Προς το περιεχόμενο

πτωση τιμων σε GPUs ;


μαστερ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 3060 που κοιταζω εγω ακολουθει πτωτικη πορεια παντως. Εχω βαλει σαν οριο τα 400 ευρω καινουρια και την χτυπαω ξανα( ειχα αγορασει τον ΑΥγουστο στα 600 και ευτυχως την πουλησα).

Και πριν πεταχτει κανεις να πω οτι οι καρτες ΧΧ60 της Nvidia ιστορικα πριν απο αυτα τα καραγιοζιλικια παιζανε στα 350 περιπου. Θεωρω ρεαλιστικο το να φτασει τα 400 κατοσταρικα κοντα στις αρχες του καλοκαιριου.

Ευτυχως εχθες πηρα μια 1060 3gb στα 100 ευρω απο εδω μεσα (+ μια 1030 που εδωσα) και διαπιστωσα οτι τρεχει σε playable frames οτι του εβαλα σε 1080p (εφτασα μεχρι Tokyo Ghost και Elden Ring). Οποτε μπορω να κανω υπομονη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, omghi2u said:

Το Msystems εκει που ολοι χαμηλωνουν κοστος (λογικα δεν εχουν αποθεμα οι αλλοι στο σκρουτζ) αυτο ανεβαζει τιμες.

την 3080 ti OC gaming της giga την ειχαν 1700 τωρα την πηγαν 2100 lmao wtf? scalp scalp scalp

1 μέρα να ανέβει το bitcoin...την ανηφόρα οι τιμές...

Και μετά, μας παραμυθιάζουν ότι το mining δεν επηρεάζει

Εκτός αν το βρίσκουν σαν πρόσχημα

Πάντως, τυχαίο δεν είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ειμαι πεπεισμενος οτι ξεκιναει η κατρακυλα. Στα μεταχειρισμενα στο ebay.co.uk  τιμες στα νεα φαινεται οτι ολα σιγα σιγα πεφτουν.

RX6900ΧΤ μεταχειρισμενη απο 1000 λιρες τωρα μονο 860....

προσπαθουνε να διωξουν οσο οσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2022 στις 6:57 ΜΜ, Stefanos683 είπε

κορυφαια σκηνικα ειναι γκειμερς που πανε κ δινουν 700,800 ευρω για γραφικα σαν φτηνη ευκαιρια, κ στο καπακι αλλο ενα 800αρι, χιλιαρικο για νεο συστημα.  ευκαιρια κ αυτο.

με βενζινη 2ευρω, ανατιμησεις δεη φυσ.αεριο, πολεμο κλπ 

τι καταναλωτες ειμαστε, δινουμε 1500αρια  για 2κ υπο κραχ κ πλαφον σε φαγητα .λες κ ειμαστε βιομηχανοι

αμαξι αγοραζεις πλεον με τοσα

 

 

 

εχουν βαλει πλαφον σε τροφες κ πανε ακομη κ δινουν 1500αευρα για συστηματα 2κ κ συζηταμε να παρουμε καλες καρτες 700 δολαρια ακομη για 2κ

 

 

Το πιο ευστοχο σχολιο που διαβασα εδω μεσα κατα τη γνωμη μου. Γι αυτο κι εγω σκοπευω να χτυπησω το πολυ μια 3060ti που εχει πεσει στα 560 αλλα ειμαι σε διλλημα γιατι δεν ξερω κατα ποσο συμφερει να περιμενω να πεσει και αλλο και κατα ποσο σημαντικη θα ειναι η πτωση αν περιμενω σε σχεση με τωρα.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Το πιο ευστοχο σχολιο που διαβασα εδω μεσα κατα τη γνωμη μου. Γι αυτο κι εγω σκοπευω να χτυπησω το πολυ μια 3060ti που εχει πεσει στα 560 αλλα ειμαι σε διλλημα γιατι δεν ξερω κατα ποσο συμφερει να περιμενω να πεσει και αλλο και κατα ποσο σημαντικη θα ειναι η πτωση αν περιμενω σε σχεση με τωρα.

νομιζω σε κανα μηνα μπορει να γλιτωσεις ευκολα 80,ισως 100! ευρω απο καμια ευκαιρια, ή αν πας σε ιντελ.

θα αργησουν να ανεβουν, το μαιν πρεπει να ανεβει πολυ,. η ενεργεια ομως εχει ακριβηνει

ερχεται κ 4000 σειρα, τα στοκ αυξανονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καααααλαααα...όταν η 6800/3070Τi πάει 600 και η 6700ΧΤ/3070 450, με παράδοση κάποιες μέρες, συζητάμε.

Κάρτες 1-1.5 χρόνου, κάτι μήνες πριν την κυκλοφορία της επόμενης γενιάς (με τις υποτιθέμενες εξωπραγματικές επιδόσεις, πάλι), και συζητάμε τί καλά που είναι στο +80%.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Καααααλαααα...όταν η 6800/3070Τi πάει 600 και η 6700ΧΤ/3070 450, με παράδοση κάποιες μέρες, συζητάμε.

Κάρτες 1-1.5 χρόνου, κάτι μήνες πριν την κυκλοφορία της επόμενης γενιάς (με τις υποτιθέμενες εξωπραγματικές επιδόσεις, πάλι), και συζητάμε τί καλά που είναι στο +80%.

Συμφωνώ αλλά τα μικρότερα μοντέλα έχουν φτάσει κοντά στο MSRP, ετοιμοπαράδοτη RX6600 στα 370 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/31749296/Sapphire-Radeon-RX-6600-8GB-GDDR6-Pulse-Κάρτα-Γραφικών-PCI-E-x16-4-0-με-HDMI-και-3-DisplayPort-11310-01-20G.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Συμφωνώ αλλά τα μικρότερα μοντέλα έχουν φτάσει κοντά στο MSRP, ετοιμοπαράδοτη RX6600 στα 370 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/31749296/Sapphire-Radeon-RX-6600-8GB-GDDR6-Pulse-Κάρτα-Γραφικών-PCI-E-x16-4-0-με-HDMI-και-3-DisplayPort-11310-01-20G.html

 

Με το καλό να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι, λοιπόν.

Ένας κούκος είναι, πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Αγοραστε καρτες, πιθανο delay το diff bomb και το ολο eth 2.0

Με 11mil ETH locked se ETH 2.0 χωρίς ικανότητα unlock μεχρι να παει σε PoS δεν νομίζω να γίνει κατι τέτοιο, μετα θα φάνε τέτοιο sell off που θα κλάψουν μανούλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, narta είπε

Με 11mil ETH locked se ETH 2.0 χωρίς ικανότητα unlock μεχρι να παει σε PoS δεν νομίζω να γίνει κατι τέτοιο, μετα θα φάνε τέτοιο sell off που θα κλάψουν μανούλες.

hodlers ειναι οσοι τα εχουν βαλσε σε stake, οποτε δεν τους πολυ νοιαζει. Γενικα συζητιεται το delay ηδη εδω και αρκετο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ASDIC είπε

Λέτε να είναι προσωρινή η όλη πτώση ?

Eαν με ολο αυτο το χάλι τριγυρω μας ξαναπαρει παλι τα πανω του το mining, εγω προσωπικα θα εκπλαγω. Αλλα οπως και να χει, στις τιμες που πουλανε ακομη και σημερα εγω δεν αγοραζω.

Επεξ/σία από umbrella co.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι RX 6900 με MSRP 1100 λίρες είναι σχεδόν στις 1300 αυτήν την στιγμή.  Το πιο πιθανό είναι να μην πέσουν άλλο. Άμα γίνει το μπαμ οι πιο μικρές θα πέσουν και άλλο μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ASDIC είπε

Οι RX 6900 με MSRP 1100 λίρες είναι σχεδόν στις 1300 αυτήν την στιγμή.  Το πιο πιθανό είναι να μην πέσουν άλλο. Άμα γίνει το μπαμ οι πιο μικρές θα πέσουν και άλλο μάλλον.

To msrp δίνει πάντα ένα μπούσουλα του πόσο κάτω μπορεί να πάνε. Όχι ότι είναι απόλυτο, αν δουν πως δεν πουλάνε πάνε και κάτω από αυτό αλλά είναι πάντα ισχυρό σημείο στήριξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...