Προς το περιεχόμενο

Σε εκατοντάδες απολύσεις θα προβεί η ARM μετά την αποτυχία της συμφωνίας με την Nvidia


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 hours ago, ikorolis said:

απλά σε κάθε αποτυχία των υψηλών υφιστάμενων την πληρώνουν οι εργαζόμενοι

λάθος τρόπος σκέψης της εταιρείας και θα το πληρώσει στο μέλλον

εργαζόμενος = καταναλωτής

 

η αμηχανη στιγμη που καποιοι θεωρουν πως οι εταιριες παραγουν προιοντα μονο για  τους εργατες τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, maneaterbug13 είπε

Ααααχ... γλυκός καπιταλισμός....

Κάθε καινούρια είδηση βάζει και μια ψηφίδα ακόμα σε αυτό το πανέμορφο ψηφιδωτό.

Αμα δεν υπηρχε καπιταλισμος λες να ειχες υπολογιστη?

ή θα ηταν ακομα σε μεγεθος δωματιου...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, dieksodo είπε

 

η αμηχανη στιγμη που καποιοι θεωρουν πως οι εταιριες παραγουν προιοντα μονο για  τους εργατες τους

όποια εταιρεία δεν έχει καταλάβει ότι εργαζόμενος=καταναλωτής

άρα αν έχεις ευχαριστημένο τον εργαζόμενο σου τότε εκείνος παράγει περισσότερο άρα έχεις μεγαλύτερο κέρδος και φυσικά ως καταναλωτής σε διαφημίζει στον κύκλο του

έχει κλείσει και έχει εξαφανιστεί από την αγορά και το λουκέτο είναι δώρο από τους εργαζόμενους της.

αυτός είναι ο κανόνας της αγοράς.

άρα αν η ARM κάνει αυτό το λάθος όχι απλά δεν θα μπει στο χρηματιστήριο , όχι απλά δεν θα την εξαγοράσουν άλλοι πιο δυνατοί παίκτες της αγοράς αλλά θα κλείσει με μαθηματική ακρίβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ikorolis said:

όποια εταιρεία δεν έχει καταλάβει ότι εργαζόμενος=καταναλωτής

άρα αν έχεις ευχαριστημένο τον εργαζόμενο σου τότε εκείνος παράγει περισσότερο άρα έχεις μεγαλύτερο κέρδος και φυσικά ως καταναλωτής σε διαφημίζει στον κύκλο του

έχει κλείσει και έχει εξαφανιστεί από την αγορά και το λουκέτο είναι δώρο από τους εργαζόμενους της.

αυτός είναι ο κανόνας της αγοράς.

άρα αν η ARM κάνει αυτό το λάθος όχι απλά δεν θα μπει στο χρηματιστήριο , όχι απλά δεν θα την εξαγοράσουν άλλοι πιο δυνατοί παίκτες της αγοράς αλλά θα κλείσει με μαθηματική ακρίβεια.

η αμηχανη στιγμη που καποιοι θεωρουν πως οι εταιριες παραγουν προιοντα μονο για  τους εργατες τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
33 λεπτά πριν, dieksodo είπε

η αμηχανη στιγμη που καποιοι θεωρουν πως οι εταιριες παραγουν προιοντα μονο για  τους εργατες τους

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και να πω ότι η αμήχανη στιγμή για τις εταιρείες είναι όταν τους κάνουν δώρο το λουκέτο οι εργαζόμενοι τους (αυτοί που απέλυσαν ή που θα απολύσουν) και δεν υπάρχουν κορόιδα επενδυτές να επενδύσουν στο χρηματιστήριο ούτε φυσικά να τους εξαγοράσει κάποια NVIDIA τότε έρχεται η αμήχανη στιγμή και καταλαβαίνουν τι ... έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Bullrich είπε

Αμα δεν υπηρχε καπιταλισμος λες να ειχες υπολογιστη?

ή θα ηταν ακομα σε μεγεθος δωματιου...?

Επίτρεψε μου να σχολιάσω ως χαζό και χιλιοπαιγμένο το "αντεπιχείρημα" που χρησιμοποίησες γιατί χρεώνεις την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνολογίας σε ένα στιγμιότυπο της κοινωνικής εξέλιξης (καπιταλισμό). Μάλιστα, συγκρίνεις (φαντάζομαι, έτσι γίνεται σε όλα αυτά τα σχόλια) καπιταλισμό του 2022 με σοσιαλισμό του 1970.

Με την ίδια λογική μπορώ να σου πω εγώ ότι αν δεν υπήρχε η φεουδαρχία (προϋπάρχον του καπιταλισμού οικονομικό σύστημα ) δεν θα είχες τα ¨καλούδια" που έχεις στον καπιταλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, maneaterbug13 είπε

Επίτρεψε μου να σχολιάσω ως χαζό και χιλιοπαιγμένο το "αντεπιχείρημα" που χρησιμοποίησες γιατί χρεώνεις την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνολογίας σε ένα στιγμιότυπο της κοινωνικής εξέλιξης (καπιταλισμό). Μάλιστα, συγκρίνεις (φαντάζομαι, έτσι γίνεται σε όλα αυτά τα σχόλια) καπιταλισμό του 2022 με σοσιαλισμό του 1970.

Με την ίδια λογική μπορώ να σου πω εγώ ότι αν δεν υπήρχε η φεουδαρχία (προϋπάρχον του καπιταλισμού οικονομικό σύστημα ) δεν θα είχες τα ¨καλούδια" που έχεις στον καπιταλισμό.

Επετρεψε μου να σου πω οτι αν δεν ειχες καπιταλισμο δεν θα ειχες ουτε ιντερνετ για να σχολιαζεις τα σχολια των αλλων  και να τα βρισκεις μαλιστα και χαζα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bullrich είπε

Επετρεψε μου να σου πω οτι αν δεν ειχες καπιταλισμο δεν θα ειχες ουτε ιντερνετ για να σχολιαζεις τα σχολια των αλλων  και να τα βρισκεις μαλιστα και χαζα.

 

 

Επιμένεις να μην καταλαβαίνεις "γρι" από την απάντηση μου (δεν την αντέκρουσες με επιχειρήματα σε κάθε περίπτωση). Μάλλον θες απλά να παίξεις την κασέτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, maneaterbug13 είπε

Επιμένεις να μην καταλαβαίνεις "γρι" από την απάντηση μου (δεν την αντέκρουσες με επιχειρήματα σε κάθε περίπτωση). Μάλλον θες απλά να παίξεις την κασέτα. 

Ελα τωρα που το 2022 θα λεμε ακομα τα αυτονοητα.

Αν δεν σου αρεσει ο καπιταλισμος υπαρχει και η βορεια κορεα, η ρωσια ή οποιος αλλος επιγειος παραδεισος που σε καλυπτει.

Θες και επιχειρηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bullrich είπε

Ελα τωρα που το 2022 θα λεμε ακομα τα αυτονοητα.

Αν δεν σου αρεσει ο καπιταλισμος υπαρχει και η βορεια κορεα, η ρωσια ή οποιος αλλος επιγειος παραδεισος που σε καλυπτει.

Θες και επιχειρηματα...

Έλα ντε. Δεν εισαι μαθημένος στα επιχειρήματα. Το καταλαβαίνω και δεν σε πιέζω άλλο. Απλά μάθε τον ορισμό της σοσιαλιστικού οικονομικού σχηματισμού, όπως επίσης και του καπιταλιτστικού που τόσο ιδροκωπάς να υπερασπιστείς. Γιατι και μόνο που παραθέτεις ως μη καπιταλιστικές την Ρωσία και τη Β. Κορέα δείχνει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
48 λεπτά πριν, maneaterbug13 είπε

Έλα ντε. Δεν εισαι μαθημένος στα επιχειρήματα. Το καταλαβαίνω και δεν σε πιέζω άλλο. Απλά μάθε τον ορισμό της σοσιαλιστικού οικονομικού σχηματισμού, όπως επίσης και του καπιταλιτστικού που τόσο ιδροκωπάς να υπερασπιστείς. Γιατι και μόνο που παραθέτεις ως μη καπιταλιστικές την Ρωσία και τη Β. Κορέα δείχνει πολλά.

Ουτε ιδρωκοπαω ουτε ζοριζομαι.

Αντιθετα εσυ ζοριζεσαι να δεχτεις αυτο που συμβαινει γυρω σου.

Το να μου παραθετεις μπαλαφαρες δεν λεει κατι.

Μου θυμισες το μακρυνο 1994-95 που καθομασταν στις καφετεριες απεναντι απο το πανεπιστημιο και αμολουσαμε αρλουμπες για τα διαφορα οικονομικα συστηματα.

Μετα φερναμε ασοδυο στο ταβλι και βριζαμε σαν μαουνιερηδες.

Αστο φιλε μου, εχεις πολλα να μαθεις ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Bullrich είπε

Ουτε ιδρωκοπαω ουτε ζοριζομαι.

Αντιθετα εσυ ζοριζεσαι να δεχτεις αυτο που συμβαινει γυρω σου.

Το να μου παραθετεις μπαλαφαρες δεν λεει κατι.

Μου θυμισες το μακρυνο 1994-95 που καθομασταν στις καφετεριες απεναντι απο το πανεπιστημιο και αμολουσαμε αρλουμπες για τα διαφορα οικονομικα συστηματα.

Μετα φερναμε ασοδυο στο ταβλι και βριζαμε σαν μαουνιερηδες.

Αστο φιλε μου, εχεις πολλα να μαθεις ακομα.

0% επιχειρήματα - 100% απωθήμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, maneaterbug13 είπε

0% επιχειρήματα - 100% απωθήμενα

Καλησπερα και σε εσενα.

(αν μεχρι τωρα δεν καταλαβες οτι δεν εχω καμια διαθεση να κανω κανεναν διαλογο μαζι σου τοτε φιλε μου εχεις προβλημα, μεγαλο προβλημα.

Μιας και ειπες για απωθημενα).

Ευχομαι τωρα να το καταλαβες αν και δεν ειμαι σιγουρος 100% ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...