Προς το περιεχόμενο

Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+, 2022)


FCastor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2022 στις 2:41 ΜΜ, GhostRiderLSOV είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

εντάξει, ο Pike κάνει ό,τι θέλει, γιατί ξέρει ότι δεν θα πεθάνει ακόμα. Δεν λέω, go against the odds, αλλά το παρακάνει.
Επίσης πάλι έχουμε το θέμα ότι είναι αξιωματικοί όλοι, αλλά "ΠΑΝΑΓΙΑΜΟΥΕΡΧΟΝΤΑΙΟΙΓΚΟΡΝΑΚΟΥΣΤΕΜΕΓΙΑΤΙΘΑΠΕΘΑΝΟΥΜΕΟΛΟΙ!!!", chill λίγο little Miss Khan...
Και από την άλλη, η Uhura λες και κέρδισε σε διαγωνισμό στο σχολείο έκανε... Οκ, δόκιμη είναι αλλά μην αντιδρά σαν παιδάκι.

.

Edit:
Συνεχίζει να αρέσει πάντως σε AJ and crew που δεν τους άρεσε καθόλου το Picard.

Να δούμε αν βγάλει κάτι και ο Critical Drinker. ^_^

Ε καλά, δεν λέει κάτι αυτό. Μετά το Picard, Λάμψη να δεις θα σου φανεί καλό και με έντονους, ζωντανούς διαλόγους 😛

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το SNW πάντως για εμένα είναι ό,τι κοντινότερο έχω δει σε παλιό καλό Star Trek τα τελευταία 20 χρόνια περίπου (το ENT μου άρεσε παρεμπιπτόντως αν και ίσως πολύ στο παρελθόν για τα γούστα μου). Τα 4 - 5 πρώτα επεισόδια που έχουν βγει είναι από αξιοπρεπή έως καλά και "πιάνουν" το ύφος των κλασικών σειρών. Όλο το (βασικό) πλήρωμα έχει ρόλο παρά το ότι το κάθε επεισόδιο κάνει περισσότερο focus σε συγκεκριμένο χαρακτήρα προκειμένου να τους γνωρίσουμε σιγά σιγά. Δεν υπάρχουν οι συνεχείς συναισθηματισμοί του Discovery, ούτε η εμμονή του με τον ένα κεντρικό χαρακτήρα που σώζει τους πάντες και τα πάντα ακόμα και όταν τα κάνει λίγο έως πολύ "θάλασσα".

Ναι, το 4ο ήθελε λίγο suspension of disbelief αλλά τουλάχιστον υπήρξε προσπάθεια εξήγησης των τακτικών. Και εκτός αυτού το Star Trek ούτε πολύ hard sci-fi ήταν ούτε τέρμα ρεαλιστικό ποτέ (it has trans-dimensional space gods for the love of Pete!). Άλλωστε μη μου πείτε ότι όταν στα 15 με 20 ή και νεότεροι όταν βλέπαμε Star Trek (και Star Wars και Babylon 5 και... SeaQuest και άλλα) το πρώτο μας μέλημα ήταν ο... ρεαλισμός τους.

Πάντως κακά τα ψέματα, franchises τα οποία έπλασαν τις... τρελές μας νιότες δύσκολα θα μας κάνουν να νιώσουμε την ίδια μαγεία. Είμαστε πιο απαιτητικοί, πιο (υπερ-)αναλυτικοί, πιο επικριτικοί. No longer wide-eyed youths are we, but jaded and grumpy old(er) men. 😛

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, μιας και ξεκίνησε και το Orville.

 

Το SNW είναι ίσως το μόνο Star Trek της Paramount από αυτά που έχει βγάλει την τελευταία πέντε χρόνια, που δεν θα δείχνει γελοίο από τα αποδυτήρια μπροστά στο Orville. Και η πλάκα είναι ότι το Orville είναι comedy ή έστω έτσι ξεκίνησε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν φανατικός trekkie μετά τα βδελύγματα Discovery και Picard, και χωρίς ΚΑΜΙΑ εναλλακτική σε space sci-fi, είδα τα 3 πρώτα επεισόδια, σίγουρα είναι λίγο μουδιασμένο αυτή την εντύπωση μου δίνει, τους αναγνωρίζω οτι προσπάθησαν και τα περισσότερα τα έκαναν σωστά, δεν μπορώ να πω οτι δεν είναι star trek ούτε οτι δεν βαρέθηκα, ειδικά το δεύτερο επεισόδιο με κούρασε, επειδή όμως έχω δει όλες τις σειρές και τις ταινίες star trek σίγουρα θα το δω ελπίζω να βρει το βηματισμό του στη συνέχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ναι, ακόμα ένα επεισόδιο στο οποίο γρ.φουμε εκεί που δεν λάμπει ο ήλιος την prime directive, με ηθικά διλήμματα δημοτικού (πρώτες τάξεις).

Μέχρι τώρα, σε ένα τους έχει γλιτώσει, μάλλον από λάθος.

Α, μην ξεχνάμε να βάλουμε στο κάδρο και το "είμαι μεγάλος και δυνατός, μη μου πας κόντρα γιατί μπορεί να σε καταστρέψω χωρίς να το θέλω".

Ναι ναι, υπόδειγμα ST είναι αυτό που βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέτριο επεισόδιο. Αρχίζει και γίνονται προβλέψιμα επίσης τα συγχαρητήρια στον Πάικ και σε αυτό το σημείο αρχίζει και μοιάζει στο Discovery. Εντάξει ως σύνολο το Discovery δεν πλησιάζεται ούτε με Warp 15 στο πόσο κακό είναι,

Spoiler

αλλά σε αυτό εδώ το επεισόδιο όλα στραβά τα κάνει το πλήρωμα, κανένας λόγος να δίνεις συγχαρητήρια στον Πάικ, επειδή στάθηκε τυχερός και το παιδάκι δεν έγινε κοσμική σκόνη.

 

Επίσης πολύ άκυρο το "κρατάμε τους ξένους μακριά, δεν μοιραζόμαστε τίποτα και με κανέναν, δεν επιτρέπουμε την παρουσία κανενός ξένου ανάμεσά μας,.... εκτός και αν πηδ...στε με αυτόν οπότε του δίνουμε πρώτο τραπέζι πίστα στην πιο ιερή μας τελετή".

 

 

Υ.Γ. Χώρια ότι η τύπισσα έχει δίκιο όταν εξηγεί την οπτική του πολιτισμού της "υποφέρει ΜΟΝΟ ένα παιδί, στον δικό σας πολιτισμό μερικά εκατομμύρια", αλλά ο Πάικ ως άλλος αλαζόνας Αμερικανός (αμερικάνικη παραγωγή είναι, η υποκρισία είναι βασικό συστατικό, δεν κοιτάμε καν το σύμπαν του Star Trek) δεν αναγνωρίζει την υποκρισία του δικού του πολιτισμού, αλλά την κοπανάει με γερή δόση απαξίωσης στα μάτια του για την άλλην και τον πολιτισμό της.

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2022 στις 11:36 ΠΜ, john_dr είπε

Μέτριο επεισόδιο. Αρχίζει και γίνονται προβλέψιμα επίσης τα συγχαρητήρια στον Πάικ και σε αυτό το σημείο αρχίζει και μοιάζει στο Discovery

Αμαν αμαν, και μενα μου φαινεται οτι εχει αρχισει να Ντισκοφεριζει.. ελπιζω προσωρινο να ειναι αυτο.

Στο μεταξυ τι φαση, που εκανε η αλλη μαθηματα ασφαλειας στην Uhura λες κι ηταν ο Μιγιακι,  αλλα οταν ο καπετανιος πηγε να υποδεχθει αγνωστους εξωγηινους δεν υπηρχε δειγμα προσωπικου ασφαλειας μαζι του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλή προσπάθεια εχμ😴......τελικά ξανά ξεκίνησα παράλληλα το enterprise όπου το θεωρώ το χειρότερο όλων με εξαίρεση τα ακατανόμαστα (Discovery, Picard) και μου φαίνεται άψογο.......το enterprise...

To new worlds ελπίζω όπως ξανά έγραψα να βελτιωθεί απλά σε εμένα δείχνει άψυχο δεν έχει την ατμόσφαιρα των star trek δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/6/2022 στις 5:52 ΜΜ, itanium είπε

Kαλή προσπάθεια εχμ😴......τελικά ξανά ξεκίνησα παράλληλα το enterprise όπου το θεωρώ το χειρότερο όλων με εξαίρεση τα ακατανόμαστα (Discovery, Picard) και μου φαίνεται άψογο.......το enterprise...

To new worlds ελπίζω όπως ξανά έγραψα να βελτιωθεί απλά σε εμένα δείχνει άψυχο δεν έχει την ατμόσφαιρα των star trek δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς 

Μια χαρά ήταν το Enterprise. Ο Bacula ήταν αξιόλογος ηθοποιός για τηλεόραση, η σειρά ήταν επίσης αξιόλογη. Απλά το Enterprise πήγαινε τεχνολογικά πιο πίσω από το Star Trek του Kirk και του Picard και ίσως αυτό να ενόχλησε πολλούς. Έχεις το Enterprise D που μαμάει και δέρνει και μετά να πρέπει να πας στο Enterprise του Bacula που όλοι το έχουν για πλάκα; Δύσκολο να χωνευτεί. Το DS9 για παράδειγμα είχε ανέβει επίπεδο, μόλις μπήκε το Defiant στο παιχνίδι.

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Enterprise μου άρεσε και εμένα και θεωρώ ότι το τέλος του ήταν άδοξο και αδέξιο. Prequel μεν αλλά τόσο πίσω στο timeline που δεν επηρέαζε και δεν επηρεαζόταν ιδιαίτερα από TOS, NG και λοιπά. Και είχε ένα ενδιαφέρον και μια γοητεία το όλο theme του "δεν έχουμε ιδέα τι μας περιμένει αλλά θα πάμε έτσι και αλλιώς".

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, john_dr είπε

Μια χαρά ήταν το Enterprise. Ο Bacula ήταν αξιόλογος ηθοποιός για τηλεόραση, η σειρά ήταν επίσης αξιόλογη. Απλά το Enterprise πήγαινε τεχνολογικά πιο πίσω από το Star Trek του Kirk και του Picard και ίσως αυτό να ενόχλησε πολλούς. Έχεις το Enterprise D που μαμάει και δέρνει και μετά να πρέπει να πας στο Enterprise του Bacula που όλοι το έχουν για πλάκα; Δύσκολο να χωνευτεί. Το DS9 για παράδειγμα είχε ανέβει επίπεδο, μόλις μπήκε το Defiant στο παιχνίδι.

Δεν εξέφρασα κάποια άποψη που διάβασα η υποκειμενική προσωπική μου άποψη είναι, είχε σίγουρα δυνατά σημεία όπως η ύπουλη πολιτική των Βουλκάνιων όπου παρακολουθούσαν τους Ανδοριανούς, όπως και η αποκάλυψη του Ζέφραμ Κοχρέιν του πατέρα του κινητήρα δίνης

Απλά το DS9 είναι το αγαπημένο μου ίσως γιατί το story προσομοιάζει λίγο το babylon 5, μετά το voyeger βασικά το ίδιο με το DS9 το story ο χαρακτήρας της 7 of 9 και των borg αγαπημένα και μετά τα TNG και όσο περίεργο και αν δείχνει το TOS μάλιστα το τελευταίο είχε επεισόδια όπου δεν βλέπονταν από εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, itanium είπε

Δεν εξέφρασα κάποια άποψη που διάβασα η υποκειμενική προσωπική μου άποψη είναι, είχε σίγουρα δυνατά σημεία όπως η ύπουλη πολιτική των Βουλκάνιων όπου παρακολουθούσαν τους Ανδοριανούς, όπως και η αποκάλυψη του Ζέφραμ Κοχρέιν του πατέρα του κινητήρα δίνης

Απλά το DS9 είναι το αγαπημένο μου ίσως γιατί το story προσομοιάζει λίγο το babylon 5, μετά το voyeger βασικά το ίδιο με το DS9 το story ο χαρακτήρας της 7 of 9 και των borg αγαπημένα και μετά τα TNG και όσο περίεργο και αν δείχνει το TOS μάλιστα το τελευταίο είχε επεισόδια όπου δεν βλέπονταν από εμένα

Άποψη εξέφρασα και εγώ. Ούτε σε κατηγόρησα για κάτι.

Babylon 5. Τι έπος και αυτό. Δεν το φτάνει το Babylon 5 το DS9. Ναι μεν παρόμοια φάση, αλλά το Babylon 5 είχε πολύ περισσότερο βάθος και μέγεθος. Για αυτό και στο DS9 επιστράτευσαν το Defiant, διότι ο DS9 σταθμός ήταν μικρός, οι δυνατότητες περιορισμένες, οι ιστορίες χωρίς πολύ ενδιαφέρον και οι άκατοι αν ήθελαν να δείξουν κάτι παραπάνω , ανεπαρκείς απλά για να μεταφέρουν κόσμο.(και πάλι ανταλλαγή απόψεων παίζει εδώ, δεν προσπαθώ να σε βγάλω λάθος ή οτιδήποτε)

Για το TOS όντως υπήρχαν επεισόδια που έδειχναν χαζά. Αλλά και πολλά εξαιρετικά, αν αναλογιστούμε και την εποχή του. Όπως και στο TNG και πιθανόν και στα άλλα. Λογικό. Δύσκολο μια σειρά να έχει 60-100-200 επεισόδια όλα τουλάχιστον καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_dr είπε

Άποψη εξέφρασα και εγώ. Ούτε σε κατηγόρησα για κάτι.

Babylon 5. Τι έπος και αυτό. Δεν το φτάνει το Babylon 5 το DS9. Ναι μεν παρόμοια φάση, αλλά το Babylon 5 είχε πολύ περισσότερο βάθος και μέγεθος. Για αυτό και στο DS9 επιστράτευσαν το Defiant, διότι ο DS9 σταθμός ήταν μικρός, οι δυνατότητες περιορισμένες, οι ιστορίες χωρίς πολύ ενδιαφέρον και οι άκατοι αν ήθελαν να δείξουν κάτι παραπάνω , ανεπαρκείς απλά για να μεταφέρουν κόσμο.(και πάλι ανταλλαγή απόψεων παίζει εδώ, δεν προσπαθώ να σε βγάλω λάθος ή οτιδήποτε)

Για το TOS όντως υπήρχαν επεισόδια που έδειχναν χαζά. Αλλά και πολλά εξαιρετικά, αν αναλογιστούμε και την εποχή του. Όπως και στο TNG και πιθανόν και στα άλλα. Λογικό. Δύσκολο μια σειρά να έχει 60-100-200 επεισόδια όλα τουλάχιστον καλά.

Babylon 5 είναι η καλύτερη scifi σειρά ever με το DS9 συγκρίνω την ομοιότητα τους ως προς το οτι εκτυλίσσονται γύρω από ένα διαστημικό σταθμό κυρίως, στο DS9 μου άρεσαν οι χαρακτήρες και το χιούμορ ή η δραματοποίηση ήταν τόση όση ούτε να γίνεται γελοίο όπως το orville, ούτε σαπουνόπερα όπως το discovery...ειδικά οι φερένκι, dax, odo και worf εκπληκτικοί

1 ώρα πριν, john_dr είπε

Ούτε σε κατηγόρησα για κάτι.

Καλά εννοείται δεν παρεξηγήθηκα σε κάτι κουβέντα κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...