Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, drdedus είπε

στέλνουν είναι κλειδωμένο ξερει κάποιος?

https://www.lidl-connect.at/produkt/4g-cpe-3-b535-333-cat-7-lte-router-inkl-tarif-surf/

δεν στελνουν

αν προχωρησεις στο καλαθι και συνεχισεις για παραγγελια θα δεις οτι δεν αλλαζει η χωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Λύση

το ειδα, αν αξίζει κι αν δεν είναι κλειδωμένο ίσως μπορούμε να το πάρουμε από Γερμανία αν παίζει σε τιμή που αξίζει και να μας το στείλουνε με mailboxde κλπ μια ομαδική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, drdedus είπε

στέλνουν είναι κλειδωμένο ξερει κάποιος?

https://www.lidl-connect.at/produkt/4g-cpe-3-b535-333-cat-7-lte-router-inkl-tarif-surf/

O b628 δεν είναι κλειδωμένοs πάντως: https://www.lteforum.at/mobilfunk/neuer-lidl-router-huawei-4g-cpe-pro-3-b628-350.18815/

Αλλά εγώ δε βλέπω τόσες  διάφορες  του b535 με τον ΖΤΕ που υπάρχει στα 95€ Ελλάδα για να τον πάρεις από Γερμανία.Μου διαφεύγει κάτι; 

Και αγορά εκτός amazon δε θα έχεις και εγγύηση λογικα,  αφού δεν είναι retail μοντέλο. 

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω κοιταξει τις διαφορες αλλα το βασικο ειναι οτι ο συνδιασμος ca που κανει μπορει να ευνοει  περισσοτερο ορισμενα σεναρια.

Αν βρουμε κανα στικ που να κανει Ca θα ειναι καλα μιας και αρκετοι εχουμε ρουτερ η μοντεμ που υποστηριζουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/27514223/D-Link-DWR-2101-Ασύρματο-5G-Φορητό-Hotspot-Wi-Fi-6.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Αυτό εδώ δεν είναι καλό παιδιά;

Για το σπίτι αλλά και για όπου αλλού χρειαστεί μιας και είναι φορητό.

Και 5G και WiFi 6

Συμβατό με την Cosmote εδώ;

Πέρα από την τσιμπημενη τιμή του έχει κάποιο αλλο μειονέκτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και Χρόνια πολλά. Θα ήθελα να πω και εγώ τη δική μου άποψη σε αυτό το θέμα μιας και είχα σχολιάσει και στο θέμα που αφορούσε τα απεριόριστα της cosmote αλλα για κάποιο λόγο σβήστηκε. Κατά τη δική μου άποψη λοιπόν το πιο VFM router για ένα μέσο χρήστη είναι το HUAWEI E5785. Και επειδή καλό είναι όταν εκφράζουμε μια άποψη να την τεκμηριώνουμε κιόλας ο λόγοι που λέω για αυτό το router είναι οι κάτωθι:

1ον  Φορητότητα (πολύ σημαντική παράμετρος για εμένα), έχουμε μια συσκευή που μπορούμε να την έχουμε μαζί και παντού, είτε σπίτι, είτε σε αυτοκίνητο, παραλία κ.ο.κ , μπορεί να είναι κουμπωμένο πάνω σε powerbank και ακόμα και αν δεν έχει καλό σήμα όπου βρισκόμαστε έχει τη δυνατότητα να του βάλουμε και 2 εξωτερικές κεραίες.

2ον Είναι CAT6 και υποστηρίζει  Band 1/3/7/8/20 (800/900/1800/2100/2600MHz) , πολλά τέστ που έχουν γίνει στο εξωτερικό δείχνουν ταχύτητες γύρω στα 250 down kai 40-50 up.

3ον Είναι dual band 2.4G/5GHz

4ον Έχει τη δυνατότητα φιλτραρίσματος διευθύνσεων MAC

5ον Τουλάχιστον για την δική μου περίπτωση που έχω FRITZBOX (χωρίς να είναι δοκιμασμένο και απόλυτα σίγουρο ακόμα, το ψάχνω) μπορεί να συνδεθεί πάνω σε αυτό και να δίνω ίντερνετ από αυτό στο σπίτι. 

 

6ον Μια τιμή που κυμαίνεται λίγο ψηλότερα από το μέσο όρο αλλά σε καμία περίπτωση δεν γίνεται απαγορευτική όπως τα 5G.

Κλείνοντας να παραθέσω μια απορία, μέχρι πριν λίγο καιρό είχαμε ταχύτητες που το 80% των περιπτώσεων έβλεπαν με το ζόρι 80-90mbs στο σπίτι τους, ξαφνικά οι εταιρίες αποφάσισαν να δώσουν απεριόριστα data στα κινητά που μέχρι πρότινος τα 20gb τα χρυσοπληρώναμε και εν μέσω μιας νυκτός όλοι γίναμε σκληροπυρηνικοί gamers και χρήστες που αν δεν δούμε ταχύτητες 800mbs δεν μπορούμε να ζήσουμε. Οπότε καλό είναι ο κάθε χρήστες να αξιολογήσει και να αναρωτηθεί για τις πραγματικές του ανάγκες και μην πέφτει στη λούμπα το πόσο πιάνει εκείνος και ο κολλητός του δίπλα σέρνεται. Οι άνθρωποι που έχουν πραγματικές ανάγκες για αυτές τις ταχύτητες έχουν επενδύσει καιρό σε ακριβό εξοπλισμό και δεν εμφανίστηκαν ξαφνικά εδώ μέσα για να δουν τι θα αγοράσουν. Επίσης για όσους λένε ότι θα καταργήσουν το σταθερό ας το ξανασκεφτούν γιατί δεν ξέρεις αύριο με τόσο φόρτωμα που θα γίνεται στα δίκτυα αν θα έχουν την σταθερότητα μιας οικιακής γραμμής ακόμα και των 50mbs. Εννοείται πως σε όποιους περισσεύουν μπορούν πάρουν ότι πιο ακριβό υπάρχει και να εκμεταλλεύονται τα μέγιστα, απλά δεν είναι όλοι έτσι. Ευχαριστώ όσους μπήκαν στο κόπο να διαβάσουν όλο αυτό.

Επεξ/σία από nkmyrtos
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω αν παμε σε ρουτερς 300+ € τότε το πρόγραμμα πάει πανω από 50€ το μηνα στους 24 μηνες  

για το  HUAWEI E5785 απλος λογω της μπαταρίας always On θα αντέξει? Σίγουρα για κάποιον που θέλει φορητοτητα ειναι πολυ καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nkmyrtos είπε

Καλημέρα και Χρόνια πολλά. Θα ήθελα να πω και εγώ τη δική μου άποψη σε αυτό το θέμα μιας και είχα σχολιάσει και στο θέμα που αφορούσε τα απεριόριστα της cosmote αλλα για κάποιο λόγο σβήστηκε. Κατά τη δική μου άποψη λοιπόν το πιο VFM router για ένα μέσο χρήστη είναι το HUAWEI E5785. Και επειδή καλό είναι όταν εκφράζουμε μια άποψη να την τεκμηριώνουμε κιόλας ο λόγοι που λέω για αυτό το router είναι οι κάτωθι:

1ον  Φορητότητα (πολύ σημαντική παράμετρος για εμένα), έχουμε μια συσκευή που μπορούμε να την έχουμε μαζί και παντού, είτε σπίτι, είτε σε αυτοκίνητο, παραλία κ.ο.κ , μπορεί να είναι κουμπωμένο πάνω σε powerbank και ακόμα και αν δεν έχει καλό σήμα όπου βρισκόμαστε έχει τη δυνατότητα να του βάλουμε και 2 εξωτερικές κεραίες.

2ον Είναι CAT6 και υποστηρίζει  Band 1/3/7/8/20 (800/900/1800/2100/2600MHz) , πολλά τέστ που έχουν γίνει στο εξωτερικό δείχνουν ταχύτητες γύρω στα 250 down kai 40-50 up.

3ον Είναι dual band 2.4G/5GHz

4ον Έχει τη δυνατότητα φιλτραρίσματος διευθύνσεων MAC

5ον Τουλάχιστον για την δική μου περίπτωση που έχω FRITZBOX (χωρίς να είναι δοκιμασμένο και απόλυτα σίγουρο ακόμα, το ψάχνω) μπορεί να συνδεθεί πάνω σε αυτό και να δίνω ίντερνετ από αυτό στο σπίτι.

6ον Μια τιμή που κυμαίνεται λίγο ψηλότερα από το μέσο όρο αλλά σε καμία περίπτωση δεν γίνεται απαγορευτική όπως τα 5G.

Κλείνοντας να παραθέσω μια απορία, μέχρι πριν λίγο καιρό είχαμε ταχύτητες που το 80% των περιπτώσεων έβλεπαν με το ζόρι 80-90mbs στο σπίτι τους, ξαφνικά οι εταιρίες αποφάσισαν να δώσουν απεριόριστα data στα κινητά που μέχρι πρότινος τα 20gb τα χρυσοπληρώναμε και εν μέσω μιας νυκτός όλοι γίναμε σκληροπυρηνικοί gamers και χρήστες που αν δεν δούμε ταχύτητες 800mbs δεν μπορούμε να ζήσουμε. Οπότε καλό είναι ο κάθε χρήστες να αξιολογήσει και να αναρωτηθεί για τις πραγματικές του ανάγκες και μην πέφτει στη λούμπα το πόσο πιάνει εκείνος και ο κολλητός του δίπλα σέρνεται. Οι άνθρωποι που έχουν πραγματικές ανάγκες για αυτές τις ταχύτητες έχουν επενδύσει καιρό σε ακριβό εξοπλισμό και δεν εμφανίστηκαν ξαφνικά εδώ μέσα για να δουν τι θα αγοράσουν. Επίσης για όσους λένε ότι θα καταργήσουν το σταθερό ας το ξανασκεφτούν γιατί δεν ξέρεις αύριο με τόσο φόρτωμα που θα γίνεται στα δίκτυα αν θα έχουν την σταθερότητα μιας οικιακής γραμμής ακόμα και των 50mbs. Εννοείται πως σε όποιους περισσεύουν μπορούν πάρουν ότι πιο ακριβό υπάρχει και να εκμεταλλεύονται τα μέγιστα, απλά δεν είναι όλοι έτσι. Ευχαριστώ όσους μπήκαν στο κόπο να διαβάσουν όλο αυτό.

Σήμερα που γονάτισε το δίκτυο οι τιμές από 5g κινητό και από σταθερό nova στο Παγκράτι είναι αυτές. Για γέλια

IMG_20220325_140612.jpg

IMG_20220325_140632.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hln3 είπε

Γιατι να πάρετε ρούτερ και όχι κινητό 5G; Ειδικά αν έχετε σήμα 5g στην περιοχή σας.

Γιατί το κινητό είναι ακριβότερο από ένα router (εννοείται δεν πάμε στο φθηνότερο αλλά μιλάμε για το μέσο όρο), γιατί το κινητό δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία να την αλλάζεις όποτε θέλεις ή και να έχεις εφεδρική αν δεν έχεις powerbank, γιατί το κινητό δεν μπορεί να υποστηρίξει με αξιοπρέπεια πολλές συνδεδεμένες συσκευές πάνω του γιατί απλά δεν σχεδιάστηκε για αυτό το λόγο...εμένα τουλάχιστον μου φαίνονται αρκετά. Και αν πας σε κινητό της τάξεως των 300 ευρώ απλά παίρνεις 5G router.

3 λεπτά πριν, nikangel είπε

Σήμερα που γονάτισε το δίκτυο οι τιμές από 5g κινητό και από σταθερό nova στο Παγκράτι είναι αυτές. Για γέλια

IMG_20220325_140612.jpg

IMG_20220325_140632.jpg

και ήμαστε ακόμα στην αρχή, ας κόψει λοιπόν ο κόσμος τη σταθερή του και μετά ας μας πουν τις εντυπώσεις τους. Ήδη το είχα γράψει όπως είδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα πλέον κινητά υποστηρίζουν και Ethernet. Τα κουμπώνεις δηλαδή κατευθείαν στον υπάρχων router σου. 
Απο την άλλη αν θες παίρνεις και κλασικό router που έχει θύρα usb και κάνεις tethering από το κινητό στο router με καλώδιο. 
Εγώ ένα τέτοιο κινητό πήρα στα 139€ και μάλιστα έχει και ρύθμιση που λέει ότι εάν είναι συνδεδεμένο για 3 ημέρες στο ρεύμα, κόβει την παροχή μέχρι να πάει η μπαταρία σε ενα συγκεκριμένο ποσοστό και αρχίζει μετά η φόρτιση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nkmyrtos είπε

Καλημέρα και Χρόνια πολλά. Θα ήθελα να πω και εγώ τη δική μου άποψη σε αυτό το θέμα μιας και είχα σχολιάσει και στο θέμα που αφορούσε τα απεριόριστα της cosmote αλλα για κάποιο λόγο σβήστηκε. Κατά τη δική μου άποψη λοιπόν το πιο VFM router για ένα μέσο χρήστη είναι το HUAWEI E5785. Και επειδή καλό είναι όταν εκφράζουμε μια άποψη να την τεκμηριώνουμε κιόλας ο λόγοι που λέω για αυτό το router είναι οι κάτωθι:

1ον  Φορητότητα (πολύ σημαντική παράμετρος για εμένα), έχουμε μια συσκευή που μπορούμε να την έχουμε μαζί και παντού, είτε σπίτι, είτε σε αυτοκίνητο, παραλία κ.ο.κ , μπορεί να είναι κουμπωμένο πάνω σε powerbank και ακόμα και αν δεν έχει καλό σήμα όπου βρισκόμαστε έχει τη δυνατότητα να του βάλουμε και 2 εξωτερικές κεραίες.

2ον Είναι CAT6 και υποστηρίζει  Band 1/3/7/8/20 (800/900/1800/2100/2600MHz) , πολλά τέστ που έχουν γίνει στο εξωτερικό δείχνουν ταχύτητες γύρω στα 250 down kai 40-50 up.

3ον Είναι dual band 2.4G/5GHz

4ον Έχει τη δυνατότητα φιλτραρίσματος διευθύνσεων MAC

5ον Τουλάχιστον για την δική μου περίπτωση που έχω FRITZBOX (χωρίς να είναι δοκιμασμένο και απόλυτα σίγουρο ακόμα, το ψάχνω) μπορεί να συνδεθεί πάνω σε αυτό και να δίνω ίντερνετ από αυτό στο σπίτι. 

 

6ον Μια τιμή που κυμαίνεται λίγο ψηλότερα από το μέσο όρο αλλά σε καμία περίπτωση δεν γίνεται απαγορευτική όπως τα 5G.

Κλείνοντας να παραθέσω μια απορία, μέχρι πριν λίγο καιρό είχαμε ταχύτητες που το 80% των περιπτώσεων έβλεπαν με το ζόρι 80-90mbs στο σπίτι τους, ξαφνικά οι εταιρίες αποφάσισαν να δώσουν απεριόριστα data στα κινητά που μέχρι πρότινος τα 20gb τα χρυσοπληρώναμε και εν μέσω μιας νυκτός όλοι γίναμε σκληροπυρηνικοί gamers και χρήστες που αν δεν δούμε ταχύτητες 800mbs δεν μπορούμε να ζήσουμε. Οπότε καλό είναι ο κάθε χρήστες να αξιολογήσει και να αναρωτηθεί για τις πραγματικές του ανάγκες και μην πέφτει στη λούμπα το πόσο πιάνει εκείνος και ο κολλητός του δίπλα σέρνεται. Οι άνθρωποι που έχουν πραγματικές ανάγκες για αυτές τις ταχύτητες έχουν επενδύσει καιρό σε ακριβό εξοπλισμό και δεν εμφανίστηκαν ξαφνικά εδώ μέσα για να δουν τι θα αγοράσουν. Επίσης για όσους λένε ότι θα καταργήσουν το σταθερό ας το ξανασκεφτούν γιατί δεν ξέρεις αύριο με τόσο φόρτωμα που θα γίνεται στα δίκτυα αν θα έχουν την σταθερότητα μιας οικιακής γραμμής ακόμα και των 50mbs. Εννοείται πως σε όποιους περισσεύουν μπορούν πάρουν ότι πιο ακριβό υπάρχει και να εκμεταλλεύονται τα μέγιστα, απλά δεν είναι όλοι έτσι. Ευχαριστώ όσους μπήκαν στο κόπο να διαβάσουν όλο αυτό.

Ειναι αξιολογο αλλα για περιστασιακη χρηση που γραφεις στο νο1 θα μπορουσες να δουλεψεις το κινητο σου.

Για κυριως θα το επαιρνα μονο αν μπορει να δουλεψει χωρις μπαταρια παρα μονο στην πριζα και αν εχει ethernet.

Για δευτερο ομως πχ διακοπες κτλ ειναι αξιολογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, prokomeni είπε

Ειναι αξιολογο αλλα για περιστασιακη χρηση που γραφεις στο νο1 θα μπορουσες να δουλεψεις το κινητο σου.

Για κυριως θα το επαιρνα μονο αν μπορει να δουλεψει χωρις μπαταρια παρα μονο στην πριζα και αν εχει ethernet.

Για δευτερο ομως πχ διακοπες κτλ ειναι αξιολογο

To tp-link tl-mr3020 είναι και φορητό (με ένα καλό power bank) και έχει και Eth και είναι και πάμφθηνο . Και hackable. Αλλά χρειάζεσαι 4g στικάκι και είναι μόνο WiFi 4. 

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι είναι πιο κατάλληλο για tinkering. Για plug & play παίζει συχνά το xiaomi στα 50€ στο e-shop. Και αυτό στα 40€ (αν είναι ξεκλείδωτο) EDIT: είναι locked το Vodafone.  https://www.vodafone.gr/eshop/tablets-usb-sticks/vodafone-r219h4ghotspot/p-126574/

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...