Προς το περιεχόμενο

Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+, 2022)


FCastor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, dpolal είπε

Εκτός από το μαγείρεμα που βλέπουμε σε κάθε επεισόδιο εκείνο που μου τη σπάει περισσότερο είναι το αληθινό τζάκι μέσα στην καμπίνα του καπετάνιου, σε διαστημόπλοιο ;;;; WTF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/7/2022 στις 2:14 ΜΜ, firewalker είπε

Γιατί όλα τα Star Trek τα τελευταία χρόνια γυρίζονται με τόσο χαμηλό φωτισμό; Είναι ποιο φτηνό;

Tα παράπονα στον Κούρτσμαν.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απλά turning? Γεωτρύπανο θα είχε γίνει και μέχρι τώρα θα είχε περάσει από τον πυρήνα της Γης και θα ετοιμαζόταν να βγει σε καμιά Κίνα να ζητήσει άσυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 13/7/2022 στις 12:41 ΜΜ, MariaLog είπε

το μαλλι του παικ δε χαλαει με τπτ!

Με τα μπουκέτα που έφαγε από τους πειρατές στο 7ο, έγινε σαν του Κώστα Σόμμερ μετά τα χαστούκια στο " Η Αγάπη ήρθε από μακριά" 😄

 

Το είδα μονοκοπανιά μέσα στο ΣΚ, μου άρεσε αρκετά, μπορεί κάποια επεισόδια να είναι αντίγραφα του TOS, δεν με χάλασε όμως καθόλου. Πάντως σαν το βδέλυγμα το Discovery που άντεξα μόνο 5-6 επεισόδια και ματά έκαψα το σκληρό δίσκο για να μην υπάρχει ούτε δείγμα του, δεν είναι.

Τον Pike θα τον περίμενα κάπως πιο δυναμικό και αυστηρό σαν τον Ζαν Λουκ Πικάρντ ας πούμε, όχι χαλαρό τύπου Πετρετζίκη οικοδεσπότη κολλητάρι. Μπορεί βέβαια να συμβαδίζει ο χαρακτήρας με την εποχή μας που το κοινό θέλει πιο χαλαρά πράγματα.

Το 8ο επεισόδιο μεγάλη μούφα, η αφορμή και λύση ήταν απλά παιδαριώδεις σεναριακά, αλλά και το TOS είχε κάτι αντίστοιχα επεισόδια.

Δεν με χάλασε κανένας χαρακτήρας ούτε από το μόνιμο καστ, ούτε και από τους γκεστ, οπότε όλα καλά. Περιμένω τη δεύτερη σεζόν και βλέπουμε.

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αντιθετα εγω. λατρεψα το Discovery και μισησα τις βλακειες που ειδα στο Strange NewWorlds

Επεξ/σία από MariaLog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/8/2022 στις 2:00 ΜΜ, MariaLog είπε

αντιθετα εγω. λατρεψα το Discovery και μισησα τις βλακειες που ειδα στο Strange NewWorlds

Οι λόγοι για να λατρέψει κάποιος το Discovery είναι

- δυνατοί γυναικείοι χαρακτήρες που σώζουν τον κόσμο και άντρες κομπάρσοι, μπερδεμένοι, πληγωμένοι, παρασυρμένοι από τις αδυναμίες τους, σε αντιδιαστολή με το παρελθόν όπου το Holywood μας είχε συνηθίσει στο ανάποδο

- άνοιγμα στο διαφορετικό και επικέντρωση σε αυτό, στον βαθμό που πολλές φορές θυσιάζεται η ομαλή εξέλιξη της ροής του επεισοδίου, ακόμα και αν η σκηνή που παρακολουθούμε δεν έχει καν έμμεση επίδραση στην εξέλιξη της πλοκής του επεισοδίου

- διάλογοι και διάλογοι και περισσότεροι διάλογοι για τα συναισθήματα του καθενός, που όμως στις περισσότερες περιπτώσεις δείχνουν επιφανειακοί με βεβιασμένα βολικά συμπεράσματα

- δράμα, πολύ δράμα, πάνω στο δράμα και πολύ κλάμα πάνω στο κλάμα

- περιστασιακά έχει και sci fi στοιχεία. Για παράδειγμα οι βασικοί χαρακτήρες βρίσκονται μέσα σε ένα διαστημόπλοιο......

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2022 στις 2:02 ΜΜ, john_dr είπε

Οι λόγοι για να λατρέψει κάποιος το Discovery είναι

- δυνατοί γυναικείοι χαρακτήρες που σώζουν τον κόσμο και άντρες κομπάρσοι, μπερδεμένοι, πληγωμένοι, παρασυρμένοι από τις αδυναμίες τους, σε αντιδιαστολή με το παρελθόν όπου το Holywood μας είχε συνηθίσει στο ανάποδο

 

Είναι το Fiction κομμάτι από το Sci-Fi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, firewalker είπε

Είναι το Fiction κομμάτι από το Sci-Fi;

Η τρέχουσα πραγματικότητα στον πλανήτη του Hollywood.

Στα σοβαρά τώρα, η εκπληκτική εισπρακτική επιτυχία που είχε το TopGun Maverick, αλλά και η αποδοχή του από το κοινό, που σε καμιά περίπτωση δεν υιοθετεί τον τρέχον κανόνα που επικρατεί στις παραγωγές των τελευταίων χρόνων, θα μπορούσε ίσως να απειλήσει την τρέχουσα κατάσταση και να δούμε μια επαναφορά σε παραγωγές που να εστιάζουν στο entertainment, παρά στην forced υιοθέτηση συγκεκριμένων καταστάσεων και μηνυμάτων. Μέχρι στιγμής οι εταιρίες παραγωγής δεν είχαν απτό δείγμα του τι λεφτά αφήνουν στο τραπέζι. Απλά υποθέσεις γίνονταν. Τώρα το έχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Τα είδα κι εγώ.

Σίγουρα ο πύχης είναι στο βυθό πλέον αλλά γουστόζικη τη βρίσκω.

Το επεισόδιο με το παραμύθι με κούρασε πολύ, κατά τα άλλα με μερικά πταίσματα την ευχαριστήθηκα και θέλω τη συνέχεια.

Έχω δει το ToS μέχρι το 5ο επεισόδιο, οπότε έχω μερικές απορίες όσον αφορά χαρακτήρες/σχέσεις κλπ. Ήρθε μάλλον η ώρα να powerthrough και να το δω.

Ίσως μέχρι τη 2η σεζόν. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...