Προς το περιεχόμενο

Αστοχίες υλικού ( φωτογραφικού ) και άλλα ευτράπελα .......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Έτσι για να ευθυμήσουμε μέσα στην γενικότερη κατήφεια ....... η οποία έχει αποκτήσει πολλά κεφάλια , κάτι σαν Λερναία Ύδρα ....... είπα να περιγράψουμε με όποιον τρόπο κρίνει ο καθένας πρόσφορο , διάφορες από άτυχες έως κακές στιγμές οι οποίες σίγουρα έτυχαν στον καθένα την ώρα που δούλευε η δεν δούλευε με τον εξοπλισμό του . 

  Μπας και γελάσει λίγο το χειλάκι μας ........ αφενός , αφετέρου διότι πολλές τέτοιες κακές στιγμές μπορεί να δώσουν λύσεις σε προβλήματα που αντιμετωπίζει κάποιος τεχνικά και μη .

  Το ξεκινάω με δύο παραδείγματα , το πρώτο όπου στην προσπάθεια μου να πλησιάσω ένα θέμα μέσα σε φυσικό περιβάλλον με μπόλικο γρασίδι , πάτησα φυσικά μία ....... βόμβα ( σκατά δλδ 🤣🤣🤣 ) τα οποία δεν πήρα χαμπάρι έγκαιρα και τα μετέφερα αυτούσια στα πατάκια του αυτοκινήτου ........ ηθικόν δίδαγμα ....... όποιος φωτογραφίες τραβει ..... λάσπες και κακά πατεί ....... 

  Το δεύτερο , όπου ήμουν μάλιστα έτοιμος να ανοίξω θέμα , ζητώντας την βοήθεια όλων , έως και ήμουν έτοιμος να στείλω την D610 στην αντιπροσωπεία για έλεγχο , όπου η μηχανή δεν έβλεπε την πρώτη κάρτα μνήμης , κατέληξε στο απλούστατο πως για άγνωστο λόγο , είχα κλείσει τον διακόπτη άθελα μου στο πλάι της κάρτας .

   Ένα ζήτημα που μπορεί να αποτελέσει και case study περί βλακείας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-Έχει τύχει να ξεκινήσω να τραβάω χωρίς κάρτα μέσα και πήγε σχεδόν η μισή μέρα χαμένη. Πλέον τραβάω την πρώτη και πατάω view για να σιγουρευτώ πως είναι μέσα.

-Επίσης τρομερά μεγάλο πρόβλημα με σκυλιά βγαίνοντας έξω απο την πόλη σε χωράφια ή βουνά. Χτες μόλις, σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις με είδαν απο μακριά και άρχισαν να τρέχουν προς το μέρος μου. Έχουν σχηματίσει αγέλες και είναι πραγματικά επικίνδυνα. Πάντα αφήνω την πόρτα του αυτοκινήτου ανοικτή όταν τραβάω σε τέτοια μέρη, για να προλάβω να κλειστώ μέσα, αλλά έχει γίνει επικίνδυνο το πράγμα όταν βγαίνεις στις ερημιές μόνος. Δεν έχω βρει ακόμη λύση στο πρόβλημα αυτό.

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο φορές το έχω πάθει, σε διαφορετικά μέρη, να είμαι σε κάποιον υγροβιότοπο και να φωτογραφίζω πουλιά, και να έχω αφαιρεθεί και να έχω πατήσει μέσα στον βούρκο για να πάω πιο κοντά, τη μία φορά έμεινε μέσα το παπούτσι μου και το έχασα τελικά, και γύρισα με ένα παπούτσι…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βγάζετε το καπάκι μπροστά απο το φακό. Δουλευει καλύτερα το ολο πράγμα.

Επίσης να έχετε μαζι την μηχανή οταν πάτε επι του του, καπου για φωτογραφία. 

 

Γενικα μιλάω δε το λεω για εσας ή για εμενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinlanden είπε

Να βγάζετε το καπάκι μπροστά απο το φακό. Δουλευει καλύτερα το ολο πράγμα.

Επίσης να έχετε μαζι την μηχανή οταν πάτε επι του του, καπου για φωτογραφία. 

 

Γενικα μιλάω δε το λεω για εσας ή για εμενα.

     Για το καπάκι ισχύει και συνηθίζεται άλλωστε , πρέπει να βγάλεις το καπάκι αλλιώς ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2022 στις 7:52 ΜΜ, babisskg είπε

     Για το καπάκι ισχύει και συνηθίζεται άλλωστε , πρέπει να βγάλεις το καπάκι αλλιώς ........ 

και αφότου το βγάλεις να θυμάσαι να το βάζεις ξανά, ειδικά αν αλλάζεις 3 τοποθεσίες σε 6 ώρες γιατί μετά δεν ξέρεις που το φύτεψες (ευτυχώς υπαρχει το amazon). Φρέσκο , Κυριακάτικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα λάθος που διαπιστώνω πως κάνω σχεδόν πάντα, είναι πως δεν παίρνω τον χρόνο μου να βάλω τις βέλτιστες ρυθμίσεις.

Δεν βάζω απολύτως αυτόματες απο πείσμα του στυλ "τι είμαστε τώρα; Τίποτα πρωτάρηδες που θα αφήσουμε την μηχανή να αποφασίσει για εμάς; Το περάσαμε αυτό το στάδιο"

Και ενώ πρέπει να πάρω τον χρόνο μου, να κάνω τις μετρήσεις μου, να ρυθμίσω τα πράγματα εκεί που θέλω να είναι, τελικά τραβάω με γρήγορες ρυθμίσεις και παίρνω ένα αποτέλεσμα που ναι μεν είναι ικανοποιητικό, αλλά δεν είναι το τέλειο που μπορεί να δώσει η μηχανή.

Επίσης ένα άλλο λάθος που κάνω είναι πως ενώ κάνω landscape κυρίως, δεν κουβαλάω το τρίποδο. Κι άντε αν είχα μηχανη με δυνατά χαρακτηριστικά θα μπορούσε το σούρουπο να βγάλει καλές φώτο επειδή ανεβάζουν iso χωρίς κόκκο σε μεγάλα νούμερα, αλλά με την μηχανή που έχω, θέλω τρίποδο για να μην σηκώσω το iso πολύ και γίνει όλο κόκκο ή να μην βγάλω σκοτεινή.

Πρέπει να γίνω πιο υπομονετικός στα προκαταρκτικά. 😄

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις ξεχάσει το δεύτερο στήριγμα στο αμάξι και βαριέσαι να κατέβεις κάνεις μαλ... με χαρτοταινίες.....
inso.jpg.3a55a713f04966764826880d5f5c60ac.jpg

Για την ιστορία τελικά πήγα στο αμάξι και κουβάλησα και δεύτερο stand (3 ορόφους χωρίς ανελκυστήρα)!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 παλια απ τον καιρο του σκοτεινου θαλαμου.

1. η διαδικασια εμφανισης ασπρομαυρου φιλμ χρησιμοποιουσε 2 διαφορετικα υγρα. τον εμφανιστη και τον στερεωτη. εβαλα πρωτο το δευτερο  και πετυχα το διαφανες φιλμακι.

2. εχω κατα λαθος βαλει στην μηχανη τραβηγμενο αλλα μη εμφανισμενο φιλμακι. ολα τα καρε υπερφωτισμενα και διπλοεκθεμενα. (και ηταν σε εκδρομη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι εγώ αλλά φιλος μου..

Σχολάει από τη δουλειά 17:00. Άλλος   Φιλος θελει να ασχοληθεί με τη φωτογραφία (δεν είχε κάμερα τότε) και τον ψήνει να ξεκινήσουν από Αθήνα να πάνε στο ακρωτήριο Ταιναρο να βγάλουν αστροφωτογραφια. Παρατάνε οικογένειες, ο πρώτος που είχε μηχανη την παίρνει μαζί και  τρίποδο κλπ κλπ και ξεκινάνε. Φτάνουν κάπου, παρκάρουν και περπατάνε 1.5 ώρα στα σκοτάδια με φουλ κουνούπια και ορατότητα 0. Φτάνουν στο φάρο, ανοίγει μηχανη και τί βλέπει;;; 10% μπαταρία ή και πιο κατω… εντάξει… κλάμα… 

Ευτυχώς κάτι βγήκε στις λίγες λήψεις που έκανε… (πού χρονοσ για δοκιμές και άλλες γωνιές λήψης  κλπ… τίποτα… ένα στήσιμο ότι βγήκε.)  

D850, tamron 15-30. 

Tainaron lighthouse Milky Way

Πάλι πίσω 1.5 ώρα περπάτημα και κάπου 4-5 οδήγηση…

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Όχι εγώ αλλά φιλος μου..

Σχολάει από τη δουλειά 17:00. Άλλος   Φιλος θελει να ασχοληθεί με τη φωτογραφία (δεν είχε κάμερα τότε) και τον ψήνει να ξεκινήσουν από Αθήνα να πάνε στο ακρωτήριο Ταιναρο να βγάλουν αστροφωτογραφια. Παρατάνε οικογένειες, ο πρώτος που είχε μηχανη την παίρνει μαζί και  τρίποδο κλπ κλπ και ξεκινάνε. Φτάνουν κάπου, παρκάρουν και περπατάνε 1.5 ώρα στα σκοτάδια με φουλ κουνούπια και ορατότητα 0. Φτάνουν στο φάρο, ανοίγει μηχανη και τί βλέπει;;; 10% μπαταρία ή και πιο κατω… εντάξει… κλάμα… 

Ευτυχώς κάτι βγήκε στις λίγες λήψεις που έκανε… (πού χρονοσ για δοκιμές και άλλες γωνιές λήψης  κλπ… τίποτα… ένα στήσιμο ότι βγήκε.)  

D850, tamron 15-30. 

Tainaron lighthouse Milky Way

Πάλι πίσω 1.5 ώρα περπάτημα και κάπου 4-5 οδήγηση…

Tragic.....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωτήριον έτος 2000,

Είμαι με την Nikon f90x και περιμένοντας να μου έρθει η F5 δεν ήθελα να παω σε καλυψη γαμου με μια μηχανή, δανείζομαι μια canon eos50e.

Η συγκεκριμενη είιχε μια λειτουργια  κατοπιν ρύθμισης στο μαζεμα του φιλμ αφηνε την ακρη του απο εξω, οπως οταν ειναι αχρησιμοποίητο. Να μην τα πολυλογώ δυο φιλμ με διπλοέκθεση, ευτυχώς μονο στην δεξίωση- γλέντι.

Μικρό το κακό, εγινε προς το τελος της δεξίωσης δεν ελλειπε καμία ουσιώδης σταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...