελειώσει.

Τώρα, στα πιο γενικά, είναι μια σειρά που θυμίζει αισθητικά αρκετά black mirror με κάποια vibes απο Eternal Sunshine of a Spotless Mind & Being John Malkovich να γίνονται αισθητά. Παρόλα αυτά είναι εντελώς πρωτότυπη και δεν αντιγράφει κάποια από τα παραπάνω στο πυρήνα της. Πλήρως αληγορική, και όχι φυσικά μονο στο επίπεδο της εργασιακής παραγματικότητας (που είναι αυτό που γίνεται αντιληπτό σε μια πρώτη ανάγνωση), αλλά εμβαθύνει σε πολυ πιο βαθιά επίπεδα- υπαρξιακά (συνείδηση), ψυχολογικά ("εγώ" σαν ξεχωριστή ύπαρξη, ανάγκη διαχωρισμού και αποστασιοποίησης από τη θλίψη), θρησκευτικά (Κίερ instead of Jesus, εγχειρίδιο αντί για Βίβλο), κοινωνικά (παρακολούθηση, επιβράβευση και τιμωρία) και ότι μπορεί να φανταστεί κανείς. Μπορείς να συζητάς για ώρες.

Πραγματικά αδιανόητο το πόσο καλή είναι αυτή η σειρά.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 13
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη σειρα,αλλα το τελευταιο επεισοδιο με αφηνει να καταλαβω πως θα ξεκινησει η β σεζον.

Spoiler

απο το γραφειο οπου δε θα θυμουνται τιποτα οι ini's

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, dsi44 said:

πολυ καλη σειρα,αλλα το τελευταιο επεισοδιο με αφηνει να καταλαβω πως θα ξεκινησει η β σεζον.

Spoiler

Γιατί να μη θυμούνται τίποτα οι Μέσα; Αυτοί ήταν που πήραν το έλεγχο και έκαναν ότι έκαναν στον έξω κόσμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dsi44 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

γιατι φαινεται οτι τραβαει το διακοπτη ο αλλος και ετσι γινονται παλι ini

θα δειξει ,μακαρι να μη γινει ετσι.

 

Spoiler

Αυτό λέω. Όταν πλέον ο διακόπτης τραβιέται ή επανέρχεται στην αρχική του θέση, γίνονται Έξω/Outy. Αυτοί όντως δε θα θυμούνται τίποτα από ότι συνέβη όσο ήταν οι Μέσα/Inny υπό έλεγχο, αν και φαντάζομαι ότι η αδερφή του Mark θα του πει τι έγινε.

Όμως αν ή όταν επιστρέψουν στη δουλειά θα ξαναγίνουν Μέσα/Inny και θα θυμούνται τι έκαναν στον έξω κόσμο. 

 

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2022 στις 2:31 ΜΜ, Lilith19 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το ξαναείδα τώρα, πώς το είχα χάσει;;

 

και εγω δε το προσεξα και μου το ειπε η γυναικα μου.

Spoiler

ηταν κακη / θολή η φωτογραφια γιαυτο πολυς κοσμος δε το καταλαβε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους μια σειρα διαφορετικη ... εχουμε μπουχτισει τα ιδια και τα ιδια

παρα πολυ καλη η πρωτη season μακαρι να συνεχισει σε αυτο το επιπεδο

φοβερη φωτογραφια / σκηνοθεσια

εξαιρετικο soundtrack

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...