Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να έχεις jet κράνος η είναι πεταμένα λεφτά ;


mp123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή πήρα παπί πήγα αποφασισμενος αυτη την φορα για κράνος jet. Ενταξη δεν λεει να φοραω τα σοει στο παπι.Ασ μην το αναλυσουμε τωρα.Γνωμη μου είναι.

Δοκίμασα μερικά κάπου στα 150 ευρώ αλλά ρε σεις αυτά βγαίνουν πολύ εύκολα και ας τα έχεις κουμπωμένα . Ο πωλητής με την μια που μπήκα στο μαγαζί μου έλεγε για κλειστό. Εγώ όχι. Δοκίμασα όλους τους τύπους των jet.

Τελικά με έπεισε  ( οκ το ειδα και εγω ο ιδιος  ) και πήρα ένα κλειστό στα ίδια χρήματα. Στα ίδια σχεδόν χρώματα με το παπί. Τώρα πια με σιγουριά δεν αξίζει το τζετ κράνος. Κλειστό χίλιες φορές και ας πηγαίνω με 50 60 χλμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω πολλά απο μηχανές ούτε εξοπλισμό...
Καταλαβαίνω οτι ένα full face κράνος είναι οτι πιο safe μπορείς να φορέσεις ... όμως θα μπορούσα να το φοράω ενώ κάνω ποδήλατο ??

Στην περίπτωση μου έχω πάρει ενα ηλεκτρικό εως 25km ... ασχετα που μπορω να το παω εως 45 ... Αξίζει να πάρω ένα full face ? ή μαλλον το ΑΞΙΖΕΙ δεν ειναι σωστή λέξη...

Τι ερώτημα είναι τι κράνος να πάρω... εγώ με το μυαλό μου όπως το έψαξα έχω καταλήξει ευτυχώς ή δυστυχώς σε κάτι μορφής JET

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Δεν ξέρω πολλά απο μηχανές ούτε εξοπλισμό...
Καταλαβαίνω οτι ένα full face κράνος είναι οτι πιο safe μπορείς να φορέσεις ... όμως θα μπορούσα να το φοράω ενώ κάνω ποδήλατο ??

Στην περίπτωση μου έχω πάρει ενα ηλεκτρικό εως 25km ... ασχετα που μπορω να το παω εως 45 ... Αξίζει να πάρω ένα full face ? ή μαλλον το ΑΞΙΖΕΙ δεν ειναι σωστή λέξη...

Τι ερώτημα είναι τι κράνος να πάρω... εγώ με το μυαλό μου όπως το έψαξα έχω καταλήξει ευτυχώς ή δυστυχώς σε κάτι μορφής JET

οι ερευνες με μοτοσυκλέτες καταλήγουν στο συμπερασμα οτι το 90% και πανω των χτυπημάτων στα κρανη ειναι σε σημειο που καλύπτει ενα τζετ κρανος. γιαυτο και υπαρχουν στην αγορα με πιστοποιηση αλλιως θα ηταν παρανομα.

για πατινι δεν ξερω. πιστευω εισαι οκ με ενα τζετ. δυστυχως αν πας με τη μουρη κατω δεν κανει τιποτα. υπαρχουν και τετοια κρανη https://billyscrashhelmets.co.uk/nolan-n70-2-gt-and-n70-2-x-full-face-and-adventure-helmet-reviews/

παντως και στα τζετ καλο ειναι να δεις ενα που ερχετε αρκετα μπροστα στο σαγονι. σαν αυτο πχ https://www.coloriposto.gr/jet-kranh-mhxanhs-anoixta-open-face/1110-kranos-hjc-fg-jet-new-grey.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες...δεν είπα οτι έχω ποδήλατο... ούτε ηλεκτρικό ΠΑΤΙΝΙ ...

Έχω ηλεκτρικό Σκούτερ... το ποδήλατο ήταν παράδειγμα στο οτι ο καθένας μπορεί να φορέσει οτι θέλει έαν το θέλει... το θέμα είναι να μην είμαστε ούτε υπερβολικοί ούτε τελέιως λάθος σε προσέγιση

Θα τσεκαρω τα suggestion σου σε ευχαριστώ....
Αν θες να μου προτείνεις κιάλλα να σου θέλω και ένα όριο μπατζετ τα εως 120-130 ευρώ για να έχουμε ένα μέτρο


Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Παίδες...δεν είπα οτι έχω ποδήλατο... ούτε ηλεκτρικό ΠΑΤΙΝΙ ...

Έχω ηλεκτρικό Σκούτερ... το ποδήλατο ήταν παράδειγμα στο οτι ο καθένας μπορεί να φορέσει οτι θέλει έαν το θέλει... το θέμα είναι να μην είμαστε ούτε υπερβολικοί ούτε τελέιως λάθος σε προσέγιση

Θα τσεκαρω τα suggestion σου σε ευχαριστώ....
Αν θες να μου προτείνεις κιάλλα να σου θέλω και ένα όριο μπατζετ τα εως 120-130 ευρώ για να έχουμε ένα μέτρο


Ευχαριστώ

ουτε που ξερω που διαβασα πατινι :lol:

μαλλον επειδη ειναι κλασσικη μοντα στα πατινια το 25 να γινετε 45. φανταζομαι και στο ηλεκτρικο σκουτερ. 

εγω θα δοκιμαζα και αναλογα πως καθετε στο κεφαλι μου. παντως θα πηγαινα σε κατι σαν αυτο που εχει λιγο καλυψη στο σαγονι. https://www.skroutz.gr/s/11399785/Nolan-N40-5-Special-N-Com-9-Black-Graphite-Κράνος-Μηχανής-Jet-1250gr-με-Sunvisor.html

εχω ενα τζετ που αμα θες με σφαλιαριζεις οταν το φοραω. με το ζορι καλυπτει τα αυτια μου. παντως στο κρυο κρυωνεις... Καλύτερα να δεις κανενα σπαστο με λιγα παραπανω. βαρυ αλλα δεν κρυωνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μπορεί να είναι δεν ξέρω...νομίζω όμως οτι είναι πολλά τα χρήματα :(

Θα ήθελα να πάρω μάλλον κάτι απο αυτές τις επιλογές....έχει κάποιος κάποιο απο αυτά ή γνώμη να μας πει?

https://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxanhs/m/9184_9189_9194_9197_9199_9211_9252_9257_9271_15672/Nolan_or_Shoei_or_Airoh_or_AGV_or_LS2_or_MT_or_Arai_or_X-Lite_or_Acerbis_or_IXS/f/345962_601425_601428_601429/Jet-andriko-sun-visor-antiiliaki-memvrani-afairoumeno-plenomeno-esoteriko.html?order_by=popularity&order_dir=desc&price_max=150.001

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Καλό μπορεί να είναι δεν ξέρω...νομίζω όμως οτι είναι πολλά τα χρήματα :(

Θα ήθελα να πάρω μάλλον κάτι απο αυτές τις επιλογές....έχει κάποιος κάποιο απο αυτά ή γνώμη να μας πει?

https://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxanhs/m/9184_9189_9194_9197_9199_9211_9252_9257_9271_15672/Nolan_or_Shoei_or_Airoh_or_AGV_or_LS2_or_MT_or_Arai_or_X-Lite_or_Acerbis_or_IXS/f/345962_601425_601428_601429/Jet-andriko-sun-visor-antiiliaki-memvrani-afairoumeno-plenomeno-esoteriko.html?order_by=popularity&order_dir=desc&price_max=150.001

 

εχω καλη εμπειρια απο airoh, τα ls2 ειναι καλα κρανη και το verso δεν εχει καμια σχεση με mt κτλ. επισης μην κοιτας κρανη οπως το n21 που δεν εχουν καθολου αεραγωγους, δεν κανουν για ελλαδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

όταν λες το Verso δεν έχει καμιά σχέση με MT ?

μια χαρα ειναι τα mt. απλα το verso (ειναι βεβαια πιο ακριβο) είναι μια κατηγορία πανω. αρκετά καλυτερο κρανος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και γνωρίζεις και έχεις δοκιμάσει πολλά απο οτι φαίνεται... μπορεις να βάλεις σε ένα priority order 3-4 κράνη απο αυτά της παραπάνω λίστας? (Στην ξαναδίνω)--> https://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxanhs/m/9184_9189_9194_9197_9199_9211_9252_9257_9271_15672/Nolan_or_Shoei_or_Airoh_or_AGV_or_LS2_or_MT_or_Arai_or_X-Lite_or_Acerbis_or_IXS/f/345962_601425_601428_601429/Jet-andriko-sun-visor-antiiliaki-memvrani-afairoumeno-plenomeno-esoteriko.html?order_by=popularity&order_dir=desc&price_max=150.001

πχ
1) LS2 Verso OF570
2) MT Avenue
κτλ...

Το κόστος που εγώ υπολογίζω να δώσω έχει προσταθεί στα φίλτρα οπότε προτείνεις απο αυτά άνετα ότι νομίζεις χωρίς φόβο ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ποδηλατο δε μπορεις να βαλεις κλειστο κρανος full face ουτε καν κλειστο τυπου σκειτμπορντ γιατι θα βρασει το κεφαλι σου στα πρωτα 5 λεπτα..Απο κει κ επειτα βασει ταχυτητων διαλεγεις..Αν ειναι ηλεκτρικο που δε τραβας κ τοσο ζορι τα πραματα αλλαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Μιας και γνωρίζεις και έχεις δοκιμάσει πολλά απο οτι φαίνεται... μπορεις να βάλεις σε ένα priority order 3-4 κράνη απο αυτά της παραπάνω λίστας? (Στην ξαναδίνω)--> https://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxanhs/m/9184_9189_9194_9197_9199_9211_9252_9257_9271_15672/Nolan_or_Shoei_or_Airoh_or_AGV_or_LS2_or_MT_or_Arai_or_X-Lite_or_Acerbis_or_IXS/f/345962_601425_601428_601429/Jet-andriko-sun-visor-antiiliaki-memvrani-afairoumeno-plenomeno-esoteriko.html?order_by=popularity&order_dir=desc&price_max=150.001

πχ
1) LS2 Verso OF570
2) MT Avenue
κτλ...

Το κόστος που εγώ υπολογίζω να δώσω έχει προσταθεί στα φίλτρα οπότε προτείνεις απο αυτά άνετα ότι νομίζεις χωρίς φόβο ! :)

disclaimer: δεν εχω δοκιμασει κανενα απο αυτα.

θα σου ελεγα παρε το verso και τελος αλλα βλεπω οτι ειναι ψηλα σε τιμη τωρα. λογικα ολα εχουν ανεβει βεβαια. 

HJC i30, ls2 verso,ls2 thunder, mt avenue θα κοιταγα με αυτη τη σειρα. το τελευταιο αν θες απλα ενα κρανος για 2ο εφοσον σκοπευεις να ανεβεις κατηγορια στο μελλον και να παρεις κατι πιο γρηγορο σε μηχανακι και αρα ενα καλυτερο κρανος. 

το hjc ειναι απλα καλυτερο απο ολα αυτα και η τιμη στην ελλαδα ειναι πολύ πιο λογικη απο του ls2. αν βρεις το ls2 στα 110 το πολυ παρτο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Στο ποδηλατο δε μπορεις να βαλεις κλειστο κρανος full face ουτε καν κλειστο τυπου σκειτμπορντ γιατι θα βρασει το κεφαλι σου στα πρωτα 5 λεπτα..Απο κει κ επειτα βασει ταχυτητων διαλεγεις..Αν ειναι ηλεκτρικο που δε τραβας κ τοσο ζορι τα πραματα αλλαζουν.

Ηλεκτρικό σκούτερ έχει ο φίλος

Και εγώ έτσι την πάτησα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

Καλό μπορεί να είναι δεν ξέρω...νομίζω όμως οτι είναι πολλά τα χρήματα :(

Θα ήθελα να πάρω μάλλον κάτι απο αυτές τις επιλογές....έχει κάποιος κάποιο απο αυτά ή γνώμη να μας πει?

https://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxanhs/m/9184_9189_9194_9197_9199_9211_9252_9257_9271_15672/Nolan_or_Shoei_or_Airoh_or_AGV_or_LS2_or_MT_or_Arai_or_X-Lite_or_Acerbis_or_IXS/f/345962_601425_601428_601429/Jet-andriko-sun-visor-antiiliaki-memvrani-afairoumeno-plenomeno-esoteriko.html?order_by=popularity&order_dir=desc&price_max=150.001

 

Ναι έχω Εγω γιατί πριν 15 μέρες πήγαινα για τζετ για το παπί και τελικά πηρα φουλ φεις.Τα είδα σχεδόν ολα τα τζετ ως 200 ευρώ. Ολα φτηνό κατασκευές. Θα πας μόνο σε hjc. Τίποτε άλλο. Προσωπικα για κράνος επιλέγω μόνο shoei και σαν δεύτερη επιλογή για budjet μόνο hjc. Τίποτε άλλο.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...