Προς το περιεχόμενο

Severance [Apple TV; 2022]


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πέτυχα στην τύχη και bumpαρω το thread να την δουν περισσότεροι. 

Απο τις καλύτερες σειρές που είδα τα τελευταία χρόνια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ίσως ότι καλύτερο έχω δει, όχι μόνο φέτος αλλά εδώ και πολύ καιρό.

Τρομερή σκηνοθεσία, φωτογραφία, soundtrack, όλα εξαιρετικά.

10/10 για μένα.

Σε μία περίοδο, με τόσες συνδρομές και ατελείωτες νέες σειρές να βλέπεις, η συγκεκριμένη ξεκάθαρα αξίζει και 2η προβολή.

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εξαιρετική δουλειά. Είχα διαβάσει τα σχόλιά σας αλλά δεν το περίμενα ΤΟΣΟ καλό. Ελπίζω να μην το κουράσουν. 

Επίσης νομίζω ότι ένας Λάνθιμος στη σκηνοθεσία (έστω σε κάποια επεισόδια) θα ήταν ό,τι έπρεπε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόψε την τελειώσα, όντως πάρα πολύ καλή , δικαιολογεί απόλυτα την βααθμολογία της !

Γνωρίζουμε πότε θα βγει η 2η σεζόν ? (λογικά αρχές του 23 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τελείωσα πριν λίγο καιρό και  δεν έχω παρά να πω θετικά λόγια για την εικόνα, τα πλάνα, τη μουσική, τη σκηνοθεσία και την ιστορία της σειράς. Μια πραγματικά ενδιαφέρουσα σεναριακά εκδοχή ενός περίεργου και δυστοπικού κόσμου που ξεδιπλώνεται σε κάθε επεισόδιο και σου δίνει μια νέα οπτική του τι συμβαίνει στους πρωταγωνιστές. Καιρό είχα να ενθουσιαστώ με κάτι καινούριο, είναι από τις σειρές που θέλω να βρω χρόνο να δω. Μπράβο στον Stiller για το δημιούργημα που έφτιαξε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολισ το τελιωσα και γω.ισωσ η καλυτερη σειρα ολησ τησ σεζον.Αcting, top notch.η πατρισια αρκετ συγκλονιστικη.Aπ το πρωτο επ που αρχιζει λιγο μπερδεμενα και αργα,,, στο τελοσ σου πετα μια ανατροπη και εισαι στη τσιτα να δεισ το επομενο

και ολα τα επ κεινουνtαι   με το ιδιο ρυθμο.συμφωνω με ενα αλλο μυνημα.ειναι σαν ενα επ απο black mirror

το τελοσ ολα τα λεφτα.

δεν το δα απο απλ γιατι δεν την εχω βαλει.αλλα αν το βαζε το νετφλιξ ΟΛΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ χεχε

βασικα ειναι μια σειρα που σε κανει να σκεφτεσαι ποσο ευκολα  μπορει να υποκυψει καποιοσ,,  και να γινει πιονι τησ οπιαδηποτε μορφησ εξουσιασ χωρισ ελευθερη βουληση

βλεπε εμβολια λολ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν είδα καμία αναφορά εδώ, κατάλαβε κανείς ποιο το νόημα της αλλαγής στο γύρισμα σε videogame visual effect σκηνές προς τα τελευταία λεπτά του επεισοδίου όταν Mark, Irving και Helly πήραν πρωτοβουλίες;

Μήπως θέλει να πει ότι

Spoiler

ο έξω κόσμος τελικά είναι "φτιαχτός" σαν βιντεοπαιχνίδι και η αληθινή ζωή των πρωταγωνιστών είναι αυτή στην "εργασία" στη Lumen;

Πολύ έξυπνη επιλογή από τον σκηνοθέτη που όμως δεν έγινε αντιληπτή από πολλούς λόγω του κορυφώματος του ένατου επεισοδίου. Δεν βρήκα κάτι σχετικό σε διάφορες θεωρίες που κυκλοφορούν. Όποιος έχει βρει κάποιο σχετικό άρθρο ας το παραθέσει. Μου κάνει εντύπωση πως κανείς δεν κάνει αναφορά σε αυτό.

Επεξ/σία από grinder_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, grinder_ είπε

Επειδή δεν είδα καμία αναφορά εδώ, κατάλαβε κανείς ποιο το νόημα της αλλαγής στο γύρισμα σε videogame visual effect σκηνές προς τα τελευταία λεπτά του επεισοδίου όταν Mark, Irving και Helly πήραν πρωτοβουλίες;

Μήπως θέλει να πει ότι

  Απόκρυψη περιεχομένων

ο έξω κόσμος τελικά είναι "φτιαχτός" σαν βιντεοπαιχνίδι και η αληθινή ζωή των πρωταγωνιστών είναι αυτή στην "εργασία" στη Lumen;

Πολύ έξυπνη επιλογή από τον σκηνοθέτη που όμως δεν έγινε αντιληπτή από πολλούς λόγω του κορυφώματος του ένατου επεισοδίου. Δεν βρήκα κάτι σχετικό σε διάφορες θεωρίες που κυκλοφορούν. Όποιος έχει βρει κάποιο σχετικό άρθρο ας το παραθέσει. Μου κάνει εντύπωση πως κανείς δεν κάνει αναφορά σε αυτό.

Δε τη παρατήρησα αυτή την αλλαγή στα visuals που λες για να είμαι ειλικρινής. Αλλά σχετικά με αυτό που γράφεις στο σποιλερ, δε μου κάθεται καλά με βάση ότι έχουμε δει

Spoiler

Ο κόσμος είναι ένας (είτε αληθινός είτε οχι), αυτό που αλλάζει είναι οι μνήμες που έχει πρόσβαση η συνείδηση στη διάρκεια της ημέρας.

 

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσα στις μπούρδες που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια και μιας και ο χρόνος είναι πολύτιμος σε δύο εβδομάδες από το πουθενά έμαθα και είδα δύο εξαιρετικές σειρές. Η πρώτη το Arcane και η δεύτερη το Severance. Το δεύτερο έχει όλα τα στοιχεία που μου τραβάνε το ενδιαφέρον με βασικότερο όλων τον MindFuck σουρεαλισμό που παραπέμπει σε David Lynch. 

Εντύπωση μου έκανε το εκπληκτικό Casting αφού όλοι είναι άψογοι στον ρόλο τους. 

Κάτι που με "μπέρδεψε" στο τελευταίο επεισόδιο 

Spoiler

Ο Mark και η Helly έχουν ξεκάθαρο ρόλο - σκοπό όταν "ξυπνούν" στον έξω κόσμο και αρχίζουν να αντιλαμβάνονται το ποιοι είναι. Από την άλλη ο Irving γιατί έχει ως βασικό σκοπό να βρει τον Burt; και πως το καταφέρνει αυτό από τον χάρτη και μόνο; Η αγάπη είναι ο λόγος; 

 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakinen είπε
Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ο Mark και η Helly έχουν ξεκάθαρο ρόλο - σκοπό όταν "ξυπνούν" στον έξω κόσμο και αρχίζουν να αντιλαμβάνονται το ποιοι είναι. Από την άλλη ο Irving γιατί έχει ως βασικό σκοπό να βρει τον Burt; και πως το καταφέρνει αυτό από τον χάρτη και μόνο; Η αγάπη είναι ο λόγος; 

 

Πιστεύω ότι..

Spoiler

Νόμιζε ότι κάτι είχε πάθει στον Burt, ίσως να είχε πεθάνει κιόλας και έπρεπε να τον βρει για να μάθει την αλήθεια. Επίσης για να του εξηγήσει την κατάσταση με τον διαχωρισμό. Η έλξη/έρωτας/αγάπη που ένιωθε για αυτόν έπαιξε ρόλο.

Σχετικά με τον χάρτη κάπως βρήκε την τοποθεσία του. Βέβαια ξενέρωσε μετά όταν τον είδε με άλλον άνδρα.

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Glikos είπε

Πιστεύω ότι..

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Νόμιζε ότι κάτι είχε πάθει στον Burt, ίσως να είχε πεθάνει κιόλας και έπρεπε να τον βρει για να μάθει την αλήθεια. Επίσης για να του εξηγήσει την κατάσταση με τον διαχωρισμό. Η έλξη/έρωτας που ένιωθε για αυτόν βέβαια έπαιξε ρόλο.

Σχετικά με τον χάρτη κάπως βρήκε την τοποθεσία του. Βέβαια ξενέρωσε μετά όταν τον είδε με άλλον άνδρα.

 

Spoiler

Το πρώτο οκ το καταλαβαίνω γιατί στην ουσία "ξυπνά" μόνος και ο μόνος που μπορεί να βρει και ίσως να εμπιστευτεί είναι ο Burt (ο Mark πχ έχει δικούς του ανθρώπους αδερφή - γαμπρό). 

Ο χάρτης όμως; που τον είχε και έτοιμο αν δεν λάθος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω

Spoiler

Μια θεωρία που έχω είναι ότι ο Irving ξέρει τον Burt στον έξω κόσμο. Ίσως να ξέρει και άλλους εργαζόμενους της εταιρίας. Επίσης παίζει να έκανε έρευνα σχετικά με τις παρανομίες της εταιρίας και να είχε συγκεντρώσει διάφορα στοιχεία. Εξού και ο χάρτης. Όπως ο Petey ο οποίος είχε πλησιάσει τον Mark και του αποκάλυψε την αλήθεια. 

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Glikos είπε

Πιστεύω

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μια θεωρία που έχω είναι ότι ο Irving ξέρει τον Burt στον έξω κόσμο. Ίσως να ξέρει και άλλους εργαζόμενους της εταιρίας. Επίσης παίζει να έκανε έρευνα σχετικά με τις παρανομίες της εταιρίας και να είχε συγκεντρώσει διάφορα στοιχεία. Εξού και ο χάρτης. Όπως ο Petey ο οποίος είχε πλησιάσει τον Mark και του αποκάλυψε την αλήθεια. 

 

Spoiler

Ναι έχει λογική αυτό. Είναι πρώην στρατιωτικός από ότι φαίνεται, συλλέγει πληροφορίες για την Lumon και έχει τοποθεσίες με εργαζόμενους της. 

Βέβαια ζωγραφίζει ακούγοντας Ace of Spades (Motörhead) πίνακες που παραπέμπουν στο testing floor της Lumon. 

Είναι μακριά και το 2023 😟

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το πρώτο οκ το καταλαβαίνω γιατί στην ουσία "ξυπνά" μόνος και ο μόνος που μπορεί να βρει και ίσως να εμπιστευτεί είναι ο Burt (ο Mark πχ έχει δικούς του ανθρώπους αδερφή - γαμπρό). 

Ο χάρτης όμως; που τον είχε και έτοιμο αν δεν λάθος. 

 

Spoiler

Ο outie Irvin  φαίνεται ότι μελετά και μαζεύει στοιχεία για πολλούς που είναι στο προγραμμα του severance. Σαν να ετοιμάζει κάτι επαναστατικό χωρίς να μας λέει ακριβώς τι. Είχε συλλέξει στοιχεία και διευθύνσεις πολλών οπότε το να βρει τη τοποθεσία του Burt ο innie Irvin δε φαντάζει και τόσο δύσκολο. Έχει περάσει και λίγος καιροός και δε θυμάμαι ακριβώς τι στοιχεία είχε βρει στο μπαούλο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...