Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Fedora


Neural_handshake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Μακάρι να είναι έτσι, απλά το λέω μην βρεθεί προ εκπλήξεως.
Από περιέργια, σε αφήνει να προχωρίσεις με αυτό το mount μόνο ή σου πετάει πιο κάτω /home partition missing ή /home requires to be in separate partition κτλ;
 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις. Τι θα πει μακάρι να είναι έτσι, τόσο δύσκολο είναι να το δεχθείς, ενώ το βλέπεις μπροστά σου; Το ότι εσύ δεν κατάφερες να το βρεις, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει ή δεν λειτουργεί. Η εγκατάσταση δεν έχει τίποτα το περίεργο όσον αφορά στο partitioning:

VirtualBox_Experiments_27_03_2022_20_55_48.png.b8991f99b1ac6cda193dbb2d5e077a6b.png

VirtualBox_Experiments_27_03_2022_20_56_12.png.0e26e468864eed838b65824acd0af9b8.png

VirtualBox_Experiments_27_03_2022_20_56_30.png.c1c25a9daa502434ffcf18c1c480c66f.png

VirtualBox_Experiments_27_03_2022_20_56_48.png.92ae2c6275e6b33ddd060d7b0542bfe1.png

 

Μια χαρά προχωράει με το custom partitioning που έκανα και μια χαρά τα δέχεται όλα, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Fedora εδώ και χρόνια στο σερβερ κατεβαστήρι  του σπιτιού. απο 30 έκδοση πλέον αισίως σε 35. 

Πατεντιάρικο για να δουλεύει το ZFS αλλά δεν πειράζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ σταθερή διανομή και αν σου κάτσει "καλά" το κομμάτι της κάρτας γραφικών με τον driver κάνεις πάρτυ. Προσωπικά είμαι χρήστης απο την έκδοση 12 και έχω uptimes 200++ days. Βέβαια έχω δει και κάποια "προβληματάκια" που κυριώς σχετίζονται με drivers-kernels.

Το partition το φτιάχνεις όπως ακριβώς το θες, επίσης είναι πολύ up-to-date διανομή. Σε συνδυασμό με τα rpmfusion έχεις μεγάλη γκάμα επιλογών.

Προφανώς, το dnf είναι έτη φωτός μπροστά απο το apt, σε θέματα ταχύτητας και αποτελεσματικότητας. Αντίστοιχα και τα updates μεταξύ releases είναι πολύ εύκολα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, apmanol είπε

Προφανώς, το dnf είναι έτη φωτός μπροστά απο το apt, σε θέματα ταχύτητας και αποτελεσματικότητας. Αντίστοιχα και τα updates μεταξύ releases είναι πολύ εύκολα.

 

Αποτελεσματικότητας ναι, ταχύτητας δεν νομίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

τελος δεν μπορω να βρω το πακετο systemdgenie

Αν εχεις "απαιτησεις" σε πακετα , δεν πας σε Fedora αλλα σε κατι arch-based.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, το libsolv είναι πιο "καλός" dependency solver και πιο γρήγορος απο αυτούς που είχε το  yum και έχει εσωτερικά το apt, οπότε εκεί βασίζεται το συμπέρασμα της ταχύτητας.  (είμαι λίγο biased σε αυτό το θέμα, έχω πάρει πολλάκις σύστημα (>5) στο χέρι με το debian λόγω "κακού" apt-get install)

Όπως είπα, rpmfusion ίσως είναι το πιο κλασσικό repo που χρησιμοποιείται.

Επίσης, έχει αρκετά  συμπαθητικό documentation που μπορεί να σε βοηθήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα, λοιπόν σήμερα είπα να περάσω στον 2ο SSD τα Fedora KDE 36 όμως γιατί το gnome δεν το αντέχω.
Μια χαρά η εγκατάσταση, καμία σχέση με αυτήν που είχα κάνει πριν χρόνια, όντως μου έκανε τον SSD στα partitions που ήθελα.
Θετικό το ότι έχει secure boot γιατί βαριέμαι να μπαίνω BIOS κάθε φορά να το αλλάζω όταν κάνω εναλλαγή με windows.

Σε σχέση με το manjaro που είχα τόσο καιρό ήθελε να ενεργοποιήσω αρκετά repos για να βρω λογισμικό, ακόμα και για το steam.
Η απορία που έχω τώρα είναι η εξής, άρχισα σε νέα δουλειά και κάνουμε τηλέ-εκπαίδευση με το MS Teams, το βρήκα το πέρασα, αλλά θέλουν να έχουμε κάμερα.
Τώρα webcam δεν έχω, ή μάλλον έχω το Kinect 2.0 και μετά ένα android (s7 edge) και ένα iPhone 11, παίζει κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να κάνω χρήση με ένα εκ των κινητών είτε wifi είτε με usb με το Fedora; ή ακόμα καλύτερα με το kinect 2.0;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Συνολικά έχω 4 συσκευές,  ένα gaming pc με dual boot Windows/Fedora, 2 laptop Fedora καθαρά και 1 Mac.

Χρησιμοποιώ fedora ως κύριο OS εδώ και αρκετά χρόνια και ποτέ δεν είχα θέμα με τη σταθερότητα ή με το να σπάσει κάτι.
Σίγουρα υπάρχουν bleeding edge distros αλλά για εμένα το να έχω ένα σταθερό σύστημα είναι προτιμότερο και ας τρέχω μερικά λογισμικά που είναι 1-2 μήνες πίσω ή να μην έχω το τελευταίο kernel.

Για gnome, kde κλπ δε θα πω γιατί υπάρχουν spins για τα πάντα. Ότι αγαπά ο καθένας.

προσωπικά εψαχνα κάτι λειτουργικό, σταθερό και με καλή υποστήριξη από πίσω. το βρήκα με το fedora και δύσκολο να το αλλάξω μετά από τόσα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...