Προς το περιεχόμενο

Διανομή για light χρήση laptop


Hawk_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Hawk_K είπε

Καλησπέρα και πάλι από εμένα.

Μην μαλώνετε βρε άδικα, όπως είχα πει και πιο πριν, από βιτσιο μπλέκω να αναστήσω το συγκεκριμένο λαπτοπ και μάλιστα με λινουξ. Θα γίνουν οι δοκιμές και θα δούμε όχι ποιος έχει δίκιο αλλά τι μπορεί να αντέξει το μηχανημα.

Ήδη έχω βάλει Mint με xfce στην θέση του mate. Και τα 2 γύρω στα 500mb ram απαιτουν με το που ανοίξουν, απλά μου φάνηκε λίγο πιο σβέλτο στα γύρω γύρω το xfce και το κράτησα. Τώρα θα κατεβάσω 4-5 εφαρμογές να ανοίξω και κανα 2 ταυτοχρονα και να δούμε τι παίζει.

Το μηχάνημα θα κάνει τα εξής καθήκοντα, θα χρησιμοποιηθεί σαν pc σε κάποιες εκδρομές και κυρίως όταν πηγαίνω στο πατρικό μου κάποιες φορές τον χρόνο καθώς εκεί το pc των γονιών δεν παλεύεται. Συνεπώς για παράδειγμα εκεί θέλω να βλέπω καμια ταινία, να παίζω κανένα χαλαρό παιχνιδάκι μετά μουσικής και να τσατάρω με φίλους ή μέιλ για δουλειά.

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου ήταν με gnome. Μεταξύ mate και xfce, δείχνει το δεύτερο να είναι πιο ελαφρύ αλλά το mate έχει πιο πολλές παραμετροποιήσεις πχ στο touchpad και είναι και λίγο πιο όμορφο στο μάτι σε κάποια σημεία.

Επίσης κάτι άσχετο, αυτό που κάνεις φρέσκο Install και μετά απαιτέι ένα κάρο update όπως και στα windows φυσικά, είναι εντελώς βαρετό, ας ανανεώνουν τα iso 😁

Αναμένουμε εντυπώσεις και αποτελέσματα με ειλικρινές ενδιαφέρον! :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/3/2022 στις 9:08 ΜΜ, Hawk_K είπε

Καλησπέρα και πάλι από εμένα.

Μην μαλώνετε βρε άδικα, όπως είχα πει και πιο πριν, από βιτσιο μπλέκω να αναστήσω το συγκεκριμένο λαπτοπ και μάλιστα με λινουξ. Θα γίνουν οι δοκιμές και θα δούμε όχι ποιος έχει δίκιο αλλά τι μπορεί να αντέξει το μηχανημα.

Ήδη έχω βάλει Mint με xfce στην θέση του mate. Και τα 2 γύρω στα 500mb ram απαιτουν με το που ανοίξουν, απλά μου φάνηκε λίγο πιο σβέλτο στα γύρω γύρω το xfce και το κράτησα. Τώρα θα κατεβάσω 4-5 εφαρμογές να ανοίξω και κανα 2 ταυτοχρονα και να δούμε τι παίζει.

Το μηχάνημα θα κάνει τα εξής καθήκοντα, θα χρησιμοποιηθεί σαν pc σε κάποιες εκδρομές και κυρίως όταν πηγαίνω στο πατρικό μου κάποιες φορές τον χρόνο καθώς εκεί το pc των γονιών δεν παλεύεται. Συνεπώς για παράδειγμα εκεί θέλω να βλέπω καμια ταινία, να παίζω κανένα χαλαρό παιχνιδάκι μετά μουσικής και να τσατάρω με φίλους ή μέιλ για δουλειά.

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου ήταν με gnome. Μεταξύ mate και xfce, δείχνει το δεύτερο να είναι πιο ελαφρύ αλλά το mate έχει πιο πολλές παραμετροποιήσεις πχ στο touchpad και είναι και λίγο πιο όμορφο στο μάτι σε κάποια σημεία.

Επίσης κάτι άσχετο, αυτό που κάνεις φρέσκο Install και μετά απαιτέι ένα κάρο update όπως και στα windows φυσικά, είναι εντελώς βαρετό, ας ανανεώνουν τα iso 😁

λοιπόν άμα θέλεις μνήμες φθηνές και είσαι στην αθήνα DDR3 και DDR4 να πάς στο φίλο τον @midimod . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

i3 & 4GB RAM είναι μια χαρά. Μπορείς να τρέξεις linux mint (με όποιο περιβάλλον σου ταιριάζει, σε ομορφιά ή/και ταχύτητα).

Ακόμα πιο ελαφριά: lubuntu/xubuntu, peppermint,

ή ακόμα πιο ελαφρύ (για υπολογιστές δεινόσαυρους): slitaz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως το zorin lite ανασταίνει laptop και γενικά PC δεκαετίας τουλάχιστον. Ubuntu based και και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.  Εναλλακτικά κανένα mint.

 

Επεξ/σία από themathguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, στο λαπτοπακι που εχω περιγράψει στην αρχή, το crash test θα γίνει το Πάσχα.

Προς το παρόν το ανοίγω λίγο ίσα ίσα να ασχοληθώ να κάνει και κανένα update αν εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

Αδέρφια, με τις συγκεκριμένες προδιαγραφές πιστεύω ότι με Lubuntu 20.04 με το περιβάλλον LxQt θα τα πάει μια χαρά για τη χρήση που προορίζεται το laptop. Προαιρετικά, η τοποθέτηση ενός SSD θα βοηθήσει στο θέμα της ταχύτητας. Ο κύριος λόγος που προτείνω τη συγκεκριμένη διανομή, είναι ότι αναπτύσσεται ενεργά εδώ και χρόνια και συνεπώς είναι πολύ καλή στην αναγνώριση του hardware.

Ο Άσπρος Γάτος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εαν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις μια αρκετά ελαφριά διανομή , 

 
κατά τα άλλα πιστεύω -χωρίς να εχω διαβάσει όλα τα παραπάνω μηνύματα - πως  τα έχουν προτείνει όλα , τα παιδιά παραπάνω 🙂....
Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, White_Cat είπε

Ο κύριος λόγος που προτείνω τη συγκεκριμένη διανομή, είναι ότι αναπτύσσεται ενεργά εδώ και χρόνια και συνεπώς είναι πολύ καλή στην αναγνώριση του hardware.

Ετσι οπως το γραφεις , ειναι σαν να αφηνεις υπονοουμενα οτι ολες οι αλλες διανομες δεν αναπτυσσονται ενεργα εδω και χρονια ! Για να ηταν νοηματικα σωστη η προταση σου , θα επρεπε να προτεινεις ΟΛΕΣ τις διανομες που αναπτυσσονται ενεργα εδω και χρονια (και ειναι ελαφριες και καλυπτουν τις προδιαγραφες του νηματοθετη) και να εκλεινες με αυτο που εγραψες και παραθεσα παραπανω. Αλλιως μπορει καποιος να παραπληροφορηθει.

Οσο για τα περι lubuntu , απο την εκδοση 18.04 , θεωρειται επισημο spin του ubuntu , και προφανως θα αναπτυσσεται ενεργα οσο αναπτυσσεται και η μαμα διανομη του (ubuntu).

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου με αυτά τα χαρακτηριστικά δε θα έχεις πρόβλημα σε τίποτα.  (εκτός και αν θες να κάνεις video edit) .Σε μηχανάκι που έχει core2duo με 4 gb δεν έχω κανένα πρόβλημα και τις ταινίες μου βλέπω και γενικά ότι θα μπορούσε να κάνει κάποιος σε ένα τόσο παλιό λαπτοπ . Θα παίξει ρόλο το DE αλλά  όχι κάτι  που να στο κάνει τόσο αργό που δε θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Άντε να παίξεις και λίγο με το swappiness να μην κάνει πολύ cache στον σκληρό  και θα είσαι μια χαρά 

Επεξ/σία από darkthan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα γράψει και πιο πριν, έχω προσθέσει ssd στο laptop. Σίγουρα τεράστια διαφορά.

Μνήμη δνε του έχω βάλει ακόμη και προς το παρόν δνε θα του βάλω. Θα εξαρτηθεί η φάση όπως είπα, ειδικά τώρα το Πάσχα που θα πάω την βόλτα μου και θα το πάρω μαζί μου να δω τι ψάρια πιάνει.

Mint με xfce εξακολουθεί να φοράει και δείχνει smooth όσο το έχω δουλέψει. Ελαχιστά ουσιαστικά, κάποια κατεβάσματα και updates του εχω κάνει μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...