Προς το περιεχόμενο

Ελευθερο λογισμικο αντι του ms office


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο ειναι το καλυτερο για να αντικαταστησει το ms office;  Εχω το open office  λιγο παλαιοτερη εκδοση αλλά οτα του λεω να αποθηκευση τα αρχεια  σε doc οταν τα ανοιγω στο

ms word εχει αλαμπουρνεζικα  .

Το θεμα μας ειναι λοιπον να δινει σωστα αρχεια που να μπορουν να επεξεργαστουν στην συνεχεια με το ms word. Eγω δεν θελω να δωσω χρηματα  μιας και βασικα εναν επεξεργαστη κειμενου χρειαζομαι , αλλά αν δωσω καπου ενα κειμενο ολοι εχουν ms .

δευτερον θα ηθελα να εχει καλη ορθογραφικη διορθωση μιας και ειμαι λιγο σκραπας , και τελευταιο μηπως θα ηταν καλο να ειναι portable; κυκλοφορουν σε εκδοσεις portable;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, otso είπε

Το θεμα μας ειναι λοιπον να δινει σωστα αρχεια που να μπορουν να επεξεργαστουν στην συνεχεια με το ms word.

Το Libre office.

32 λεπτά πριν, otso είπε

μηπως θα ηταν καλο να ειναι portable; κυκλοφορουν σε εκδοσεις portable;

Μπορείτε να το βρείτε εδώ: https://www.libreoffice.org/download/portable-versions/

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, otso είπε

Ποιο ειναι το καλυτερο για να αντικαταστησει το ms office;  Εχω το open office  λιγο παλαιοτερη εκδοση αλλά οτα του λεω να αποθηκευση τα αρχεια  σε doc οταν τα ανοιγω στο

ms word εχει αλαμπουρνεζικα  .

Το θεμα μας ειναι λοιπον να δινει σωστα αρχεια που να μπορουν να επεξεργαστουν στην συνεχεια με το ms word. Eγω δεν θελω να δωσω χρηματα  μιας και βασικα εναν επεξεργαστη κειμενου χρειαζομαι , αλλά αν δωσω καπου ενα κειμενο ολοι εχουν ms .

δευτερον θα ηθελα να εχει καλη ορθογραφικη διορθωση μιας και ειμαι λιγο σκραπας , και τελευταιο μηπως θα ηταν καλο να ειναι portable; κυκλοφορουν σε εκδοσεις portable;

ευχαριστω

Το θέλεις για ιδιωτική χρήση ή για επιχείρηση – επαγγελματική χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Basika ευχαριστω ολους  , οχι επαγγελματικη χρηση  , βασικα  γραφω κατι παραμυθια  που ειχα ακουσει απο την γιαγια μου  και κατι δικα μου για τα επερχομενα εγγονια  , αλλά οταν το στελνω στα παιδια  μου  που εχουν επαγγελματικα ms office  δεν ανοιγουν κανονικα . 

Μπορω να τα γραψω στο χερι αλλά και παλι καποιος πρεπει να τα περασει σε ηλεκτρονικη μορφη  και δεν θελω να υποχρεωσω τα παιδια που δεν εχουν και χρονο αλλωστε να ασχολειθουν  με τα δικα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πρόκειται περαιτέρω να γίνει επεξεργασία (από τον παραλήπτη) στα αρχεία που στέλνεις, μπορείς να τα αποθηκεύσεις και σε pdf (μέσα από το LibreOffice ή όποιο άλλο πρόγραμμα χρησιμοποιείς) και να στέλνεις το pdf, που θα ανοίγει και θα διαβάζεται χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, otso είπε

Basika ευχαριστω ολους  , οχι επαγγελματικη χρηση  , βασικα  γραφω κατι παραμυθια  που ειχα ακουσει απο την γιαγια μου  και κατι δικα μου για τα επερχομενα εγγονια  , αλλά οταν το στελνω στα παιδια  μου  που εχουν επαγγελματικα ms office  δεν ανοιγουν κανονικα . 

Μπορω να τα γραψω στο χερι αλλά και παλι καποιος πρεπει να τα περασει σε ηλεκτρονικη μορφη  και δεν θελω να υποχρεωσω τα παιδια που δεν εχουν και χρονο αλλωστε να ασχολειθουν  με τα δικα μου.

Υπέροχα.

Από την στιγμή που είναι καθαρά για ιδιωτική χρήση τότε κατεβάζετε το αυθεντικό ελληνικό office 2019 pro plus από την Microsoft (μπορώ να σας στείλω λινκ) και να αγοράσετε ένα κλειδί με κόστος 1,89 ευρώ (μισός καφές)!

71823616_.png.b61904406db00a1ff169c92637f6c0c5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα από τις παραπάνω λύσεις, υπάρχουν και οι δωρεάν online σουίτες των Microsoft και Google για επεξεργασία από οπουδήποτε.
https://www.microsoft.com/el-gr/microsoft-365/free-office-online-for-the-web

https://www.google.com/docs/about/

Επεξ/σία από Vista32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Υπέροχα.

Από την στιγμή που είναι καθαρά για ιδιωτική χρήση τότε κατεβάζετε το αυθεντικό ελληνικό office 2019 pro plus από την Microsoft (μπορώ να σας στείλω λινκ) και να αγοράσετε ένα κλειδί με κόστος 1,89 ευρώ (μισός καφές)!

71823616_.png.b61904406db00a1ff169c92637f6c0c5.png

ευχαριστω θα με ενδιεφερε αυτο σημαινει επειδη χρησιμοποιω και λαπτοπ και σταθερο  2 κλειδια φανταζομαι ετσι ; μπορειται να μου στειλετε με πμ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 14/3/2022 στις 2:29 ΜΜ, Vista32 είπε

Πέρα από τις παραπάνω λύσεις, υπάρχουν και οι δωρεάν online σουίτες των Microsoft και Google για επεξεργασία από οπουδήποτε.
https://www.microsoft.com/el-gr/microsoft-365/free-office-online-for-the-web

https://www.google.com/docs/about/

Δεν είναι σοβαρά πράγματα να προτείνουμε Google Docs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2022 στις 10:07 ΠΜ, ChownTuen είπε

Δεν είναι σοβαρά πράγματα να προτείνουμε Google Docs. 

Μια χαρά σοβαρά είναι για κάποιον που θέλει κάτι δωρεάν, με ορθογραφικό έλεγχο, συμβατό με MS Office και κατά κάποιον τρόπο portable.  Έναν απλό κειμενογράφο χρειάζεται ο άνθρωπος, για να γράψει παραμύθια για τα παιδιά και τα εγγόνια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 14/3/2022 στις 12:56 ΜΜ, andreas1gr είπε

Υπέροχα.

Από την στιγμή που είναι καθαρά για ιδιωτική χρήση τότε κατεβάζετε το αυθεντικό ελληνικό office 2019 pro plus από την Microsoft (μπορώ να σας στείλω λινκ) και να αγοράσετε ένα κλειδί με κόστος 1,89 ευρώ (μισός καφές)!

71823616_.png.b61904406db00a1ff169c92637f6c0c5.png

Θα με ενδιέφερε αυτό,αν δεν είναι κόπος στειλε ένα pm.🤘

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2022 στις 12:56 ΜΜ, andreas1gr είπε

Υπέροχα.

Από την στιγμή που είναι καθαρά για ιδιωτική χρήση τότε κατεβάζετε το αυθεντικό ελληνικό office 2019 pro plus από την Microsoft (μπορώ να σας στείλω λινκ) και να αγοράσετε ένα κλειδί με κόστος 1,89 ευρώ (μισός καφές)!

71823616_.png.b61904406db00a1ff169c92637f6c0c5.png

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για Office 365; Θέλω να δουλεύω σε Win10, και σε iPad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για Office 365; Θέλω να δουλεύω σε Win10, και σε iPad.

Δεν το συνιστώ γιατί δεν γνωρίζεις πόσοι ακόμα άγνωστοι θα έχουν ή θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στον ίδιο λογαριασμό…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Δεν το συνιστώ γιατί δεν γνωρίζεις πόσοι ακόμα άγνωστοι θα έχουν ή θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στον ίδιο λογαριασμό…

 

Xμ, αυτό δε το γνώριζα. Προφανώς είναι shared τα κλειδιά από family λογαριασμούς;

Τότε, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση που θέλω να δουλεύω office σε διαφορετικά λειτουργικά (Win10 & iPadOS); Με το Office 365 υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...