Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν Διπλασιασμός Ταχύτητας Σταθερού Internet Cosmote


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δική μου λογική είναι να χαίρομαι όταν κάποιος απολαμβάνει παροχές, χωρίς να παραπονεθώ αν δεν είμαι μέσα σε αυτές.

Εγώ πληρώνω 100αρα FTTH και μάλιστα με επιδότηση. Αν κάποιος που δεν έχει την τύχη να έχει FTTH και ενώ χρεώνεται 50αρα θα έχει διπλασιασμό ταχύτητας, με γεια του και χαρά του. Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είμαστε εντάξει;

Εντάξει είμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/2/2022 στις 8:20 ΜΜ, soc_h είπε

Η δική μου λογική είναι να χαίρομαι όταν κάποιος απολαμβάνει παροχές, χωρίς να παραπονεθώ αν δεν είμαι μέσα σε αυτές.

Εγώ πληρώνω 100αρα FTTH και μάλιστα με επιδότηση. Αν κάποιος που δεν έχει την τύχη να έχει FTTH και ενώ χρεώνεται 50αρα θα έχει διπλασιασμό ταχύτητας, με γεια του και χαρά του. Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είμαστε εντάξει;

Εντάξει είμαστε.

Δεν ειμαστε εντάξει. Απο ποτε οι πελάτες ειναι 2 ταχυτητων? Αν διπλασιαζεις, διπλασιαζεις ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ οπου ειναι φυσικα εφικτο. Για οσους δεν ειναι εφικτό τους δινεις μια καλυτερη τιμη/καποια εξτρα παροχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, oletiras είπε

Δεν ειμαστε εντάξει. Απο ποτε οι πελάτες ειναι 2 ταχυτητων? Αν διπλασιαζεις, διπλασιαζεις ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ οπου ειναι φυσικα εφικτο. Για οσους δεν ειναι εφικτό τους δινεις μια καλυτερη τιμη/καποια εξτρα παροχη.

Αυτό το κάνει ο οτε απο τότε που κυκλοφόρησε το ιντερνετ.

Εγω που είμαι στον οτε 100 χρόνια ποτέ δεν έκανα αναβάθμιση και έφτασα στο 24, εχω περάσει αν θυμάμαι καλα τέσσερεις αναβαθμίσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, oletiras είπε

Δεν ειμαστε εντάξει. Απο ποτε οι πελάτες ειναι 2 ταχυτητων? Αν διπλασιαζεις, διπλασιαζεις ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ οπου ειναι φυσικα εφικτο. Για οσους δεν ειναι εφικτό τους δινεις μια καλυτερη τιμη/καποια εξτρα παροχη.

Μάλλον δεν τα ξέρετε καλά. Όσοι είχαμε την τύχη να περάσει απέξω οπτική ίνα και κάναμε αναβάθμιση σε FTTH, πήραμε συμβόλαιο με επιδότηση. Πρακτικά, πληρώνουμε για 100Mbps με οπτική στην τιμή των 50 με χαλκό.

Όσοι δεν έχουν λοιπόν ανάλογη τύχη, τους διπλασιάζει την ταχύτητα στην ίδια τιμή.

Που βλέπεις τις 2 ταχύτητες; Σώνει και καλά να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα δηλαδή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, soc_h είπε

Μάλλον δεν τα ξέρετε καλά. Όσοι είχαμε την τύχη να περάσει απέξω οπτική ίνα και κάναμε αναβάθμιση σε FTTH, πήραμε συμβόλαιο με επιδότηση. Πρακτικά, πληρώνουμε για 100Mbps με οπτική στην τιμή των 50 με χαλκό.

Όσοι δεν έχουν λοιπόν ανάλογη τύχη, τους διπλασιάζει την ταχύτητα στην ίδια τιμή.

Που βλέπεις τις 2 ταχύτητες; Σώνει και καλά να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα δηλαδή;

Μαλλον δε τα ξέρετε καλα. Μπορεί να τυγχάνει επιδότησης το FTTH, η Cosmote ομως πληρωνεται στο ΑΚΕΡΑΙΟ το τιμολογιο της. Οπερ σημαινει δεν  κανει καμια χάρη σε κανεναν. Αν θες μπορεις να ευχαριστησεις για το voucher το κράτος, την Ευρωπαικη Ενωση, τον Αναδρομο Ερμή, οχι ομως την Cosmote. H Cosmote οφειλει να μην κανει τετοιου ειδους διακρισεις στο πελατολογιο της.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδη εγω αναβαθμιζω πριν 4 μηνες, απο 50αρα σε 100αρα, δινω 10 ευρω παραπανω τον μηνα, για να εχω την 100αρα μου, και η κοσμοτε παει και λεει "σε ευχαριστω παρα πολυ για τα λεφτακια σου, θα συνεχισω να στα παιρνω αυτα τα εξτρα, αλλα μονο απο σενα, ο διπλα σου θα εχει την ιδια ταχυτητα χωρις τα εξτρα 10 ευρω" και ρωταω εγω, ειναι αυτη πολιτικη εταιρειας που σεβεται τους πελατες που δινουν περισσοτερα λεφτα τον μηνα; δηλαδη εγω 2 χρονια θα εχω ενα συμβολαιο και θα νιωθω μ....ς (δεν ξερω αν επιτρεπεται η λεξη) γιατι η κοσμοτε αποφασισε την δωρεαν αναβαθμιση; ποια κατσικα του γειτονα; δεν ειπα να μην αναβαθμιστει κανενας και να μεινουμε ολοι στα ιδια. αντιθετως εσυ soc_h θα επρεπε να φωναζεις, ΟΛΟΙ να εχουν ενα "κομφορ", ειτε σε ταχυτητα ειτε εφοσον δεν ειναι δυνατη η αναβαθμιση σε χρηματα τον μηνα.

Επεξ/σία από vaggos231
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, oletiras είπε

Μαλλον δε τα ξέρετε καλα. Μπορεί να τυγχάνει επιδότησης το FTTH, η Cosmote ομως πληρωνεται στο ΑΚΕΡΑΙΟ το τιμολογιο της. Οπερ σημαινει δεν  κανει καμια χάρη σε κανεναν. Αν θες μπορεις να ευχαριστησεις για το voucher το κράτος, την Ευρωπαικη Ενωση, τον Αναδρομο Ερμή, οχι ομως την Cosmote. H Cosmote οφειλει να μην κανει τετοιου ειδους διακρισεις στο πελατολογιο της.

Πολύ καλά τα ξέρω, τυγχάνει να δουλεύω σε συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να με (σε) ενδιαφέρει ποιος πληρώνει τι; Με (σε) ενδιαφέρει πόσα πληρώνω εγώ (εσύ). Από 32€ με VDSL 50 πήγα στα 29€ με fiber optic 100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vaggos231 είπε

δηλαδη εγω αναβαθμιζω πριν 4 μηνες, απο 50αρα σε 100αρα, δινω 10 ευρω παραπανω τον μηνα, για να εχω την 100αρα μου, και η κοσμοτε παει και λεει "σε ευχαριστω παρα πολυ για τα λεφτακια σου, θα συνεχισω να στα παιρνω αυτα τα εξτρα, αλλα μονο απο σενα, ο διπλα σου θα εχει την ιδια ταχυτητα χωρις τα εξτρα 10 ευρω" και ρωταω εγω, ειναι αυτη πολιτικη εταιρειας που σεβεται τους πελατες που δινουν περισσοτερα λεφτα τον μηνα; δηλαδη εγω 2 χρονια θα εχω ενα συμβολαιο και θα νιωθω μ....ς (δεν ξερω αν επιτρεπεται η λεξη) γιατι η κοσμοτε αποφασισε την δωρεαν αναβαθμιση; ποια κατσικα του γειτονα; δεν ειπα να μην αναβαθμιστει κανενας και να μεινουμε ολοι στα ιδια. αντιθετως εσυ soc_h θα επρεπε να φωναζεις, ΟΛΟΙ να εχουν ενα "κομφορ", ειτε σε ταχυτητα ειτε εφοσον δεν ειναι δυνατη η αναβαθμιση σε χρηματα τον μηνα.

Ωστόσο εαν η περιοχή σου έχει δυνατότητα για 200mbps κι εσυ με την δωρεάν αναβάθμιση θα έχεις την διπλάσια ταχύτητα στην ίδια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη βρε παλληκάρια, πρώτη φορά είναι που κάποιοι αποκτούν έκπτωση ενός προϊόντος ή μιας υπηρεσίας και μερικές μέρες ή βδομάδες μετά κάποιοι άλλοι παίρνουν είτε σε χαμηλότερη είτε σε υψηλότερη τιμή το ίδιο προϊόν ή υπηρεσία; Λέτε δηλαδή ότι υποχρεούται το κατάστημα ή η εταιρεία να επιστρέψει ή να ζητήσει την διαφορά στους προηγούμενους πελάτες;

Ναι, κάποιοι θα είναι οι τυχεροί και κάποιοι οι άτυχοι. Που το παράξενο και τέλος δεν είναι κάτι που υπερβαίνει τους κανόνες που διέπουν τα της αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jkoukos είπε

Ναι, κάποιοι θα είναι οι τυχεροί και κάποιοι δεν θα είναι.

   Fixed.

Δεν υπάρχει κανένας άτυχος. Κανείς δεν θα βρεθεί σε δυσχερέστερη θέση από ότι πριν, απλά κάποιοι θα βρεθούν σε καλύτερη.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jkoukos είπε

Συγνώμη βρε παλληκάρια, πρώτη φορά είναι που κάποιοι αποκτούν έκπτωση ενός προϊόντος ή μιας υπηρεσίας και μερικές μέρες ή βδομάδες μετά κάποιοι άλλοι παίρνουν είτε σε χαμηλότερη είτε σε υψηλότερη τιμή το ίδιο προϊόν ή υπηρεσία; Λέτε δηλαδή ότι υποχρεούται το κατάστημα ή η εταιρεία να επιστρέψει ή να ζητήσει την διαφορά στους προηγούμενους πελάτες;

Ναι, κάποιοι θα είναι οι τυχεροί και κάποιοι οι άτυχοι. Που το παράξενο και τέλος δεν είναι κάτι που υπερβαίνει τους κανόνες που διέπουν τα της αγοράς.

Οι τιμές σίγουρα αλλαζουν και αναπροσαρμόζονται σε βαθος χρόνου. Αλλοι κλειδωσαμε σε Α ποσα συμβολαια, αλλοι σε Β, κλπ κλπ. Εδω ομως ανακοινωσαν μια παροχή και ειπαν "οπου ειναι τεχνικα εφικτό θα δοθει". Στις FTTH δεν ειναι εφικτο δλδ? Θελω εναν πειστικό λογο (οχι απο σενα, απο την Cosmote) Επίσης αυτους που δε δυνανται να τους αναβαθμισουν δεν ειναι εφικτο καλη τι πιστη να τους μειώσουν κατι απο τα ηδη ακριβα παγια τις Cosmote?

Ειναι δυσκολο γενικά να φερθουν στοιχειωδώς δίκαια στους πελατες τους?

Την ιδια στιγμή που το κράτος και η εταιρια σπρωχνει τις FTTΗ, την ιδια ακριβως στιγμή οσοι ειναι με συμβολαιο που ληγει πιθανα θα σκεφτούν την μεταβαση ξανα σε χαλκό επειδη απλά θα πάρουν περισσοτερα. Τετοια παράδοξα μονο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι τεχνικό το θέμα στις συνδέσεις FTTH, αλλά απόφαση της εταιρείας για δικούς της λόγους. H ανακοίνωση τις εξαιρεί από τον διπλασιασμό. Δικαίωμα της κάθε εταιρείας είναι τι ταχύτητες θα δίνει στις συνδέσεις και δεν υπάρχει κανένας κανονισμός που να την υποχρεώνει στο αντίθετο ή να δίνει σε όλους τις ίδιες υπηρεσίες, πακέτα και τιμές.

Δεν υπάρχει δίκαιο και άδικο. Υπάρχει μια απόφαση για "κάτι", εκεί που θέλει και μπορεί να δώσει αυτό το "κάτι". Είναι μια προσφορά που δίνει η ίδια γιατί έτσι θέλει, όπου και όποτε θέλει. Κάποιο είναι τυχεροί  και θα επωφεληθούν και κάποιοι άτυχοι, όπως γίνεται συνήθως στις προσφορές σε οποιαδήποτε εμπορική σύμβαση.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oletiras είπε

[...]

Την ιδια στιγμή που το κράτος και η εταιρια σπρωχνει τις FTTΗ, την ιδια ακριβως στιγμή οσοι ειναι με συμβολαιο που ληγει πιθανα θα σκεφτούν την μεταβαση ξανα σε χαλκό επειδη απλά θα πάρουν περισσοτερα. Τετοια παράδοξα μονο εδώ.

- Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, γιατί στις περιοχές που υπάρχει ενεργό δίκτυο FTTH ή εκκρεμεί η ανάπτυξή του, δεν θα υπάρξει «δωρεάν» διπλασιασμός της ταχύτητας στο παλαιότερο δίκτυο του χαλκού.

- Επ΄ευκαιρία, το κράτος και οι εταιρίες μάλλον έχουν χάσει τη μπάλα στην ανάπτυξη των δικτύων FTTH. Στην περιοχή μου που είναι κοντά στο Αστικό Κέντρο και υπάρχει ενεργό δίκτυο FTTH πάνω από ένα χρόνο, δεν έχει εγκατασταθεί ούτε στο 5% των διαμερισμάτων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, filipN είπε

- Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, γιατί στις περιοχές που υπάρχει ενεργό δίκτυο FTTH ή εκκρεμεί η ανάπτυξή του, δεν θα υπάρξει «δωρεάν» διπλασιασμός της ταχύτητας στο παλαιότερο δίκτυο του χαλκού.

- Επ΄ευκαιρία, το κράτος και οι εταιρίες μάλλον έχουν χάσει τη μπάλα στην ανάπτυξη των δικτύων FTTH. Στην περιοχή μου που είναι κοντά στο Αστικό Κέντρο και υπάρχει ενεργό δίκτυο FTTH πάνω από ένα χρόνο, δεν έχει εγκατασταθεί ούτε στο 5% των διαμερισμάτων.

Συμφωνώ οτι δεν πάς καθόλου εύκολα σε χαλκό. Πήγα πριν μερικούς μήνες απο 100 vdsl2 σε 100 ftth και μόνο η διαφορά στη σταθερότητα και την απόκριση το αξίζει. Εϊναι το μέλλον.

Αλλά.. Είναι τραγικό να μην σπρώξουν τις ftth. Εμ τις εξαιρούν απο την αναβάθμιση (οκ δικό τους το μαχαίρι δικό τους το καρπούζι οτι θέλουν κάνουν), αλλα δεν έχουν καν προσαρμόσει τα προγράμματα στο νέο δίκτυο. Γιατί οι μόνες επιλογές να είναι 100/10 και 200/20. Γιατί ταβάνι 200? Γιατί μη συμμετρικό? Υπάρχει πραγματικός τεχνικός λόγος να είναι έτσι? Η απλά είναι μια αυθαίρετη απόφαση για Χ λόγο που δεν κατανοώ? Πού είναι τα προγράμματα για >200 και συμμετρικά? Και φοβάμαι οτι σε 2 χρόνια που θα τελείωσει η επιδότηση οτι το πάγιο θα δαγκώνει, και εν τέλη η ίδια υπηρεσία σε vdsl2 να είναι και φτηνότερη.

Επεξ/σία από biohazard7720
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ήδη υπάρχουν πολλοί πελάτες των οποίων η σύνδεση σταμάτησε να παίρνει την έκπτωση του κουπονιού, καθώς συμπλήρωσαν τα 2 χρόνια και είτε συνεχίζουν στο ίδιο πακέτο με ελαφρά μεγαλύτερο πάγιο είτε μετέβησαν σε μικρότερο πακέτο.

Πουθενά σε όλες τις χώρες της ΕΕ δεν παρέχονται συμμετρικές ταχύτητες σε FTTH από τους παραδοσιακούς τηλεπικοινωνιακούς παρόχους. Και σε αυτούς το upload είναι ποσοστό του download με μόνη διαφορά το μέγεθος, όπου εκεί παίζει ανάλογα το πακέτο σε 20-50%.

Μόνο στους μικρούς στυλ Inalan/HCN παρέχονται συμμετρικά πακέτα σύνδεσης με την διαφορά εκεί είναι περισσότερες αυτές οι εταιρείες, κυρίως σε τοπικό επίπεδο και συχνά κοινοτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...