Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ipal είπε

Και αυτό στα 40€ (αν είναι ξεκλείδωτο) https://www.vodafone.gr/eshop/tablets-usb-sticks/vodafone-r219h4ghotspot/p-126574/

Έχω ένα ίδιο από vodafone υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσει για να μπει κάρτα cosmote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 754
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Αγγλία η Vodafone τους δίνει unlock code. Το μόνο που βρήκα που κάποιοι λένε πως δούλεψε είναι αυτό, αλλά είναι για το ρουτερακι r218. Δεν έχω ιδέα αν ισχύει. 

"Perhaps this quide will help:

https://www.vodafone.com/content/da.../Vodafone-Mobile-Wi-Fi-Web-App-User-Guide.pdf (το λινκ δεν ισχύει πλέον)

Login to the router and change default password to your own (see page 7 of the guide). Login again with new password if neccessary. Navigate to the page 10 of the guide, see a picture on the top, then navigate to the same place on the router's menu menu and change account type to "Custom". In the Custom mobile network connection settings you can change APN (according to the guide). You don't need to change anything else, leave username and password fields empty. Remember to save settings before logout."

Απ ότι κατάλαβα άλλαξαν τo default pass και μετά τους άφησε να αλλάξουν το APN. Δοκίμασε το δεν έχεις κάτι να χάσεις, αλλά χλωμό το βλέπω. 

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ipal είπε

Στην Αγγλία η Vodafone τους δίνει unlock code. Το μόνο που βρήκα που κάποιοι λένε πως δούλεψε είναι αυτό, αλλά είναι για το ρουτερακι r218. Δεν έχω ιδέα αν ισχύει. (Δοκίμασε το υπ ευθύνη σου)

"Perhaps this quide will help:

https://www.vodafone.com/content/da.../Vodafone-Mobile-Wi-Fi-Web-App-User-Guide.pdf (το λινκ δεν ισχύει πλέον)

Login to the router and change default password to your own (see page 7 of the guide). Login again with new password if neccessary. Navigate to the page 10 of the guide, see a picture on the top, then navigate to the same place on the router's menu menu and change account type to "Custom". In the Custom mobile network connection settings you can change APN (according to the guide). You don't need to change anything else, leave username and password fields empty. Remember to save settings before logout."

Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ πολύ, άλλωστε αν δεν καταφέρω κάτι ούτως ή άλλως δεν έχω κάρτα vodafone για να μου χρησιμέψει σε κάτι, αν πάλι γίνει δουλειά θα το έχω για hotspot στο αυτοκίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, nkmyrtos είπε

Καλημέρα και Χρόνια πολλά. Θα ήθελα να πω και εγώ τη δική μου άποψη σε αυτό το θέμα μιας και είχα σχολιάσει και στο θέμα που αφορούσε τα απεριόριστα της cosmote αλλα για κάποιο λόγο σβήστηκε. Κατά τη δική μου άποψη λοιπόν το πιο VFM router για ένα μέσο χρήστη είναι το HUAWEI E5785. Και επειδή καλό είναι όταν εκφράζουμε μια άποψη να την τεκμηριώνουμε κιόλας ο λόγοι που λέω για αυτό το router είναι οι κάτωθι:

1ον  Φορητότητα (πολύ σημαντική παράμετρος για εμένα), έχουμε μια συσκευή που μπορούμε να την έχουμε μαζί και παντού, είτε σπίτι, είτε σε αυτοκίνητο, παραλία κ.ο.κ , μπορεί να είναι κουμπωμένο πάνω σε powerbank και ακόμα και αν δεν έχει καλό σήμα όπου βρισκόμαστε έχει τη δυνατότητα να του βάλουμε και 2 εξωτερικές κεραίες.

2ον Είναι CAT6 και υποστηρίζει  Band 1/3/7/8/20 (800/900/1800/2100/2600MHz) , πολλά τέστ που έχουν γίνει στο εξωτερικό δείχνουν ταχύτητες γύρω στα 250 down kai 40-50 up.

3ον Είναι dual band 2.4G/5GHz

4ον Έχει τη δυνατότητα φιλτραρίσματος διευθύνσεων MAC

5ον Τουλάχιστον για την δική μου περίπτωση που έχω FRITZBOX (χωρίς να είναι δοκιμασμένο και απόλυτα σίγουρο ακόμα, το ψάχνω) μπορεί να συνδεθεί πάνω σε αυτό και να δίνω ίντερνετ από αυτό στο σπίτι. 

 

6ον Μια τιμή που κυμαίνεται λίγο ψηλότερα από το μέσο όρο αλλά σε καμία περίπτωση δεν γίνεται απαγορευτική όπως τα 5G.

Κλείνοντας να παραθέσω μια απορία, μέχρι πριν λίγο καιρό είχαμε ταχύτητες που το 80% των περιπτώσεων έβλεπαν με το ζόρι 80-90mbs στο σπίτι τους, ξαφνικά οι εταιρίες αποφάσισαν να δώσουν απεριόριστα data στα κινητά που μέχρι πρότινος τα 20gb τα χρυσοπληρώναμε και εν μέσω μιας νυκτός όλοι γίναμε σκληροπυρηνικοί gamers και χρήστες που αν δεν δούμε ταχύτητες 800mbs δεν μπορούμε να ζήσουμε. Οπότε καλό είναι ο κάθε χρήστες να αξιολογήσει και να αναρωτηθεί για τις πραγματικές του ανάγκες και μην πέφτει στη λούμπα το πόσο πιάνει εκείνος και ο κολλητός του δίπλα σέρνεται. Οι άνθρωποι που έχουν πραγματικές ανάγκες για αυτές τις ταχύτητες έχουν επενδύσει καιρό σε ακριβό εξοπλισμό και δεν εμφανίστηκαν ξαφνικά εδώ μέσα για να δουν τι θα αγοράσουν. Επίσης για όσους λένε ότι θα καταργήσουν το σταθερό ας το ξανασκεφτούν γιατί δεν ξέρεις αύριο με τόσο φόρτωμα που θα γίνεται στα δίκτυα αν θα έχουν την σταθερότητα μιας οικιακής γραμμής ακόμα και των 50mbs. Εννοείται πως σε όποιους περισσεύουν μπορούν πάρουν ότι πιο ακριβό υπάρχει και να εκμεταλλεύονται τα μέγιστα, απλά δεν είναι όλοι έτσι. Ευχαριστώ όσους μπήκαν στο κόπο να διαβάσουν όλο αυτό.

ethernet.... εχει?

τι συνδιασμους ca κανει? 

ενα μεγαλο κειμενο που μιλαει για τεκμηριωση ..συγνωμη αλλα εχει πολλα κενα παρα την καλη διαθεση.

11 ώρες πριν, ipal είπε

To tp-link tl-mr3020 είναι και φορητό (με ένα καλό power bank) και έχει και Eth και είναι και πάμφθηνο . Και hackable. Αλλά χρειάζεσαι 4g στικάκι και είναι μόνο WiFi 4. 

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι είναι πιο κατάλληλο για tinkering. Για plug & play παίζει συχνά το xiaomi στα 50€ στο e-shop. Και αυτό στα 40€ (αν είναι ξεκλείδωτο) EDIT: είναι locked το Vodafone.  https://www.vodafone.gr/eshop/tablets-usb-sticks/vodafone-r219h4ghotspot/p-126574/

ενα στικ μεταχειρισμένο παιρνεις αν δεν εχεις και το βαζεις σε ενα χρεπι modem παροχου (αυτα που πετανε στα σκουπιδια) η ρουτερ ddwrt η αυτο που λες αν θες να την βγάλεις οικονομικά. 

αν ειναι να μην εχει ethernet 1000 και να μπλεξεις με μπαταριες (οχι οτι ειναι προβλημα , ΑΠΛΑ αν χαλασει την αλλαζεις Η ΑΠΛΑ την αφαιρεις και του βαζεις μονιμη τροφοδοσια) τοτε παιρνεις ενα κινητο πχ poco m3 pro 5g sta 140-150 καινουργιο (σιγουρα θα υπαρχουν και αλλες καλυτερες επιλογες) πχ με cat 18 και τελος.

433 mbit.. ok σιγουρα καλυτερα απο κατι αλλες επιλογες μπαταριας.

Το κερασακι...............................

κλειδωνεις μπαντα!!!!!!!!!!!!!! κλειδωνεις κεραια?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι λεμε τωρα.

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα της Cosmote
Huawei mobile wif
E5573C το μοντελο για να ειμαι ακριβης ειναι το E5573Cs-322
Παντα ειχα καρτα της cosmote αλλα πλεον δεν συμφερει.
Εβγαλε η vodafone τα καινουργια πακετα και ειπα να παρω ενα αλλα μου κανουν δες το mobile router γιατι πολλα ειναι κλειδωμενα λεει.
Εβαλα μια καρτα της vodafone που βρηκα, συνδεετε κανονικα, περνει και το APN της vodafone αλλα δεν μου εδινε Internet στο wifi μου.
Τωρα δεν ξερω βεβαια αν ειχε καν data η sim που εβαλα...
Αλλα η απορια μου παραμενει, ειναι κλειδωμενο με τις καρτες της cosmote ή βαζω οτι καρτα θελω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω το mu5001 από τη βονταφον και να έχω το πακέτο της cosmote. Θα υπάρχει πρόβλημα επειδή είναι από τη βονταφον; Θα υπάρχει κλείδωμα; Επίσης θα έχω 5g σε περιοχή που υποστηρίζει 5g κατευθείαν βαζοναττ την κάρτα; Ή θα πρέπει να βάλω πρώτα τη κάρτα σε κινητό 5g και μετα να το βάλω σε ρούτερ; Επίσης είναι σίγουρο ότι μετά θα έχει 5g ή επειδή δεν είναι συμβατική με τη κόσμοτε συσκευή θα έχει μόνο 4g;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω παντος για poco m3 pro με βλεπω  LTE cat 18 και 5g...

Θα κλειδωσω και κεραια και τελος....

Αν δω δεν εχω καλη εμβελεια το hotspot κουμπωνω type c to eth(adapter και για φορτιση) σε ενα wifi router και ειμαι μια χαρα.

Ρευμα μονιμα στην πριζα δεν παθαινει τιποτα...

 

Δεν εχω τα χρηματα δυστιχως για να παω σε ενα 5g ρουτερ...τα θεωρω πολλα για την χωρα που ζουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, nkmyrtos είπε

Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ πολύ, άλλωστε αν δεν καταφέρω κάτι ούτως ή άλλως δεν έχω κάρτα vodafone για να μου χρησιμέψει σε κάτι, αν πάλι γίνει δουλειά θα το έχω για hotspot στο αυτοκίνητο.

Ε στο Ali τα πουλάνε αβερτα και unlocked $30. Αρα κάπως ξεκλείδωνει. Πάντως το dcunlocker δε βλέπω να το υποστηρίζει. 

Υπάρχει η διαδικασία αν  έχεις τον unlock code , αλλα δε ξέρω αν εδώ η Vodafone στον δίνει. Τώρα να πληρώσεις δε ξέρω αν αξίζει , να μπλέξεις με τους απατεώνες που πουλάνε κωδικους. 

Αυτός εδώ https://youtu.be/WkdICE-3Iwg περναει ένα firmware 10.0.3.1 ως "unlock".  αν δε το χρειάζεσαι ως Vodafone router δοκίμασε το σαν τελευταία λύση, αλλά ψιλό φλερτάρεις με brick. Τα driver είναι "Huawei fc serial driver" (Google it)

Η άλλη λύση ειναι να τα κάνετε τραμπα με τον @verylife78 από πάνω που έχει Vodafone και mifi cosmote 😉😀

 

4 ώρες πριν, verylife78 είπε

εχω ενα της Cosmote
Huawei mobile wif
E5573C το μοντελο για να ειμαι ακριβης ειναι το E5573Cs-322
Παντα ειχα καρτα της cosmote αλλα πλεον δεν συμφερει.
Εβγαλε η vodafone τα καινουργια πακετα και ειπα να παρω ενα αλλα μου κανουν δες το mobile router γιατι πολλα ειναι κλειδωμενα λεει.
Εβαλα μια καρτα της vodafone που βρηκα, συνδεετε κανονικα, περνει και το APN της vodafone αλλα δεν μου εδινε Internet στο wifi μου.
Τωρα δεν ξερω βεβαια αν ειχε καν data η sim που εβαλα...
Αλλα η απορια μου παραμενει, ειναι κλειδωμενο με τις καρτες της cosmote ή βαζω οτι καρτα θελω??

Αφού αλλαζει APN δε θα είναι κλειδωμένο. Μάλλον δηλαδή γιατί υπάρχουν  δύο είδη κλειδωματος.

Η κάρτα πως να έχει data αν δε βάζεις χρόνο κλπ; δοκίμασε την στο κινητό σου, αν έχεις δεδομένα εκεί δουλεύει.  

 

Επεξ/σία από ipal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, [email protected] είπε

και εγω παντος για poco m3 pro με βλεπω  LTE cat 18 και 5g...

Θα κλειδωσω και κεραια και τελος....

Αν δω δεν εχω καλη εμβελεια το hotspot κουμπωνω type c to eth(adapter και για φορτιση) σε ενα wifi router και ειμαι μια χαρα.

Ρευμα μονιμα στην πριζα δεν παθαινει τιποτα...

 

Δεν εχω τα χρηματα δυστιχως για να παω σε ενα 5g ρουτερ...τα θεωρω πολλα για την χωρα που ζουμε...

Δες και το moto g50 στα 139€ από Γερμανό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ipal είπε

 

Η άλλη λύση ειναι να τα κάνετε τραμπα με τον @verylife78 από πάνω που έχει Vodafone και mifi cosmote 😉😀

 

Αφού αλλαζει APN δε θα είναι κλειδωμένο. Μάλλον δηλαδή γιατί υπάρχουν  δύο είδη κλειδωματος.

Η κάρτα πως να έχει data αν δε βάζεις χρόνο κλπ; δοκίμασε την στο κινητό σου, αν έχεις δεδομένα εκεί δουλεύει.  

 

Καλη λυση θα ηταν αλλα μενουμε μακρια και εγω θελω κατι για τωρα.
Να πω οτι το προγραμμα που εχει βγαλει η Cosmote για data μονο ΔΕΝ ισχυει εξωτερικο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2022 στις 2:27 ΜΜ, Kostasallinone είπε

Τα περισσότερα πλέον κινητά υποστηρίζουν και Ethernet. Τα κουμπώνεις δηλαδή κατευθείαν στον υπάρχων router σου. 
Απο την άλλη αν θες παίρνεις και κλασικό router που έχει θύρα usb και κάνεις tethering από το κινητό στο router με καλώδιο. 
Εγώ ένα τέτοιο κινητό πήρα στα 139€ και μάλιστα έχει και ρύθμιση που λέει ότι εάν είναι συνδεδεμένο για 3 ημέρες στο ρεύμα, κόβει την παροχή μέχρι να πάει η μπαταρία σε ενα συγκεκριμένο ποσοστό και αρχίζει μετά η φόρτιση.

Το g50 5G?

Στις 26/3/2022 στις 3:55 ΜΜ, panagiotis1988 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω το mu5001 από τη βονταφον και να έχω το πακέτο της cosmote. Θα υπάρχει πρόβλημα επειδή είναι από τη βονταφον; Θα υπάρχει κλείδωμα; Επίσης θα έχω 5g σε περιοχή που υποστηρίζει 5g κατευθείαν βαζοναττ την κάρτα; Ή θα πρέπει να βάλω πρώτα τη κάρτα σε κινητό 5g και μετα να το βάλω σε ρούτερ; Επίσης είναι σίγουρο ότι μετά θα έχει 5g ή επειδή δεν είναι συμβατική με τη κόσμοτε συσκευή θα έχει μόνο 4g;

Να το παρεις. Δουλευει απευθειας απο οσο εχουν πει διάφοροι, δεν ειναι κλειδωμενο. Θα εχεις 5g εκει που δινει η κοσμοτε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, [email protected] είπε

poco m3 pro LTE cat 18

moto g50 LTE cat 12

 

διαφορες στο LTE-A...(βεβαια θεωρητικες)

cat.png

Στο gsmarena δείχνει ότι το moto g50 υποστηρίζει περισσότερες μπάντες από το poco. Πως γίνεται να έχει cat 12?

Το πρώτο είναι το moto και το δεύτερο το poco.

1470C1A0-27D9-46D1-AB30-7BCD069AE100.jpeg.270b07c109df68046178f3e6bb3bdde1.jpeg

24 λεπτά πριν, asteroulis είπε

Το g50 5G?

Ναι, βέβαια είναι το σκέτο g50 και αυτό 5g είναι. Υπάρχουν 2 όμοια με διαφορετικό επεξεργαστή και κάποιες άλλες μικρές διάφορες. Ο Γερμανός υποστηρίζει ότι πουλάει το g50 5g αλλά στην πραγματικότητα είναι το g50.

Επεξ/σία από Kostasallinone
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Στο gsmarena δείχνει ότι το moto g50 υποστηρίζει περισσότερες μπάντες από το poco. Πως γίνεται να έχει cat 12?

Ναι, βέβαια είναι το σκέτο g50 και αυτό 5g είναι. Υπάρχουν 2 όμοια με διαφορετικό επεξεργαστή και κάποιες άλλες μικρές διάφορες. Ο Γερμανός υποστηρίζει ότι πουλάει το g50 5g αλλά στην πραγματικότητα είναι το g50.

5g είναι του Γερμανού. Αυτό με το απλό g50 το είχα δε σε review. Μάλλον είχε κύκλοφορησει κάποτε άλλο g50; Τέλος πάντων το motorola έχει το Snapdragon X51 5G chipset , ψάξτε ποιο φοράει και το Poco να βρείτε τα cat.

Πάντως πέρα από το 5g το motorola είναι πολύ basic κινητό. Το βασικό - του για Ελλάδα είναι η πολύ χαμηλή φωτεινότητα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ipal είπε

5g είναι του Γερμανού. Αυτό με το απλό g50 το είχα δε σε review. Μάλλον είχε κύκλοφορησει κάποτε άλλο g50; Τέλος πάντων το motorola έχει το Snapdragon X51 5G chipset , ψάξτε ποιο φοράει και το Poco να βρείτε τα cat.

Πάντως πέρα από το 5g το motorola είναι πολύ basic κινητό. Το βασικό - του για Ελλάδα είναι η πολύ χαμηλή φωτεινότητα του.

Και το σκέτο g50 και αυτό είναι 5g. Το μοντέλο που πουλάει ο Γερμανός είναι XT2137-1. Cat 22 το δείχνει.

F413E599-3E3B-481B-9F12-99705446DE51.jpeg.6111d69258b3b748884e552726955fc0.jpeg

Επεξ/σία από Kostasallinone
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...