Προς το περιεχόμενο

ΕΛΔΥΚ (ΥΕΑ) ΘΗΤΕΙΑ 2022 Β' ΕΣΣΟ- ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ (HELP!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, μπορεί κάποιος να μου πει πόσους μήνες θητείας θα κάνω; Έχω ήδη μείωση θητείας για 9 μήνες, και στο σημείωμα κατάταξης μου γράφει Πυροβολικό - ΕΛΔΥΚ (ΥΕΑ).

Καταρχάς τί είναι ακριβώς το ΥΕΑ και πώς επηρεάζει την θητεία μου; Το google δεν βοήθησε ιδιαίτερα.

Δεύτερον έχω ακούσει ότι οι ΕΛΔΥΚ έχουν μειωμένη θητεία. Ισχύει; Αν μετρήσουμε την ήδη μειωμένη θητεία μου (δηλ. 9 μήνες), πόσους μήνες υπολογίζεται ότι θα κάνω αν όντως με επιλέξουν για Κύπρο;

Τρίτον --και μάλλον είναι χαζή ερώτηση-- υπάρχει περίπτωση να δηλώσω ΕΛΔΥΚ χωρίς το ΥΕΑ, αν όντως το ΥΕΑ (ότι κι αν είναι) δεν με συμφέρει;

Παρουσιάζομαι αύριο στο Πυροβολικό (νωρίς το θυμήθηκες και συ, θα μου πείτε) και θα ήθελα να ξέρω λίγο το που βρίσκομαι, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ένδειξη ΥΕΑ δεικνύει ότι ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ μπορείς να δώσεις εξετάσεις και ίσως να περάσεις σε κάποια Σχολή Εφέδρων (συν 3-4 μήνες) και εν τέλει να υπηρετήσεις ως Δόκιμος (ΔΕΑ). Φυσικά με όλα τα θετικά του να είσαι Δόκιμος (π.χ. ωράριο, μισθός, ένσημα κτλ.).

Αν δεν έχεις ήδη έτοιμη δουλειά έξω να σε περιμένει, το να υπηρετήσεις ως Δόκιμος είναι το καλύτερο deal που σου προσφέρει ο Στρατός.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ThrowawayELDYK είπε

Καταρχάς τί είναι ακριβώς το ΥΕΑ και πώς επηρεάζει την θητεία μου; Το google δεν βοήθησε ιδιαίτερα.

Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός.

Με την ένδειξη ΥΕΑ, μπορείς να δώσεις τις εξετάσεις (εάν θυμάμαι καλά, είναι αθλήματα με όρια της πλάκας) και να μπεις στο σχολείο των δόκιμων έφεδρων αξιωματικών. Το σχολείο είναι κλασική στρατό-βλακεία, όπου οι παλιοί ξεσπάνε την μιζέρια τους στους νέους, και οι νέοι όταν γίνουν παλιοί, κάνουν το ίδιο. Έχει και κάποια μαθήματα, όπως τι κάνεις για κατάληψη υψώματος κτλ. Αλλά, κυρίως, είναι στρατό-βλακεία.

Όταν βγεις, θα υπηρετήσεις ως ΔΕΑ (δόκιμος έφεδρος αξιωματικός), παίρνοντας λίγα παραπάνω λεφτά και κάνοντας μερικούς μήνες θητείας παραπάνω. Δεν θα είναι θητεία όπως των οπλιτών, αλλά πιο πολύ 9-5 ώρες γραφείου με διανυκτερεύσεις συχνά-πυκνά. Φυσικά, μέσα στην μαυρίλα του στρατού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrKo είπε

Όταν βγεις, θα υπηρετήσεις ως ΔΕΑ (δόκιμος έφεδρος αξιωματικός), παίρνοντας λίγα παραπάνω λεφτά και κάνοντας μερικούς μήνες θητείας παραπάνω. Δεν θα είναι θητεία όπως των οπλιτών, αλλά πιο πολύ 9-5 ώρες γραφείου με διανυκτερεύσεις συχνά-πυκνά.

Τα 730 σαν ΔΕΑ με τα 9 ευρώ του Στρ είναι λίγα παραπάνω λεφτά? 

Είναι 5 μήνες παραπάνω θητεία.

Το ωράριο δεν είναι 9-5 αλλά 07.00-14.30 θερινό και 07.30-15.00 χειμερινό ωράριο. ΣΚ κάθεσαι (εκτός κι αν έχεις υπηρεσία)

Οι "διανυκτερεύσεις", οι υπηρεσίες ΑΥΔΜ δηλαδή είναι γύρω στις 4 τον μήνα. Εξαρτάται όμως που θα πας, δεν υπάρχει στάνταρ. 

10 ώρες πριν, ThrowawayELDYK είπε

Αν μετρήσουμε την ήδη μειωμένη θητεία μου (δηλ. 9 μήνες), πόσους μήνες υπολογίζεται ότι θα κάνω αν όντως με επιλέξουν για Κύπρο;

Νομίζω δεν δέχονται με μειωμένη θητεία στην Κύπρο

10 ώρες πριν, ThrowawayELDYK είπε

Τρίτον --και μάλλον είναι χαζή ερώτηση-- υπάρχει περίπτωση να δηλώσω ΕΛΔΥΚ χωρίς το ΥΕΑ, αν όντως το ΥΕΑ (ότι κι αν είναι) δεν με συμφέρει;

Η ΥΕΑ ή ΕΛΔΥΚ. Και τα 2 μαζί δεν γίνεται. Ή και τίποτα από τα 2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακρυά από ΥΕΑ! Όχι και το καλύτερο deal που προσφέρει ο στρατός.. τι άλλο θα ακούσουμε. Όσο λιγότερο κρατήσει η θητεία τόσο καλύτερα για σένα για να μην χάνεις δημιουργικό χρόνο. Όπως σου είπαν ΥΕΑ θα ξεσπάνε οι παλιοί με καψόνια μέχρι να παλιωσεις. Τα λεφτά που θα περνεις θα τα τρως σε νοικι, φαγητό κτλ.

Scared On Guard GIF

 

Επεξ/σία από tzitzikas2
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2022 στις 11:54 ΜΜ, Nabuko είπε

Το ωράριο δεν είναι 9-5 αλλά 07.00-14.30 θερινό και 07.30-15.00 χειμερινό ωράριο. ΣΚ κάθεσαι (εκτός κι αν έχεις υπηρεσία)

Τι 7-3 τι 9-5, το ίδιο είναι.

Στις 7/3/2022 στις 11:54 ΜΜ, Nabuko είπε

Οι "διανυκτερεύσεις", οι υπηρεσίες ΑΥΔΜ δηλαδή είναι γύρω στις 4 τον μήνα. Εξαρτάται όμως που θα πας, δεν υπάρχει στάνταρ. 

Άρα, δεν είναι 4 το μήνα, γιατί πάντα «υπάρχει έλλειψη».

Στις 7/3/2022 στις 11:54 ΜΜ, Nabuko είπε

Τα 730 σαν ΔΕΑ με τα 9 ευρώ του Στρ είναι λίγα παραπάνω λεφτά? 

Είσαι σίγουρος ότι είναι τόσα για τους ΥΕΑ/ΔΕΑ; Πιο πιθανό μου ακούγεται να παίρνουν τόσα όσοι είναι από σχολή και όχι από ΥΕΑ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δικαίουσε  μειωμένη θητεία το ποιο πιθανό είναι να υπηρετήσεις σαν απλός φαντάρος.

Η ένδειξη ΥΕΑ/ΕΛΔΥΚ δεν σημαίνει τίποτα, απλά είσαι επιλαχών και αν και εφόσον σε επιλέξουν θα υπηρετήσεις σε περίπτωση που δεν ίσχυε η μειωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Το νέο μέλος που ξεκίνησε το θέμα έχει παρουσιαστεί στη μονάδα υποδοχής νεοσυλλέκτων και έχει πάρει τις σωστές απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματά του. Επειδή όμως μπορούν να δουν το θέμα και άλλοι ενδιαφερόμενοι καλό θα ήταν να περιορίσουμε το «ράδιο Αρβύλα»…

- Η κρίσιμη εξετάση που υποβάλλονται οι ΥΕΑ δεν είναι αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω. Αυτή η εξέταση γίνεται σε αίθουσα και αφορά τις πνευματικές ικανότητες του ΥΕΑ και τη δυνατότητά του να παρακολουθήσει το πρόγραμμα της Σχολής. Το «ξέσπασμα των παλιών στους νέους» στο χώρο της Σχολής ΕΑ δεν έχει καμία απολύτως σχέση με όσα συμβαίνουν στις υπόλοιπες στρατιωτικές μονάδες. Το πρώτο έχει σχέση με την εκπαίδευση ενώ το δεύτερο έχει περισσότερη σχέση με το εργασιακό αντικείμενο του κοινωνικού ψυχολόγου του κλινικού ψυχολόγου και μάλλον σπανιότερα του ψυχιάτρου. Τέλος, όσον αφορά τον μισθό των εφέδρων αξιωματικών, υπάρχουν στο διαδίκτυο αναλυτικοί πίνακες με τον βασικό μισθό και τα επιδόματα που προστίθενται σε αυτόν, δεν χρειάζεται να πιθανολογούμε.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrKo είπε

 

Είσαι σίγουρος ότι είναι τόσα για τους ΥΕΑ/ΔΕΑ; Πιο πιθανό μου ακούγεται να παίρνουν τόσα όσοι είναι από σχολή και όχι από ΥΕΑ.  

Ως ΥΕΑ δηλαδή 4 μήνες στη σχολή δεν παίρνει 730 ευρώ, ως Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός παίρνει 730 , ο Δόκιμος κάνει κανονικά υπηρεσίες και απολύεται ως Ανθυπολοχαγός , δεν καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργο αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Ως ΥΕΑ δηλαδή 4 μήνες στη σχολή δεν παίρνει 730 ευρώ, ως Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός παίρνει 730 , ο Δόκιμος κάνει κανονικά υπηρεσίες και απολύεται ως Ανθυπολοχαγός , δεν καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργο αλλά οκ.

ΟΚ, αλλά δεν καταλαβαίνω που έγραψα ότι μου φαίνεται περίεργο. 

3 ώρες πριν, filipN είπε

Το νέο μέλος που ξεκίνησε το θέμα έχει παρουσιαστεί στη μονάδα υποδοχής νεοσυλλέκτων και έχει πάρει τις σωστές απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματά του. Επειδή όμως μπορούν να δουν το θέμα και άλλοι ενδιαφερόμενοι καλό θα ήταν να περιορίσουμε το «ράδιο Αρβύλα»…

Για να μην έχεις αυταπάτες, οι άλλοι χρήστες του forum μπορούν να κάνουν ό,τι θελήσουν, ασχέτως τι λέει κάποιος τρίτος χρήστης (π.χ., εσύ).

Δηλαδή, το γεγονός πως υπάρχει ένα ξέσπασμα των παλιών στους νέους, εσύ μπορείς να το χαρακτηρίσεις όπως θες και να «περιορίσεις» τι λες για αυτό. Το τι θα κάνουν άλλοι χρήστες, δεν είναι δικό σου θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DrKo είπε

ΟΚ, αλλά δεν καταλαβαίνω που έγραψα ότι μου φαίνεται περίεργο. 

 

Περίεργο από την άποψη πως και οι ΔΕΑ θεωρούνται στελέχη όσο καιρό υπηρετούν, τέλος πάντων, όλα καλά 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dionisis1925 είπε

Περίεργο από την άποψη πως και οι ΔΕΑ θεωρούνται στελέχη όσο καιρό υπηρετούν, τέλος πάντων, όλα καλά 👍

Και πάλι, άλλο το «λιγότερο πιθανό» άλλο το «περίεργο». Δεν έγραψα πουθενά ότι μου φαίνεται περίεργο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 7/3/2022 στις 1:09 ΜΜ, magnam είπε

Η ένδειξη ΥΕΑ δεικνύει ότι ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ μπορείς να δώσεις εξετάσεις και ίσως να περάσεις σε κάποια Σχολή Εφέδρων (συν 3-4 μήνες) και εν τέλει να υπηρετήσεις ως Δόκιμος (ΔΕΑ). Φυσικά με όλα τα θετικά του να είσαι Δόκιμος (π.χ. ωράριο, μισθός, ένσημα κτλ.).

Αν δεν έχεις ήδη έτοιμη δουλειά έξω να σε περιμένει, το να υπηρετήσεις ως Δόκιμος είναι το καλύτερο deal που σου προσφέρει ο Στρατός.

Μία ερώτηση.. Έχω τον ξαδέρφο μου ο οποίος παρουσιάστηκε γ εσσο 2022  πεζικό πριν δύο μέρες. Ηθελε να δηλώσει ότι θέλει να πάει Υεα για να υπηρετήσει και επειδή τον κατέταξαν σε μονάδα της Σύμης του απέκλεισαν το ενδεχόμενο να υπηρετήσει ως Υεα και τα συνέπεια ούτε ως Δεα. Μπορει να κάνει κάτι γι αυτή την περίπτωση? Ευχάριστω... Και επίσης μια ερώτηση ακόμη... Εάν ένας στρατιώτης μετανιώσει που δεν επέλεξε Υεα στην εσσο του μπορεί να δηλώσει ότι θέλει να πάει Υεα στην επόμενη εσσο κ ενώ μέχρι τότε θα υπηρετεί ως στρατιώτης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...