Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Fedora


Neural_handshake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαθεσιμοτητα πακετων ,διαδικασια μεταβασης σε νεωτερα major releases χωρις clean install ,σταθεροτητα κλπ κλπ

επισης γνωμες για μεταβαση απο cinnamon σε gnome

θα ηθελα τις αποψεις σας για χρηση ως daily driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλη διανομη. Απο τις καλυτερες για με' .
Απο τις ελαχιστες που δουλευουν σωστα σε touch λαπτοπια.
Τη δουλεψα για λιγο, μεχρι να καταληξω σε αυτη που εχω τωρα.
Ευγε στα παιδια, γιατι δεν ειναι αρπα-κολα.
Δουλευαν τα παντα θυμαμαι.
(ΟΧΙ δεν δουλευουν καλα ολες οι διανομες με GNOME σε touch μηχανηματα.)

Μη ρωτας. Βαλ' τη να τη δοκιμασεις.
Κρατα τη οσο θες στο μηχανημα.
Οτι και και να σου πουμε 'μεις.... εσυ θα εχεις την τελευταια λεξη.
Δεν εχει σημασια η δικια μας η γνωμη.

Υπαρχει κι η πιθανοτις να ανατιναξει το δικο σου μηχ.
Αυτο δε σημαινει οτι λεω ψεματα εγω, οτι στο δικο μου ηταν αριστη.

Επεξ/σία από Le Perv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

Διαθεσιμοτητα πακετων ,διαδικασια μεταβασης σε νεωτερα major releases χωρις clean install ,σταθεροτητα κλπ κλπ

επισης γνωμες για μεταβαση απο cinnamon σε gnome

θα ηθελα τις αποψεις σας για χρηση ως daily driver

Διαθεσιμοτητα πακετων καλη , αλλα οχι στα επιπεδα arch/deb. Σταθεροτατη. Η διαδικασια αναβαθμισης απο εκδοση σε εκδοση , αναιμακτη.
Το cinnamon ειναι windows-like DE. To gnome , στην default του μορφη ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Μπορει να γινει ευχρηστο με καναδυο extensions.

Αν δεν ειχε το archlinux το AUR , θα καθομουν ευκολα σε Fedora. Απλα δεν γουσταρω την φαση με τα 3rd party repos , που ισως αναγκαστει καποιος να καταφυγει οταν παιζει με debian-based και fedora. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fedora είναι μια άριστη επιλογή. Αλλά όπως ειπώθηκε εσύ θα κρίνεις. Π.χ. δεν αντέχω το gnome. Χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για αυτό. Καθαρά δικές μου προτεραιότητες προτιμήσεις. Κι εγώ το έχω δοκιμάσει. Για πολλούς δικούς μου λόγους δεν. 

Όσα πακέτα χρειάστηκα τα βρήκα δεν είχα θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δοκιμασω απευθειας bare metal σε ενα 2ο ssd που εχω κ αν "μακροχρονια" μου κατσει καλα θα μετακομισει στον nvme στην θεση του manjaro cinnamon απο το οποιο δεν εχω καποιο μεγαλο παραπονο ,απλα ψαχνω κατι περισσοτερο γυαλισμενο, coherent κ "επαγγελματικα βαλμενο"

θα ενημερωσω πολυ αργοτερα 

22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αν δεν ειχε το archlinux το AUR , θα καθομουν ευκολα σε Fedora. Απλα δεν γουσταρω την φαση με τα 3rd party repos , που ισως αναγκαστει καποιος να καταφυγει οταν παιζει με debian-based και fedora. 

αυτο ειναι μεγαλη αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimitrismagp είπε

Π.χ. δεν αντέχω το gnome.

Το gnome ναι μεν ειναι το default στο Fedora , αλλα υπαρχουν spins με σχεδον ολα τα "μεγαλα" DEs.
 

2 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

απλα ψαχνω κατι περισσοτερο γυαλισμενο, coherent κ "επαγγελματικα βαλμενο"

Eιναι ολα αυτα. Αν και αρκετα vanilla απο default.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι τα δοκίμασα ένα φεγγάρι λόγο του Secure boot (είναι από τα λίγα distros που έχουν) αλλά με χάλασε το πως μου έκανε partition τον δίσκο για τα home κτλ.
Δεν ξέρω αν το άλλαξαν από τότε που το δοκίμασα αλλά για μένα δεν ήταν καθόλου βολικό να μου κόβει τον ssd σε τόσα πολλά μικρά μέρη.
Αυτό ήταν και το deal-breaker για μένα και το γύρισα οριστικά σε manjaro KDE που μόνο secure boot να είχε και να μην πρέπει να αλλάζω bios settings κάθε φορά που θέλω να μπω σε linux θα ήμουν σούπερ ευχαριστημένος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Εγώ πάλι τα δοκίμασα ένα φεγγάρι λόγο του Secure boot (είναι από τα λίγα distros που έχουν) αλλά με χάλασε το πως μου έκανε partition τον δίσκο για τα home κτλ.
Δεν ξέρω αν το άλλαξαν από τότε που το δοκίμασα αλλά για μένα δεν ήταν καθόλου βολικό να μου κόβει τον ssd σε τόσα πολλά μικρά μέρη.
Αυτό ήταν και το deal-breaker για μένα και το γύρισα οριστικά σε manjaro KDE που μόνο secure boot να είχε και να μην πρέπει να αλλάζω bios settings κάθε φορά που θέλω να μπω σε linux θα ήμουν σούπερ ευχαριστημένος 

Μα τα partitions μπορείς να τα φτιάξεις όπως θες εσύ σε κάθε εγκατάσταση. Τι θα πει μου έκοψε τον ssd σε πολλά μέρη, παρ' το χειροκίνητα και κάνε ότι θες. 

Αυτό που επικαλείσαι δεν είναι κριτήριο για μια διανομή, τη χρηστικότητα και τα χαρακτηριστικά της. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Μα τα partitions μπορείς να τα φτιάξεις όπως θες εσύ σε κάθε εγκατάσταση. Τι θα πει μου έκοψε τον ssd σε πολλά μέρη, παρ' το χειροκίνητα και κάνε ότι θες. 

Αυτό που επικαλείσαι δεν είναι κριτήριο για μια διανομή, τη χρηστικότητα και τα χαρακτηριστικά της. 

Κοίτα πάνε και 3 χρόνια από τότε αλλά θυμάμαι έκανα εγκατάσταση με το gui installer και ΔΕΝ είχε κάπου επιλογή για να κάνεις εσύ τα partitions κτλ όπως τα θες.
Ήθελε το /root σε ένα, το /home σε άλλο κτλ. έκανα παραπάνω από 2 εγκαταστάσεις μήπως και δεν το είχα δει από βιασύνη. Και το πήρα πρέφα όταν πήγα να περάσω κάποιο παιχνίδι από το steam και στο manjaro χώραγε και είχα χώρο μετά ενώ με το fedora μου έλεγε δεν υπάρχει χώρος για εγκατάσταση και τότε είδα ότι μου είχε κόψει τον ssd σε αρκετά partitions.
Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε αν και το αμφιβάλω γιατί έμοιαζε να έχει σχεδιαστεί για να είναι έτσι.
Αν για κάποιον είναι οκ αυτό το σχέδιο με τα partitions τότε είναι μια solid διανομή, όσο την δούλεψα μου φάνηκε γρήγορη και σταθερή, το store είχε ότι έψαχνα και υπήρχαν πολλά guides για το πως το κάνεις gaming ready distro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν την χρησιμοποιώ σαν κύρια διανομή έχει φτάσει σε ένα καλό επίπεδο ωριμότητας σε σχέση με το παρελθόν.
Ειδικά οι δύο τελευταίες εκδόσεις ήταν απόλυτα σταθερές και καλοφτιαγμένες. Αν σε αυτά προσθέσεις την υποστήριξη για το πιο πρόσφατο hardware και software έχεις μια από τις καλύτερες διανομές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Κοίτα πάνε και 3 χρόνια από τότε αλλά θυμάμαι έκανα εγκατάσταση με το gui installer και ΔΕΝ είχε κάπου επιλογή για να κάνεις εσύ τα partitions κτλ όπως τα θες.
Ήθελε το /root σε ένα, το /home σε άλλο κτλ. έκανα παραπάνω από 2 εγκαταστάσεις μήπως και δεν το είχα δει από βιασύνη. Και το πήρα πρέφα όταν πήγα να περάσω κάποιο παιχνίδι από το steam και στο manjaro χώραγε και είχα χώρο μετά ενώ με το fedora μου έλεγε δεν υπάρχει χώρος για εγκατάσταση και τότε είδα ότι μου είχε κόψει τον ssd σε αρκετά partitions.
Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε αν και το αμφιβάλω γιατί έμοιαζε να έχει σχεδιαστεί για να είναι έτσι.
Αν για κάποιον είναι οκ αυτό το σχέδιο με τα partitions τότε είναι μια solid διανομή, όσο την δούλεψα μου φάνηκε γρήγορη και σταθερή, το store είχε ότι έψαχνα και υπήρχαν πολλά guides για το πως το κάνεις gaming ready distro.

Εγώ πάλι θυμάμαι, όταν την είχα εγκαταστήσει σε VM, ότι μια χαρά είχε χειροκίνητο partitioning, πριν δύο χρόνια περίπου. Θα κάνω μια νέα δοκιμή μόλις βρω χρόνο, μπορεί και σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη (κατα την γνώμη μου) διανομή για workstation.

3d design με freecad, 3d printing με Cura, board schematics με openboardview και boxes για virtual machines.

Θέλει 1-2 extensions αναλόγως τις προτιμήσεις βέβαια αλλά και out of the box είναι μια χαρά.

Το μόνο σπαστικό για μένα που θέλω να αλλάζω keyboard layout με shift-alt και το gnome κάνει τα σπαστικά του, αλλά λύνεται με

$ gsettings set org.gnome.desktop.wm.keybindings switch-input-source "['<Shift>Alt_L']"

$ gsettings set org.gnome.desktop.wm.keybindings switch-input-source-backward "['<Alt>Shift_L']"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, comfuzio είπε

Κοίτα πάνε και 3 χρόνια από .................... gaming ready distro.

δεν ισχύουν 100% αυτά με τα partitions, πάντα τα έφτιαχνες όπως θες ... απλά έχει λίγο άλλη λογική ο installer από αυτό που πιθανά έχεις συνηθίσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, comfuzio είπε

Κοίτα πάνε και 3 χρόνια από τότε αλλά θυμάμαι έκανα εγκατάσταση με το gui installer και ΔΕΝ είχε κάπου επιλογή για να κάνεις εσύ τα partitions κτλ όπως τα θες.
Ήθελε το /root σε ένα, το /home σε άλλο κτλ. έκανα παραπάνω από 2 εγκαταστάσεις μήπως και δεν το είχα δει από βιασύνη. Και το πήρα πρέφα όταν πήγα να περάσω κάποιο παιχνίδι από το steam και στο manjaro χώραγε και είχα χώρο μετά ενώ με το fedora μου έλεγε δεν υπάρχει χώρος για εγκατάσταση και τότε είδα ότι μου είχε κόψει τον ssd σε αρκετά partitions.
Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε αν και το αμφιβάλω γιατί έμοιαζε να έχει σχεδιαστεί για να είναι έτσι.
Αν για κάποιον είναι οκ αυτό το σχέδιο με τα partitions τότε είναι μια solid διανομή, όσο την δούλεψα μου φάνηκε γρήγορη και σταθερή, το store είχε ότι έψαχνα και υπήρχαν πολλά guides για το πως το κάνεις gaming ready distro.

 

7 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Εγώ πάλι θυμάμαι, όταν την είχα εγκαταστήσει σε VM, ότι μια χαρά είχε χειροκίνητο partitioning, πριν δύο χρόνια περίπου. Θα κάνω μια νέα δοκιμή μόλις βρω χρόνο, μπορεί και σήμερα. 

Όπως το θυμόμουν, φυσικά και έχει manual partitioning. Απλά είναι πιο δύσκολο και δυσνόητο να το βρεις, είναι λίγο τραγικοί στο θέμα. Ορίστε και οι αποδείξεις, Fedora 35 σε VM:

VirtualBox_Experiments_27_03_2022_18_22_04.png.996ed131de731e41d9ed8af436255341.png

Αφού επιλέξεις custom και... μαντεύοντας λίγο, καταλήγεις σε αυτό:

VirtualBox_Experiments_27_03_2022_18_25_45.png.66d7ad6ec08cf887a9bd055fc3989ca9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

 

Όπως το θυμόμουν, φυσικά και έχει manual partitioning. Απλά είναι πιο δύσκολο και δυσνόητο να το βρεις, είναι λίγο τραγικοί στο θέμα. Ορίστε και οι αποδείξεις, Fedora 35 σε VM:

VirtualBox_Experiments_27_03_2022_18_22_04.png.996ed131de731e41d9ed8af436255341.png

Αφού επιλέξεις custom και... μαντεύοντας λίγο, καταλήγεις σε αυτό:

VirtualBox_Experiments_27_03_2022_18_25_45.png.66d7ad6ec08cf887a9bd055fc3989ca9.png

Μακάρι να είναι έτσι, απλά το λέω μην βρεθεί προ εκπλήξεως.
Από περιέργια, σε αφήνει να προχωρίσεις με αυτό το mount μόνο ή σου πετάει πιο κάτω /home partition missing ή /home requires to be in separate partition κτλ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...